Βιομηχανία Όπλων

Στην πατέντα είμαστε πρώτοι.
Στα συμβόλαια και στην υποστίριξη τα χαλάμε.
Αν έπαιρνε την δουλειά ο πατεντιάρης και πέθαινε μετά από 2 χρόνια θα είχαμε όπλα όταν τα χρειαζόμασταν.
Το έχω δει το έργο πολλές φορές.
Πας πάντα σε μια μεγάλη εταιρία και έχεις το κεφάλι σου (πιο) ήσυχο.
Το ότι τον πέταξαν έξω από τον διαγωνισμό είναι λογικό αν δεν έδωσε τις απαιτούμενες διαβεβαιώσεις και εγγυήσεις.
Τα άλλα είναι παραμύθια της Χαλιμάς.

Δεν διαφωνώ ότι η ιδέα του μπορεί να ήταν οικονομική ή πραγματικά πολύ καλή αλλά εγγύηση ούτε αυτός θα είχε από τον κατασκευαστή του τουφεκιού αφού έβαλε χέρι και πιθανώς ούτε αυτός θα μπορούσε να δώσει.

Επίσης οι όροι των συμβάσεων είναι πολλές σελίδες πράμα.
Αμφιβάλλω αν τους κάλυπτε όλους.
Έτσι είναι. Αυτά είναι κρατικά προγράμματα και απαιτούν εγγυήσεις από την κατασκευάστρια εταιρία και έχουν μεγάλες ρήτρες. Επιπλέον στο πρόγραμμα πρέπει να ήταν και η παραχώρηση άδειας κατασκευής τους εξ ολοκλήρου ή τμηματικά από την ΕΒΟ (όπως τα g3 και ΗΚ11)
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, θα παίρναμε τα όπλα από την εταιρία κατασκευής και μετά θα τα βελτιώναμε?
Εκτός και αν κάνω λάθος και είναι κατασκευή του ιδίου, αλλά μοιάζουν καταπληκτικά με ar15-m16-m4. Και έτσι να είναι όμως θα είχε πρόβλημα ο ίδιος με την κατασκευάστρια εταιρία αφού είναι πατενταρισμένα.
Anyway δεν έχει νόημα πλέον αφού το πρόγραμμα για αντικατάσταση του τυφεκίου του στρατού ματαιώθηκε νομίζω και κατ' εμέ σωστά εφόσον το g3 είναι πολύ πετυχημένο, στο σωστό διαμέτρημα και έχουμε άδεια κατασκευής τεχνογνωσία και δυνατότητα παραγωγής και πληθώρα ανταλλακτικών και απόθεμα καινούργιων
 
Έτσι είναι. Αυτά είναι κρατικά προγράμματα και απαιτούν εγγυήσεις από την κατασκευάστρια εταιρία και έχουν μεγάλες ρήτρες. Επιπλέον στο πρόγραμμα πρέπει να ήταν και η παραχώρηση άδειας κατασκευής τους εξ ολοκλήρου ή τμηματικά από την ΕΒΟ (όπως τα g3 και ΗΚ11)
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, θα παίρναμε τα όπλα από την εταιρία κατασκευής και μετά θα τα βελτιώναμε?
Εκτός και αν κάνω λάθος και είναι κατασκευή του ιδίου, αλλά μοιάζουν καταπληκτικά με ar15-m16-m4. Και έτσι να είναι όμως θα είχε πρόβλημα ο ίδιος με την κατασκευάστρια εταιρία αφού είναι πατενταρισμένα.
Anyway δεν έχει νόημα πλέον αφού το πρόγραμμα για αντικατάσταση του τυφεκίου του στρατού ματαιώθηκε νομίζω και κατ' εμέ σωστά εφόσον το g3 είναι πολύ πετυχημένο, στο σωστό διαμέτρημα και έχουμε άδεια κατασκευής τεχνογνωσία και δυνατότητα παραγωγής και πληθώρα ανταλλακτικών και απόθεμα καινούργιων
Απλώς η μίζα κάποιων πήρε αναβολή.

Μια χαρά μπορούμε να σχεδιάσουμε και να κατασκευάσουμε πρωτότυπα εν Ελλάδι και να τα αναπτύξουμε και να τα τελειοποιήσουμε και να τα υιοθετήσουμε σαν εξοπλισμό και να τα πουλήσουμε /εξάγουμε σε άλλες χώρες.

Δεν είναι πυραυλική - διαστημική τεχνολογία κορυφής.

Άς μην πιαστούμε όμως στο γιατί δεν γίνεται γιατί θα ξεφύγουμε πολύ.
 
Αυτα θελουν εγγυησεις....
Οπως το κλειστο εργοστασιο που ξεκινησε να φτιαχνει και να προμηθευει μασκες το κρατος για τον κοβιντ μεσα σε ενα μηνα....
Αφηστε το μαγκες, τα σκατα εχουν φτασει στο κεφαλι μας.
Μονο κουμπαρος και πεθερος κυβερνητικου μπορει να δωσει τις απαραιτητες εγγυησεις στο Ελλαδα, κανεις αλλος...
 
Last edited:
Κανενας στρατος δεν εμπιστεύεται οπλο που δεν εχει κυκλοφορήσει καθολου. Είναι θέμα περισσοτερο σοβαρότητας παρα μίζας. Επίσης τα εξοπλιστικά προγράμματα, πηγαίνουν μαζι με την εξωτερική πολιτική. Και κατά την αποψη μου, καλα κανουν!
 
Κανενας στρατος δεν εμπιστεύεται οπλο που δεν εχει κυκλοφορήσει καθολου. Είναι θέμα περισσοτερο σοβαρότητας παρα μίζας. Επίσης τα εξοπλιστικά προγράμματα, πηγαίνουν μαζι με την εξωτερική πολιτική. Και κατά την αποψη μου, καλα κανουν!
Είναι κι αυτή μια άποψη.
 
Κανενα υποβρυχιο που γερνει, το εμπιστευεται?
Αφηστε το λεμε, οσο και να μη θελουμε να το πιστεψουμε, ειμαστε βουτηγμενοι στα σκατα.
Ο γλοιώδης είχε πεί τότε την επική ατάκα :
"Είναι αξιόπλοο.." (το υποβρύχιο)

Έλα μου όμως που δεν φτάνει να είναι αξιόπλοο το μηχάνημα - πολεμικό πλοίο είναι κι όχι βάρκα για ψάρεμα - το θέλουμε να είναι ΑΞΙΟΜΑΧΟ !

Σκατά παντού...
 
Είναι πολύ εύκολο να βγάζει ο κάθε ένας την άποψη του .Σας πληροφορω όλους ότι υπάρχει η δυνατότητα η θέληση από το κράτος δεν υπάρχει τα υπόλοιπα είναι κουραφεξαλα.Εχω άνθρωπο τώρα που έχει ζεστό το σπίτι του τσάμπα χωρίς ρεύμα δουλεύοντας το λέβητα θα μπορούσε να το έχει όλη η Ελλάδα.Οι αντιγραφές σας μαραναν όλους έχετε σκεφτεί ότι όλα τα ελατηρίου είναι αντίγραφα browning και κάποια αερίων και όλα τα αδράνειας αντίγραφα benelli εκει δε πειράζει .Του αραπκουλε η μετατροπή πειράζει.Αν είχατε γνωρίζει κάποιον άνθρωπο που να έχει εμπλακεί στις στρατιωτικές προμήθειες θα είχατε άλλη άποψη .Τέλος πάντων εδώ έκλεισε η Ολυμπιακή και η πυρκαλ όπως η Πειραϊκή πατραϊκή , και τα δύο εργοστάσια ζάχαρης και περιμένει κανείς να επιτραπεί σε Έλληνα να προκόψει στη χώρα του μόνο αν είναι κλέφτης και αυτός μπορεί να προκόψει.Κρατηστε τις απόψεις σας αλλά απέχουν πολύ από την ελληνική πραγματικότητα δυστυχώς .Μακάρι να άφηναν κάποιους δικούς μας ελεύθερους και να τους στήριζαν θα βλέπαμε πολλά πράγματα αλλά είμαστε ξεπούλημανοι με συμφωνίες δεκάδων χρόνων .Επομένως μπορεί ο κάθε ένας να σκέφτεται ότι θέλει ελεύθερα .Δεν υπάρχει λόγος για αντίλογο ο κάθε ένας έχει άποψη ανάλογα με το τι γνωρίζει.
 
Χωρίς υποστήριξη ( ανταλακτικα κτλ ) πως θα αγοράσει το κράτος χιλιάδες τουφέκια ? Τι είδαμε σε εκπομπές που τον παρουσίασαν ? Αντίγραφα πολύ γνωστών τυφεκίων στα οποία έκανε κάποιες βελτιώσεις, κατα τον ίδιο ... και λέω κατα τον ίδιο, διότι ενα μαζλ μπρεικ που εκοψε στο τορνο και το προσάρμοσε δεν μου λέει κάτι , υπάρχουν δεκάδες εταιρίες που τα κατασκευαζουν .
Όπως γίνεται ο διαγωνισμός για ελικόπτερα και διαλέγει τα οι Ελλάς ανήκει στη δύση ενώ κάποια άλλα είναι καλύτερα κατά ομολογία αξιωματικών που ήταν μέσα στο πιλοτήριο στις δοκιμές.Εαν θέλεις να παράγεις ενχωρια μπορείς θα το καταλάβεις αν δεις τι έχει πετύχει ο Τούρκος που δεν τρώει γουρούνι γιατί το είπε ο Αλλάχ αλλά μυαλό έχει δεκαπλάσιο ώστε να κάνει deal για κατασκευές για οτιδήποτε ακόμη και f35 κάποια κομμάτια και κοιτάξτε γιατί σε βάθος 10ετιας με την οικονομική κρίση που θα επανέλθει πάλι εάν έχουν φανεί αξιόπιστα τα όπλα τους θα ψάχνουν τι τους βρήκε οι Ιταλοί με τα 3χιλιαρα που ζητάνε για όπλα που δε φτάνουν ούτε το 500 άρικο στη κατασκευή.Μιλαω για κυνηγετικά.
 
Όπως γίνεται ο διαγωνισμός για ελικόπτερα και διαλέγει τα οι Ελλάς ανήκει στη δύση ενώ κάποια άλλα είναι καλύτερα κατά ομολογία αξιωματικών που ήταν μέσα στο πιλοτήριο στις δοκιμές.Εαν θέλεις να παράγεις ενχωρια μπορείς θα το καταλάβεις αν δεις τι έχει πετύχει ο Τούρκος που δεν τρώει γουρούνι γιατί το είπε ο Αλλάχ αλλά μυαλό έχει δεκαπλάσιο ώστε να κάνει deal για κατασκευές για οτιδήποτε ακόμη και f35 κάποια κομμάτια και κοιτάξτε γιατί σε βάθος 10ετιας με την οικονομική κρίση που θα επανέλθει πάλι εάν έχουν φανεί αξιόπιστα τα όπλα τους θα ψάχνουν τι τους βρήκε οι Ιταλοί με τα 3χιλιαρα που ζητάνε για όπλα που δε φτάνουν ούτε το 500 άρικο στη κατασκευή.Μιλαω για κυνηγετικά.
Μήπως τα έχεις λίγο μπερδέψει? ( εγω πάντως εχω μπερδευτεί με την απάντηση σου , το ομολογώ)
 
Ειλικρινά τώρα , όλοι εσείς οι προλαλήσαντες είχατε ποτε την τύχη να περάσετε το κατώφλι σε εργοστάσιο κατασκευής πυροβόλων όπλων ;;;; Προσπαθώ να κάνω εικόνα δίπλα δίπλα το εργοστάσιο της σαβατζ που έτυχε να επισκεφτώ… σε σχέση με το εργαστήρι του μάστορα ( στην Λάρισα αν δεν κάνω λάθος )που φαίνεται στο βίντεο και δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω η να κλάψω … έλεος δηλαδή .. είπαμε να λέμε ότι μας κατέβει στο κεφάλι ( μην το πω αλλιώς ) αλλά όχι και έτσι …
 
Το "Έχω μία καλή ιδέα" μέχρι το "Έχω μία ολοκληρωμένη και δοκιμασμένη λύση στο πεδίο, μπορώ να προσφέρω παραμετροποίηση, υποστήριξη και αναβάθμιση για τα επόμενα τουλάχιστον 20 χρόνια" έχει τεράστια διαφορά.
Επίσης δεν χρειάζεται να ανακαλύψουμε την Αμερική " AR-15 " όταν το έχουν κάνει άλλοι.
Γι' αυτό και το βάρος το έχουν ρίξει σε οπλικά συστήματα που όντως έχει νόημα να παράγουμε και να εξελίσσουμε εμείς π.χ. drone.
 
Μιλάτε μόνο για τον οποιοδήποτε προμηθευτή όπλων και δεν αναφέρετε καθόλου τον διαχρονικό κακοπληρωτη,το Ελληνικό κράτος.Αν υπήρχε ένας ιδιώτης με μαζική παραγωγή που να καλύπτει τις ανάγκες της Ελλάδος θα είχε την τύχη του Μαλκότση.ΞΕΚΑΘΑΡΑ!
 
Μήπως τα έχεις λίγο μπερδέψει? ( εγω πάντως εχω μπερδευτεί με την απάντηση σου , το ομολογώ)
Θα στο κάνω λιανά .Αναρωτιέσαι πώς θα προμηθευτεί όπλο χωρίς τα επακόλουθα ανταλλακτικά κτλ.Απλη λογική σου αναφέρω ότι όταν κατασκευάσεις η μετατρέψεις όπλο έχεις και την δυνατοτητα οποιουδήποτε ανταλλακτικού χρειαστεί.Και σου λέω επειδή μάλλον ίσως δεν γνωρίζεις όσα εγώ θα παραγγείλεις με την ίδια ευκολία που επιλέγεις σε μειοδοτικο διαγωνισμού του δημοσίου το χειρότερο και ακριβότερο αντι το φθηνότερο και καλύτερο βάση υπόδειξης αρμόδιων ,ελπίζω να κατάλαβες τώρα τι εννοώ.Ποιο ξεκάθαρα δε γίνετε.Το ότι δεν υπάρχει εγκατάσταση και εργοστάσιο για να κατασκευάσεις είναι ένα παραμύθι της Χαλιμάς γιατί είναι ευκολότερο να παραγγείλεις και να αυξηθεί ο λογαριασμός σου ικανοποιούντας και τα τρισέγγονα.Αυτο θα πει ανθελληνικό σύστημα που δυστυχώς αυτό υποστηρίζουν οι κύριοι που ψηφίζονται τα άλλα τα ακούω βερεσε.
 
Να τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή λοιπόν. Η Ελλάδα δεν ελευθερώθηκε ποτέ. Ήταν υπό κατοχή ή προτεκτοράτο. Οπότε όταν η ταναπου λοξό κοιτάει, τρώει σφαλιάρα και έρχεται στα ίσα της. Για τα ελαφρά παραπτώματα έχουμε εδώ τους γκαουλαιντερ σε θέσεις κλειδιά. Για τα σοβαρά η σφαλιάρα είναι " συμμαχική". Πάμε παρακάτω. Η πλατφόρμα M16M4 ή AR15 αν προτιμάτε είναι αξεπέραστη σε εργονομία, βάρος κλπ. Ένα ισορροπημένο σχέδιο σε όλα του. Εκατοντάδες εταιρείες παράγουν όπλα τύπου AR σε όλες τις ποιότητες. Δεν χρειάζεται να ανακαλύψουμε εμείς την Αμερική. Ανθρώπους σαν τον Αραπκουλε και άλλα επιφανή ονόματα οπλουργων ένα σοβαρό κράτος, ελεύθερο που ΘΈΛΕΙ να στήσει οπλοβιομηχανια,θα τους ΑΓΌΡΑΖΕ και θα τους εχωνε στην ΕΒΟ να δώσουν ιδέες και λύσεις για την κατασκευή μονοκαννου έως AR. Και νέους θα έστελνε " εμβόλιμα" να δουλέψουν σε κολοσσούς οπλοβιομηχανιες με σκοπό την εμπειρία, απόκτηση γνώσης και σε κάποια φάση θα τους απορροφούσε η εγχώρια οπλοβιομηχανια ( γιατί κανένας μεμονωμένα δεν μπορεί να φτιάξει εργοστάσιο και να δουλέψει για πάντα). Τον Αραπκουλε δεν τον άφησαν ποτέ να πάρει μέρος στον διαγωνισμό. Τι να τον κάνεις τον Αραπκουλε σαν ιδιώτη; Δεν μπορεί ένας άνθρωπος να είναι one Man army. Ο σοβαρότερος λόγος όμως που δεν τον άφησαν είναι γιατί δεν άφησαν οι ξένοι. Τι τον θες τον μαλακα τον Έλληνα τώρα; Πάρε το δικό μου όπλο και λεφτά κάτω από το τραπέζι. Έχετε υπόψη τι σημαίνει πολιτικός; Αχόρταγο ών για προβολή, χρήμα και εξουσία χωρίς συναισθηματισμούς και ιδεολογίες. Και εδώ που έχουμε φτάσει σαν χώρα είναι γιατί κάποτε στην ιστορία τα συμφέροντα της χώρας συμβάδισαν με τα συμφέροντα του διεθνή παράγοντα και γιατί υπήρξαν και θα υπάρξουν και στο μέλλον ΈΛΛΗΝΕΣ που πρόσφεραν και θα προσφέρουν ποταμούς αίματος, αδιαφορώντας για τη ζωή τους με την ελπίδα να στηθεί λίγο καλύτερα η παρτίδα στο μέλλον για τις επόμενες γενιές συμπατριωτών τους. Αφού κατάφεραν οι Τούρκοι να φτιάξουν οπλοβιομηχανια ΓΊΝΕΤΑΙ. Τα υπόλοιπα, κουβέντα να γίνεται.
 
Ας καταφέρει ένας χριστιανός να φτιάξει ένα εργοστάσιο παραγωγής πυρίτιδας και υλικών για γόμωση φυσιγγίων λειοκαννων και 9 mm σφαίρες για το σκοπευτήριο που ΠΕΙΝΆΕΙ η παγκόσμια και εγχώρια αγορά πρώτα. Αλλά πώς να αντιμετωπίσει ένας επιχειρηματίας το τέρας της γραφειοκρατίας και τους πολιτικούς που θα είναι με το χέρι απλωμένο για μίζα και ρουσφέτι;
 
Last edited:
Back
Top