Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Η μπεκάτσα είναι η αδυναμία μου ..love. Έναρξη τρυγόνι μετά τσιχλοκοτσυφα και λίγο φάσσα.
Οκ είδα ότι έχεις και δεύτερη κάννη για τη φερμα.
Απλώς να έχεις κατά νου ότι ο κωννος πολλές μας ξεβρακωνει με τα λάθος μέτρα του όπλου.
Σίγουρεψου ότι ειναι καλα πάνω σου το ντουφέκι πριν κάνεις την μοντιφα.
 
Γιώργο κ η Browning κώνο θέλει
Δεν ξέρω Δημήτρη δεν μου μπήκε ποτέ η ιδέα για παρεμβάσεις ίσως γιατί δεν έχω την τρέλα να προσπαθήσω να φτάσω ένα όπλο όσο το δυνατόν πιο τέλειο βλητικα αν και είναι λίγο υποκειμενικό αυτό
Φαντάσου ότι ούτε aftermarket τσοκακια δεν εχω πάρει έτσι για δοκιμή
 
Δεν ξέρω Δημήτρη δεν μου μπήκε ποτέ η ιδέα για παρεμβάσεις ίσως γιατί δεν έχω την τρέλα να προσπαθήσω να φτάσω ένα όπλο όσο το δυνατόν πιο τέλειο βλητικα αν και είναι λίγο υποκειμενικό αυτό
Φαντάσου ότι ούτε aftermarket τσοκακια δεν εχω πάρει έτσι για δοκιμή
+1000000
 
Να σου πω ότι η σούπερ σπορ που έχω μεταχειρισμένη την πήρα απλά εδώ στο φόρουμ μου πήρατε το μυαλό με τους κώνους..hair.
Εδώ ούτε αυτοί που πουλάνε την υπηρεσία δεν υπόσχονται βελτίωση με κώνο, το τι λέει ο καθένας κάθεσαι και ακούς ;
Άσε το όπλο στην ησυχία του.
 
Οκ είδα ότι έχεις και δεύτερη κάννη για τη φερμα.
Απλώς να έχεις κατά νου ότι ο κωννος πολλές μας ξεβρακωνει με τα λάθος μέτρα του όπλου.
Σίγουρεψου ότι ειναι καλα πάνω σου το ντουφέκι πριν κάνεις την μοντιφα.
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια ενορίτες ότι θα το σκεφτώ πολύ πριν κάνω κάτι . Καλημέρα.
 
Τι εννοείς??
Οι περισσότεροι κάτοχοι benelli είναι ευχαριστημένοι με το όπλο τους ,το συμπέρασμα το βγάζω ότι ενώ έχουν πωληθεί αρκετές χιλιάδες όπλα στην αγορά των μεταχειρισμένων είναι σχετικά λίγα .Το σχόλιο μου αναφέρετε στα όπλα που ενώ έχουν πειραγμενες κάννες έχουν πωληθεί σαν απείραχτα . Επειδή δεν έχουν όλοι πρόσβαση σε κάποιον οπλουργο για έλεγχο υπάρχουν κάποιοι που την έχουν πατήσει.
 
Ποιες είναι οι επιπτώσεις σε περίπτωση μη επιτυχημένης επέμβασης στον κώνο δηλαδή τι θα γίνει .
Αν έκανες αυτή την ερώτηση στη benelli και επειδή δεν θα σου απαντούσαν σαν Έλληνες τη να την κάνεις ,θα σου έδειχναν τον κάδο ανακύκλωσης.
 
Επειδή στη αναζήτηση μεταχειρισμένης καραμπίνας οι περισσότεροι κοιτάμε τη κατάσταση των μεταλλικών μερών και στα ξύλα μόνο μην έχουν κάποιο σπάσιμο ,είναι σημαντικό το κοντάκι να είναι της εταιρείας αλλιώς πρέπει να βγεί το πέλμα και να ελεγχθεί η τρύπα της τζαβετας.Ο λόγος είναι ότι αν δεν είναι ίδιος με της εταιρείας δεν θα μπορεί να πάρει φλάντζες και δεν θα ρυθμίζεται.
 
IMG_20210223_140858.jpgΟ φίλος ελπίζει πως θα διορθωθούν τα μικρά σημάδια- στίγματα !

Κάποιος άλλος συνάδελφος μου έστειλε μύνημα _ μου είπε να του μεταφέρω πως η βαφή G96 είναι κατάλληλη για βάψιμο πάνω στο προηγούμενο χρώμα...

Ολική επικάλυψη .

Θα δείξει !
 
Οι περισσότεροι κάτοχοι benelli είναι ευχαριστημένοι με το όπλο τους ,το συμπέρασμα το βγάζω ότι ενώ έχουν πωληθεί αρκετές χιλιάδες όπλα στην αγορά των μεταχειρισμένων είναι σχετικά λίγα .Το σχόλιο μου αναφέρετε στα όπλα που ενώ έχουν πειραγμενες κάννες έχουν πωληθεί σαν απείραχτα . Επειδή δεν έχουν όλοι πρόσβαση σε κάποιον οπλουργο για έλεγχο υπάρχουν κάποιοι που την έχουν πατήσει.

Αν έκανες αυτή την ερώτηση στη benelli και επειδή δεν θα σου απαντούσαν σαν Έλληνες τη να την κάνεις ,θα σου έδειχναν τον κάδο ανακύκλωσης.
Τόσο άχρηστο γίνεται αν αποτυχη ο κώνος.
 
Ποιες είναι οι επιπτώσεις σε περίπτωση μη επιτυχημένης επέμβασης στον κώνο δηλαδή τι θα γίνει .
Εχουν ξαναειπωθεί ...
1. Χάνεται η εγγύηση αν υπάρχει
2. Δεν ισχύουν οι σφραγίδες δοκιμής ουσιαστικά δεν πιστοποιεί κάποιος πόσα bar αντέχει η κάνη
3. Αν ο μάστορας είναι τσοπάνος μπορεί να σκάσει η κάνη στο σημείο του κώνου και να μαζεύεις δάχτυλα
4. Κάπου πήρε το μάτι μου ότι σε κάποιες κάνες της benelli κάποιοι δεν αναλαμβάνουν κώνο ... δεν ειμαι όμως σίγουρος.
5. Δεν πρόκειται να δεις διαφορά στην βλητική. Αυτό προσωπική άποψη. Αν το κάνεις ρίξε 5 φυσίγγια πριν και μετά και πες μας εντυπώσεις με φωτό!!!!
6. Κανένας δεν σου εγγυάται καλύτερη βλητική συμπεριφορά. Ούτε αυτός που θα στις φτιάξει. Αν σου εγγυηθεί ρώτα τον πόσο % σε συγκέντρωση ή διάτρηση ... Η συνήθης απάντηση είναι εξαρτάται Σκέψου ότι φυσίγγι με φυσίγγι (από το ίδιο κουτί) μπορεί να έχουν 10% διαφορά στην συγκέντρωση.
7. Στην απίθανη περίπτωση που αρχίσουν εμπλοκές πας για κάνη ...
8. Θα αποχρωμιωθεί και θα βαφεί ξανά η κάνη με ότι αυτό σημαίνει σε έξοδα.
9. ...

Θες και άλλα ; Βαρέθηκα να γράφω ....
 
Last edited:
Εχουν ξαναειπωθεί ...
1. Χάνεται η εγγύηση αν υπάρχει
2. Δεν ισχύουν οι σφραγίδες δοκιμής ουσιαστικά δεν πιστοποιεί κάποιος πόσα bar αντέχει η κάνη
3. Αν ο μάστορας είναι τσοπάνος μπορεί να σκάσει η κάνη στο σημείο του κώνου και να μαζεύεις δάχτυλα
4. Κάπου πήρε το μάτι μου ότι σε κάποιες κάνες της benelli κάποιοι δεν αναλαμβάνουν κώνο ... δεν ειμαι όμως σίγουρος.
5. Δεν πρόκειται να δεις διαφορά στην βλητική. Αυτό προσωπική άποψη. Αν το κάνεις ρίξε 5 φυσίγγια πριν και μετά και πες μας εντυπώσεις με φωτό!!!!
6. Κανένας δεν σου εγγυάται καλύτερη βλητική συμπεριφορά. Ούτε αυτός που θα στις φτιάξει. Αν σου εγγυηθεί ρώτα τον πόσο % σε συγκέντρωση ή διάτρηση ... Η συνήθης απάντηση είναι εξαρτάται Σκέψου ότι φυσίγγι με φυσίγγι (από το ίδιο κουτί) μπορεί να έχουν 10% διαφορά στην συγκέντρωση.
7. Στην απίθανη περίπτωση που αρχίσουν εμπλοκές πας για κάνη ...
8. Θα αποχρωμιωθεί και θα βαφεί ξανά η κάνη με ότι αυτό σημαίνει σε έξοδα.
9. ...

Θες και άλλα ; Βαρέθηκα να γράφω ....
Εφερες την καταστροφή..:rolleyes:.big smile..
 
Τόσο άχρηστο γίνεται αν αποτυχη ο κώνος.
Η καραμπίνα είναι ένα όπλο γενικής χρήσης με τα πλεονεκτήματα των φλατζων και των εναλλασσόμενων τσοκ κάνεις οποιο κυνήγι θέλεις , γιατί να το κάνεις μόνο για μακρινές βολές, όταν αυτό το πετυχαίνεις με τα τσοκ;
 
Back
Top