Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Η sipe φτάσει για όλα.. είναι άγρια αυτή η μελαχρινή .yel..yel.:D.sarcastic.
Ε ναι ρε συ Γιώργη.....βρήκαμε πλέον τα εύκολα θύματα όταν ανοίγουν τα όπλα....δεν πιστεύω να έχει ανοίξει όπλο με παρέμβαση κώνου ρίχνοντας νορμάλ φυσίγγια πόσο μάλλον σκοπευτικα
 
Απαντω λοιπων στους φιλους Αρη και Νικολα,βλητικα δεν εβγαλα κανενα συμπερασμα!Μπορει ο κωνος του παιδιου να δουλευε λιγο
καλυτερα,πολυ καλυτερα η και καθολου!Αυτο που ηθελα να του δειξω ειναι οτι χωρις κωνο,χωρις 2* επωνυμο τσοκ αλλα με 4* μαμα
και ιδογομωση εχουν αποτελεσματα τοσο μεγαλα σε διαφορα που καμια επεμβαση πανω σε οπλο και εμπορικο φυσιγγι δεν φτανει.
Ειναι η διαφορα των 2 σχολων,απλα τα πραγματα.....
 
Απαντω λοιπων στους φιλους Αρη και Νικολα,βλητικα δεν εβγαλα κανενα συμπερασμα!Μπορει ο κωνος του παιδιου να δουλευε λιγο
καλυτερα,πολυ καλυτερα η και καθολου!Αυτο που ηθελα να του δειξω ειναι οτι χωρις κωνο,χωρις 2* επωνυμο τσοκ αλλα με 4* μαμα
και ιδογομωση εχουν αποτελεσματα τοσο μεγαλα σε διαφορα που καμια επεμβαση πανω σε οπλο και εμπορικο φυσιγγι δεν φτανει.
Ειναι η διαφορα των 2 σχολων,απλα τα πραγματα.....
Θα είχα περιέργεια όμως βρε Άλεξ να ρίχνετε με το ίδιο φυσιγγι και το ίδιο τσοκαρισμα με τα όπλα σας....το λέω γιατί τυχαίνει να έχω το ίδιο όπλο με εσάς το οποίο έχει αλλάξει άρδην με τον κωνο-ιδιογομωση-τσοκ
 
Απαντω λοιπων στους φιλους Αρη και Νικολα,βλητικα δεν εβγαλα κανενα συμπερασμα!Μπορει ο κωνος του παιδιου να δουλευε λιγο
καλυτερα,πολυ καλυτερα η και καθολου!Αυτο που ηθελα να του δειξω ειναι οτι χωρις κωνο,χωρις 2* επωνυμο τσοκ αλλα με 4* μαμα
και ιδογομωση εχουν αποτελεσματα τοσο μεγαλα σε διαφορα που καμια επεμβαση πανω σε οπλο και εμπορικο φυσιγγι δεν φτανει.
Ειναι η διαφορα των 2 σχολων,απλα τα πραγματα.....
Οσο επικυνδινη μπορει να γινει η ιδιογομωση, το ιδιο μπορει να γινει κ ενας κακος κωνος... Ολα προσοχη θελουν...
Κ για μενα η ιδιογομωση κερδιζει οποιαδηποτε γεωμετρια κανης, αλλα αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο, δεν εχει να κανει με το τι κερδιζεις μεταβαλοντας τη γεωμετρια της κανης...
Επιπλεον η ιδιογομωση ειναι αντιληψη, δεν ειναι συναρμολογηση αν θες να φτασεις πολλα σκαλια παραπανω, γι αυτο κ δεν φτανουν ολοι στο ιδιο αποτελεσμα, κατι που με εναν κωνο δεν ειναι απαιτητο... Ο μαστορας πρεπει να εχει αντιληψη, οχι εσυ...
 
Άρη διαφωνώ.το τσοκ αλλάζει ριζικά τη τουφεκιά αν η κανη σου έχει τις προδιαγραφές.το είδα με τα μάτια μου στο μπαικαλ που είχα.δωσε μου μισό λεπτο
Την αλλάζει Γιούρι αλλά δεν μπορεί να ξαναφτιάξει τα κατεστραμενα σκάγια που βγαίνουν από έναν κώνο στριμωγμενο.
 
Την αλλάζει Γιούρι αλλά δεν μπορεί να ξαναφτιάξει τα κατεστραμενα σκάγια που βγαίνουν από έναν κώνο στριμωγμενο.
Συμφωνώ και εγω με τα παραπάνω. Το θέμα είναι ότι και στα οπλα που δεν χρειάζεται ο κώνος λόγω μεγάλου αυλού και πάλι έχει διαφορά.
Ο καθένας κρίνει αν είναι καλύτερα ή χειρότερα για τον ίδιο.
Εγώ έβαλα χέρι και στα δύο όπλα μου και γουστάρω.
Ακόμα και το πορτινγκ είναι μεγάλη διαφορά στο οπλο. Σαν κάποιος να σου κραταει την κάνη στην θέση της.......
Περί ορέξεως .......
 
Δε μπορώ να τοποθετηθω υπέρ η κατά μιας τέτοιας παρεμβάσεις καθώς και τα όπλα που έχω είναι στα άκρα 18,3 18,8.
Δεν είναι μόνο το να πέσεις παρακάτω σε τσοκ, γενικά τι κερδίζεις σε πολλές πλευρές όπως διατρηση κλπ. Τα ξέρετε.
Όταν όμως βλέπω κάτι άτομα να κάνουν τέτοιου είδους παρεμβάσεις σε διευρυμενος αυλους και να δουλεύουν το πολύ μέχρι νο6 και decoy παντους σε όλα σχεδόν τα σοβαρά καρτερισια μου ανάβουν τα λαμπάκια.
 
Όταν όμως βλέπω κάτι άτομα να κάνουν τέτοιου είδους παρεμβάσεις σε διευρυμενος αυλους και να δουλεύουν το πολύ μέχρι νο6 και decoy παντους σε όλα σχεδόν τα σοβαρά καρτερισια μου ανάβουν τα λαμπάκια.
Το να επιμηκύνεις έναν κώνο σε διευρυμένο αυλό, δεν το θεωρώ και γω απαραίτητο, τα ψιλά σκάγια όμως είναι αυτά που παθαίνουν την μεγαλύτερη ζημιά από τους κοντούς ή ανύπαρκτους κώνους. Το ότι μπορεί να τουφεκάει κάποιος σε μεσαίες αποστάσεις δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται τα πλεονεκτήματα μιας ποιοτικής τουφεκιάς. Ρίχνεις για παράδειγμα μια τουφεκιά στον πίνακα με ένα όπλο και λες, ωραία τουφεκιά, ρίχνεις με ένα άλλο και είναι σαν να βλέπεις ακόμα και χωρίς να μετρήσεις σκάγια πως ο πίνακας έχει εμφανώς περισσότερα από την πρώτη. Εκεί βοηθάει ο επιμηκυμένος κώνος.
 
Δε μπορώ να τοποθετηθω υπέρ η κατά μιας τέτοιας παρεμβάσεις καθώς και τα όπλα που έχω είναι στα άκρα 18,3 18,8.
Δεν είναι μόνο το να πέσεις παρακάτω σε τσοκ, γενικά τι κερδίζεις σε πολλές πλευρές όπως διατρηση κλπ. Τα ξέρετε.
Όταν όμως βλέπω κάτι άτομα να κάνουν τέτοιου είδους παρεμβάσεις σε διευρυμενος αυλους και να δουλεύουν το πολύ μέχρι νο6 και decoy παντους σε όλα σχεδόν τα σοβαρά καρτερισια μου ανάβουν τα λαμπάκια.
Αυτό που λες είναι σχετικό....εγώ που κυνηγάω κατά κύριο λόγο καρτερισια κυνήγια έχω κάνει κωνους στα όπλα μου αλλά σε πολλά απογευματινά σε ρύζια όπου τα πουλιά έρχονται κοντά δεν μπορώ να δουλέψω full choke με νούμερο 4 επειδή έχω κάνει κώνο στο οπλο
 
Μια απάντηση του Νικήτα σε σχέση με τις παρεμβάσεις διευρυνσης αυλων, κωνων κλπ



Η επιλογή μετάλλου για τις κάννες εξαρτάται πρωτίστως για την αντοχή (πρέπει να περνά δοκιμή!), την ευκολία κατεργασίας και κόστος.

Με την εξάπλωση της ψυχρής σφυρηλάτησης για την κατασκευή καννών, επιβάλλονται μέταλλα που είναι σχετικά μαλακά και «πλάθονται» με την σφυρηλάτηση πάνω στα αρσενικά καλούπια καννών.

Το χρώμιο πιάνει πάνω σε όλα τα σιδηρούχα κράματα. Ο λόγος που το χρησιμοποιούν στα φθηνότερα όπλα είναι για προστασία από οξείδωση σε όπλα που θα δουν μηδαμινή φροντίδα και καθάρισμα. Δεν αφορά τόσο πολύ την σκληρότητα. Η Remington σφυρηλατεί τις κάννες της, αλλά δεν τις χρωμιώνει, σε αντίθεση η Beretta που επίσης σφυρηλατεί κάννες τις χρωμιώνει.

Τα πιο ακριβά όπλα τείνουν να έχουν κάννες από πιο ακριβά ατσάλια με αυξημένα ποσοστά νικελίου στο μείγμα, άρα είναι λιγότερο ευάλωτα στην οξείδωση. Ενα συγκεκριμένη ακριβό ατσάλι, το Boehler, έχει ποσοστά νικελίου που πλησιάζουν αυτά του ανοξείδωτου ατσαλιού και είναι περίπου άτρωτο στην οξείδωση.

Οσοι επιλέγουν την αποχρωμίωση και λείανση καννών το κάνουν για να πετύχουν έναν αυλό που θεωρούν ιδανικό. Για παράδειγμα, ξεκινούν από το 18,4 και με την λείανση πάνε στο 18,6 που είναι η ακριβής διάμετρος του 12αριού (0,729 της ίντσας). Η προσδοκία είναι καλύτερη κατανομή και λιγότερο λάκτισμα. Αλλά, όσο καλά και λειανθεί μια κάννη, μετά την αποχρωμίωση θα χρειάζεται καθάρισμα μετά την τελευταία βολή της ημέρας. Δηλαδή αν ρίξουμε μια βολή, θα χρειαστεί καθάρισμα. Αν δεν καθαριστεί η κάννη, τα κατάλοπα θα προσελκύσουν υγρασία που θα αρχίσει να οξειδώνει το απροστάτευτο μέταλλο.

Το πόρτινγκ μειώνει το αισθητό κλώτσημα και την άνωση του στομίου. Σε δικές μου δοκιμές, κρίνοντας τις βολές οπτικά, χωρίς μέτρημα σκαγίων, βρήκα ότι δίνει μια ομαλή κατανομή σε μεγαλύτερη απόσταση από την ίδια κάννη πριν το πόρτινγκ.

Προσωπικά βρήκα ότι το σφύριγμα που έκανε η κάννη με το πόρτινγκ μου ήταν ενοχλητικό. Οι περισσότεροι συνάδελφοι δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα. Αυτό το δηλώνω για να το έχετε υπόψη. Δοκιμάστε να ρίξετε με ένα όπλο που έχει πόρτινγκ, για να βεβαιθείτε ότι δεν σας ενοχλέι πριν αποφασίσετε να το κάνετε σε δικό σας όπλο
 
Δεν αντιλέγω σ αυτό που λες. Κι εγώ έχω διευρυμενο με πολύ κοντό κωνο κι αυτό φαίνεται καπως... το ζήτημα είναι λοιπόν τι θέλουμε να βελτιώσουμε αν υπάρχει θεμα.
Ο φίλος το πε είδα διατρηση μεγαλύτερη δύναμη κλπ. Επίσης άλλοι φίλοι με διευρυμενος είπαν ότι μετά από τέτοια παρεμβαση είδαν βελτίωση στα ψηλά σκαγια.
Και νταξει τώρα μέχρι τα 30 35 μέτρα έστω και στα ψηλά τι ζήτημα αλλοιωσης να μπαίνει για μια τετοια απαίτηση?
 
Πάντως όταν ρώτησα έμπειρο βαλτοκυνηγο με τέτοιο όπλο, έχοντας δεδομένα τα στοιχεία που είχε αναφέρει παλαιότερα και grieko για δύναμη διατρηση κλπ, η απάντηση ήταν πως η καννη αυτή είναι πάρα πάρα πολύ καλή, τώρα απογειωθηκε
 
Μια απάντηση του Νικήτα σε σχέση με τις παρεμβάσεις διευρυνσης αυλων, κωνων κλπ



Η επιλογή μετάλλου για τις κάννες εξαρτάται πρωτίστως για την αντοχή (πρέπει να περνά δοκιμή!), την ευκολία κατεργασίας και κόστος.

Με την εξάπλωση της ψυχρής σφυρηλάτησης για την κατασκευή καννών, επιβάλλονται μέταλλα που είναι σχετικά μαλακά και «πλάθονται» με την σφυρηλάτηση πάνω στα αρσενικά καλούπια καννών.

Το χρώμιο πιάνει πάνω σε όλα τα σιδηρούχα κράματα. Ο λόγος που το χρησιμοποιούν στα φθηνότερα όπλα είναι για προστασία από οξείδωση σε όπλα που θα δουν μηδαμινή φροντίδα και καθάρισμα. Δεν αφορά τόσο πολύ την σκληρότητα. Η Remington σφυρηλατεί τις κάννες της, αλλά δεν τις χρωμιώνει, σε αντίθεση η Beretta που επίσης σφυρηλατεί κάννες τις χρωμιώνει.

Τα πιο ακριβά όπλα τείνουν να έχουν κάννες από πιο ακριβά ατσάλια με αυξημένα ποσοστά νικελίου στο μείγμα, άρα είναι λιγότερο ευάλωτα στην οξείδωση. Ενα συγκεκριμένη ακριβό ατσάλι, το Boehler, έχει ποσοστά νικελίου που πλησιάζουν αυτά του ανοξείδωτου ατσαλιού και είναι περίπου άτρωτο στην οξείδωση.

Οσοι επιλέγουν την αποχρωμίωση και λείανση καννών το κάνουν για να πετύχουν έναν αυλό που θεωρούν ιδανικό. Για παράδειγμα, ξεκινούν από το 18,4 και με την λείανση πάνε στο 18,6 που είναι η ακριβής διάμετρος του 12αριού (0,729 της ίντσας). Η προσδοκία είναι καλύτερη κατανομή και λιγότερο λάκτισμα. Αλλά, όσο καλά και λειανθεί μια κάννη, μετά την αποχρωμίωση θα χρειάζεται καθάρισμα μετά την τελευταία βολή της ημέρας. Δηλαδή αν ρίξουμε μια βολή, θα χρειαστεί καθάρισμα. Αν δεν καθαριστεί η κάννη, τα κατάλοπα θα προσελκύσουν υγρασία που θα αρχίσει να οξειδώνει το απροστάτευτο μέταλλο.

Το πόρτινγκ μειώνει το αισθητό κλώτσημα και την άνωση του στομίου. Σε δικές μου δοκιμές, κρίνοντας τις βολές οπτικά, χωρίς μέτρημα σκαγίων, βρήκα ότι δίνει μια ομαλή κατανομή σε μεγαλύτερη απόσταση από την ίδια κάννη πριν το πόρτινγκ.

Προσωπικά βρήκα ότι το σφύριγμα που έκανε η κάννη με το πόρτινγκ μου ήταν ενοχλητικό. Οι περισσότεροι συνάδελφοι δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα. Αυτό το δηλώνω για να το έχετε υπόψη. Δοκιμάστε να ρίξετε με ένα όπλο που έχει πόρτινγκ, για να βεβαιθείτε ότι δεν σας ενοχλέι πριν αποφασίσετε να το κάνετε σε δικό σας όπλο
Ως προς την ασφαλεια χρήσης των εμπορικων που έχουν υποστεί aftermarket επεμβάσεις ειτε επιμήκυνσης είτε αποχρωμιωσης υπάρχει κάποια τοποθέτηση???
Μέσες άκρες είπε για χαμηλότερης ποιότητας ατσαλια σε ορισμένα εμπορικά που εργοστασιακα είναι χρωμιωμενα...
Επομένως για μένα προκύπτει το παραπάνω ερώτημα περί ασφάλειας....

Ευχαριστούμε για την παραπάνω θέση του κ.Νικήτα.
 
Είναι της αντίληψης που λέει ότι ο σωστός κώνος πρέπει να γίνεται σε αχρωμίωτη καννη.
Και βέβαια το πάχος πρέπει να μετρηθεί για να γίνει και γινεται.
Πολύς κόσμος έχει κάνει κωνους σε χρωμιωμενες καννες και δεν έχει συναντήσει κανένα θέμα.
 
Πιστευω πως μια καλη κανη θα αποδωσει παντα καλυτερα σε σχεση με μια κατωτερη με ολα τα φυσιγγια, ειτε εμπορικα ειτε ιδιωγομωσης.
Τωρα στο θεμα του κωνου και του διευριμενου αυλου πιστευω οτι ενας καλος κωνος παντα θα αποδωσει καλυτερα σε ολους τους αυλους, φιλε Αλεξ η δοκιμη σου θα ηταν σωστη αν ριχνατε ιδιο φυσιγγι με το φικαρακι σου.
Απο τα λιγα παντως που ξερω και εχω δει ενας καλος κωνος δινει αποτελεσματα σε ολα τα οπλα σε συγκεντρωση αλλα και διατρηση οπως επισης και τα τσοκ φρενου.
 
Καλησπερα σε ολους. Ερχομαι σε αυτο το toptic για να προσθεσω και εγω το τι συμβαινει με το εργοστασιακο porting και της SS και της Η 368 lux .Αποτελεσμα σαφες και διακριτο στα αυτια μου δεν κουδουνιζουν δεν σφυριζουν και ακουω σαν ελεφαντας καθως και σημαντικη μειωση της αναπηδησης του στομιου της καννης.Να σημειωσω επιπλεον και τα οσα περιεκτικα και ορθα ανεφερε ο 1050BAR οτι ο κωνος προσθετει στη βελτιωση ενος οπλου με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα αρκει εμεις να προσδιορισουμε τι ακριβως ζηταμε.Ας δουμε το 930ι με κωνο 9cm ανοιγοντας και τον αυλο στο 18.65 η BREDA τι μας παρουσιαζει σημερα.ΠΡΟΣΟΧΗ κανουμε συγκρισεις ομοιωδων πραγματων για να βγαζουμε ασφαλη συμπερασματα.
 
Ακριβως τοσα εχω πληρωσει σε δυο οπλα που εκανα τα παραπανω
Προτεινω πως πρεπει πριν παμε και κανουμε τη βελτιωση που εχουμε μελετησει τι ακριβως θελουμε να αποτυπωσουμε αποτελεσματα πριν τη βελτιωση και εχοντας αποτελεσματα μετα να αποδεικνυεται απο την πραξη αν αξιζε τα χρηματα που δωσαμε και οχι δια της ψυχολογικης η ηθικης ευχαριστησης.Παρακαλω!
 
Back
Top