Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το κολλημα με το μονοβολο το ειχα για καποιο χρονοκο διαστημα νομιζω μια κυνηγετικη σεζον,Πηρα σκοπευτικα με οπτικη ινα για μονοβολα πορτοκαλι το μπροστα και 2πρασινα πισω,Ασε που χαλασα ενα καρο μονοβολα για να το ρυθμησω πρακτικα στο κυνηγι πηρα καποια θυραματα που ειχαν ξεμακρινη και πηγαιναν σιγα σιγα αλλα μου εφυγαν πολυ περισοτερα κοντινα και τα απεριψα
κ Νικο στα ποσα μετρα ειχατε κεντραρει τα σκοπευτικα σας ?
 
Τα πηρα φιλε σε πενταρι μετα απο ωριμη σκεψη 4:30 το πρωι πριν παω για δουλεια. Αυριο θα τα εχω και θα τα δοκιμασω
Η καλύτερη ώρα για επιλογή φυσιγγίου,προέρχεσαι και από τον ύπνο και έχεις μεγαλύτερη διαύγεια:D:D:D
 
Άλεξ άν θες κάτι ανάλογο σε πιο ζεστό καιρό είναι τα F2 Long range 36g nikel, έχει τα ίδια σκάγια με τα μύθος mg2. Ένα νο6 θα ήταν άριστο.
Ειχα ριξει περυσι τον Αυγουστο μ'αυτα Νικολη με το Κικς σε μια κουρνουνα πισωκωλλα που λεμε σε τρομερα μακρινη αποσταση και επεσε ξερη. Αλλα μετα απο ενα φιασκο μιας μερας με τις φασσες τα εβαλα με τα φυσιγγια.sarcastic. και δεν τα ξαναπηρα!
Εγω εφταιγα βεβαια οχι τα φυσιγγια αλλα το ανακαλυψα μετα....my man.
 
Ειχα ριξει περυσι τον Αυγουστο μ'αυτα Νικολη με το Κικς σε μια κουρνουνα πισωκωλλα που λεμε σε τρομερα μακρινη αποσταση και επεσε ξερη. Αλλα μετα απο ενα φιασκο μιας μερας με τις φασσες τα εβαλα με τα φυσιγγια.sarcastic. και δεν τα ξαναπηρα!
Εγω εφταιγα βεβαια οχι τα φυσιγγια αλλα το ανακαλυψα μετα....my man.
Είναι συγκεντρωτικά φυσίγγια, η B&P τα προτείνει σε βολές των 55-60μ στα ιταλικά φόρουμ.
 
1100 G3 Kicks xfull buckkicker φυσιγγι mythos mg2 38 gr no5 και αποσταση 75 μετρα. Τα εχω μαρκαρει φουλ τα σκαγια για να φαινονται
9MymS0T.jpg
 
1100 G3 Kicks xfull buckkicker φυσιγγι mythos mg2 38 gr no5 και αποσταση 75 μετρα. Τα εχω μαρκαρει φουλ τα σκαγια για να φαινονται
9MymS0T.jpg
Ωραία τουφεκιά Αλέξανδρε, αν βλέπω καλα πρέπει να χει δύο σκάγια ακόμα ένα κάτω από την άλμη δίπλα στο κυκλακι δεξιά και ένα στο δεύτερο κυκλακι δεξιά πάνω από την βάση ανάμεσα στο κλαδάκι και στην ελιά think
 
Ωραία τουφεκιά Αλέξανδρε, αν βλέπω καλα πρέπει να χει δύο σκάγια ακόμα ένα κάτω από την άλμη δίπλα στο κυκλακι δεξιά και ένα στο δεύτερο κυκλακι δεξιά πάνω από την βάση ανάμεσα στο κλαδάκι και στην ελιά think
Μαλλον εχεις δικιο Κωνσταντινε γιατι σουρουπωνε και δεν εβλεπα πολυ καλα, και ο ηχος που εκανε ο τενεκες ηταν πολυ καλως δηλαδη ακουστηκαν αρκετα σκαγια
 
Μαλλον εχεις δικιο Κωνσταντινε γιατι σουρουπωνε και δεν εβλεπα πολυ καλα, και ο ηχος που εκανε ο τενεκες ηταν πολυ καλως δηλαδη ακουστηκαν αρκετα σκαγια
Έξι σκάγια συγκεντρωμένα σε τέτοια απόσταση .shake hands.
 
Μίλτο και όμως εχω κανει δοκιμές και ενα σφιχτό 4αρι τσοκ πηγαινε καλυτερα σε συγκεντρωση απο το σφιχτο.. Αβυσσος φίλε!

Σημερα ειχα ενα 2ωρακι κενό και είπα να δω και εγώ τον μαγικό κόσμο μιας όπτιμα. Ενίοτε άκουγα πως δεν υπάρχουν διαφορές μεταξύ καννών και πως όλες αποδίδουν το ίδιο..χμ δέν το νομίζω..

30μ Beretta A350 xtrema Άγριο γουρούνι.sarcastic. 3* Ρουμελιώτης 32γρ νο 8


55 μέτρα Ιδιο όπλο 1* 40γρ νο 5 απο τα χεράκια μου
imagehost
Καλοτουφεκη να είναι Τόλη
.sarcastic..sarcastic.
 
Ερώτηση : διαφορά φυσίγγια 36 gr γράφουν 1050 bar . Κι σήμερα πήγα να παρω τα percorso κι γράφουν κι αυτά 1050 ...... Για παλιά όπλα να μην κάνουν ? Μέχρι τώρα ήξερα 1050 σε βαριά φυσίγγια.
 
1050 bar είναι η μέγιστη πίεση που υποτίθεται ότι μπορούν ν αναπτύξουν.δεν σημαίνει ότι είναι συνεχής αυτή η πίεση.συνηθως είναι 700-800 bar.τα παλιά όπλα είναι δοκιμασμένα στα 1270 bar.οποτε δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα καθώς με τη γριά έχω ρίξει percorso χωρίς προβληματα
 
1050 bar είναι η μέγιστη πίεση που υποτίθεται ότι μπορούν ν αναπτύξουν.δεν σημαίνει ότι είναι συνεχής αυτή η πίεση.συνηθως είναι 700-800 bar.τα παλιά όπλα είναι δοκιμασμένα στα 1270 bar.οποτε δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα καθώς με τη γριά έχω ρίξει percorso χωρίς προβληματα
Οκ. Είχα περιέργεια γιατί το γράφουν .
 
1100 G3 Kicks xfull buckkicker φυσιγγι mythos mg2 38 gr no5 και αποσταση 75 μετρα. Τα εχω μαρκαρει φουλ τα σκαγια για να φαινονται
9MymS0T.jpg
Ωραία τουφεκιά Άλεξ !
Έχω την εντύπωση πως με το φουλ ή τα 2* τσοκ ίσως τα νο5 να πηγαίνουν καλύτερα. Τα τσοκ xf-xxf αρμόζουν στα νο2,1,0...
Εγώ θα το ξανά δοκίμαζα, αν κάνω λάθος διόρθωσε με.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top