Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ωραία τουφεκιά Άλεξ !
Έχω την εντύπωση πως με το φουλ ή τα 2* τσοκ ίσως τα νο5 να πηγαίνουν καλύτερα. Τα τσοκ xf-xxf αρμόζουν στα νο2,1,0...
Εγώ θα το ξανά δοκίμαζα, αν κάνω λάθος διόρθωσε με.
Καλημερα Νικολη κι ευχαριστω που μου προτεινες το φυσιγγι, το Kicks πιστευω ειναι φουλ στην ουσια γιατι ειναι 1.01 η 1.03 συσφιξη και το LF που εχω ειναι 0.8 περιπου, το ufo ειναι 1.1 και σε ολες μου τις δοκιμες, που εχω κανει παρα πολλες και με τα μαμα τσοκ και με ολα τα νουμερα παντα το kicks xfull εχει την καλυτερη συγκεντρωση, ακομα και με 28 γρ και 32 γρ νο8 και νο9 που θεωρητικα στραπατσαρονται πολλα σκαγια παντα το xfull υπερτερει. Ισως να παιζει μεγαλο ρολο και η κανη γι αυτα τα αποτελεσματα δεν ξερω να σου πω με σιγουρια, παντως με εντυπωσιασε το φυσιγγι χθες.
 
Καλημέρα Άλεξ, χαίρομαι που σου αρέσει το μύθος mg2. Με τι καιρό το έριξες; το θεωρώ απαγορευτικό λόγο ανάκρουσης από τους 10C και πάνω.
15 βαθμους ειχε φιλε χθες το απογευμα, απο ανακρουση μια χαρα ηταν
 
Εριχνα φ2 κλασικ με την 1100 χωρις ελαστικο πέλμα και νομιζα ότι έριχνα 30 γραμμάρια.
Μια χρονια Νικο ειμασταν για τσιχλες και εριχνα 30 και 32 γρ αλλα ειχα μαζι μου 2 λαμπρο πρασινα 50 γρ που να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι νουμερο απλα τα ειχα παρει για δοκιμη, πισω μου υπηρχε μια οικοδομη με τουβλα στα 60 μετρα περιπου. Ειχα ριξει στανταρ ενα κουτι τσιχλοφυσιγγα και ριχνω ενα 50γρ σε μια στιγμη στα τουβλα να δω τη συγκεντρωση θα ειχε, το οπλο το κρατησα εντελως χαλαρο και το κοπανημα που εφαγα ηταν αλλο πραγμα.sarcastic.
Το δευτερο ομως που εριξα και κρτησα καλα το οπλο ηταν ανεκτο το κλωτσημα, αμα δεν ηταν το οπλο 3600 και αεριων θα ημουν χωρις δοντια τωρα
 
Καποιες χθεσινες δοκικες που δεν με ενθουσιασαν...
Ειναι αρκετα τα μετρα βεβαια και για φασσα ειναι οκ οι καταναμες αλλα θα ηθελα κατι καλυτερο.
61 μετρα ειναι ολες με το Kicks και 12 βαθμους
cm33gMh.jpg
OxOT4sQ.jpg
FSYmzgT.jpg
 
Για 61 μετρα?! 36
Καποιες χθεσινες δοκικες που δεν με ενθουσιασαν...
Ειναι αρκετα τα μετρα βεβαια και για φασσα ειναι οκ οι καταναμες αλλα θα ηθελα κατι καλυτερο.
61 μετρα ειναι ολες με το Kicks και 12 βαθμους
cm33gMh.jpg
OxOT4sQ.jpg
FSYmzgT.jpg
Για 61 μετρα με 36 γραμ.ν.6 μια χαρά είναι...η κινητική ενέργεια όμως δεν επαρκεί από όσο θυμάμαι.Σε αυτά τα μέτρα θες 42 γραμ.ν 4! 250 σκάγια μεν...αλλά με φουλ κινητική....
 
Για 61 μετρα?! 36

Για 61 μετρα με 36 γραμ.ν.6 μια χαρά είναι...η κινητική ενέργεια όμως δεν επαρκεί από όσο θυμάμαι.Σε αυτά τα μέτρα θες 42 γραμ.ν 4! 250 σκάγια μεν...αλλά με φουλ κινητική....
Με τη καννη της Ρεμι που εχει κωνο και τσοκ φρενο επαρκει σε αυτα τα μετρα οσο και αν ακουγεται παραλογο.
Το εχω δει πολλες φορες το εργο περυσι αλλα και φετος με percorso και speed no6, με νο5 και νο5.5 που ειναι το mygra εχουν πεσει φασσες σε αρκετα πιο μακρινες αποστασεις
 
Καποιες χθεσινες δοκικες που δεν με ενθουσιασαν...
Ειναι αρκετα τα μετρα βεβαια και για φασσα ειναι οκ οι καταναμες αλλα θα ηθελα κατι καλυτερο.
61 μετρα ειναι ολες με το Kicks και 12 βαθμους
cm33gMh.jpg
OxOT4sQ.jpg
FSYmzgT.jpg
Ειναι πολυ ωραιες τουφεκιες με σειρα απο την καλυτερη στη χειροτερη οπως τις εχεις βαλει . Αν και η βιβλιογραφία αναφέρει τα 45 μετρα σαν οριο για το ν6 και το ν2 για τα 60 μετρα. , αυτα αφορουν ενα συνολο διαφορετικής αντοχής θηραμάτων. Η φασα ειναι μεσης αντοχής σε καταβολή θήραμα (εως χαμηλής θα ελεγα) και αφου την καταβάλει το ν6 σε λογικές αποστάσεις, τοτε την καταβάλει και μακρύτερα .( αυτο ισχυει για ολα τα θηράματατα)
Πολυ σοφή επιλογη τα 36 γρ. γιατι εξασφαλίζουν τη μεγαλυτερη διατρητικοτητα. Αποψη μου μην αυξήσεις ουτε γρ ουτε μεγεθος σκαγιών . Θα χασεις γεωμετρικά( με γεωμετρική αντιστροφη πρόοδο ) απο κατανομή, ο,τι παρεις απο διάτρηση.
Δυστυχως η αυξηση σε γρ προσφέρει πολυ λιγα στην υπόθεση , ενω η μείωση σε Νο παρα πολλα.
Παντως αν εισαι πανω στο πουλι με αυτες τις τουφεκιες εχεις απο 60% -70% πιθανότητα , πραγμα που σημαινει ο,τι εχεις αλλα 10 μετρα . Μια πιθανότητα στο 40-50% αξιζει και διακαιολογει την τουφεκια και αθλητική μου φαινεται.
Δεδομένου ο,τι στις μισες δεν θα εισαι πανω ( ο μεσος κυνηγος τουλάχιστον σε αυτες τις αποστάσεις) , η τελικη πιθανότητα θα ειναι 25% , μια στις τέσσερις ......πολυ καλη. Για να δικαιολογεί και το κρύο και την ταλαιπωρια .
Αλλα ολα αύρα θα τα εχεις υπόψη σου. Τα γραφω να διαβάζουν και οι αλλοι κσι κουβεντα να γινεται . Προσπαθω και ´γω με 50-60 μετρα στις κυριαρίνες , παιζω με 7-7,5-8 και λογω μεγέθους θηράματος τα εχω βρει ποιο σκούρα χαχα
 
Καποιες χθεσινες δοκικες που δεν με ενθουσιασαν...
Ειναι αρκετα τα μετρα βεβαια και για φασσα ειναι οκ οι καταναμες αλλα θα ηθελα κατι καλυτερο.
61 μετρα ειναι ολες με το Kicks και 12 βαθμους
cm33gMh.jpg
OxOT4sQ.jpg
FSYmzgT.jpg
Μια χαρά είναι
 
Ειναι πολυ ωραιες τουφεκιες με σειρα απο την καλυτερη στη χειροτερη οπως τις εχεις βαλει . Αν και η βιβλιογραφία αναφέρει τα 45 μετρα σαν οριο για το ν6 και το ν2 για τα 60 μετρα. , αυτα αφορουν ενα συνολο διαφορετικής αντοχής θηραμάτων. Η φασα ειναι μεσης αντοχής σε καταβολή θήραμα (εως χαμηλής θα ελεγα) και αφου την καταβάλει το ν6 σε λογικές αποστάσεις, τοτε την καταβάλει και μακρύτερα .( αυτο ισχυει για ολα τα θηράματατα)
Πολυ σοφή επιλογη τα 36 γρ. γιατι εξασφαλίζουν τη μεγαλυτερη διατρητικοτητα. Αποψη μου μην αυξήσεις ουτε γρ ουτε μεγεθος σκαγιών . Θα χασεις γεωμετρικά( με γεωμετρική αντιστροφη πρόοδο ) απο κατανομή, ο,τι παρεις απο διάτρηση.
Δυστυχως η αυξηση σε γρ προσφέρει πολυ λιγα στην υπόθεση , ενω η μείωση σε Νο παρα πολλα.
Παντως αν εισαι πανω στο πουλι με αυτες τις τουφεκιες εχεις απο 60% -70% πιθανότητα , πραγμα που σημαινει ο,τι εχεις αλλα 10 μετρα . Μια πιθανότητα στο 40-50% αξιζει και διακαιολογει την τουφεκια και αθλητική μου φαινεται.
Δεδομένου ο,τι στις μισες δεν θα εισαι πανω ( ο μεσος κυνηγος τουλάχιστον σε αυτες τις αποστάσεις) , η τελικη πιθανότητα θα ειναι 25% , μια στις τέσσερις ......πολυ καλη. Για να δικαιολογεί και το κρύο και την ταλαιπωρια .
Αλλα ολα αύρα θα τα εχεις υπόψη σου. Τα γραφω να διαβάζουν και οι αλλοι κσι κουβεντα να γινεται . Προσπαθω και ´γω με 50-60 μετρα στις κυριαρίνες , παιζω με 7-7,5-8 και λογω μεγέθους θηράματος τα εχω βρει ποιο σκούρα χαχα
Συμφωνω στα πιο πολλα, συνηθως σε αυτα τα μετρα παιζω στο 60 και 70% γιατι εχω συνηθισει τις εικονες και τις προσκοπευσεις.
Κατι λαθος κανεις στις κυριαρινες με τα νουμερα που ριχνεις γιατι πετουν αργα και ειναι ευκολος στοχος, κατα τη γνωμη μου και 9αρια να εριχνες δεν θα ειχες προβλημα.
 
Συμφωνω στα πιο πολλα, συνηθως σε αυτα τα μετρα παιζω στο 60 και 70% γιατι εχω συνηθισει τις εικονες και τις προσκοπευσεις.
Κατι λαθος κανεις στις κυριαρινες με τα νουμερα που ριχνεις γιατι πετουν αργα και ειναι ευκολος στοχος, κατα τη γνωμη μου και 9αρια να εριχνες δεν θα ειχες προβλημα.
Δεν εχεις άδικο , ψυχολογικό ειναι . Εχω κατάληξει (για φέτος χαχα) στο 8 , αλλα τις τη στήνω με χιονόνερο , χιονι ή βροχούλα και ανησυχω ......θα δουμε . Ειναι που μετα τα 40 μ δεν ξερω ποτε φταιω εγω και ποτε , ολα τα αλλλα
 
Γιατί δεν βάζεις μετά τα 40 ένα χαρτόνι να ρίξεις 5 τουφεκιές, έτσι ώστε να δεις αν φταις εσύ ή όχι;
Οπως σχολίασα ποιο πανω το μυνημα του Alex , ειναι παντα θεμα πιθανοτήτων , ποσοστών δηλαδη. Αλλα το ιδιο ειναι και η σκόπευση . Καμμια πυκνότητα δεν εγγυάται καταβολή 100% , απλα καποιες το πλησιάζουν ολο και ποιο πολυ. Καθε βολή που είδαμε στις τρεις φωτο εχει τρια κενά να γλυτώσει φασα . Παρόλα αυτα παραμένουν πολυ καλες βολές.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top