Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εαν καποιος ριξει 100 φυσιγγια (4 κουτια) στα 60 και παρει 10 καλυτερα να παει για ψαρεμα.
Ειναι η ζημια τεραστια.Καλυτερα να μην πηγαινε καθολου για υδροβια.Γνωμη μου απλα...
Ενας που ασχολειται συστηματικα με το κυνηγι αυτο εχει πολυ καλυτερα ποσοστα.Καποιος
που κυνηγαει μια στο τοσο υδροβια ειναι σε αυτη την θεση.Θεμα διατριβης ειναι!
Τι ποσοστό δίνεις εσύ με τις παραπάνω προϋποθέσεις που γράφω ?
1. 100 τουφεκιές σε πρασινοκέφαλα τραβέρσα στα 60m περίπου
2. Θερμοκρασία 10c
3. Full choke
4. 70mm Remington EXPRESS 35,5 gr σκάγια μολύβδινα No 4
5. Σκόπευση από άριστο σκοπευτή
 
Σκόπευση από άριστο σκοπευτή
Αν ειναι αυτο που λεμε Φαρμακοχερης.
70mm Remington EXPRESS 35,5 gr σκάγια μολύβδινα No 4
Εδω δεν μπορω να απαντησω...Θα ελεγα ενα φυσιγγι στα 38Χ2 καλυτερα.
Θα σου πω τι εχω δει με τα ματια μου και οχι υποθετικα.Εχω φιλο Λετονο
που με αναγκαζει να κουβαλω 100αρα μεζουρα μαζι για να βγαζω ακρη.
Ο ανθρωπος εχει μεσο ορο το 40%,υπηρχε και μερα που ηταν στο 50.
Το πιο περιεργο στην ολη υποθεση ειναι οτι εκει που θα σηκωσει το οπλο
μπορει να το παρει με την 2-3.Λιγα φευγουν.Ειναι 58 χρονων-40 χρονια
μονο παπι απο φτερωτο.Τα παπια να περνανε πανω απο τα δεντρα 15 μετρων
και μπροστα μας χωραφια θερισμενη 45 μετρων.Το δε οπλο Baikal mp 153.
 
Να το θεσω κι εγω αλλιώς για προβληματισμό και για να γινεται κουβέντα.
Απο τις 20 που θα κανει καποιος στα 35μ , πόσα θα βάλει στον ντορβά ;
Είναι μόνο τα 25 παραπανω μετρα το πρόβλημα και ειναι μονο αυτά που θα καθορίσουν το αποτέλεσμα ;
Στα 30 35 ένας καλός σκοπευτής -κυνηγός που ξέρει τι φυσιγγι θα βάλει και ανάλογα ξερει και το τσοκ που θα βάλει και τα πουλιά είναι στρωτά μπορεί να φτάσει και ένα ποσοστό της τάξεως 60- 80 % καρπωση ,ο ίδιος κυνηγός στα 60 νομίζω πως δύσκολα θα φτάσει το 40% και βάζω και μεγάλο ποσοστό νομίζω .Τα 25 μέτρα διαφορά μόνο που αναφέρεις εγώ νομίζω ότι το μόνο στην πρόταση είναι λάθος ,από τα 0 τα +25 είναι οκ μόνο από τα 10 τα +25 άντε και εκεί να πω μόνο ,από τα 20 και 25 τα +25 μέτρα για εμένα προσωπικά είναι μεγάλη διαφορά.Ισως να κάνω και λάθος μιας και δεν είμαι θιασώτης των μακρινών βολών ,σε γενικές γραμμές τις αποφεύγω .Ακόμα και στα μπασιματα θα επιλέξω καρτερια που ξέρω ότι τα πουλιά συνήθως περνάνε σε λογικά μέτρα και ας περάσουν λιγότερα από άλλο μέρος που ξέρω ότι τα πουλιά θα είναι περισσότερα αλλά πολύ ψηλά .
 
Στα 30 35 ένας καλός σκοπευτής -κυνηγός που ξέρει τι φυσιγγι θα βάλει και ανάλογα ξερει και το τσοκ που θα βάλει και τα πουλιά είναι στρωτά μπορεί να φτάσει και ένα ποσοστό της τάξεως 60- 80 % καρπωση ,ο ίδιος κυνηγός στα 60 νομίζω πως δύσκολα θα φτάσει το 40% και βάζω και μεγάλο ποσοστό νομίζω .Τα 25 μέτρα διαφορά μόνο που αναφέρεις εγώ νομίζω ότι το μόνο στην πρόταση είναι λάθος ,από τα 0 τα +25 είναι οκ μόνο από τα 10 τα +25 άντε και εκεί να πω μόνο ,από τα 20 και 25 τα +25 μέτρα για εμένα προσωπικά είναι μεγάλη διαφορά.Ισως να κάνω και λάθος μιας και δεν είμαι θιασώτης των μακρινών βολών ,σε γενικές γραμμές τις αποφεύγω .Ακόμα και στα μπασιματα θα επιλέξω καρτερια που ξέρω ότι τα πουλιά συνήθως περνάνε σε λογικά μέτρα και ας περάσουν λιγότερα από άλλο μέρος που ξέρω ότι τα πουλιά θα είναι περισσότερα αλλά πολύ ψηλά .
Στα πραγματικα 60 μετρα για να πεφτουν μεγαλα παπια συστηματικα , θελει διατριβη πανεπιστημιου φιλε
 
Θα πω το εξεις....που ειναι και τεκμηριωμενο. Η Ερημος ....η θαλασσα και ο ουρανος με το ματι
δεν μετριεται. !!!! Τις περισσοτερες φορες οι υπογισμοι μας για την αποσταση ειναι λαθος....τα δε μετρα
στο κυνηγι....πολλοι τα εχουν κανει ''ματζουνια''.....τα τραβανε σαν λαστιχο....τα 60 μετρα ειναι πολλα.!!!
Στα 60 μετρα....η φασσα εχει το μεγεθος του κοτσυφα!!!
 
Θα πω το εξεις....που ειναι και τεκμηριωμενο. Η Ερημος ....η θαλασσα και ο ουρανος με το ματι
δεν μετριεται. !!!! Τις περισσοτερες φορες οι υπογισμοι μας για την αποσταση ειναι λαθος....τα δε μετρα
στο κυνηγι....πολλοι τα εχουν κανει ''ματζουνια''.....τα τραβανε σαν λαστιχο....τα 60 μετρα ειναι πολλα.!!!
Στα 60 μετρα....η φασσα εχει το μεγεθος του κοτσυφα!!!
Έχω να συμπληρώσω ότι εάν ρίξουμε σε πίνακα με οποιονδήποτε τσοκ στα 60 μέτρα θα καταλάβουμε ότι αφενός είναι δύσκολο να κεντραρουμε το στόχο μας σε αυτη την απόσταση και αφ' ετέρου ότι η πυκνότητα της ντουφέκιας είναι τέτοια(με απλά σκάγια) που μόνο από τύχη θα πλήξουμε τον στόχο μας με τα τρία -τεσσερα σκάγια που απαιτούνται για την καταβολή του..........!!!!!
 
Ολα ειναι εικονες και εμπειριες κατα την ταπεινη μου αποψη, ειδικα αν κυνηγας χρονια στα ιδια μερη που οι πορειες των πουλιων ειναι στο 90% στανταρ θα την βρεις την ακρη και στις μακρινες τουφεκιες καποια στιγμη.
 
Θα πω το εξεις....που ειναι και τεκμηριωμενο. Η Ερημος ....η θαλασσα και ο ουρανος με το ματι
δεν μετριεται. !!!! Τις περισσοτερες φορες οι υπογισμοι μας για την αποσταση ειναι λαθος....τα δε μετρα
στο κυνηγι....πολλοι τα εχουν κανει ''ματζουνια''.....τα τραβανε σαν λαστιχο....τα 60 μετρα ειναι πολλα.!!!
Στα 60 μετρα....η φασσα εχει το μεγεθος του κοτσυφα!!!
Έχεις πολύ δίκιο ,εγώ αυτό το κατάλαβα όταν ξεκίνησα να ρίχνω στον πίνακα ,άλλαξε όλη η οπτική μου στο θέμα των μέτρων και κατάλαβα πόσες φορές νόμιζα ότι τουφεκουσα στον Θεό και τελικά εριχνα γύρω στα 30 35 .Όπως μέσα από τις εικόνες στον πίνακα άλλαξε και η όλη οπτική που είχα στο θέμα των τσοκ ,έπαθα πλάκα όταν είδα τι τουφεκιά βγάζει ένα τσοκ πχ 4* στα 35 40 μέτρα με ένα καλο φυσιγγι ,δεν είμαι θιασώτης των μακρινών βολών όχι γιατί θεωρώ πως η δέσμη και η κατανομή μιας τουφεκιας δεν μπορούν να πλήξουν ένα θήραμα στα 60 μέτρα ,απλά είναι πολύ δύσκολο εμείς να στείλουμε σε αυτά τα μέτρα τα σκάγια μας πάνω στο θήραμα ,όχι δεν είναι αδύνατον να το κάνουμε αλλά θέλει χρόνο εξειδίκευση που έρχεται με την εμπειρία και που και πάλι οι αποτυχίες σαφέστατα θα είναι πολύ περισσότερες από τις επιτυχίες και αυτό δεν είναι κάτι που θεωρώ ότι συμβαδίζει με την τρομερή μείωση των αριθμών των θηραμάτων που βλέπουμε τα τελευταία χρόνια και γενικά δεν εκφράζει μια κυνηγετική σωστή αντίληψη ως προς την προστασία των θηραμάτων που τόσο έχουμε ανάγκη εάν θέλουμε και τα παιδιά μας να βιώσουν το κυνήγι στην ύπαιθρο .
 
Έχεις πολύ δίκιο ,εγώ αυτό το κατάλαβα όταν ξεκίνησα να ρίχνω στον πίνακα ,άλλαξε όλη η οπτική μου στο θέμα των μέτρων και κατάλαβα πόσες φορές νόμιζα ότι τουφεκουσα στον Θεό και τελικά εριχνα γύρω στα 30 35 .Όπως μέσα από τις εικόνες στον πίνακα άλλαξε και η όλη οπτική που είχα στο θέμα των τσοκ ,έπαθα πλάκα όταν είδα τι τουφεκιά βγάζει ένα τσοκ πχ 4* στα 35 40 μέτρα με ένα καλο φυσιγγι ,δεν είμαι θιασώτης των μακρινών βολών όχι γιατί θεωρώ πως η δέσμη και η κατανομή μιας τουφεκιας δεν μπορούν να πλήξουν ένα θήραμα στα 60 μέτρα ,απλά είναι πολύ δύσκολο εμείς να στείλουμε σε αυτά τα μέτρα τα σκάγια μας πάνω στο θήραμα ,όχι δεν είναι αδύνατον να το κάνουμε αλλά θέλει χρόνο εξειδίκευση που έρχεται με την εμπειρία και που και πάλι οι αποτυχίες σαφέστατα θα είναι πολύ περισσότερες από τις επιτυχίες και αυτό δεν είναι κάτι που θεωρώ ότι συμβαδίζει με την τρομερή μείωση των αριθμών των θηραμάτων που βλέπουμε τα τελευταία χρόνια και γενικά δεν εκφράζει μια κυνηγετική σωστή αντίληψη ως προς την προστασία των θηραμάτων που τόσο έχουμε ανάγκη εάν θέλουμε και τα παιδιά μας να βιώσουν το κυνήγι στην ύπαιθρο .


Ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι.!!!!! Οποιος εχει βαλει σταθερο στοχο στα 60 πραγματικα μετρα ...''τρομαξε''
απο την αποσταση που ειδε.....οσοι γνωριζουν τα πραγματικα 60 μετρα....με ''κοινο'' φυσεκι οπλο δεν
σηκωνουν. Αυτα μετρα ειδικοτερα στο φτερωτο θηραμα λιγοι τα ''εχουν''....αυτο πιστευω εγω.
Εχεις απολυτο δικιο....τα 60 μετρα απαιτουν μεγαλη εξειδικευση.....και δεν ξερω ποσοι την εχουν....για τον
απλουστατο λογο....οτι περισσοτεροι κυνηγοι....θα ριξουν οτι φυσεκια ριξουν στο κυνηγι....ποσα ειναι
αυτα ? 50 - 100 αντε 200.....μετα αντε παλι την επομενη σεζον....θελει πολλα χρονια για αποκτισεις εξειδικευση
ριχνοντας 200 φυσεκια τον χρονο. Σε ολα τα πραγματα αυτο που βοηθαει ειναι η προπονηση....
 
Φρέσκια δοκιμή με βροχή και θερμοκρασία 16°C. Απόσταση 40 μέτρα με μεζούρα. Μπροστά ήταν σκληρό χαρτόνι και πίσω ο τενεκές του λαδιού τον οποίο τρύπησαν αρκετά. Οι διαστάσεις του χαρτονιού είναι 60x75 και είναι σημαδεμένα 140 σκαγια από τα περίπου 190 του φυσιγγίου. Το φυσίγγι ήταν ιδιογομωσης ν4 και το σεταπ ήταν cx2000- 1,70 sipe- couvette- Dianna- 33γρ σκάγια ν4 + 1γρ αλεύρι βρώμης, ρελιαστο με τζαμακι από 67,4-62-3. Κάθε γνώμη καλοδεχούμενη και παρατηρήσεις για βελτίωση. IMG_20200521_155804.jpgIMG_20200521_155828.jpg
 
Φρέσκια δοκιμή με βροχή και θερμοκρασία 16°C. Απόσταση 40 μέτρα με μεζούρα. Μπροστά ήταν σκληρό χαρτόνι και πίσω ο τενεκές του λαδιού τον οποίο τρύπησαν αρκετά. Οι διαστάσεις του χαρτονιού είναι 60x75 και είναι σημαδεμένα 140 σκαγια από τα περίπου 190 του φυσιγγίου. Το φυσίγγι ήταν ιδιογομωσης ν4 και το σεταπ ήταν cx2000- 1,70 sipe- couvette- Dianna- 33γρ σκάγια ν4 + 1γρ αλεύρι βρώμης, ρελιαστο με τζαμακι από 67,4-62-3. Κάθε γνώμη καλοδεχούμενη και παρατηρήσεις για βελτίωση. View attachment 13305View attachment 13306
Όπλο και τσοκαρισμα Μιχάλη;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top