Βιομηχανία Όπλων

αναρωτιέμαι γιατί να μην υπάρχει ελληνικό που με βάση ότι βλέπω και γνωρίζω σκοπίμως δεν υπάρχει.
Έχει γράψει ο Κυπρίδημος.
Παλαιότερα, είχαν πάει στο αρμόδιο υπουργείο, με τον Παπατσαρούχα,για να τους προτείνουν,την παραγωγή ενός ελληνικού δίκαννου.
Δεν θυμάμαι την ακριβή απάντηση,αλλά εισέπραξαν,αδιαφορία.

Πήγαινε στο 13.
https://karteri.wordpress.com/2010/09/02/συνέντευξη-με-τον-κ-απόστολο-χρ-αντωνά/
 
Last edited:
Έχει γράψει ο Κυπρίδημος.
Παλαιότερα, είχαν πάει στο αρμόδιο υπουργείο, με τον Παπατσαρούχα,για να τους προτείνουν,την παραγωγή ενός ελληνικού δίκαννου.
Δεν θυμάμαι την ακριβή απάντηση,αλλά εισέπραξαν,αδιαφορία.

Πήγαινε στο 13.
https://karteri.wordpress.com/2010/09/02/συνέντευξη-με-τον-κ-απόστολο-χρ-αντωνά/
Έχω ξαναγράψει πάλι σε διαγωνισμό που έχει γίνει πρόσφατα για αγορά από το ελληνικό δημόσιο τουφεκίου πυροβόλου κατέθεσε δικός μας έλληνας εδώ να μη γράψω την περιοχή και τον άνθρωπο με το ζόρι και έτσι θέλουνε το ελληνικό κράτος των πέταξε απ έξω χωρίς λόγο από το διαγωνισμό χωρίς κανένα λόγο
 
Δυστυχώς η προμήθειες του ελληνικού κράτους της μένονται πάντοτε κάποιοι άνθρωποι οι οποίοι είναι ικανοί για τα αδύνατα δυνατά ώστε να μην μπορεί κάποιος πατριώτης να κάνει ένα προσφέρει κάτι πιο οικονομικό αφού τα χάσουνε τη μίζα έχουνε συμβεί και άλλα διάφορα σε κάποιους γνωστούς μυωπή είναι κεφάλια πάνω σε κάποια θέματα τους οποίους τους έχουνε αποστομώσει με διάφορους τρόπους
 
Απ' όσο γνωρίζω, ατσάλι από ατσάλι, έχει μεγάλη διαφορά. Όταν ο Ρώσος θα βάλει 2 τόνους σίδερο π.χ. για να βγάλει 1 ατσάλι, ο Ιάπωνας θα βάλει και 3 και 4 και 5 τόνους σίδερο για τον 1 τόνο ατσάλι, μέχρι το δείγμα του να έχει τις προδιαγραφές που θέλει, ο Τούρκος που δεν έχει διεθνείς πιστοποιήσεις, θα βάλει 1,5 τόνο σίδερο και 500 κιλά άνθρακα και σιλικόνη. Αυτή είναι η μεγάλη διαφορά!
 
Δυστυχώς η προμήθειες του ελληνικού κράτους της μένονται πάντοτε κάποιοι άνθρωποι οι οποίοι είναι ικανοί για τα αδύνατα δυνατά
Να λέμε και κανένα ονοματεπώνυμο, να ξέρει ο κόσμος ποιοί είναι αυτοί που τα κανάλια τους, τους παρουσιάζουν ως ευεργέτες, όχι αόριστα
 
Έχω ξαναγράψει πάλι σε διαγωνισμό που έχει γίνει πρόσφατα για αγορά από το ελληνικό δημόσιο τουφεκίου πυροβόλου κατέθεσε δικός μας έλληνας εδώ να μη γράψω την περιοχή και τον άνθρωπο με το ζόρι και έτσι θέλουνε το ελληνικό κράτος των πέταξε απ έξω χωρίς λόγο από το διαγωνισμό χωρίς κανένα λόγο
Γιάννη αυτό το τυφέκιο που λες, ήταν δική του κατασκευή ή κάποια γνωστή πλατφόρμα με τροποποιήσεις - βελτιώσεις? Υπήρχε δυνατότητα μαζικής παραγωγής, αντισταθμιστικά οφέλη κλπ κλπ? Για το συγκεκριμένο θέμα μιλάμε για χιλιάδες τυφέκια, υποστήριξη, προθεσμίες κλπ. Το λέω αυτό γιατί από τους δημόσιους διαγωνισμούς είναι παράνομο να αποκλείεται κάποια προσφορά, εφόσον πληρεί τις ζητούμενες προδιαγραφές που τίθενται από τον αγοραστή.
Δεν θέλω να απαξιώσω κάτι. Ερώτηση κάνω.
 
Δικό του και με κατοχυρωμένη πατέντα ευρεσιτεχνίας καλύτερο και φθηνότερο από τα εισαγωγής.Απλα δε μίλησε ποτέ.Οπως δε μίλησε φίλος μου που στη τηλεόραση είχε παρουσιάσει πως μπορείς να κάνεις ποδήλατο ηλεκτρικό και μηχανάκι πριν χρόνια και το βράδυ έλαβε τηλεφώνημα κάτσε καλά .Ο άνθρωπος με πολλές γνώσεις και σεμινάρια στην Ιαπωνία όσον αφορά τους ηλεκτροκινητήρες .Το θέμα είναι ότι πρέπει να φανταστεί ο κάθε ένας τι συμβαίνει για να μην μιλούν αυτοί οι άνθρωποι όπως και ο Καραμανλής που δε μιλάει ακόμη από τότε που πήγε να κάνει συμφωνία με τη Ρωσία γιατί είχα φίλο τότε προσωποφύλαξη σε υπουργό.Δε σώζετε η κατάσταση αφήστε το .Γιατί μπορεί να χτυπήσει και κάνα δικό μας τηλέφωνο από τις κολωτρυπιδες που κάνουν κουμάντο.
 
Δικό του και με κατοχυρωμένη πατέντα ευρεσιτεχνίας καλύτερο και φθηνότερο από τα εισαγωγής.Απλα δε μίλησε ποτέ.Οπως δε μίλησε φίλος μου που στη τηλεόραση είχε παρουσιάσει πως μπορείς να κάνεις ποδήλατο ηλεκτρικό και μηχανάκι πριν χρόνια και το βράδυ έλαβε τηλεφώνημα κάτσε καλά .Ο άνθρωπος με πολλές γνώσεις και σεμινάρια στην Ιαπωνία όσον αφορά τους ηλεκτροκινητήρες .Το θέμα είναι ότι πρέπει να φανταστεί ο κάθε ένας τι συμβαίνει για να μην μιλούν αυτοί οι άνθρωποι όπως και ο Καραμανλής που δε μιλάει ακόμη από τότε που πήγε να κάνει συμφωνία με τη Ρωσία γιατί είχα φίλο τότε προσωποφύλαξη σε υπουργό.Δε σώζετε η κατάσταση αφήστε το .Γιατί μπορεί να χτυπήσει και κάνα δικό μας τηλέφωνο από τις κολωτρυπιδες που κάνουν κουμάντο.
Χωρίς υποστήριξη ( ανταλακτικα κτλ ) πως θα αγοράσει το κράτος χιλιάδες τουφέκια ? Τι είδαμε σε εκπομπές που τον παρουσίασαν ? Αντίγραφα πολύ γνωστών τυφεκίων στα οποία έκανε κάποιες βελτιώσεις, κατα τον ίδιο ... και λέω κατα τον ίδιο, διότι ενα μαζλ μπρεικ που εκοψε στο τορνο και το προσάρμοσε δεν μου λέει κάτι , υπάρχουν δεκάδες εταιρίες που τα κατασκευαζουν .
 
Χωρίς υποστήριξη ( ανταλακτικα κτλ ) πως θα αγοράσει το κράτος χιλιάδες τουφέκια ? Τι είδαμε σε εκπομπές που τον παρουσίασαν ? Αντίγραφα πολύ γνωστών τυφεκίων στα οποία έκανε κάποιες βελτιώσεις, κατα τον ίδιο ... και λέω κατα τον ίδιο, διότι ενα μαζλ μπρεικ που εκοψε στο τορνο και το προσάρμοσε δεν μου λέει κάτι , υπάρχουν δεκάδες εταιρίες που τα κατασκευαζουν .
Για αυτά μιλάμε? Αν ναι, δεν είναι δικά του (αν μιλάμε για τον κ. Αράπκουλε). Είναι τροποποιημένα AR15.
 
Στην πατέντα είμαστε πρώτοι.
Στα συμβόλαια και στην υποστίριξη τα χαλάμε.
Αν έπαιρνε την δουλειά ο πατεντιάρης και πέθαινε μετά από 2 χρόνια θα είχαμε όπλα όταν τα χρειαζόμασταν.
Το έχω δει το έργο πολλές φορές.
Πας πάντα σε μια μεγάλη εταιρία και έχεις το κεφάλι σου (πιο) ήσυχο.
Το ότι τον πέταξαν έξω από τον διαγωνισμό είναι λογικό αν δεν έδωσε τις απαιτούμενες διαβεβαιώσεις και εγγυήσεις.
Τα άλλα είναι παραμύθια της Χαλιμάς.

Δεν διαφωνώ ότι η ιδέα του μπορεί να ήταν οικονομική ή πραγματικά πολύ καλή αλλά εγγύηση ούτε αυτός θα είχε από τον κατασκευαστή του τουφεκιού αφού έβαλε χέρι και πιθανώς ούτε αυτός θα μπορούσε να δώσει.

Επίσης οι όροι των συμβάσεων είναι πολλές σελίδες πράμα.
Αμφιβάλλω αν τους κάλυπτε όλους.
 
Back
Top