Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλημερα στην παρεα, γραφεται συνεχεια για υψηλες ταχυτητες φυσιγγιων οταν εχει κρυο, γιατι αλλιως δεν θα εχει αποδοση το φυσιγγι...για μενα δεν ισχυει αυτο.
Οσα φυσιγγια εχω δοκιμασει, γρηγορα και πιο αργα ολα σκοτωνουν μακρια και πανω κατω ιδια δυναμη εχουν στα 50 μετρα η στα 60 μετρα, δεν καταλαβα καποια διαφορα σε δυναμη σε τενεκε που εχω κανει δοκιμες.
Ολο το θεμα ειναι στις μενουσες και οχι στις αρχικες ταχυτητες, επισης το rem nitro ειναι απο τα πιο αργα φυσιγγια αλλα δεν κολωνει πουθενα!
Σας βαζω μια παλια δοκιμη με το ic του οπλου, φυσιγγι Ρουμελιωτης 34 νο6 και αποσταση 36 μετρα,αν ειχα κανει πιο σωστα τον κυκλο θα ειχα περιπου 200 σκαγια μεσα.
View attachment 27796
Εδω με νιτρο κελαηδανε και τα μπενελλι γαμω τα φυσιγγια επιβεβαιωνω δε μασανε ουτε κρυο ουτε υγρασια ουτε τπτ
 
Στέλιο δεν έχω γνώσεις ιδιογόμωσης.
(Αν ζητούσα να μάθω κάτι θα ήταν η βυσμάτωση και τα σκάγια που χρησιμοποίησες.)
Είμαι στουρνάρι.
Πιστεύω ότι τουφεκάω λίγο πάνω του μετρίου αν κρίνω από όλους αυτούς με τους οποίους έχω πάει για κυνήγι.
Χαίρομαι τις δοκιμές σας και πραγματικά με έχετε γυρίσει χρόνια πίσω.
Ανανέωσα την άδεια σκοπευτή μόνο και μόνο για να κάνω δοκιμές με τα τουφέκια μου, και να μυρίσω λίγο μπαρούτι μιας και πλέον ρίχνω ελάχιστα φυσίγγια σε σχέση με αυτά που έριχνα παλιότερα

Όπως έχω γράψει και παλιότερα η καλή αποτύπωση φαίνεται από μακρυά.
Δεν χρειάζεται να είσαι ειδικός για να την δεις.
Τα νούμερα χρειάζονται μόνο για σύγκριση αν δοκιμάζεις πολλά φυσίγγια όπως ο Νίκος και οι άλλοι.
Μια χαρά είναι η τουφεκιά και όπως λέω συνήθως, κανένας δεν ξέρει την απόσταση στην οποία θα σκάσει την επόμενη. :)
Στο χωριό μου λέγανε, τσοκαρισμένο όπλο, άστο να φύγει μακρυά και σημάδεψε καλά.
Όποιος είχε την πιο σφιχτή τουφεκιά ήταν ο αρχηγός.
Δυστυχώς πολλά χρόνια εφάρμοζα αυτές τις μ@λακίες.
Lb6 34mm με 10mm φελο cal 20 k η tekna στο 1.95 με 688 κ 36gr no4.
 
Καλημερα στην παρεα, γραφεται συνεχεια για υψηλες ταχυτητες φυσιγγιων οταν εχει κρυο, γιατι αλλιως δεν θα εχει αποδοση το φυσιγγι...για μενα δεν ισχυει αυτο.
Οσα φυσιγγια εχω δοκιμασει, γρηγορα και πιο αργα ολα σκοτωνουν μακρια και πανω κατω ιδια δυναμη εχουν στα 50 μετρα η στα 60 μετρα, δεν καταλαβα καποια διαφορα σε δυναμη σε τενεκε που εχω κανει δοκιμες.
Ολο το θεμα ειναι στις μενουσες και οχι στις αρχικες ταχυτητες, επισης το rem nitro ειναι απο τα πιο αργα φυσιγγια αλλα δεν κολωνει πουθενα!
Σας βαζω μια παλια δοκιμη με το ic του οπλου, φυσιγγι Ρουμελιωτης 34 νο6 και αποσταση 36 μετρα,αν ειχα κανει πιο σωστα τον κυκλο θα ειχα περιπου 200 σκαγια μεσα.
Υπάρχουν οι κανόνες αλλά και οι εξαιρέσεις.

Μια εξαίρεση την είπες για τα Rem nitro.
Άλλη μια για τα Rem Hevi που τα σκάγια τους ήταν χάλια και όμως είχαν απόδοση.
Δεν είναι τυχαίο ότι όσους Αμερικάνους "γνώστες" έχω ρωτήσει περί βλητικών δοκιμών όλοι ξεκινάνε την συζήτηση με το "έχεις κάνει δοκιμές με το όπλο σου ;".
Έχουν άποψη, αλλά οι θεωρίες τους είναι αδιάφορες γιατί πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις στους κανόνες.

Η "ταχυτήτιδα" θεωρώ ότι είναι αποτέλεσμα των κακών υλικών που κυκλοφορούν στην ευρώπη. Ίσως κάνω λάθος.
Όπως λέμε και στην δουλειά ... "Αν δεν περισσέψει, ... δεν φτάνει".
 
Υπάρχουν οι κανόνες αλλά και οι εξαιρέσεις.

Μια εξαίρεση την είπες για τα Rem nitro.
Άλλη μια για τα Rem Hevi που τα σκάγια τους ήταν χάλια και όμως είχαν απόδοση.
Δεν είναι τυχαίο ότι όσους Αμερικάνους "γνώστες" έχω ρωτήσει περί βλητικών δοκιμών όλοι ξεκινάνε την συζήτηση με το "έχεις κάνει δοκιμές με το όπλο σου ;".
Έχουν άποψη, αλλά οι θεωρίες τους είναι αδιάφορες γιατί πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις στους κανόνες.

Η "ταχυτήτιδα" θεωρώ ότι είναι αποτέλεσμα των κακών υλικών που κυκλοφορούν στην ευρώπη. Ίσως κάνω λάθος.
Όπως λέμε και στην δουλειά ... "Αν δεν περισσέψει, ... δεν φτάνει".
Βρε και στην ευρωπη εχουμε υλικα αλλα δε θελουμε να τα πληρωσουμε αλλα οσοι πληρωσαν εκλαψαν οποτε δε θα παρω οταν με το καλο παω εβρο θα παρω ενα ρεμι supersonic steel και πα να .......... Οι αλλοι
 
Υπάρχουν οι κανόνες αλλά και οι εξαιρέσεις.

Μια εξαίρεση την είπες για τα Rem nitro.
Άλλη μια για τα Rem Hevi που τα σκάγια τους ήταν χάλια και όμως είχαν απόδοση.
Δεν είναι τυχαίο ότι όσους Αμερικάνους "γνώστες" έχω ρωτήσει περί βλητικών δοκιμών όλοι ξεκινάνε την συζήτηση με το "έχεις κάνει δοκιμές με το όπλο σου ;".
Έχουν άποψη, αλλά οι θεωρίες τους είναι αδιάφορες γιατί πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις στους κανόνες.

Η "ταχυτήτιδα" θεωρώ ότι είναι αποτέλεσμα των κακών υλικών που κυκλοφορούν στην ευρώπη. Ίσως κάνω λάθος.
Όπως λέμε και στην δουλειά ... "Αν δεν περισσέψει, ... δεν φτάνει".
Βασιλη δεν ειχα ποτε προβλημα με τα φυσιγγια και μιλαμε μονο για εμπορικα, οτι και αν εχω ριξει κατα καιρους πιο πολυ για δοκιμη ειχα παντα το αποτελεσμα που επρεπε, ολα μα ολα που εχω ριξει τα εχω δοκιμασει στο χαρτονι αλλα και σε μεταλικη επιφανεια για να συγκρινω ταχυτητες, σε μακρινες αποστασεις σπανια υπηρχε διαφορα.
 
Κανονικα θα επρεπε να λεμε κ σε τι υψομετρο γινονται οι δοκιμες μας.
Η συγκεντρωση/ διατρηση ειναι πολυ υψηλοτερες σε μεγαλυτερα υψομετρα.

Φιλε Αλεξ76 θα με βαλεις σε εξοδα....
Στέλιο ουσιαστική διαφορά έχεις πάνω από 800μ γιατί από εκεί και πάνω αλλάζει η πυκνότητα του αέρα.
 
Κανονικα θα επρεπε να λεμε κ σε τι υψομετρο γινονται οι δοκιμες μας.
Η συγκεντρωση/ διατρηση ειναι πολυ υψηλοτερες σε μεγαλυτερα υψομετρα.

Φιλε Αλεξ76 θα με βαλεις σε εξοδα....
Κατσε οπως εισαι Στελιο, δεν ειναι καιρος για εξοδα...
 
Στέλιο ουσιαστική διαφορά έχεις πάνω από 800μ γιατί από εκεί και πάνω αλλάζει η πυκνότητα του αέρα.
Καστορα πριν αρκετα χρονια με franchi prestige 3 αστρα k Rott. Semi magnum no6 εκανα δοκιμες στο υψος της θαλασσας vs 500 μετρα υψομετρο.
Η διαφορα ηταν αρκετα μεγαλη.
 
Αλεξ 76 σου αρεσε η τουφεκια στα 41 μετρα η πατησες λαικ απο ευγενεια;;;;;
Γιατι να μη μου αρεσε Στελιο? Απλα ανεβασα τη δικη μου δοκιμη χωρις να εχω διαβασει τα προηγουμενα ποστ, μολις την ειδα πατησα και το λαικ
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top