Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εγώ είμαι μιας πιο απλής προσέγγισης.
Εφόσον δεν μπορώ να μετρήσω την άτρακτο δεν με ενδιαφέρει.
Παίζει κάποιο ρόλο στις γρήγορες τραβέρσες αλλά μέχρι εκεί.
Η ομοιομορφία και το σχήμα των σκαγιών παίζει σίγουρα πολύ μεγάλο ρόλο.
Αλλά ποιο το όφελος ? Θα βλέπεις παπί σε τραβέρσα και θα λές κάτσε να βάλω τo φυσίγγι με την άτρακτο των 0,5m και να βγάλω αυτό με την άτρακτο των 1,5m ? Να αλλάξω το τσόκ επίσης ...
Η σταθερότητα των υλικών κατασκευής είναι απείρως σημαντικότερη για εμένα ακόμα και από την απόδοση του φυσιγγίου πόσο δε από την άτρακτο που σχηματίζει.
Δεν έχεις κι άδικο σ αυτό που λες αλλά το να ξέρουμε σε γενικές γραμμές, σωστά ,πως έχουν τα πράγματα δεν είναι κακό....
 
Αλλά επειδή λατρεύω τις θεωρητικές συζητήσεις και χωρίς να διεκδικώ το αλάθητο θα πω τι πιστεύω.
Ξεκινάμε από την αρχή ότι όλα τα σκάγια βγαίνουν από την κάνη με πολύ παραπλήσιες οριζόντιες ταχύτητες, ανεξαρτήτου τσοκ.
2 λοιπόν τέτοια σκάγια από την στιγμή που θα βγουν από την κάνη θα ενεργούν 2 και μόνο 2 δυνάμεις πάνω τους. Το βάρος τους που θα τα μετατοπίζει ΜΟΝΟ στην κατακόρυφη διευθυνση, άρα δεν μας ενδιαφέρει, και η αντίσταση του αέρα.
Η αντίσταση του αέρα είναι η πιο μεγάλη και η πιο σημαντική λοιπόν οριζόντια δύναμη που καθοριζει την τροχιά των σκαγιών μας. Η μικρή σχετικά μάζα των σκαγιών (μικρή αδράνεια) κάνει την επίδραση της δύναμης αυτής ακόμα μεγαλύτερη.
Λέει λοιπόν η φυσική.
2 πανομοιότυπα σφαιρικά σκάγια με την ίδια ακριβώς μάζα και με την ίδια αρχική οριζόντια ταχύτητα θα διαγράψουν τις ίδιες ακριβώς τροχιές στον ίδιο χρόνο.
Κοινώς θα βρεθούν στην ίδια απόσταση από την κάνη μετά από τον ίδιο χρόνο δηλαδή μηδενικό μήκος ατράκτου.

Όταν έγραψα δηλαδή " Η ομοιομορφία και το σχήμα των σκαγιών παίζει σίγουρα πολύ μεγάλο ρόλο." αυτό ακριβώς εννοούσα.
Το τσοκ παίζει ρόλο στην επιμήκυνση της ατράκτου μόνο αν συμβάλει στην παραμόρφωση των σκαγιών.
Οι μικροδιαφορές στο βάρος των σκαγιών επίσης.
Οι μικροδιαφορές στο σχήμα επίσης.
Οι μικροδιαφορές στο μέγεθος επίσης.
Αλλά μέχρι εκεί.
 
Θέλετε λοιπόν μεγαλύτερη άτρακτο σε μήκος ;
Αναμίξτε διαφορετικών μεγεθών σκάγια.
Αναμίξτε διαφορετικών μαζών σκάγια.
Αναμίξτε διαφορετικών σχημάτων σκάγια.
Χρησιμοποιείτε μαλακά σκάγια για να παραμορφωθούν ευκολότερα.

Θέλετε το αντίθετο ; Κάντε τα αντίθετα.
 
Την ωρα της τουφεκιας οσο λιγοτερα ξερεις τοσο το καλυτερο συμφωνω με τον alex 37 το πηρα στο χερι τελος αλλα αν δεν εχει θυραματα το ριχνουμε στη διαδικασια αχαχαχα
Τολη η γνωση ειναι η απολυτη δυναμη
 
Τολη η γνωση ειναι η απολυτη δυναμη
Μητσο αλιως το ειπα ειναι να μη κατσεις να επεξεργαστεις ολα αυτα πριν το τραβηγμα της σκανδαλης σαφως και ειναι δυναμη απλα πρωτα εχουμε φροντισει για ολα πριν τη κρισημη στηγμη
 
Μητσο αλιως το ειπα ειναι να μη κατσεις να επεξεργαστεις ολα αυτα πριν το τραβηγμα της σκανδαλης σαφως και ειναι δυναμη απλα πρωτα εχουμε φροντισει για ολα πριν τη κρισημη στηγμη
Τολη δεν το σκεφτεσαι αυτο την ωρα της τουφεκιας..απο πριν ξερεις τι ακριβως σου βγαζει το φυσιγγι που θα ριξεις και πως συμπεριφερεται με το καθε τσοκ του οπλου σου συν το οτι το εχεις μαθει απο θεμα ταχυτητας και προσκοπευσης για να παρεις το θηραμα..προετοιμαζεις την 11αδα σου απο πριν για να βαλεις γκολ στον αγωνα
 
Εγω μια φορα κυνηγουσα μια φασσα ζωντανη και μου ελεγε..Παναθεμα σε κερατα!Σε ειδα που
χαζευες στο κινητο πριν με δεις.Σκατα προσκοπευση μου εκανες αλλα δεν υπολογισα καλα
την μακρια ουρα σου.Κλεισε τα τσοκ να τελειωνουμε..Αι σιχτιρ πια!!Καθε χρονο τα ιδια .sarcastic.
 
View attachment 13437View attachment 13438
Βλέποντας αυτό πιστεύω να καταλάβεις
Η ατρακτος μεγαλώνει ο σφιγγει το τσόκ αλλά όχι πολύ
Φιλε σορυ αλλα εγω ξερω εγγλεζικα και δε κοιταζω εικονες εδω λεει spread που σειμενει διασπορα και εχει σχηματακι για να δειξει αναλογα την αποσταση range μεγαλωνη η διασπορα η ατρακτος λεγετε shotstring και ειναι το μηκος της τουφεκιας απο μπροστα μεχρι πισω
 
Εγω μια φορα κυνηγουσα μια φασσα ζωντανη και μου ελεγε..Παναθεμα σε κερατα!Σε ειδα που
χαζευες στο κινητο πριν με δεις.Σκατα προσκοπευση μου εκανες αλλα δεν υπολογισα καλα
την μακρια ουρα σου.Κλεισε τα τσοκ να τελειωνουμε..Αι σιχτιρ πια!!Καθε χρονο τα ιδια .sarcastic.
Αχαχαχαχαχαχα ρε τρελε τη πιασανε τα περιφεριακα τελεφτεα ρε συ με το στενο αυλο σου
 
Εγω να δεις @Alex37 τι επαθα οταν πηγα για φασσες μια μερα και ειχα φροντισει να παρω ενισχιμενα φυσιγγια μπαμ φρατσ πουπουλα μια δυο τρις τεσερις πεντε περνω το αμαξι ταπα κατω σφαζω ενα δυο τρια ολα τα υπολειπα m92s1.20×40 νο 5 αχαχαχαχαχαχαχα ε ρε και να χα 10 32 λεω τσαμπα δρομος
 
Φιλε σορυ αλλα εγω ξερω εγγλεζικα και δε κοιταζω εικονες εδω λεει spread που σειμενει διασπορα και εχει σχηματακι για να δειξει αναλογα την αποσταση range μεγαλωνη η διασπορα η ατρακτος λεγετε shotstring και ειναι το μηκος της τουφεκιας απο μπροστα μεχρι πισω
Δεν σου είπα να μεταφράσεις.Ξέρω και εγω εγγλεζικα.Να δεις τις εικόνες και να καταλάβεις γιατί μεγαλώνει η ατρακτος όσο στενευει το τσοκ
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top