Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Νίκο και Λευτέρη Καλημέρα!

Βλέπω την παλιά συζήτηση , αν μου επιτρέπεται να μπω σφήνα με ένα-δυο παρατηρήσεις(εσείς ξέρετε βέβαια πολύ καλυτέρα!):

1.Οι Αμερικανοί δεν ρελιάζουν στο ΑΣΤΕΡΟΕΙΔΕΣ..(βέβαια οι κάλυκες τους έχουν σκληρότερο πλαστικό).Το διάσημο FEDERAL CAL.16 32 gr(=38 γρ του cal.12), που έχω ρίξει ΚΛΩΤΣΑΕΙ λιγότερο , και ΣΚΟΤΩΝΕΙ καλυτέρα και πιο ΜΑΚΡΥΑ από πάρα πολλά αλλά ελληνικά και ευρωπαϊκά επώνυμα των 28-29 γρ (=33-34 γρ στο cal.16).
2.Σε κυπριακό σαιτ, αν θυμάμαι καλά μειώνοντας τις στροφές του δρέπανου από 1000-1200(περίπου λέω) στις 600 για το αστεροειδές ρέλι είχαν 100 bar λιγότερες πιέσεις, με τα ίδια βλητικά αποτελέσματα στο φυσίγγιο...

Υ.Γ: Εγώ είμαι βέβαια...αρχάριος μπροστά σας...μόνο ρελιαστά φυσίγγια φτιάχνω για για το cal.16...με χειροκίνητη ρελιάστρα παρεμπιπτόντως!...αλλά είπα να πω μια γνώμη.

Φιλικότατα,

Γιάννης

Γεια σου Γιαννη !!! Πολυ καλα εκανες και ειπες την γνωμη σου!!!!
Εχω την εντυπωση....χωρις να βαζω το χερι στο ευαγγελιο....αυτο που εχει σημασια και αλλαζει
συγκεντρωσεις και κατανομες ειναι ο ''τυπος'' του ρελιου ( βαθυ στενο -ρηχο χοντρο - και το
αντιστροφο δλδ βαθυ χοντρο και ρηχο στενο ) παρα οι στροφες που θα ρελιασεις...
Επισεις εαν υπαρχουν διαφορες στο ΙΔΙΟ ΡΕΛΙ με διαφορετικες στροφες ρελιασματος θα μου κανει εντυπωση εαν ο ταχογραφος δωσει διαφορετικες ενδειξεις....
Εδωσες....''τροφη'' για δοκιμες φιλε μου!!!! :)
 
Γεια σου Γιαννη !!! Πολυ καλα εκανες και ειπες την γνωμη σου!!!!
Εχω την εντυπωση....χωρις να βαζω το χερι στο ευαγγελιο....αυτο που εχει σημασια και αλλαζει
συγκεντρωσεις και κατανομες ειναι ο ''τυπος'' του ρελιου ( βαθυ στενο -ρηχο χοντρο - και το
αντιστροφο δλδ βαθυ χοντρο και ρηχο στενο ) παρα οι στροφες που θα ρελιασεις...
Επισεις εαν υπαρχουν διαφορες στο ΙΔΙΟ ΡΕΛΙ με διαφορετικες στροφες ρελιασματος θα μου κανει εντυπωση εαν ο ταχογραφος δωσει διαφορετικες ενδειξεις....
Εδωσες....''τροφη'' για δοκιμες φιλε μου!!!! :)
Φίλε Νίκο, γεια σου!!!

Με τα λίγα που ξέρω έτσι είναι... έτσι λέει και το "Α & Ω στην ιδιογόμωση"...
Πάντως αν ψάξεις στο cyprushunting magazine θα το βρεις το post για τις στροφές , είμαι βέβαιος...
Ατυχώς δεν έχω τώρα χρόνο να βοηθήσω....ξημερώματα πετάω ... μπαρκάρω!
Λοιπόν καλές γιορτές, και θα τα λεμέ...

Υ.Γ1: Αν θα πας στο Cal.16 , θα δεις τα ποσταρίσματα μου, με τις ιδιογομώσεις και τα φετινά κυνήγια με το 16αρι,...S4..MB X 32 ...και αλλά, θα σου αρέσουν. Χάρηκα πολύ που τα ξανάπαμε!

Υ.Γ2: Του χρόνου γεροί να είμαστε, θα βοηθήσεις με τα νέα στησίματα...το κατέχεις καλά το σπορ!

Φιλικότατα,

Γιάννης
 
Φίλε Νίκο, γεια σου!!!

Με τα λίγα που ξέρω έτσι είναι... έτσι λέει και το "Α & Ω στην ιδιογόμωση"...
Πάντως αν ψάξεις στο cyprushunting magazine θα το βρεις το post για τις στροφές , είμαι βέβαιος...
Ατυχώς δεν έχω τώρα χρόνο να βοηθήσω....ξημερώματα πετάω ... μπαρκάρω!
Λοιπόν καλές γιορτές, και θα τα λεμέ...

Υ.Γ1: Αν θα πας στο Cal.16 , θα δεις τα ποσταρίσματα μου, με τις ιδιογομώσεις και τα φετινά κυνήγια με το 16αρι,...S4..MB X 32 ...και αλλά, θα σου αρέσουν. Χάρηκα πολύ που τα ξανάπαμε!

Υ.Γ2: Του χρόνου γεροί να είμαστε, θα βοηθήσεις με τα νέα στησίματα...το κατέχεις καλά το σπορ!

Φιλικότατα,

Γιάννης

Να εισαι καλα Γιαννη !!!! Χαρηκα που τα ειπαμε.....Καλες θαλασσες να εχεις....και τον Αγ. Νικολα δίπλα σου
φιλε μου!!! :)
 
Φίλε Νίκο, γεια σου!!!

Με τα λίγα που ξέρω έτσι είναι... έτσι λέει και το "Α & Ω στην ιδιογόμωση"...
Πάντως αν ψάξεις στο cyprushunting magazine θα το βρεις το post για τις στροφές , είμαι βέβαιος...
Ατυχώς δεν έχω τώρα χρόνο να βοηθήσω....ξημερώματα πετάω ... μπαρκάρω!
Λοιπόν καλές γιορτές, και θα τα λεμέ...

Υ.Γ1: Αν θα πας στο Cal.16 , θα δεις τα ποσταρίσματα μου, με τις ιδιογομώσεις και τα φετινά κυνήγια με το 16αρι,...S4..MB X 32 ...και αλλά, θα σου αρέσουν. Χάρηκα πολύ που τα ξανάπαμε!

Υ.Γ2: Του χρόνου γεροί να είμαστε, θα βοηθήσεις με τα νέα στησίματα...το κατέχεις καλά το σπορ!

Φιλικότατα,

Γιάννης
Καλοταξιδος και απο μενα Γιαν νη.
 
Φίλε Νίκο, γεια σου!!!

Με τα λίγα που ξέρω έτσι είναι... έτσι λέει και το "Α & Ω στην ιδιογόμωση"...
Πάντως αν ψάξεις στο cyprushunting magazine θα το βρεις το post για τις στροφές , είμαι βέβαιος...
Ατυχώς δεν έχω τώρα χρόνο να βοηθήσω....ξημερώματα πετάω ... μπαρκάρω!
Λοιπόν καλές γιορτές, και θα τα λεμέ...

Υ.Γ1: Αν θα πας στο Cal.16 , θα δεις τα ποσταρίσματα μου, με τις ιδιογομώσεις και τα φετινά κυνήγια με το 16αρι,...S4..MB X 32 ...και αλλά, θα σου αρέσουν. Χάρηκα πολύ που τα ξανάπαμε!

Υ.Γ2: Του χρόνου γεροί να είμαστε, θα βοηθήσεις με τα νέα στησίματα...το κατέχεις καλά το σπορ!

Φιλικότατα,

Γιάννης
Εγώ παρόλο που έχω σταματήσει να γεμίζω όταν ρελιαζα σε επαφή δράπανο παγγου ρελιαζα με το χαμηλότερο 600 στροφές δεν ξέρω τι αναφέρουν τα βιβλία αλλά υπέθετα από μόνος μου γιατί είχα παραψάξει και ότι κάνω μου αρέσει να το κάνω όσο γίνεται σωστότερα ότι όσο υψηλότερες στροφές τόσο αναιβαζεις θερμοκρασία από την αύξηση τριβής στο πλαστικό και το σκληραίνει περισσότερο άρα ανεβάζεις τις πιέσεις λόγο μεγαλύτερης αντίστασης ξερελιασματος όπως φρόντιζα το ρελιασμα με ένα κατέβασμα και για ίδιο χρονικό διάστημα και τέλος όχι ξανά και ξανά που έχω δει σε κάποια βίντεο
 
Παλιά δοκιμή αλλά με επιπλέον στοιχεία ισοκατανομής και κενών 12,5cm καθώς και αντικειμενική αξιολόγηση αυτών
Ευχαριστώ τον Μάριο @Prowler® για τις πληροφορίες που μου έδωσε.
Μάριε, σωστά τα έβαλα τα κενά ;;;;

ps
Έβαλα 2 σκάγια τέρμα αριστερά γιατί υπήρχε κενό στο χαρτόνι και δεν μου άρεσε :)
Ατέλεια ότι έριξα μόνο 1 φυσίγγι ...

M2_Percorso_No6_Briley Full.jpg

Untitled 1.jpg
 
Last edited:
Παλιά δοκιμή αλλά με επιπλέον στοιχεία ισοκατανομής και κενών 12,5cm καθώς και αντικειμενική αξιολόγηση αυτών
Ευχαριστώ τον Μάριο @Prowler® για τις πληροφορίες που μου έδωσε.
Μάριε, σωστά τα έβαλα τα κενά ;;;;

ps
Έβαλα 2 σκάγια τέρμα αριστερά γιατί υπήρχε κενό στο χαρτόνι και δεν μου άρεσε :)
Ατέλεια ότι έριξα μόνο 1 φυσίγγι ...

View attachment 37109

View attachment 37107

Βασιλη μου , ωραια φιλε!!!! Στα ποσα μετρα ειναι αυτη η τουφεκια με το φουλ Briley στα 36,5 μετρα???
 
Ναι ... Την είχα ξαναβάλει μου φαίνεται.
Απλά άλλαξα την παρουσίαση.

Και την αυτην την συγκεντρωση και κατανομη....που την αποδιδεις.....στο φυσιγγιο - στο τσοκ ή και
στα δυο ??
ΠΟΛΥ θα ηθελα να την δω και στα 40 και στα 45 μετρα....ωστε να εχω εικονα για το τσοκ....το φυσιγγιο
ξερω τι καπνο ''φουμαρει''...
Δουλεψε πολυ καλα αυτο το τσοκ σε αυτα τα μετρα....εδωσε πολυ ωραια κατανομη σε ενα φυσιγγιο......αστο
την γνωμη την ξερεις για το φυσιγγιο αυτο. :)
 
Και την αυτην την συγκεντρωση και κατανομη....που την αποδιδεις.....στο φυσιγγιο - στο τσοκ ή και
στα δυο ??
ΠΟΛΥ θα ηθελα να την δω και στα 40 και στα 45 μετρα....ωστε να εχω εικονα για το τσοκ....το φυσιγγιο
ξερω τι καπνο ''φουμαρει''...
Δουλεψε πολυ καλα αυτο το τσοκ σε αυτα τα μετρα....εδωσε πολυ ωραια κατανομη σε ενα φυσιγγιο......αστο
την γνωμη την ξερεις για το φυσιγγιο αυτο. :)
Μετά από την 20ή Ιανουαρίου θα δείτε νέες τουφεκιές από εμένα.
 
Και την αυτην την συγκεντρωση και κατανομη....που την αποδιδεις.....στο φυσιγγιο - στο τσοκ ή και
στα δυο ??
ΠΟΛΥ θα ηθελα να την δω και στα 40 και στα 45 μετρα....ωστε να εχω εικονα για το τσοκ....το φυσιγγιο
ξερω τι καπνο ''φουμαρει''...
Δουλεψε πολυ καλα αυτο το τσοκ σε αυτα τα μετρα....εδωσε πολυ ωραια κατανομη σε ενα φυσιγγιο......αστο
την γνωμη την ξερεις για το φυσιγγιο αυτο. :)
Στον αποσπομενο και στο μπριλει. Δίνουν κέντρα
 
Και την αυτην την συγκεντρωση και κατανομη....που την αποδιδεις.....στο φυσιγγιο - στο τσοκ ή και
στα δυο ??
Φυσίγγι Νίκο.
Έχω πράμα για δοκιμές αλλά που χρόνος ;;;;
Στον αποσπομενο και στο μπριλει. Δίνουν κέντρα
Άστο το briley. :)
Ολα τα κλασσικά τσοκ πάνω κάτω τα ίδια είναι Νίκο.
Αυτό πιστεύω.
 
Μετά από την 20ή Ιανουαρίου θα δείτε νέες τουφεκιές από εμένα.

ΟΚ Βασιλη μου.....υγεια να εχουμε!!! Πιστευω οτι στα 45 μετρα οσο ωραια κατανομη και να δωσει...τα
κενα θα ειναι μεγαλα...υποθεσεις κανω....ιδωμεν φιλε!!!

ΥΓ. Με εντυπωσιασε η κατανομη του τσοκ....ασχετα εαν θεωρω λιγα τα 36,5 μετρα για φουλ τσοκ φιλε!!! :)
 
Βρε σεις την φωτό δεν την έβαλα για να δείτε την συγκέντρωση.

Ανέλυσα την τουφεκιά όπως πρότεινε ο Μάριος και κάτω δεξιά βλέπετε τα αποτελέσματα.

Screenshot_2021-12-05-10-06-23-857_org.mozilla.firefox~2.jpg

Τα επίπεδα είναι
Φτωχή, μέτρια, κανονική, καλή και άριστη.

Οπότε δεν υπάρχει υποκειμενικότητα στους παραπάνω χαρακτηρισμούς, εφόσον εξάγονται με συγκεκριμένη μέθοδο.
 
Φυσίγγι Νίκο.
Έχω πράμα για δοκιμές αλλά που χρόνος ;;;;

Άστο το briley. :)
Ολα τα κλασσικά τσοκ πάνω κάτω τα ίδια είναι Νίκο.
Αυτό πιστεύω.


Ποια εννοεις κλασσικα τσοκ ?? Τα μαμα ??
Εαν εννοεις αυτα....κανεις λαθος φιλε!!! ΚΑΜΙΑ σχεση τα μαμα τσοκ της Μπερετα με τα τσοκ της
Μπενελι.....νυχτα με την ημερα η διαφορα τους!!!
 
Βρε σεις την φωτό δεν την έβαλα για να δείτε την συγκέντρωση.

Ανέλυσα την τουφεκιά όπως πρότεινε ο Μάριος και κάτω δεξιά βλέπετε τα αποτελέσματα.

View attachment 37112

Τα επίπεδα είναι
Φτωχή, μέτρια, κανονική, καλή και άριστη.

Οπότε δεν υπάρχει υποκειμενικότητα στους παραπάνω χαρακτηρισμούς, εφόσον εξάγονται με συγκεκριμένη μέθοδο.

Κατσε ρε φιλε.....''φτιαχτη'' ειναι η τουφεκια....η πραγματικη ??? Εγω ειμαι ''γκαου'' στο μυαλο....δεν
καταλαβαινω....Την τουφεκια την εφτιαξες για να μας δειξεις πως ειναι οι σωστες κατανομες ???
 
Ποια εννοεις κλασσικα τσοκ ?? Τα μαμα ??
Εαν εννοεις αυτα....κανεις λαθος φιλε!!! ΚΑΜΙΑ σχεση τα μαμα τσοκ της Μπερετα με τα τσοκ της
Μπενελι.....νυχτα με την ημερα η διαφορα τους!!!
Κλασσικά εννοώ τα λεία κώνικα, κώνικα παράλληλα.
Όχι τρυπητά, ραβδωτά κτλ

Για benelli λέω, ... Μαμά full και briley full έδωσαν ίδια ποσοστά.
Ίσως φταίει η νεροσωλήνα :)
 
Κατσε ρε φιλε.....'.'φτιαχτη'' ειναι η τουφεκια....η πραγματικη ??? Εγω ειμαι ''γκαου'' στο μυαλο....δεν
καταλαβαινω....Την τουφεκια την εφτιαξες για να μας δειξεις πως ειναι οι σωστες κατανομες ???
Πραγματική είναι.
Την έφτιαξα για να δω τι αποτελέσματα βγάζει η μέθοδος των Oberfell και Thompson σε μια τουφεκιά που θεωρώ καλή.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top