Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δοκίμασα σήμερα σε 12/67.40 S4 cx2000 1.50 x33 n.10 για πρωινό τσιχλοφυσιγγάκι αντικαταστάτη
του 33γρ ν.10 με την παλιά psb2 καθότι τελειώνει και την φύλαξα για χοντρό κυνήγι .
Το δοκίμασα και με SG 22 καί με B&P diamante τάπα 22 .
Έδωσαν και τα δυό με τσόκ 3 στα 35 μ πολύ ενθαρρυντικές ντουφεκιές σε χαρτί Α4

Aυτή με το SG22
Λαμπη εμενα κατι δεν μου αρεση ...με τη οπλο βαρεσες
 
Δυο δοκιμές σήμερα σε ξεχασμένα απο πέρυσι φυσίγγια που έφτιαξα για δοκιμή , PSB2 35γρ +1γρ αλεύρι , Σκάγια νούμερο 5 με 5% αντιμόνιο . Πρώτο με συγκεντρωτήρα και δεύτερο με μάλλινη , κλεισμένα και τα δύο 8άστερο. 36 μέτρα , 3 άστρα FABARM ELOS.
View attachment 17144
View attachment 17145
Θελω και γω δυο τετιες
 
1η δημοτικου ιδιογομωσης, οι διασπορεις με σταυρό του Gualandi όπως αυτός δηλαδή που έχει το κίτρινο λαμπρο, συμπεριφέρονται σαν κανονικοί συγκεντρωτηρες, δίνουν πολλα μέτρα στην τουφεκια, ποσο μάλλον με XXfull στα 20 μετρα
Εχω δει να χτυπιέται με εμπορικό ΄΄διασποράς΄΄ με gualandi αποκεντρωτήρα λαγός στα 36 μέτρα με τσοκάρισμα 3 άστρα.
Επίσης ορτύκια με 10αρακια και τετοιο βυσμα σου δινουν το θηραμα στα 30 35 μέτρα.

Δεν ειναι καθαρόαιμος διασπορέας.
 
Ρουμελ 28 νο9 που εριξα σημερα στις τσιχλες, επειδη οι δυο ηταν πολυ μακρινες εκανα μια δοκιμη να δω πως τα παει το φυριγγι, 51 μετρα kicks xfull 28γρ νο9 και χαρτι 62×70
View attachment 17535

Ωραιο Αλεξ, πολυ ωραιο!!!! Τα ''ζητουμενα''.......δυο. 1ον θα την ''βρεις'' την τσιχλα σε αυτα τα μετρα ??
2ον. πιστευεις οτι το 9ρακι θα την ''κρατησει΄΄ την τσιχλα σε αυτα τα μετρα ??.think.
 
Ωραιο Αλεξ, πολυ ωραιο!!!! Τα ''ζητουμενα''.......δυο. 1ον θα την ''βρεις'' την τσιχλα σε αυτα τα μετρα ??
2ον. πιστευεις οτι το 9ρακι θα την ''κρατησει΄΄ την τσιχλα σε αυτα τα μετρα ??.think.
Και στα δυο λεω ναι!!! Το εργο ειναι το ιδιο καθε χρονο στα μπασιματα, η καλυτερη μου ειναι που περνανε παντα ψηλα και μακρια
 
Και στα δυο λεω ναι!!! Το εργο ειναι το ιδιο καθε χρονο στα μπασιματα, η καλυτερη μου ειναι που περνανε παντα ψηλα και μακρια

Εδω στο νησι με την υγρασια που εχουμε.....στα 50 μετρα ''ξεψυχανε'' τα 5ρια φιλε!!!! Εννοω οτι λαγο
δεν τον ''κρατας'' στα 50 μετρα....θελει 4νουμερο και κατω σε αυτα τα μετρα για λαγο. Στην φασσα ειναι
οριακο νομιζω....και το λεω....γιατι μονο απο λαθος εκτιμηση σηκωνω το οπλο σε αυτα τα μετρα.
Κατ'αρχην χαιρομαι και το λεω ειλικρινα που παιρνεις πουλια σε αυτα τα μετρα....δεν εχω λογους
να μην πιστεψω.....αλλα ειχα την εντυπωση στα 50 μετρα τα 9ρια δεν τρυπανε ουτε χαρτοπετσετα
ειδικοτερα εδω με τοση υγρασια!!! :)
 
Εδω στο νησι με την υγρασια που εχουμε.....στα 50 μετρα ''ξεψυχανε'' τα 5ρια φιλε!!!! Εννοω οτι λαγο
δεν τον ''κρατας'' στα 50 μετρα....θελει 4νουμερο και κατω σε αυτα τα μετρα για λαγο. Στην φασσα ειναι
οριακο νομιζω....και το λεω....γιατι μονο απο λαθος εκτιμηση σηκωνω το οπλο σε αυτα τα μετρα.
Κατ'αρχην χαιρομαι και το λεω ειλικρινα που παιρνεις πουλια σε αυτα τα μετρα....δεν εχω λογους
να μην πιστεψω.....αλλα ειχα την εντυπωση στα 50 μετρα τα 9ρια δεν τρυπανε ουτε χαρτοπετσετα
ειδικοτερα εδω με τοση υγρασια!!! :)
Στα δικα μου μερη κυρ Νικο μια χαρα ειναι το νο9 για 50 μετρα στην τσιχλα, τοσο πολυ υγρασια βεβαια δεν εχουμε εδω, φασσα παντα ριχνω νο6 σε ολες τις αποστασεις, στο λαγο παντως προτιμω απο 4 εως νο2
 
Στα δικα μου μερη κυρ Νικο μια χαρα ειναι το νο9 για 50 μετρα στην τσιχλα, τοσο πολυ υγρασια βεβαια δεν εχουμε εδω, φασσα παντα ριχνω νο6 σε ολες τις αποστασεις, στο λαγο παντως προτιμω απο 4 εως νο2

Αλεξ εγραψα και πριν φιλε , οτι χαιρομαι που παιρνεις πουλια σε τετοιες αποστασεις.....ωστοσο το 9ρι
εδω στο νησι δεν δουλευει σε αυτες τις αποστασεις.....εδω ξεψυχαει το 5ρι στα 50 μετρα....και μαλλον
και σε αλλους τοπους νησια ή περιοχες που εχουν μεγαλη υγρασια. Εχω στα χερια εναν πινακα δοκιμων
που εγιναν στην Κυπρο....και επιβεβαιωνει αυτα που λεω.!!!
Αν μπορεσω θα τον '' ανεβασω''....οχι για να διαψευσω εσενα....και να δικαιωθω εγω....αυτα ειναι μ@λ@κιες..
αλλα για να δουν και οι αλλοι φιλοι και συναδελφοι.....ποσο σημαντικο ρολο παιζει ο καιρος στην βλητικη!!! ;) :)
 
Αλεξ εγραψα και πριν φιλε , οτι χαιρομαι που παιρνεις πουλια σε τετοιες αποστασεις.....ωστοσο το 9ρι
εδω στο νησι δεν δουλευει σε αυτες τις αποστασεις.....εδω ξεψυχαει το 5ρι στα 50 μετρα....και μαλλον
και σε αλλους τοπους νησια ή περιοχες που εχουν μεγαλη υγρασια. Εχω στα χερια εναν πινακα δοκιμων
που εγιναν στην Κυπρο....και επιβεβαιωνει αυτα που λεω.!!!
Αν μπορεσω θα τον '' ανεβασω''....οχι για να διαψευσω εσενα....και να δικαιωθω εγω....αυτα ειναι μ@λ@κιες..
αλλα για να δουν και οι αλλοι φιλοι και συναδελφοι.....ποσο σημαντικο ρολο παιζει ο καιρος στην βλητικη!!! ;) :)
Καλησπερα.....φωτο του ΝικουΠ
 

Attachments

  • IMG-ed511c0d5590942e59768d8c2cf5116e-V.jpg
    IMG-ed511c0d5590942e59768d8c2cf5116e-V.jpg
    216 KB · Προβολές: 55
Χονρο σκαγι υγρασια και κρυο.ψιλο ζεστη.οχη θεορια πρακτηκη τη εχω δει εγω.ασε τη λενε η θεοριες παντα με ελεγαν ανορθοδοξο το οπιο δεν με απασχολη.νορμαλ σκαγια μονο σε σε κοντρα δοσης με σηνθηκες υγρασιας σε ψιλα σκαγια παο πασο.αλιος πιο χονδρα.ολες η μπαρουτες δουλευουν παντου οσο σε χονδρα τοσο και σε ψιλα.απλον ο μαγιρας ρεπη να πεξη την δοση
 
Οπος επησης.οταν ειχα πει οτη κοβο τους καληκες ποληηη παλια 68.50 και κληνο 57.50 κοντεψαν να με φανεεεε.ανορθοδοξος ελεγαν .τωρα σχεδον ετσει κληνουν ολη η 12χ65 ρελιαστο κλησιμο στα 60 παλη εκτος προδιαγραφον παλη εκει κληνουν η περισοτερη τωρα.παρτετο χαμπαρη αλο στανταρ θεορια αλο πραξη και το τη βλεπης.η θεοριες ειναι για επηστιμονες και θααααα παει καλα.η πρακτηκη λεει αυτο εδηξε αυτο ειναι
 
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να μάθω την απάντηση για το εξής ερώτημα:
έστω ότι έχουμε δύο φυσίγγια με ίδια ποιότητα και νούμερο σκαγιών αλλά διαφορετικό βάρος π.χ. το ένα 28gr 7άρι και το άλλο 36gr 7άρι. με ίδια αρχική ταχύτητα. Στα 35 μέτρα θα έχουν πάλι την ίδια ταχύτητα ; αν όχι ποιο θα έχει μεγαλύτερη ταχύτητα το 28gr ή το 36gr.
Αν δεν υπάρχει τέτοια μέτρηση (που το θεωρώ απίθανο) θεωρητικά τι είναι πιθανότερο να συμβαίνει;
Ευχαριστώ.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top