Βλητικές Δοκιμές

Όνομα
Νίκος
Στα πολλη σκληρα βυσματα το ξερελιασμα γηνετε ποιο νωρης ...γιαυτο και δεν ανεβαζουν υπερβοληκες πιεσης...αφου μεγαλωνει ο θαλαμος καυσης πρην κορυφωθουν τα bar...

Mαικ ολα αυτα που λες....τα σεβομαι.....αλλα ανηκουν στην θεωρια φιλε!!!
Ο χρονος καυσης ειναι ελαχιστος.....μεχρι να ''κορυφωθουν'' τα bar που λες...το οπλο ή σου εχει
φυγει απο τα χερια.....η εχει ανοιξει σαν τριανταφυλλο...εαν δεν αντεξει τα bar.
Nα σου δωσω ενα απλο παραδειγμα με ακαμπτο βυσμα....και σε ρελιαστο φυσεκι....που ξερεις πολυ καλα
τι διαφορες εχει το ρελιαστο απο το αστεροειδες κλεισιμο.
Παμε στα μονοβολα DEER. Γιατι οταν μολις ακουμπησει το ρελι πανω στο βλημα ....σταματαμε το
ρελιασμα...και κοιταμε το βυσμα ....και πρεπει με λιγη δυναμη να κουνιεται ???
Ξερεις πολυ καλα τι λεω φιλε!!!! Αλλωστε στο παρελθον....και εσυ μου το εχεις πει αυτο.
Το ακαμπτο βυσμα...οταν δεν ξερεις σε ποιο υψος πρεπει να σταματησεις το ρελιασμα.....γινεται
πολυ επικινδυνο το φυσεκι.!!!
ΥΓ. Και αν ειναι οπως τα λες...και στην πραξη....εξηγησε μου....κλειστρα και δαχτυλα....πως χάθηκαν
στα χορταρια ???

Όνομα
Τολης
Σπάσε κάμποσα ρουλεμάν κ πάρε τις μπήλιες ρε....μια χαρά θα δουλέψει... .yel. και θα είσαι κ νόμιμος στους βάλτους λόγο ατσάλινων..big smile.
Υπαρχουν και τα ΒΒ για τα αεροβολα μι βγαλουμε κανα ματι με τα ρουλεμαν και τα σκεπαρνια

Kostas ContraDosi

Moderator
Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
Υπαρχουν και τα ΒΒ για τα αεροβολα μι βγαλουμε κανα ματι με τα ρουλεμαν και τα σκεπαρνια
Άλλο το βάρος της κάθε μπίλιας από αεροβόλο και άλλο από τα ρουλεμάν.
Δν γράφω κάτι άλλο, γιατί δν θέλω να αναλύω πειράματα δημόσια.... ;)
Από μέρους μου ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.

Όνομα
Νίκος

Να τα αναλυσω εγω....εφοσον εσυ δεν μπορεις φιλαρα!!!! :)
Λοιπον....φτιαξε 8βολο - 10 -12βολο απο μπιλιες ρουλεμαν....και εαν φτασει εστω και ΜΙΑ απο δαυτες
στο γουρουνι.....ελα να με χ@σεις....sarcastic.

Kostas ContraDosi

Moderator
Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
Να τα αναλυσω εγω....εφοσον εσυ δεν μπορεις φιλαρα!!!! :)
Λοιπον....φτιαξε 8βολο - 10 -12βολο απο μπιλιες ρουλεμαν....και εαν φτασει εστω και ΜΙΑ απο δαυτες
στο γουρουνι.....ελα να με χ@σεις....sarcastic.
Συμφωνώ στα γραφόμενά σου Νικόλα.
Αλλά εγώ δν μιλάω για τόσο χοντρές μπίλιες φιλάρα...:)

Όνομα
Νίκος
Συμφωνώ στα γραφόμενά σου Νικόλα.
Αλλά εγώ δν μιλάω για τόσο χοντρές μπίλιες φιλάρα...:)

Και για σκαγια να λες.......εκει και αν θα κλαψουνε μανουλες.....οταν θα ερθει ο ''καιρος'' των ατσαλινων
τοτε να δεις κλαμα.....θα χαθει το χαμογελο απο τα χειλη των κυνηγων!!!
Θα με θυμηθεις Κωστη!!!! ;):)

Συγνωμη για το topic.

Όνομα
Τολης
Και για σκαγια να λες.......εκει και αν θα κλαψουνε μανουλες.....οταν θα ερθει ο ''καιρος'' των ατσαλινων

Συγνωμη για το topic.
Ελληναρας φιλε μολυβδινα θα γεμισει και θα χει και κανα δυο ατσαλια περιφεριακα να τα πιανει ο μαγνητης του θυροφυλακα

Last edited:
Όνομα
Τολης
Εγω τα ανεφερα γτ ειναι επιχαλκομενα φιλε μου αχαχαχαχαχαχαχα

Όνομα
Βασίλης
Αγαπητοί ιδιογομωτές θα σας δυσαρεστήσω.

Πάμε κατά γράμμα
Υπάρχουν 2 διεθνείς μέθοδοι για την μέτρηση πιέσεων σε φυσίγγια ... C.I.P (ευρωπαϊκός) και της SAAMI (αμερικάνικος).
Και στις 2 μεθόδους χρησιμοποιείται σένσορας επαφής με το πλαστικό περίβλημα του φυσιγγιού.
Εταιρίες που κατασκευάζουν σένσορες αποδεκτούς και από τους 2 οργανισμούς.
PCB Piezotronics και Kistler International

Σένσορες
PCB Piezotronics: https://www.pcb.com/products?m=118A07
Kistler International : https://kistler-embedded.partcommun...piezoel_pressure_sens/6239a/6239a_english.pdf

Δεν φτάνει μόνο ο σένσορας. Χρειάζονται και επιμέρους συστήματα για την μέτρηση και την καταγραφή.
Αυτό όμως που με έκανε να σταματήσω να ψάχνω είναι ότι μιλάμε για χρόνους μsec (εκατομμυριοστά) και όχι msec (χιλιοστά του δευτερολέπτου).
Οτιδήποτε τόσο γρήγορο είναι εξ' ορισμού ακριβό.
Προκειμένου να προτείνω κάτι άλλο (φθηνό) και να χάσει κανένας κανένα δάχτυλο ... σταματώ εδώ ...

Όποιος έχει όρεξη διαβάζει για τους σένσορες που επισυνάπτω ...

Attachments

• 6239a_english.pdf
    263,1 KB · Προβολές: 7
  • 118A07.pdf
    430,3 KB · Προβολές: 5
Όνομα
Τολης
Αγαπητοί ιδιογομωτές θα σας δυσαρεστήσω.

Πάμε κατά γράμμα
Υπάρχουν 2 διεθνείς μέθοδοι για την μέτρηση πιέσεων σε φυσίγγια ... C.I.P (ευρωπαϊκός) και της SAAMI (αμερικάνικος).
Και στις 2 μεθόδους χρησιμοποιείται σένσορας επαφής με το πλαστικό περίβλημα του φυσιγγιού.
Εταιρίες που κατασκευάζουν σένσορες αποδεκτούς και από τους 2 οργανισμούς.
PCB Piezotronics και Kistler International

Σένσορες
PCB Piezotronics: https://www.pcb.com/products?m=118A07
Kistler International : https://kistler-embedded.partcommun...piezoel_pressure_sens/6239a/6239a_english.pdf

Δεν φτάνει μόνο ο σένσορας. Χρειάζονται και επιμέρους συστήματα για την μέτρηση και την καταγραφή.
Αυτό όμως που με έκανε να σταματήσω να ψάχνω είναι ότι μιλάμε για χρόνους μsec (εκατομμυριοστά) και όχι msec (χιλιοστά του δευτερολέπτου).
Οτιδήποτε τόσο γρήγορο είναι εξ' ορισμού ακριβό.
Προκειμένου να προτείνω κάτι άλλο (φθηνό) και να χάσει κανένας κανένα δάχτυλο ... σταματώ εδώ ...

Όποιος έχει όρεξη διαβάζει για τους σένσορες που επισυνάπτω ...
Εδω δραμα εχουμε ενα παλικαρι εχει μια vinci με ενα τετιο σενσορα

Όνομα
Αλεξανδρος

Συγνωμη για το topic.
Οταν ερθει θα χωρισει η ηρα απο το σταχυ φιλε!

Περιοχή
Αιγιο
Όνομα
Μακης
Mαικ ολα αυτα που λες....τα σεβομαι.....αλλα ανηκουν στην θεωρια φιλε!!!
Ο χρονος καυσης ειναι ελαχιστος.....μεχρι να ''κορυφωθουν'' τα bar που λες...το οπλο ή σου εχει
φυγει απο τα χερια.....η εχει ανοιξει σαν τριανταφυλλο...εαν δεν αντεξει τα bar.
Nα σου δωσω ενα απλο παραδειγμα με ακαμπτο βυσμα....και σε ρελιαστο φυσεκι....που ξερεις πολυ καλα
τι διαφορες εχει το ρελιαστο απο το αστεροειδες κλεισιμο.
Παμε στα μονοβολα DEER. Γιατι οταν μολις ακουμπησει το ρελι πανω στο βλημα ....σταματαμε το
ρελιασμα...και κοιταμε το βυσμα ....και πρεπει με λιγη δυναμη να κουνιεται ???
Ξερεις πολυ καλα τι λεω φιλε!!!! Αλλωστε στο παρελθον....και εσυ μου το εχεις πει αυτο.
Το ακαμπτο βυσμα...οταν δεν ξερεις σε ποιο υψος πρεπει να σταματησεις το ρελιασμα.....γινεται
πολυ επικινδυνο το φυσεκι.!!!
ΥΓ. Και αν ειναι οπως τα λες...και στην πραξη....εξηγησε μου....κλειστρα και δαχτυλα....πως χάθηκαν
στα χορταρια ???
Εση να μου εξηγησεις γιατι το breneke που ειναι χωρης αμορτησερ γιατι δεν σηκωνει πιεσεις ...
Και εχει και 7- 8 mm τουλαχηστων κοντρα ρελι.....