Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πραγματική είναι.
Την έφτιαξα για να δω τι αποτελέσματα βγάζει η μέθοδος των Oberfell και Thompson σε μια τουφεκιά που θεωρώ καλή.
Βασίλη,
Άποψή μου είναι ότι με τις στοχευμένες - εμπεριστατωμένες - τεκμηριωμένες παρατηρήσεις σου, συνέβαλες τα μέγιστα στην ποιοτική αναβάθμιση του φόρουμ, κάτι που χρειάζονταν να γίνει.
Σου εύχομαι να έχεις πάντα την ίδια διάθεση και στο μέλλον, να λειτουργήσεις ανάλογα.
 
Κλασσικά εννοώ τα λεία κώνικα, κώνικα παράλληλα.
Όχι τρυπητά, ραβδωτά κτλ

Για benelli λέω, ... Μαμά full και briley full έδωσαν ίδια ποσοστά.
Ίσως φταίει η νεροσωλήνα :)


H '' νεροσωληνα'' εαν επιασε τα ιδια ποσοστα με το δικο της τσοκ ....και το briley.....τι να υποθεσω ???

Οτι η ''νεροσωληνα''.... βρηκε το ακροφυσιο ποτισματος ???? :D

Εαν βγαζει τετοιες τουφεκιες εστω και στα 35 μετρα....νεροσωληνα δεν την λες φιλε!!!! :)
 
Το Percorso εχει βυσμα....που στο εμποριο δεν κυκλοφορει....
Ωστοσο οι ιδιογομωτες εχουν τον τροπο τους....να βγαζουν καλες τουφεκιες ( κατα την γνωμη μου )
και χωρις αυτα τα ειδικα βυσματα.....
Δυο δοκιμες μου με 4* μαμα τσοκ στα 35 και LB6 και στα 45 μετρα....με απλο βυσμα ....Ας πουμε o LB6 κατι σαν το βυσμα του Percorso.....

εικόνα_Viber_2021-03-23_10-11-04.jpgεικόνα_Viber_2021-03-23_10-11-27.jpgεικόνα_Viber_2021-03-23_10-16-57.jpgεικόνα_Viber_2021-03-23_10-17-19.jpg
 
Φυσίγγι Νίκο.
Έχω πράμα για δοκιμές αλλά που χρόνος ;;;;

Άστο το briley. :)
Ολα τα κλασσικά τσοκ πάνω κάτω τα ίδια είναι Νίκο.
Αυτό πιστεύω.
Ναι όλα τα κλασικά αλλά να είναι καλό κλασικό και με τα μαμά δεν συμβαίνει πάντα αυτό. Τα brilley Carlson trullok ktl έχουν φτιάχτει με μεγαλύτερη ακρίβεια και ποιότητα και εσωτερική λειανση απο αρκετά μαμά
 
Λοιπον δοκιμασα το Percorso στα 35 μετρα με φουλ τσοκ μαμα της Α-390....
Το αποτελεσμα μου αρεσε...και σε συγκεντρωση και κατανομη....Ασχετα εαν μου εδωσε λιγοτερο
ποσοστο συγκεντρωσης απ'οτι πηρε η ΜΠΕΝΕΛΙ = ΝΕΡΟΣΩΛΗΝΑ του φιλου του Βασιλη !!!

Μετα επειδη ''χαλαστηκα'' με το ποσοστο συγκεντρωσης....εριξα και ενα δικο μου με ΑΛΕΥΡΙ το τονιζω
για να μην αδικουμε εμπορικα φυσιγγια....και ηρθα στα ''σημαδια μου''....

Τωρα...κατα ποσον τα μπενελι ειναι νεροσωληνες.....χμ....δεν θα το ελεγα....ασχετα εαν ''κραζω'' τα
φιλαρακια μου!!!! :D

εικόνα_Viber_2021-12-05_19-08-57-446.jpgεικόνα_Viber_2021-12-05_19-09-21-212.jpgεικόνα_Viber_2021-12-05_19-09-46-117.jpgεικόνα_Viber_2021-12-05_19-10-10-458.jpg
 
Λοιπον δοκιμασα το Percorso στα 35 μετρα με φουλ τσοκ μαμα της Α-390....
Το αποτελεσμα μου αρεσε...και σε συγκεντρωση και κατανομη....Ασχετα εαν μου εδωσε λιγοτερο
ποσοστο συγκεντρωσης απ'οτι πηρε η ΜΠΕΝΕΛΙ = ΝΕΡΟΣΩΛΗΝΑ του φιλου του Βασιλη !!!

Μετα επειδη ''χαλαστηκα'' με το ποσοστο συγκεντρωσης....εριξα και ενα δικο μου με ΑΛΕΥΡΙ το τονιζω
για να μην αδικουμε εμπορικα φυσιγγια....και ηρθα στα ''σημαδια μου''....

Τωρα...κατα ποσον τα μπενελι ειναι νεροσωληνες.....χμ....δεν θα το ελεγα....ασχετα εαν ''κραζω'' τα
φιλαρακια μου!!!! :D

View attachment 37151View attachment 37152View attachment 37153View attachment 37154
Νίκο καταρχήν ευχαριστώ για την δοκιμή.

Το ξέρεις, αλλά το ξαναλέω για όλους ...
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΜΕ ΔΟΚΙΜΗ ΕΝΟΣ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ.
Παίρνεις απλά μια χονδρική ιδέα για το αν είναι μπαρούφα ή όχι με το όπλο σου ....
Χρειάζεται να ρίξουμε τουλάχιστον 3-5 (10 ιδανικά).
Δεν θα μου έκανε καμία εντύπωση αν ξαναρίξω και πάρω 70% ή 85%.
Ούτε το 65% θα με ξένιζε ιδιαίτερα.
Αν είχαμε 5 δοκιμές την ίδια χρονική στιγμή θα ξέραμε και πόσο ΑΣΤΑΘΕΣ είναι το φυσίγγι.
Θα ρίξω εγώ την επόμενη, ίσως να ρίξω 2 (να δούμε πότε).

Η φωτογραφία που ανέβασα μοιάζει ψεύτικη αλλά είναι από αληθινή δοκιμή.
Απλά ξεπατίκωσα την κατανομή για να την επεξεργαστώ πιο εύκολα.

Η πραγματική δοκιμή είναι η παρακάτω.
Θα δείτε ότι τα σκάγια είναι ακριβώς τα ίδια εκτός από τα 2 τέρμα αριστερά στο κέντρο που έβαλα μόνος μου για να βγει πιο όμορφο το αποτέλεσμα. :)
Τα 2 σκάγια δεν αλλάζουν τίποτε ως προς τα αποτελέσματα.


M2_Briley F_Percorso_No6.jpg M2_Percorso_No6_Briley Full.jpg
 
Last edited:
Νίκο καταρχήν ευχαριστώ για την δοκιμή.

Το ξέρεις, αλλά το ξαναλέω για όλους ...
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΜΕ ΔΟΚΙΜΗ ΕΝΟΣ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ.
Χρειάζεται να ρίξουμε τουλάχιστον 3-5 (10 ιδανικά).
Δεν θα μου έκανε καμία εντύπωση αν ξαναρίξω και πάρω 70% ή 85%.
Ούτε το 65% θα με ξένιζε ιδιαίτερα.
Αν είχαμε 5 δοκιμές την ίδια χρονική στιγμή θα ξέραμε και πόσο ΑΣΤΑΘΕΣ είναι το φυσίγγι.
Θα ρίξω εγώ την επόμενη, ίσως να ρίξω 2 (να δούμε πότε).

Η φωτογραφία που ανέβασα μοιάζει ψεύτικη αλλά είναι από αληθινή δοκιμή.
Απλά ξεπατίκωσα την κατανομή για να την επεξεργαστώ πιο εύκολα.

Η πραγματική δοκιμή είναι η παρακάτω.
Θα δείτε ότι τα σκάγια είναι ακριβώς τα ίδια εκτός από τα 2 τέρμα αριστερά στο κέντρο που έβαλα μόνος μου για να βγει πιο όμορφο το αποτέλεσμα. :)
Τα 2 σκάγια δεν αλλάζουν τίποτε ως προς τα αποτελέσματα.


View attachment 37166 View attachment 37167

Πολλα τα 10 φυσιγγια Βασιλη.....Μεχρι 2-3 παλευεται φιλε....Τωρα για το συγκεκριμενο φυσιγγιο την
γνωμη μου την ξερεις....
Δεν μου αρεσει αυτο σκαμπανευασμα και η διαφυγη απο την φουστα του βυσματος της πυριτιδας που εχει.....Συμφωνω μαζι σου οτι σε 5 δοκιμες θα ειχα ΙΣΩΣ 5 διαφορετικα αποτελεσματα....δεν με ''καιει'' ομως
ουτε με ενδιαφερει....
Την δοκιμη την εκανα για ολους βεβαια....αλλα για σενα και τον φιλο τον Αλεξ 76 ....μου ειχε πει απο
παλια να το δοκιμασω και δεν το ειχα κανει....
Κατοπιν ''εορτης''.....και αφου ειχα μαζεψει ολον τον εξοπλισμο....σκεφτηκα να το δοκιμαζα και με το
ΙΜ kick's....αλλα ηταν ''αργα''....βαρεθηκα να ξανα βγαλω τραπεζι ταχογραφο...να στησω στοχο...κτλ κτλ
Θα το κανω σε καποια αλλη στιγμη...που κανω και αλλες δοκιμες..
 
Πολλα τα 10 φυσιγγια Βασιλη.....Μεχρι 2-3 παλευεται φιλε....Τωρα για το συγκεκριμενο φυσιγγιο την
γνωμη μου την ξερεις....
Δεν μου αρεσει αυτο σκαμπανευασμα και η διαφυγη απο την φουστα του βυσματος της πυριτιδας που εχει.....Συμφωνω μαζι σου οτι σε 5 δοκιμες θα ειχα ΙΣΩΣ 5 διαφορετικα αποτελεσματα....δεν με ''καιει'' ομως
ουτε με ενδιαφερει....
Την δοκιμη την εκανα για ολους βεβαια....αλλα για σενα και τον φιλο τον Αλεξ 76 ....μου ειχε πει απο
παλια να το δοκιμασω και δεν το ειχα κανει....
Κατοπιν ''εορτης''.....και αφου ειχα μαζεψει ολον τον εξοπλισμο....σκεφτηκα να το δοκιμαζα και με το
ΙΜ kick's....αλλα ηταν ''αργα''....βαρεθηκα να ξανα βγαλω τραπεζι ταχογραφο...να στησω στοχο...κτλ κτλ
Θα το κανω σε καποια αλλη στιγμη...που κανω και αλλες δοκιμες..
Πάαααααρα πολλά τα 10 φυσίγγια.
Και δεν υπάρχει λόγος.
Με 2-3 αυτά που θέλουμε να δούμε τα βλέπουμε.
 
Άραγε τι διαφορά θα βγάλει στον πίνακα μια κάννη ζεστή από μια κρύα ?
Απλά ζεστή τίποτα καμένη όμως μπορεί να δεις εξωφρενικές διασπορες ήταν και ένας από τους λόγους που λέγετε ότι υπερτερεί η αχρωμιωτη κάτι που θα κάνω δοκιμή το χω ξαναγράψει απλά δεν το κάνα
 
Απλά ζεστή τίποτα καμένη όμως μπορεί να δεις εξωφρενικές διασπορες ήταν και ένας από τους λόγους που λέγετε ότι υπερτερεί η αχρωμιωτη κάτι που θα κάνω δοκιμή το χω ξαναγράψει απλά δεν το κάνα

Εαν ζεσταθει σε σημειο που σχεδον δεν την ακουμπας.....τοτε αρχιζουν τα ξεπουπουλιασματα...
Το εχει δει τις καλες εποχες στην τσιχλα....
Δεν εκανα τετοια δοκιμη....δεν μου αρεσει να φερνω σε τετοιο σημειο την καννη μου.
 
Εαν ζεσταθει σε σημειο που σχεδον δεν την ακουμπας.....τοτε αρχιζουν τα ξεπουπουλιασματα...
Το εχει δει τις καλες εποχες στην τσιχλα....
Δεν εκανα τετοια δοκιμη....δεν μου αρεσει να φερνω σε τετοιο σημειο την καννη μου.
Ας έχει πουλιά και ας το ξαναπαθεις που δε νομίζω με τα φυσίγγια που γεμιζεις
 
Εαν ζεσταθει σε σημειο που σχεδον δεν την ακουμπας.....τοτε αρχιζουν τα ξεπουπουλιασματα...
Εγώ πιστεύω το αντίθετο παντως....το '80-90' ο πατέρας μου κ άλλοι, στο καρτέρι για παπιά στο περασμα με πάγους γερούς τότε,αναβαν φωτιά κ άφηναν σκετες τις κάννες 30cm μακριά απο τη φλόγα..... οταν τον ρωτησα, μπαμπά γιατί;; η απάντησή του ήταν: Τραβάνε τα φυσίγγια καλύτερα....
 
Εγώ πιστεύω το αντίθετο παντως....το '80-90' ο πατέρας μου κ άλλοι, στο καρτέρι για παπιά στο περασμα με πάγους γερούς τότε,αναβαν φωτιά κ άφηναν σκετες τις κάννες 30cm μακριά απο τη φλόγα..... οταν τον ρωτησα, μπαμπά γιατί;; η απάντησή του ήταν: Τραβάνε τα φυσίγγια καλύτερα....

Σκεψου το καλυτερα....Στους μειον βαθμους η καννη τι θερμοκρασια εχει ??? Και στους 30 ποντους
μακρια απο την φωτια σε τι θερμοκρασια ερχετε,,,,να μην μπορεις να την ακουμπησεις ή σε θερμοκρασια
των + 15 -20 βαθμους κελσιου???
Εαν πιστευεις το αντιθετο...κανε την δοκιμη και θα αλλαξεις γνωμη φιλε!!!!
 
Ίσως η απάντηση δεν είναι άσπρο μαύρο.

Ίσως κάποια όπλα είναι καλύτερα ζεστά πχ στενοι αυλοι λόγο διαστολής

ίσως με κάποια Φυσίγγια κρύα

Ίσως όταν είναι 40 βαθμούς και νταλα ήλιος να είναι καλύτερα κρύα

Ίσως ανάλογα το βύσμα

Ίσως στα μονοβολα να θέλει κρύα

Ίσως κάθε τύπος ατσαλιου να αντιδράει κάπως διαφορετικα
 
σε θερμοκρασια
των + 15 -20 βαθμους κελσιου
Αυτο πιστεύω....απλά ηθελαν να κρατήσουν τις καννες σχετικά ζεστές...κ οχι να μη μπορουν να τις ακουμπίσουν.....σιγα μην καρφωναν κ κοτόπουλα για ψήσιμο πρωι-πρωί.....:p
 
Μην μπερδεύουμε την θερμοκρασία κάνης με την θερμοκρασία φυσιγγίων.
Οι κάνες με την θερμοκρασία μπορεί να στραβώσουν.
Με το που θα κρυώσουν έρχονται στα ίσια τους.
Νομίζω ότι αυτό είναι πιο σημαντικό από την όποια διαφορά στην βλητική απόδοση με φυσίγγια ίδιων θερμοκρασιών.
 
Μην μπερδεύουμε την θερμοκρασία κάνης με την θερμοκρασία φυσιγγίων.
Οι κάνες με την θερμοκρασία μπορεί να στραβώσουν.
Με το που θα κρυώσουν έρχονται στα ίσια τους.
Νομίζω ότι αυτό είναι πιο σημαντικό από την όποια διαφορά στην βλητική απόδοση με φυσίγγια ίδιων θερμοκρασιών.
Για να στραβώσουν θα πρέπει να κάψουν οι κάνες. Δεν νομίζω ότι ο Κώστας εννοούσε κάτι τέτοιο. Απ' ότι κατάλαβα εννοεί να μην είναι παγωμένες.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top