Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εαν δεν βρισκεις κεντρο....θελεις αλλα φυσιγγια... Ψαξε για κατι τετοιο Ανδρεα!!!:)


View attachment 48944
View attachment 48945
ή ακομα καλυτερα κατι τετοιο ....

View attachment 48946
Να ειναι ομως με σκαγια σε στρωσεις.....Σιγουρα δεν θα σου γλυτωσει λαγος !!! ;)
Νικο αυτη η τελευταία φωτο μου κανει 100%...
 
Καλημέρα,
και 80% να βγάζει ένα νορμάλ φυσίγγι στα 36, στα 45 ζήτημα να πιάνει 50%.
Άρα τι "κερδίζουμε" (με βάση τα ποσοστά) ;;;

Μεγαλύτερη σημασία έχει η σταθερή αρχική σε συνθήκες ψύχους, οι μεγαλύτερες μένουσες και η σκόπευση, παρά τα ποσοστά αυτά καθαυτά.

Με μια φυσιολογική συγκέντρωση για 3* το φυσίγγι έβαλε 20 σκάγια περισσότερα από τα ελάχιστα απαιτούμενα για λαγό.
Με ένα φυσίγγι με 80% συγκέντρωση τα ίδια σκάγια θα τα είχαμε πόσο ;;; .... 6 μέτρα μακρύτερα ;;;

Ενα καλο φυσιγγιο με 80-85% στα 35 μετρα...ειναι καλο και στα 50+ μετρα με αξιοπρεπή συγκεντρωση
και διατρηση Βασιλη μου !!!
Τα ''καλα'' φυσιγγια δεν ''σκορπιζουν'' μετα απο 6 μετρα φιλε !!!


εικόνα_Viber_2021-02-21_22-00-03.jpg

εικόνα_Viber_2021-02-21_22-00-33.jpg
 
Ενα καλο φυσιγγιο με 80-85% στα 35 μετρα...ειναι καλο και στα 50+ μετρα με αξιοπρεπή συγκεντρωση
και διατρηση Βασιλη μου !!!
Τα ''καλα'' φυσιγγια δεν ''σκορπιζουν'' μετα απο 6 μετρα φιλε !!!


View attachment 48948

View attachment 48949
Νορμάλ είπα Νίκο σαν αυτό που συζητάμε, όχι αντιαεροπορικό :)
 
Νορμάλ είπα Νίκο σαν αυτό που συζητάμε, όχι αντιαεροπορικό :)

Δεν ξερω να σου απαντησω για τα ''νορμαλ''.....Εαν ειχες δυνατοτητα δοκιμων σε ΟΛΑ αυτα που
εσφαξες και παρουσιασες.... ( και ΜΠΡΑΒΟ σου ) θα βλεπαμε ''πραματα και θαματα'' φιλε !!! :)

Δεν πειραζει.....καποια στιγμη θα τις κανω εγω.....για να ξερετε τι βαζετε στα οπλα σας !!! ;)
 
Τα νούμερα πάντως να ξέρετε δεν τα βάζω στην τύχη.
Ο γέροντας που έκατσε και έφτιαξε αυτόν τον πίνακα δεν ήταν τυχαίος ούτε έριχνε μόνο στρακαστρούκες.
Έριχνε πυρομαχικά από 50% μέχρι 95% στα 36.5μ.
Επίσης δεν βγήκε υπολογιστικά με μαθηματικά, αλλά με πραγματικές βολές σε πραγματικά μέτρα.
Αν είναι λάθος, λάθος κάνω και εγώ.

Το παραπάνω #3 φυσίγγι Νίκο πρέπει να είχε κοντά στο 100% συγκέντρωση στα 36μ.
.very shoked.

Βέβαια δεν επιμένω, γιατί δεν έχω κάνει δοκιμές σε τόσα μέτρα.
Σε δουλειά θα με βάλετε πάλι.

Dens.jpg
 
Last edited:
Το παραπάνω #3 φυσίγγι Νίκο πρέπει να είχε κοντά στο 100% συγκέντρωση στα 36μ


Δεν τα δοκιμαζω στα 36 μετρα Βασιλη μου αυτα τα φυσιγγια....Εχω κανει παλαιοτερα κατι τετοιες
δοκιμες.....και καταλαβα οτι δεν υπαρχει λογος....Και εαν δεν εχει 100% θα εχει 95-97%....και τι εγινε ??
Αυτα τα φυσιγγια ειναι για 45+ μετρα....Στα 50 μετρα θα διξουν τι ''ψαρια'' πιανουν....στα 36 μετρα ειναι
μονο για τον ''χαζοεγωισμο'' μας φιλαρα μου !!!
 
Εαν ειχες δυνατοτητα δοκιμων σε ΟΛΑ αυτα που
εσφαξες και παρουσιασες.... ( και ΜΠΡΑΒΟ σου ) θα βλεπαμε ''πραματα και θαματα'' φιλε !!! :)
Συμφωνώ ...

Σε όσες δοκιμές έχω κάνει με 2 όπλα τα αποτελέσματα είναι χοντρικά αυτά ...

με 3* οι συγκεντρώσεις κυμάνθηκαν από το 40% μέχρι το 70% (ένα 4άρι με 3* μου έδωσε 80%) ...

και στο full από το 70% μέχρι το 80%.
Όλα τα παραπάνω σε εμπορικά και στο full με "ΚΑΛΑ" εμπορικά.

Με ιδιογόμωση έχω φτάσει κοντά στο 90%
... το ξέρεις.

Θεωρώ απίθανο να πιάσει κάποιος συγκέντρωση πάνω από 80% σε εμπορικά, ίσως να μπορεί λίγο παραπάνω με εμπορικές φυσιγγάρες και σίγουρα αυτά θα είναι ελάχιστα.

Ούτε έχω δει ποτέ τέτοιες συγκεντρώσεις με εμπορικά εδώ (>>80%), ακόμα και με σούπερ ντούπερ τσοκ και πειράγματα.

Όλες τις παραπάνω δοκιμές τις έχω ποστάρει εδώ και είναι στα 36,5μ μετρημένα από το στόμιο.
 
Συγνώμη για το αγγλικό παίδες

https://randywakeman.com/ABriefVisitwithGeorgeTrulockTrulockChokes.htm

Απόψεις του George Trulock (φτιάχνει τσοκ).
Εντάξει πέφτει και η σχετική διαφήμιση ... από τον Randy αχαχα
Ενδιαφέρον επίσης ότι αν κάποιος μετανοιώσει ή δεν του αρέσουν οι τουφεκιές που βγάζει το τσοκ ή αγόρασε λάθος τσοκ ή πιο ανοιχτό ή πιο κλειστό μέσα σε 60 ημέρες μπορεί να το επιστρέψει και να πάρει άλλο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Δεν ξέρω αν αυτό γίνεται εδώ ή στην Ευρώπη ...

Ο πίνακας με τα ποσοστά που βλέπετε είναι με #8 premium (αμερικάνικα νούμερα) ... ψιλό σκάγι άρα πέφτουν τα ποσοστά (65% το full).
Ενδιαφέρουσα η τελευταία παράγραφος με την διάμετρο αυλού.

Συμπέρασμα ... το γνωστό.
Μόνο φυσιγγάρες ανεβάζουν τα μεγάλα ποσοστά ...
 
Last edited:
Μονο κ μονο τις "τσάμπες" των 2 σκαγιων σε ζευγαρια που βλεπω περιφεριακα, θα την πρωτημουσα...τα δε κεντρα του, ειναι ικανοποιητικά για μ'ένα...τη θεωρώ αρκετα καλή.
αν δεν είχε τις συσσωματώσεις (ανησυχητικά πολλά ζευγάρια σκαγίων) θα έπαιρνε ένα καλώς έως πολύ καλώς τώρα μένει στο σχεδόν καλώς
 
Τώρα θα με κάνεις να λερωσω τη δικιά μου.......χαχα.... Πιστεύω ότι στη συγκεκριμένη δοκιμή κάτι ίσως δεν πήγε καλά...... Το συγκεκριμένο φυσίγγι είναι από τα πλέον καταξιωμένα στο κυνήγι του λαγού......
Την λέρωσες τελικά Βαγγέλη, έχουμε αγωνία ... :)
 
εχω γεμισει ουκ ολιγες φορες το σακιδιο με τσαμπες Μαριο...θα παω για ευθυγραμμιση Νικο...fgr2
ναι οκ
αλλά τσαμπιά = ενδεχόμενο πρόβλημα ενίοτε και πολύ μεγάλο
9 ζευγάρια μέτρησα συνήθως σε χοντρα νουμερα βρίσκω το πολύ 4-5
18 σκαγια πλαι πλαι σε συνολο 118 είναι πολλά
ίσως τυχαίο ίσως ψυχρή συγκόλληση

* τσαμπί από ΘΕΡΜΗ συγκόλληση σκότωσε βοσκό στην απέναντι ράχη (200-300-400 μ;) το '50
 
Βασίλη είναι πολλά τα ζευγάρια για να είναι τυχαία υποψιάζομαι ψυχρή συγκόλληση
Μάριε κοίτα αυτή την φωτό.
Φυσίγγι Rem express #4 (#3 ιταλικό)
Αυτά είναι συσσωματώσεις ;
Αν τα σκάγια δεν πάνε ενωμένα (ουσιαστικά μηδέν απόσταση το ένα από το άλλο) δεν νομίζω ότι είναι.
Τι λες ;

1187_Rem_Express_4_35.5gr_Full_μαμά.jpg
 
ναι οκ
αλλά τσαμπιά = ενδεχόμενο πρόβλημα ενίοτε και πολύ μεγάλο
9 ζευγάρια μέτρησα συνήθως σε χοντρα νουμερα βρίσκω το πολύ 4-5
18 σκαγια πλαι πλαι σε συνολο 118 είναι πολλά
ίσως τυχαίο ίσως ψυχρή συγκόλληση

* τσαμπί από ΘΕΡΜΗ συγκόλληση σκότωσε βοσκό στην απέναντι ράχη (200-300-400 μ;) το '50
Πόσο γκαντεμης κ αυτός‼️θεός σχωρεστον‼️
 
.very funny.ναι οκ
αλλά τσαμπιά = ενδεχόμενο πρόβλημα ενίοτε και πολύ μεγάλο
9 ζευγάρια μέτρησα συνήθως σε χοντρα νουμερα βρίσκω το πολύ 4-5
18 σκαγια πλαι πλαι σε συνολο 118 είναι πολλά
ίσως τυχαίο ίσως ψυχρή συγκόλληση

* τσαμπί από ΘΕΡΜΗ συγκόλληση σκότωσε βοσκό στην απέναντι ράχη (200-300-400 μ;) το '50
Τότε τα σκαγια ήταν μαλακά κ ήταν πολύ συνηθισμένο φαινόμενο κ ειδικά όταν ριχνοτουσαν από φουλ τσοκ, για αυτο ακούς από τους παλιούς να λένε ότι βαρισαν λαγό στα εκατό μετρα!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top