Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Νικο εγω αποδεχομαι πληρως τις δοκιμες σου ...εξαλλου εχουμε μιλησει και προσωπικα...το θεμα ειναι οτι οταν εγω στο κυνηγι επιλεγω τσοκ 3 αστρα θελω βολες που να αντιστοιχουν σε τσοκαρισμα 3 αστρων.....δεν θελω βολες φουλ τσοκ απο τσοκ 3 αστρων...οπως φανηκε και στις δοκιμες του βασιλη βαζοντας το φουλ τσοκ πανω στη μ2 βγηκαν ποσοστα κοντα στο 90%....

Ναι Ανδρεα εχουμε μιλησει και λιγο πολυ με γνωριζεις!!!
Ξερεις πολυ καλα οτι ''κολλημα'' με τα οπλα καννες αυλους και κωνους δεν εχω!!
Εγω ειμαι αυτος που εγραψα οτι οι μπενελι μονο ''νεροσωληνες'' δεν ειναι!!!
Δεν το εγραψα μονο....το απεδειξα και μεσα απο τις δοκιμες μου!!
Τωρα ο Βασιλης το επιβεβαιωσε...
Το θεμα δεν ειναι τι κανουν μονο τα οπλα....Το θεμα ειναι οτι διαβαζω απαξιωτικα σχολια για τις οποιες
δοκιμες... Οπως επισεις χαζοχαμογελα και ειρωνιες... στα λαικ ορισμενων....
Βεβαια δεν μου κανει εντυπωση....Αλλωστε και το φορουμ μια ολοκληρη κοινωνια ειναι...εχει καθε
καρυδιας καρυδι μεσα...Αλλοι εχουν εχουν ποιοτητα και ηθος...και αλλοι οχι !!!

Σου ανεβαζω δυο παλαιοτερες δοκιμες με την ΜΠΕΝΕΛΙ CRIO ωστε να θυμηθεις τι κανει φιλε μου !!!!

εικόνα_Viber_2022-05-15_11-05-14-765.jpg
εικόνα_Viber_2022-05-15_11-05-22-713.jpg

εικόνα_Viber_2022-05-15_11-05-36-082.jpg

εικόνα_Viber_2022-05-15_11-05-52-869.jpg
εικόνα_Viber_2022-05-15_11-06-00-108.jpg
 
λοιπον θα θεσω υποψιν σας καποια πραγματικα κυνηγετικα συμβαντα με τα συγκεκριμενα φυσιγγια μηπως και εξηγηθει η διασταση αποψεων μεταξυ Νικου και Βαγγελη...απο αυτα που θα πω θα καταλαβετε οτι καποια συγκεκριμενα φυσιγγια της ροτβαιλ παρουσιαζουν εξαιρετικα ασταθη συμπεριφορα....μιλαω για τα χρυσα στα 36 και 40 γραμμαρια...1988....σηκωνουμε ενα λαγο...ο πατερας μου ειναι στο καλο καρτερι με δικανο σεντετιεν....ξερω οτι μεσα εχει 2 ροτβαιλ 40 γραμμαρια νουμερο 4 και 5....καθομαι αντικριστα απεναντι του στα 80 μετρα περιπου και εχω πληρη εικονα...σημαδευει...μπιβααααα(Βασιλη μη γελας)....ο λαγος συνεχιζει...σημαδευει, σημαδευει και στα 35-40 μετρα στα πλαγια ριχνει το 4αρι....ολη η τουφεκια πανω στο λαγο στα πλαγια και πισω...κανει επιτοπου στροφη απο το χτυπημα και κανει μπραφ και φευγει....1992, σηκωνουμε λαγο, σημαδευει ο πατερας μου 5αρι 36 γραμμαρια με τη φρανκι ασσος, κλικ αφλογιστια.....2014, σηκωνουμε λαγο του ριχνω 5αρι 36 γραμμαρια με τη μ2 μεσα στη λακα στα 25 μετρα..ολη η τουφεκια πανω, γεμισε αιματα η κοτρωνα διπλα, κανει ,μπραφ ο λαγος και φευγει...2018, σηκωνουμε λαγο, τον βλεπω να ερχεται πανω μου στο δρομο, τσεκαρω κλειστρο οτι ειναι οκ, εχω μεσα 6αρι ροτβαιλ 36 γραμμαρια, βγαινει στο δρομο στα 15 μετρα, τον αφηνω στρωνει, και στα 20-22 μετρα ριχνω και ακουω ενα ωραιο κλικ.....

αυτες ειναι οι αποτυχιες που θυμαμαι,, με 3 διαφορετικα οπλα..τυχαιες ολες;;;...ενδιαμεσα μπορω να αναφερω πανω απο 150 επιτυχιες στο κυνηγι λαγου με το συγκεκριμενο φυσιγγι και μαλιστα σε οριακες αποστασεις...
Μάλλον είχες εκείνες τις μέρες αρνητικό κάρμα:oops:
 
τι σμαδευες εκει πανω λεβεντημ;...κανα τσαλαπετεινο;;;

View attachment 50258

Ανδρεα ειναι πολυ ευκολο να σου φυγει η τουφεκια , πανω σε δοκιμες !!!
Οσο ''δυσκολο'' και αν ακουγεται....μπορει πολυ ευκολα να σου φυγει !!!
 
Ανδρεα ειναι πολυ ευκολο να σου φυγει η τουφεκια , πανω σε δοκιμες !!!
Οσο ''δυσκολο'' και αν ακουγεται....μπορει πολυ ευκολα να σου φυγει !!!
Ναι νικο κατανοω... Αλλα ασε να πειραξω λίγο το Βασίλη.. Του εχω αδυναμια... fgr2

Νικο τα φωτα σου θελω. Επειδή θα κανω καποιες δοκιμες τον Αύγουστο στην εναρξη για να ειμαι σταθερος στις βολες τι είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσω;... Εννοω μαξιλάρι π.χ;
 
Καλησπέρα Βασίλη . Πολύ καλή και αυτή και οι άλλες με Remington από τα nsi περίμενα κάτι καλύτερο όπως και από το jordan...... Πάνω κάτω οι κατανομές που έπαιρνα από τις δύο κανες benelli που είχα.......
 
τι σμαδευες εκει πανω λεβεντημ;...κανα τσαλαπετεινο;;;

View attachment 50258
Με τι κάνη, τσόκ, φυσίγγιο και μέτρα, δεν έγραψες? Τα ρωτάω αυτά γιατί έχω μια αγωνία να δώ, το τι θα κάνει η δικιά μου που περιμένω πώς και πώς να την δοκιμάσω! (Rafaello Deluxe Power bore).
 
Ναι νικο κατανοω... Αλλα ασε να πειραξω λίγο το Βασίλη.. Του εχω αδυναμια... fgr2

Νικο τα φωτα σου θελω. Επειδή θα κανω καποιες δοκιμες τον Αύγουστο στην εναρξη για να ειμαι σταθερος στις βολες τι είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσω;... Εννοω μαξιλάρι π.χ;

Το καλυτερο απ'ολα ειναι να παρεις μια ειδικη βαση που ειναι γι'αυτην την δουλεια!!!
Εγω απο αμελεια δεν εχω παρει...και γιατι δεν το ''εχω'' με παραγγελιες απο ιντερνετ.
Το εχω ομως στο πισω μερος του μυαλου μου !!!
Τωρα στηριζω το οπλο σε ενα ''μαξιλαρι'' ( τσουβαλακι απο σκαγια ) γεμισμενο με ριγμενα καψουλια!!!
Και οπως λεει ο λαος μας....ουδεν μονιμοτερον του προσωρινου , φιλε !!!!
 
Με τι κάνη, τσόκ, φυσίγγιο και μέτρα, δεν έγραψες? Τα ρωτάω αυτά γιατί έχω μια αγωνία να δώ, το τι θα κάνει η δικιά μου που περιμένω πώς και πώς να την δοκιμάσω! (Rafaello Deluxe Power bore).

Εαν εχεις τετοια καννη....παρε μια ιδεα....
Αν και νομιζω....δεν υπαρχουν ουσιαστικες διαφορές στις καννες....Το φυσιγγιο κανει την διαφορά !!


εικόνα_Viber_2022-05-20_11-06-10-884.jpg


εικόνα_Viber_2022-05-20_11-06-18-195.jpg

εικόνα_Viber_2022-05-20_11-06-25-687.jpg
εικόνα_Viber_2022-05-20_11-06-38-746.jpg
εικόνα_Viber_2022-05-20_11-06-49-470.jpg
 
Εναν που βρηκα προχειρα στο αρχειο με το φυσιγγι αυτο αλλα το χαρτινο σε νουμερο 6
Γυρω στα 40 μετρα ανηφορο τραβερσα σε κομμενο κρατωνι αναμεσα σε κονιζους
Κοιμηθηκε!
Τσοκ 4 αυλος 18.5 ζαμπαλα πλαγιο

14/12/2014
 

Attachments

  • E00B57C4-D4FB-48F3-8991-6D4B6F0621D0.png
    E00B57C4-D4FB-48F3-8991-6D4B6F0621D0.png
    3,4 MB · Προβολές: 23
Εαν εχεις τετοια καννη....παρε μια ιδεα....
Αν και νομιζω....δεν υπαρχουν ουσιαστικες διαφορές στις καννες....Το φυσιγγιο κανει την διαφορά !!


View attachment 50264


View attachment 50266

View attachment 50267
View attachment 50268
View attachment 50269
Κύριε Νίκο σας ευχαριστώ! Άμα κάνει τέτοια Τουφεκιά στα 35-36 μέτρα με 36γρ και με *** τότε πραγματικά θα είναι τέλειο. Βέβαια μετά θα θέλει ψάξιμο στα φυσίγγια που αγαπάει, και έχω πολλά χοντρά και διάφορες μάρκες, Ίδωμεν!
 
Κύριε Νίκο σας ευχαριστώ! Άμα κάνει τέτοια Τουφεκιά στα 35-36 μέτρα με 36γρ και με *** τότε πραγματικά θα είναι τέλειο. Βέβαια μετά θα θέλει ψάξιμο στα φυσίγγια που αγαπάει, και έχω πολλά χοντρά και διάφορες μάρκες, Ίδωμεν!

Με το καλο φιλε μου !!!! Το οπλο ειναι αξιοπιστο....λιγες δοκιμες θα χρειαστεις...ωστε να βρεις αυτο
που σου αρεσει περισσοτερο !!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top