Βελτίωση απόδοσης κάννης και καλής λειτουργίας του κυνηγετικού οπλου

Άντε θα γράψω λίγα.
Με φυσίγγια που έχουν 10-20% αστάθεια και στην συγκέντρωση και στην διάτρηση, με μεταβαλλόμενες ΑΓΝΩΣΤΕΣ αποστάσεις βολής, με μεταβαλλόμενες καιρικές συνθήκες, με μεταβαλλόμενα κέντρα τουφεκιάς, με διαφορετικά φυσίγγια, με διαφορετικά σημεία πρόσπτωσης των σκαγιών στο θήραμα κάποιοι έβγαλαν το ΑΣΦΑΛΕΣ συμπέρασμα ότι κάποιες κάνες έχουν ξεχωριστές ικανότητες ενώ δεν φαίνονται ούτε στον πίνακα ούτε στην διάτρηση,

Απλά θα έτυχε να κάνουν μερικές εντυπωσιακές μακρινές τουφεκιές και αυτό είναι όλο.

Γνώμη μου.
Ναι αλλα αυτοι οι καποιοι εριξαν κ με τις δυο μαρκες πολλα φυσιγγια σε πολλά διαφορετικά θηραματα με ολους τους καιρους
Μονο στην κατσιβελα ετυχε να μην σκοτωνει τοσο καλα οσο η ναυαρχιδα;;;
Εεεεε;;;;
 
Ναι αλλα αυτοι οι καποιοι εριξαν κ με τις δυο μαρκες πολλα φυσιγγια σε πολλά διαφορετικά θηραματα με ολους τους καιρους
Γιατί τα έχεις δει με τα μάτια σου ?
Άρχισες τις κυνηγετικές ιστορίες που ακούς από άλλους και εσύ ? 🤣
Λες και εμείς δεν είχαμε ή δεν έχουμε ρίξει με διαφορετικά όπλα ... μας δώρισε Benelli ο νονός μας μόλις μας βάφτισε 😁

Μονο στην κατσιβελα ετυχε να μην σκοτωνει τοσο καλα οσο η ναυαρχιδα;;;
Εεεεε;;;;
Θα το άκουσαν και αυτοί από άλλους 😁
Ποιοι ? αυτοί που προτείνουν όπλα-τσοκ-οπλουργούς ανάλογα με ποιόν προμοτάρουν ή έχουν υποχρέωση ή οικονομικό όφελος την τάδε χρονική περίοδο ? (δεν είναι όλοι αλλά είναι πολλοί)
Ο Κύργιας γιατί να δώσει χρήμα για διαφήμιση ? Πάτωσαν οι πωλήσεις ? 🤣

Που τα βρήκαν βρε τα πολλά θηράματα ? Τσίχλες εννοείς προφανώς.
Άσε με βρε Στέλιο ... έχω ακούσει και εγώ τέτοιες ιστορίες και τελικά αποδείχθηκαν φούμαρα.

Συνεχίστε να τους ακούτε να κατοστήσετε τα όπλα και τα τσοκ σας.
Ας κάνουν και έναν μεγαλύτερο κώνο να μετρήσουν κανένα σκάγι περισσότερο γιατί είπαμε ψάχνουμε το μέγιστο που μπορεί να δώσει η κάνη στα max 33gr για να μην πονάει ο ώμος μας.
Τρίχες κατσαρές φίλε.
Τζάμπα πεταμένα λεφτά όλα.
Έχουμε μπερδέψει το κυνήγι με την οπλολαγνεία.
Όσοι έχουν αλλάξει 30 όπλα ψάχνουν για το ακόμα "καλύτερο" και άλλοι κυνηγάνε χρόνια με έναν τενεκέ και δεν έχουν κανένα παράπονο.

Αν πραγματικά το όπλο είναι προβληματικό να καταλάβω ότι θα προσπαθήσεις να κάνεις κάτι (αν θες να το κρατήσεις).
Αλλά γιατί να σώσεις έναν ασθενή όταν μπορείς να πάρεις άλλο ?
 
Last edited:
Θεωρία σκοπευτών και αυτό ?
Εγώ άλλα βλέπω.

View attachment 77721

Πάρε άλλες δύο με το ίδιο briley F vs μαμά F .. δηλαδή αν κουμπώσω το Gemini F θα πάρω 85% ?
Μην τρελαθούμε τελείως.

View attachment 77719View attachment 77720

Ίδιο φυσίγγι με 2* μαμά vs Gemini F
View attachment 77722View attachment 77724

Ρε Γιάννη έχω βαρεθεί να ακούω θεωρίες ... κάθε φυσίγγι σε κάθε όπλο και τσοκ πάει διαφορετικά.
Βαράς 5-6 σταθερά φυσίγγια και βλέπεις ...
Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβει κάποιος ?
Εαν ειχες μια super sport διπλα και εριχνες τα ιδια μηπως μπορεις να φανταστεις τι θα εβλεπες;Και αυτη στις ακατανομαστες που δεν τρυπαει και συναχονεται στο κρυο 2500ευρω οπλο.Οταν καποτε ο αφελης και εγω ρωτησα τον δασκαλο μου το 2009 που επροκειτο να αγορασθει και αγορασθηκε μια super sport εαν τρυπαει οπως λεγετε το οπλο αυτο εσκασε στα γελια και ακομα γελαει οταν το θυμομαστε.Τραγοκωμωδια εχει καταντησει το θεμα και εσυ παλευεις με δοκιμες για να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας για οσα υποστηριζεις.Χαρα στο κουραγιο σου.
 
Εαν ειχες μια super sport διπλα και εριχνες τα ιδια μηπως μπορεις να φανταστεις τι θα εβλεπες;
Για πε.
Και αυτη στις ακατανομαστες που δεν τρυπαει και συναχονεται στο κρυο 2500ευρω οπλο.Οταν καποτε ο αφελης και εγω ρωτησα τον δασκαλο μου το 2009 που επροκειτο να αγορασθει και αγορασθηκε μια super sport εαν τρυπαει οπως λεγετε το οπλο αυτο εσκασε στα γελια και ακομα γελαει οταν το θυμομαστε.Τραγοκωμωδια εχει καταντησει το θεμα και εσυ παλευεις με δοκιμες για να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας για οσα υποστηριζεις.Χαρα στο κουραγιο σου.
Είμαι στο όριο να το βουλώσω μια για πάντα, γιατί με τις θεωρίες θα ξεχάσω αυτά που έμαθα και έχω δει και θα αγοράζω καινούργιο όπλο κάθε χρόνο.
 
Έχουμε μπερδέψει το κυνήγι με την οπλολαγνεία
Τα πες όλα τώρα.....
Η κανη πού σκοτώνει θηράματα πέρα από τα συνηθισμένα έχει μέσα φυσίγγι Nitro Remington,praire storm, goblin και άλλα τέτοια φθηνοφυσιγγα...
Εξαιρούνται τα δράμια...
 
Last edited:
Τα πες όλα τώρα.....
Η κανη πού σκοτώνει θηράματα πέρα από τα συνηθισμένα έχει μέσα φυσίγγι Nitro Remington,praire storm, goblin και άλλα τέτοια φθηνοφυσιγγα...
Εξαιρούνται τα δράμια...
Εχει και κατι κυπριακα που victory τα λενε και ολα τα ζωακια κλαινε.
 
Εχει και κατι κυπριακα που victory τα λενε και ολα τα ζωακια κλαινε.
Αν δεν γνωρίζει κάποιος

α. διάτρηση (δηλαδή ποιότητα-σκληρότητα σκαγιών και τελική ταχύτητα)
β. σταθερότητα στα υλικά και την απόδοση (ρίχνοντας 2-3 φυσίγγια)
γ, ικανοποιητικό αριθμό σκαγιών στην απόσταση που το θες (ειδικά για πολύ μικρά θηράματα)
δ. πυρίτιδα (που να μην τα φτύνει τελείως σε χαμηλές θερμοκρασίες, ειδικά αν χρησιμοποιείς σχετικά ψιλά σκάγια για το ανάλογο θήραμα)
ε. πραγματικό μέγεθος σκαγιού

δεν έχει ιδέα τι κάνει ένα νέο φυσίγγι, εκτός αν ρίξει αρκετά και του αρέσουν.
Σε κάποιον άλλο βέβαια μπορεί να μην αρέσουν.

Αν το φυσίγγι έχει όλα τα παραπάνω χαρακτηριστικά για εμένα είναι εξ ορισμού κορυφαίο.

Ασταθή φυσίγγια σώζονται από την πυρίτιδα που έχουν, άλλα που είναι σκορποχώρια σώζονται από την διάτρηση κτλ κτλ
Όσα περισσότερα από τα παραπάνω χαρακτηριστικά έχει τόσο καλύτερο είναι.

ps
Τα Victory δεν ξέρω πόσα χαρακτηριστικά από τα παραπάνω έχουν.
 
Αν δεν γνωρίζει κάποιος

α. διάτρηση (δηλαδή ποιότητα-σκληρότητα σκαγιών και τελική ταχύτητα)
β. σταθερότητα στα υλικά και την απόδοση (ρίχνοντας 2-3 φυσίγγια)
γ, ικανοποιητικό αριθμό σκαγιών στην απόσταση που το θες (ειδικά για πολύ μικρά θηράματα)
δ. πυρίτιδα (που να μην τα φτύνει τελείως σε χαμηλές θερμοκρασίες, ειδικά αν χρησιμοποιείς σχετικά ψιλά σκάγια για το ανάλογο θήραμα)
ε. πραγματικό μέγεθος σκαγιού

δεν έχει ιδέα τι κάνει ένα νέο φυσίγγι, εκτός αν ρίξει αρκετά και του αρέσουν.
Σε κάποιον άλλο βέβαια μπορεί να μην αρέσουν.

Αν το φυσίγγι έχει όλα τα παραπάνω χαρακτηριστικά για εμένα είναι εξ ορισμού κορυφαίο.

Ασταθή φυσίγγια σώζονται από την πυρίτιδα που έχουν, άλλα που είναι σκορποχώρια σώζονται από την διάτρηση κτλ κτλ
Όσα περισσότερα από τα παραπάνω χαρακτηριστικά έχει τόσο καλύτερο είναι.

ps
Τα Victory δεν ξέρω πόσα χαρακτηριστικά από τα παραπάνω έχουν.
Δεν ξέρω πόσα από τα χαρακτηριστικά που ψάχνεις έχουν τα victory, αυτό που ξέρω είναι ότι είναι προσεγμένα,ασφαλή και αποδοτικά φυσίγγια........
 
Back
Top