Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Καλησπέρα σας. Μια ερώτηση όσο αφορά το franchi falconet.
Το όπλο είναι πολλή σφιχτό στο άνοιξε κλείσε, ναι μεν είναι σε κατάσταση βιτρίνας αλλά είναι κουραστικό.
Ήθελα να ρωτήσω αν το χοντρό ελατήριο στη παππια έχει κάποια σχέση, νομίζω κάπου είχα διαβάσει ότι αυτό το ελατήριο σκληραίνει το άνοιξε κλείσε του όπλου, αλλά ίσως να κάνω και λάθος.
View attachment 85352
Τον ίδιο μηχανισμό έχει και το δικό μου παλιού τύπου φαλκονετ. Από ότι ξέρω, αυτός ο μηχανισμός παίρνει τον τζόγο που δημιουργείται με τον καιρό μεταξύ πάπιας και βάσης. Δεν πειράζεις εκεί τίποτα.
Το σφιχτό άνοιξε κλείσε θα ομαλοποιηθει μόνο του με τη χρήση. Να βάζεις επίσης λίγο γρασσο στη γλώσσα που κλειδώνει το όπλο και μια σταγόνα λάδι στην βάση της πεταλούδας ανοιγοκλεινοντας την.
 
Αν περιμένει από το δούλεμα να μαλακώσει θα περιμένει 2 ζωές. Αμα δεν είναι μαλακό από το εργοστάσιο θα παραμείνει έτσι. Ελάχιστα θα πάρει. Είναι και θέμα ποιότητας ατσαλιού και εφαρμογών - λειάνσεων και γεωμετρίας μπάσκουλας και σίδερου πάπιας
 
Τοποθέτηση thinwall gemini 9ποντα σε κάνη μου breda με εξωτερικά τσοκ από vagos benelli με ένα τσοκ καθαρο 2/10 επί του αυλου


Η φωτο που δειχνεις την κανη εσωτερικα ειναι η αποδειξη της σωστης τοποθετησης...........ομοκεντρη!!!!!!μπραβο στον μαστορα..
Και λεω μπραβο στον Βαγγελη γιατι υπαρχουν εργοστασιακα που φευγουν........πρωσοπικη εμπειρια απο Bentisolli.
 
Καλησπέρα μια ερώτηση έχει κάνει κάποιος σε Benelli διεύρυνση άυλου, κώνου και αποχρωμιωση κανης; Και αν ναι έχει δει βελτίωση ; Για ένα φίλο ρωτάω 😂😂😂
Μηπως να δοκιμασει αλλα φυσιγγια?
Ειναι προτιμοτερο να αγορασει κανενα μεταχειρισμενο beretta με αυλο 18,6 ή οτι αλλο αξιολογο βρει, να κανει τις δοκιμες του και να πουλησει μετα αφου αποφασισει ποιο θα κρατησει, ενα απο τα δυο.....
 
ναι εχει δοκιμάσει βασικά εκει που αντιμετωπίζει το θεμα ειναι στα χοντρά σκάγια και στα μεγαλύτερα θηράματα φασσα και παπί
Ειναι λιγο μπερδεμα, αν δεν δοκιμασει αλλα οπλα μονος του, δεν θα ειναι ποτε σιγουρος.Η αγορα οπλων κοστιζει, εκτος και εχουν ατομα που γνωριζει ο ιδιος και πανε μαζι για κυνηγι.Ποια οπλα εχουν και τι αυλο, ειναι λιγο πολυ γνωστο.Και υπαρχουν ατομα απο δω μεσα που πανε για φασσα και παπι με benelli, υπαρχουν και καποιοι που λενε οτι στα δυσκολα μονο remy, αντε βγαλε ακρη.....
Ολα αυτα φυσικα τα γνωριζεις.
 
Πες του να δοκιμασει ναι μεν χοντρα σκαγια αλλα με οσο λιγοτερα γραμμαρια μπορει(που να του δινει μια αξιοπρεπη κατανομη στις αποστασεις που ντουφεκαει...).Στη δικη μου benelli οσο κατεβαινα σε γραμμαρια τοσο καλυτερα βαρουσε...Τωρα σε χοντρα σκαγια εμπειρια δεν εχω αλλα σε ψιλα αυτο ειχα παρατηρησει,συν το πολυ θετικο της μικροτερης ανακρουσης που οι benelli οσο και να το κανεις τον εχουν τον κλωτσο τους...
 
Καλησπέρα μια ερώτηση έχει κάνει κάποιος σε Benelli διεύρυνση άυλου, κώνου και αποχρωμιωση κανης; Και αν ναι έχει δει βελτίωση ; Για ένα φίλο ρωτάω 😂😂😂
Πες του το παιρνω εγω το Benellaki να ξελαφρωσει!
Και μετα να παει να παρει ενα οπλο της προκοπης με φαρμακερη κανη!
Για τον φιλο σου λεω! 😆
 
Βεβαια πιο αρμοδιοι να σου απαντησουν ειναι παιδια με benelli κανουν τετοια κυνηγια...Εγω ακομη και για φασσες η και για παπια σε εναρξη χρησιμοποιω 34 το πολυ 36γρ...χωρις ομως να εχω την εμπειρια σε σχεση με αλλα παιδια που κανουν τετοια κυνηγια...
 
ναι εχει δοκιμάσει βασικά εκει που αντιμετωπίζει το θεμα ειναι στα χοντρά σκάγια και στα μεγαλύτερα θηράματα φασσα και παπί
Δηλαδή Παναγιώτη στέλνει την τουφεκιά ο φίλος σου καρακεντρο και δεν παίρνει το θήραμα λόγο κακής κατανομής;
 
Δηλαδή Παναγιώτη στέλνει την τουφεκιά ο φίλος σου καρακεντρο και δεν παίρνει το θήραμα λόγο κακής κατανομής;
Απλά βλέπει διαφορά στον τρόπο καταβολής και το έχει μόνο στα μεγάλα θηράματα στα μικρά δεν εχει κανένα θέμα
 
Απλά βλέπει διαφορά στον τρόπο καταβολής και το έχει μόνο στα μεγάλα θηράματα στα μικρά δεν εχει κανένα θέμα
Μήπως τα μεγάλα θηράματα λόγο μεγέθους τα τουφεκαει σε μεγαλύτερη απόσταση από τις αποστάσεις που συνήθως τουφεκαει; Γιατί έναν λαγό ας πούμε σε λάκα τον βλέπεις καλά και στα 60 μέτρα αλλά δεν είναι η απόσταση που πρέπει να πατήσεις τη σκανδάλη, εκτός και αν έχεις Remington βέβαια 😜
 
Μήπως τα μεγάλα θηράματα λόγο μεγέθους τα τουφεκαει σε μεγαλύτερη απόσταση από τις αποστάσεις που συνήθως τουφεκαει; Γιατί έναν λαγό ας πούμε σε λάκα τον βλέπεις καλά και στα 60 μέτρα αλλά δεν είναι η απόσταση που πρέπει να πατήσεις τη σκανδάλη, εκτός και αν έχεις Remington βέβαια 😜
Τι να σου πω τώρα δεν ξέρω μπορεί να συμβαίνει και αυτό αλλά έχει και Remington δεν έχει μόνο Benelli
 
Τι να σου πω τώρα δεν ξέρω μπορεί να συμβαίνει και αυτό αλλά έχει και Remington δεν έχει μόνο Benelli
Ας πουλήσει την παλιόμπενελα σε μια συμβολική τιμή πες του και να κρατήσει το θρύλο. Μην πειραματιστεί με τα φυσίγγια γιατί θα μπερδευτεί και θα νομίζει ότι όλα τα όπλα είναι το ίδιο ε! 🤣🤣🤣🤣 Πέρα από την πλάκα, μην πειράξει την κάννη της μπενελι και το χαλάσει το όπλο γιατί δεν θα πουλιέται μετά
 
Back
Top