Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ναι έτσι λέει αλλά δε γνωρίζω γιατί.άμα γνωρίζεις απαντησε μου
Κοιτα πως το βλεπει το μυλοδακι μου με το στενο τσοκ με το μικρο μετοπο τουφεκιας τα μπροστα σκαγια ανοιγουν δρομο και προστατευουν τα πισω ενω στα ανοιχτα τσοκ με μεγαλο μετοπο τουφεκιας καπια ολο και μενουν και πιο πισω
 
Κοιτα πως το βλεπει το μυλοδακι μου με το στενο τσοκ με το μικρο μετοπο τουφεκιας τα μπροστα σκαγια ανοιγουν δρομο και προστατευουν τα πισω ενω στα ανοιχτα τσοκ με μεγαλο μετοπο τουφεκιας καπια ολο και μενουν και πιο πισω
Γιατρε διορθοσε εδω γιατι τουφεκισα εξω απ τον πινακα αχαχα
 
Ας σκεφτούμε ότι τουφεκάμε φτερωτό σε τραβερσα στα 35μ.

Ταχύτητα σκαγιών ~ 200μ/δ (στα 35μ)
Ας βάλουμε άτρακτο 5μ (ξεχειλωμένη)
χρόνος από το πρώτο σκάγιο μέχρι το τελευταίο t=5μ/200μ/δ=1/40 δευτερ.

Ας υποθέσουμε ταχύτητα θηράματος 72χλμ/ώρα=20μ/δ
στον ίδιο χρόνο το πουλί θα έχει διανύσει διάστημα=20μ/δ*(1/40)μ/δ=0,5μ

(Εννοείται ότι αυτοί είναι χοντρικοί υπολογισμοί)

Ας πούμε ότι χοντρικά η τουφεκιά έχει ωφέλιμο άνοιγμα 1τμ.

Άρα αν εμείς έχουμε βάλει το τετραγωνικό μέτρο πάνω στο πουλί, αυτό έχει πολύ μικρές πιθανότητες να περάσει μέσα από τα κενά της τουφεκιάς αλώβητο λόγω επιμηκυμένης ατράκτου.

Πιο πιθανό να το χάσουμε λόγω:

1. λανθασμένης σκόπευσης (δηλ. να είμαστε μπροστά ή αρκετά πίσω, ή φυσικά πάνω ή κάτω) πράγμα που σημαίνει ότι το χάσαμε καθαρά από σκόπευση (δικό μας σκοπευτικό λάθος)

2. Πυκνότητας της τουφεκιάς, δηλ. το βάλαμε στο κουτί μας του 1 τμ, αλλά αυτό έχει κενά και περνά ανάμεσα ή δεν δέχεται τουλάχιστον 3-4 σκάγια και φεύγει τραυματισμένο (δική μας κακή εκτίμηση απόστασης, τσοκ και πυρομαχικού για το συγκεκριμένο θήραμα)

3. ενέργειας των σκαγίων, δηλ. το σημαδέψαμε σωστά, το έπληξαν τα σκάγια, αλλά δεν είχαν την απαιτούμενη ενέργεια για το συγκεκριμένο θήραμα (δικό μας λάθος επιλογής πυρομαχικού / απόστασης)

Το σύνολο των παραμέτρων που συντελούν σε μια επιτυχημένη βολή, είναι πάρα πολλοί και νομίζω ότι το μήκος της ατράκτου είναι από τους τελευταίους στην εξίσωση.
 
Εγώ θέλω να μάθω
Δεν θυμάμαι εικόνα από το Google είναι τώρα δεν την βρίσκω

1. είναι σκίτσο και δεν είναι φωτογραφία
2. μιλάει και για μια άλλη σελίδα που δεν την βλέπουμε
3. δεν διευκρινίζει αν τα τεστ έγιναν με ατσάλινα ή μολύβδινα σκάγια ή καλύτερα για όλες τις παραμέτρους ...
4. μιλάει για more αλλά πόσο more ?
5. Δεν αναφέρει αριθμούς ... πάντα είμαι επιφυλακτικός όταν αναφέρονται μόνο λόγια και όχι αριθμοί.
6. Αναφέρει γενικά ερευνητές χωρίς ονόματα

Μην θεωρείς ότι όλοι ξέρουν τι γράφουν.

Αν διάβαζα όλο το κείμενο ίσως να έβγαινε ένα λογικό συμπέρασμα.
 
Εγώ θέλω να μάθω


1. είναι σκίτσο και δεν είναι φωτογραφία
2. μιλάει και για μια άλλη σελίδα που δεν την βλέπουμε
3. δεν διευκρινίζει αν τα τεστ έγιναν με ατσάλινα ή μολύβδινα σκάγια ή καλύτερα για όλες τις παραμέτρους ...
4. μιλάει για more αλλά πόσο more ?
5. Δεν αναφέρει αριθμούς ... πάντα είμαι επιφυλακτικός όταν αναφέρονται μόνο λόγια και όχι αριθμοί.
6. Αναφέρει γενικά ερευνητές χωρίς ονόματα

Μην θεωρείς ότι όλοι ξέρουν τι γράφουν.

Αν διάβαζα όλο το κείμενο ίσως να έβγαινε ένα λογικό συμπέρασμα.
Σωστά θα το βρω και θα στο στείλω
 
Εγώ θέλω να μάθω


1. είναι σκίτσο και δεν είναι φωτογραφία
2. μιλάει και για μια άλλη σελίδα που δεν την βλέπουμε
3. δεν διευκρινίζει αν τα τεστ έγιναν με ατσάλινα ή μολύβδινα σκάγια ή καλύτερα για όλες τις παραμέτρους ...
4. μιλάει για more αλλά πόσο more ?
5. Δεν αναφέρει αριθμούς ... πάντα είμαι επιφυλακτικός όταν αναφέρονται μόνο λόγια και όχι αριθμοί.
6. Αναφέρει γενικά ερευνητές χωρίς ονόματα

Μην θεωρείς ότι όλοι ξέρουν τι γράφουν.

Αν διάβαζα όλο το κείμενο ίσως να έβγαινε ένα λογικό συμπέρασμα.
https://www.randywakeman.com/EdLowryOnShotshellBallistics.htm
 

Ο ίδιος γράφει στο link που σου έδωσα (1ο post δεύτερη σελίδα)

Shot string is insignificant based on the relationship of target speed to shot speed. Calling it "shot string" is problematic in itself, for the what is important is pattern thinning on target downrange due to the length of the shot cloud against a ninety degree passing target. It isn't that patterns don't thin on target, they do . . . but only 3 - 6%.

If anyone thinks that their pattern is too thin to be effective, the solution is the same as always: use a tighter choke, more spherical shot, higher quality high-antimony lead shot, or high-antimony buffered loads, or components of all of these variables.

Κοινώς σε συζήτηση να βρισκόμαστε ... δεν είναι σημαντικό το μήκος ατράκτου.
 
Ο ίδιος γράφει στο link που σου έδωσα (1ο post δεύτερη σελίδα)

Shot string is insignificant based on the relationship of target speed to shot speed. Calling it "shot string" is problematic in itself, for the what is important is pattern thinning on target downrange due to the length of the shot cloud against a ninety degree passing target. It isn't that patterns don't thin on target, they do . . . but only 3 - 6%.

If anyone thinks that their pattern is too thin to be effective, the solution is the same as always: use a tighter choke, more spherical shot, higher quality high-antimony lead shot, or high-antimony buffered loads, or components of all of these variables.

Κοινώς σε συζήτηση να βρισκόμαστε ... δεν είναι σημαντικό το μήκος ατράκτου.
Αφου λοιπον δεν ειναι σημαντικο το μηκος ατρακτου για ποιο λογο ο Gualandi εφτιαξε τον piston skeet που στην ουσια δινει διπλη ατρακτο ;
 
Αφου λοιπον δεν ειναι σημαντικο το μηκος ατρακτου για ποιο λογο ο Gualandi εφτιαξε τον piston skeet που στην ουσια δινει διπλη ατρακτο ;
Βασικά για να πουλήσει προϊόντα ... όταν όμως αυτά συνοδεύονται από μια καλή θεωρία πουλάνε καλύτερα.
 
Βασικά για να πουλήσει προϊόντα ... όταν όμως αυτά συνοδεύονται από μια καλή θεωρία πουλάνε καλύτερα.
Περιμενα αλλη απαντηση , μηπως ξερεις το πανελληνιο ρεκορ στο κομπακ κ το παγκυπριο ρεκορ στο κομπακ με τι φυσιγγι εχουν γινει ;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top