Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Διάτρηση καλύτερη ή χειρότερη από τώρα ;;;
Δυστυχώς δεν είχα κάνει τεστ διάτρησης τότε για να έχω εικόνα.παντως με την μπενελι τής γυναίκας μου που είναι και αυτή 18.4 μαμά έχω ένα μικρό προβάδισμα σε δύναμη.
 
Δυστυχώς δεν είχα κάνει τεστ διάτρησης τότε για να έχω εικόνα.παντως με την μπενελι τής γυναίκας μου που είναι και αυτή 18.4 μαμά έχω ένα μικρό προβάδισμα σε δύναμη.
Σταύρο μετά το τσάι προς την σύζυγο, πέφτει και η αντίστοιχη παντόφλα;;:p:p
 
Βλέπει αν το όπλο του έρχεται....
Στήνεσαι με το όπλο.
Κλείνεις τα μάτια και επωμίζεις με το όπλο οριζόντιο σαν να έχεις μπροστά σου θήραμα.
Ανοίγεις τα μάτια. Ιδανικά πρέπει να βλέπεις ελάχιστα ρίγα και η ρίγα να είναι στην ευθεία.
Κάνεις το ίδιο καμιά δεκαριά φορές ... αν βλέπεις διαφορετική εικόνα κάθε φορά δεν έχεις σταθερή επώμιση.

Ξεκινάς τώρα να σημαδεύεις με τον ίδιο τρόπο πιο δεξιά, πιο αριστερά, πιο πάνω, πιο κάτω, χωρίς να αλλάζεις την θέση των ποδιών (στρίβεις μόνο την μέση).
Πρέπει να βλέπεις περίπου την ίδια εικόνα.
Αν κάποια επώμιση σου "ξεφύγει" και την καταλάβεις ότι σου ξέφυγε (πχ δεν έκατσε καλά το όπλο στον ώμο, ή έκατσε πλάγια κτλ) δεν την λαμβάνεις υπόψη.
 
Στήνεσαι με το όπλο.
Κλείνεις τα μάτια και επωμίζεις με το όπλο οριζόντιο σαν να έχεις μπροστά σου θήραμα.
Ανοίγεις τα μάτια. Ιδανικά πρέπει να βλέπεις ελάχιστα ρίγα και η ρίγα να είναι στην ευθεία.
Κάνεις το ίδιο καμιά δεκαριά φορές ... αν βλέπεις διαφορετική εικόνα κάθε φορά δεν έχεις σταθερή επώμιση.

Ξεκινάς τώρα να σημαδεύεις με τον ίδιο τρόπο πιο δεξιά, πιο αριστερά, πιο πάνω, πιο κάτω, χωρίς να αλλάζεις την θέση των ποδιών (στρίβεις μόνο την μέση).
Πρέπει να βλέπεις περίπου την ίδια εικόνα.
Αν κάποια επώμιση σου "ξεφύγει" και την καταλάβεις ότι σου ξέφυγε (πχ δεν έκατσε καλά το όπλο στον ώμο, ή έκατσε πλάγια κτλ) δεν την λαμβάνεις υπόψη.
Ευχαριστώ....
 
Σταύρο μετά το τσάι προς την σύζυγο, πέφτει και η αντίστοιχη παντόφλα;;:p:p
Αδερφέ μου, είμαι πολύ κολοφαρδος από θέμα συζύγου !!! σκέψου ότι γυρίζω στο σπίτι από το κυνήγι να την βοηθήσω με το μωρό, και μου λέει να φάω και να ξαναπάω! Δεν το κάνουν πολλές γυναίκες αυτό...... όταν ξέρω κανένα στάνταρ πέρασμα, κρατώ το παιδί και την στέλνω να κάνει καμία τουφεκιά.
 
Αδερφέ μου, είμαι πολύ κολοφαρδος από θέμα συζύγου !!! σκέψου ότι γυρίζω στο σπίτι από το κυνήγι να την βοηθήσω με το μωρό, και μου λέει να φάω και να ξαναπάω! Δεν το κάνουν πολλές γυναίκες αυτό...... όταν ξέρω κανένα στάνταρ πέρασμα, κρατώ το παιδί και την στέλνω να κάνει καμία τουφεκιά.
Ευτυχισμένος άνθρωπος, υγεία να έχετε παιδιά και πάντα αγαπημένοι.
 
Ευτυχισμένος άνθρωπος, υγεία να έχετε παιδιά και πάντα αγαπημένοι.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.ολοι να είμαστε καλά να χαιρόμαστε τίς οικογένειές μας.το αξίζουμε, δεν πειράζουμε κανέναν . όλοι μας έχουμε μία κοινή αγάπη....το κυνήγι!!!!
 
Σήμερα έκανα τεστ την μπενελι με τα δύο άστρα στα 37 μέτρα,με τρία φυσίγγια.rio 36gr v5, club 40gr v5 kai το Λάμπρο μπλέ ν5..ο κύκλος που μέτρησα τα σκάγια είναι 70 cm. To rio έβαλε 145 σκάγια.το club , έβαλε 184 σκάγια και το Λάμπρο. 152. Νομίζω πώς είναι ικανοποιητικά.
 

Attachments

  • IMG_20220209_165912.jpg
    IMG_20220209_165912.jpg
    327,6 KB · Προβολές: 55
  • IMG_20220209_165901.jpg
    IMG_20220209_165901.jpg
    348,2 KB · Προβολές: 55
  • IMG_20220209_165837.jpg
    IMG_20220209_165837.jpg
    302,3 KB · Προβολές: 54
Σήμερα έκανα τεστ την μπενελι με τα δύο άστρα στα 37 μέτρα,με τρία φυσίγγια.rio 36gr v5, club 40gr v5 kai το Λάμπρο μπλέ ν5..ο κύκλος που μέτρησα τα σκάγια είναι 70 cm. To rio έβαλε 145 σκάγια.το club , έβαλε 184 σκάγια και το Λάμπρο. 152. Νομίζω πώς είναι ικανοποιητικά.
Θα ήταν μεγάλη βοήθεια ένας μαρκαδόρος μαύρος ,για μας τους πρεσβυωπες‼️
 
Σήμερα έκανα τεστ την μπενελι με τα δύο άστρα στα 37 μέτρα,με τρία φυσίγγια.rio 36gr v5, club 40gr v5 kai το Λάμπρο μπλέ ν5..ο κύκλος που μέτρησα τα σκάγια είναι 70 cm. To rio έβαλε 145 σκάγια.το club , έβαλε 184 σκάγια και το Λάμπρο. 152. Νομίζω πώς είναι ικανοποιητικά.
Αυτή είναι μία τουφεκιά από την Breba b12 i με τσοκ 6/10. Επί του αυλού.στα 37 μέτρα με Λάμπρο μπλέ ν5 έβαλε 178 σκάγια στον κύκλο.
Φυσίγγι με φυσίγγι έχουν διαφορές.
Το ίδιο, φυσίγγι με διαφορετικό όπλο.

Το "ικανοποιητικά" είναι σχετικό και εξαρτάται από το θήραμα.
160 σκάγια
Για λαγό είναι άριστα.
Για τρυγόνια φτωχά.
Για μικρές πάπιες καλά προς οριακά.

Αν θες δοκίμασε τα percorso
M2_Percorso_No6_Briley Full1.jpg
 
Φυσίγγι με φυσίγγι έχουν διαφορές.
Το ίδιο, φυσίγγι με διαφορετικό όπλο.

Το "ικανοποιητικά" είναι σχετικό και εξαρτάται από το θήραμα.
160 σκάγια
Για λαγό είναι άριστα.
Για τρυγόνια φτωχά.
Για μικρές πάπιες καλά προς οριακά.

Αν θες δοκίμασε τα percorso
View attachment 41990
Τα έχω δοκιμάσει και ανοίγουμε πολύ
Στα όπλα μου. Του Ρουμελιώτη πάνε πολύ καλά αλλά μου τελείωσαν.τα περιμένω.
 
Φυσίγγι με φυσίγγι έχουν διαφορές.
Το ίδιο, φυσίγγι με διαφορετικό όπλο.

Το "ικανοποιητικά" είναι σχετικό και εξαρτάται από το θήραμα.
160 σκάγια
Για λαγό είναι άριστα.
Για τρυγόνια φτωχά.
Για μικρές πάπιες καλά προς οριακά.

Αν θες δοκίμασε τα percorso
View attachment 41990
Για φασα σε αυτά τα μέτρα είναι οκ το Λάμπρο το μπλέ.
 
Σήμερα πήρα την απόφαση να σηκώσω κι άλλο το κοντάκι στην powerbore μετά από αρκετές αστοχίες σε θεωρητικά εύκολα πουλιά που είχα το τελευταίο διάστημα. Ίσως φταίει το ότι έχω χάσει 12 κιλά το τελευταίο τρίμηνο και κατέβηκε το poi αφού έφυγε πολύ μάγουλο... Έτσι μπήκε η φλάντζα Z και θα δείξει. Βλέπω ελάχιστα ρίγα όταν κουμπώνω το κοντάκι στο ζυγωματικό. Αύριο νεότερα
 
Back
Top