Αυτοάμυνα στο σπίτι

Δεν διαφωνώ καθόλου αλλά σήμερα όλους αυτούς καλώς η κακώς κάποιοι τους ψηφίζουν.
Όντως τους ψηφίζουν. Αυτό όμως δεν δικαιολογεί όλα όσα μας κάνουν,έχοντας πάρει μάλιστα την κυβέρνηση με μειοψηφία των Ελλήνων πολιτών! Μην ξεχνούμε ότι και τον Χίτλερ ΠΟΛΛΟΙ Γερμανοί τον ψήφισαν και περισσότεροι τον ακολούθησαν κατόπιν...
 
Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα . Γνωστός μου που πήγαν να τον κλέψουν στον δρόμο ( ασχολείται χρόνια με πολεμικές τέχνες ο συγκεκριμένος ) κέρασε τον επίδοξο κλέφτη μια εξάρθρωση ώμου και παρακαλάει να του είχε δώσει το τσαντάκι και να είχε φύγει . 1η και 15 παρόν στο ΑΤ και έχει ο Θεός για όταν γίνει το δικαστήριο ... για αυτό λέω ότι τα πράγματα είναι εύκολα να τα λέμε μερικές φορές αλλά δύσκολα να τα πράξουμε και ακόμη πιο δύσκολα αν τα πράξουμε να υποστούμε τις συνέπειες ...
Αυτό διότι όπως βλέπουμε στην Ελλάδα δε λειτουργεί πραγματικά σωστά η Δικαιοσύνη...
 
Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα . Γνωστός μου που πήγαν να τον κλέψουν στον δρόμο ( ασχολείται χρόνια με πολεμικές τέχνες ο συγκεκριμένος ) κέρασε τον επίδοξο κλέφτη μια εξάρθρωση ώμου και παρακαλάει να του είχε δώσει το τσαντάκι και να είχε φύγει . 1η και 15 παρόν στο ΑΤ και έχει ο Θεός για όταν γίνει το δικαστήριο ... για αυτό λέω ότι τα πράγματα είναι εύκολα να τα λέμε μερικές φορές αλλά δύσκολα να τα πράξουμε και ακόμη πιο δύσκολα αν τα πράξουμε να υποστούμε τις συνέπειες ...
Έχω γνώση περιστατικού όπου δυο εισβολείς μπαινουν σε σπίτι μετά τα μεσάνυχτα , τους προλαβαίνει ο ιδιόκτητης και το κάνει το σαλόνι ρινγκ ( λόγο της αθλητικής ιδιότητας) , όπου σε κάποια φάση ο ένας από τους εισβολείς πάει να τον περάσει με το κατσαβίδι … με αποτέλεσμα ένας να την κάνει τρέχοντας και ο δεύτερος να φεύγει με ασθενοφόρο … ο ιδιοκτήτης δεν χρησιμοποίησε παρά μόνο τα χέρια του .. κι όμως τον τρέχανε για πολλά χρόνια στα δικαστήρια .
 
Έχω και καλύτερο ! Μπουκάρει ένας τύπος σε ένα σπίτι ( στον Καναδά ) από τον φεγγίτη στην στέγη του σπιτιού ( φανταστείτε ένα σημείο της στέγης είναι διάφανο υλικό σαν τζαμί από όπου πέφτει το φως την ημέρα μέσα στο σπίτι ) , Ο επίδοξος κλέφτης παραπατάει και πέφτει μέσα , προσγειώνεται ανώμαλα και σκοτώνεται , οι ένοικοι πετάγονται και τρέχουν να δουν τι έγινε και τον βρίσκουν τάβλα ξεσβερκιασμενο … αστυνομία , ασθενοφόρο κτλ , πάει ο εισβολέας αποδήμησε εις κύριον … στο δικαστήριο η χήρα έχοντας πολυ καλό δικηγόρο αξίωσε ( και πέτυχε ) αποζημίωση από τους ιδιοκτήτες .. ο λόγος ; .. ο άντρας ήπιε ένα ποτήρι παραπάνω , είχε ξεχάσει τα κλειδιά και μπερδεύτηκε και νόμιζε ότι ήταν στο σπίτι του , πήγε να μπει από την στέγη και τελικά σκοτώθηκε επειδή οι Ιδιοκτήτες δεν είχαν σωστά ασφαλισμένο το skylight του σπιτιού τους .
 
Άκουσα από μ@λάκα γνωστό μου,ΜΗ κυνηγό,καθηγητή Μ.Ε, το αμίμητο:''αν μπουν τη νύχτα σπίτι σου,τους ρίξεις και είναι 14χρονα ΠΑΙΔΙΑ;''.Του απάντησα ρωτώντας τον αν ξέρει 14χρονα που θα ΕΙΣΒΑΛΟΥΝ σε σπίτι στις 3 το πρωί! Η απάντησή του αφοπλιστική:''μπορεί να είναι Ρομά'',είπε με φυσικό τρόπο ο γελοίος....hair.
Αν δεν ειχε παει η πιεση 700 θα τον επαιρνα και θα τον πεταγα σε εναν μαχαλά στον Ασπρόπυργο μαζι με την οικογενεια του
 
Έχω και καλύτερο ! Μπουκάρει ένας τύπος σε ένα σπίτι ( στον Καναδά ) από τον φεγγίτη στην στέγη του σπιτιού ( φανταστείτε ένα σημείο της στέγης είναι διάφανο υλικό σαν τζαμί από όπου πέφτει το φως την ημέρα μέσα στο σπίτι ) , Ο επίδοξος κλέφτης παραπατάει και πέφτει μέσα , προσγειώνεται ανώμαλα και σκοτώνεται , οι ένοικοι πετάγονται και τρέχουν να δουν τι έγινε και τον βρίσκουν τάβλα ξεσβερκιασμενο … αστυνομία , ασθενοφόρο κτλ , πάει ο εισβολέας αποδήμησε εις κύριον … στο δικαστήριο η χήρα έχοντας πολυ καλό δικηγόρο αξίωσε ( και πέτυχε ) αποζημίωση από τους ιδιοκτήτες .. ο λόγος ; .. ο άντρας ήπιε ένα ποτήρι παραπάνω , είχε ξεχάσει τα κλειδιά και μπερδεύτηκε και νόμιζε ότι ήταν στο σπίτι του , πήγε να μπει από την στέγη και τελικά σκοτώθηκε επειδή οι Ιδιοκτήτες δεν είχαν σωστά ασφαλισμένο το skylight του σπιτιού τους .
Εχει να κανει με την πολιτεια.
Στο Τεξας αθωωθηκε γυναικα που πυροβολησε με καραμπινα απο μεσα την πορτα της γιατι καποιος προσπαθουσε επιμονα να μπει και τον σκοτωσε.
Μονη αυτη με μωρο παιδι μεσα.
Μεθυσμενος αυτος και μπερδεψε την πορτα.
Κι ομως το δικαστηριο δεχτηκε οτι δεν μπορουσε η γυναικα να διασταυρωσει και να ελεγξει ποιος ηταν ο καλοθελητης.
Στην Αμερικη Private Property σημαινει πολλα....
 
Για το 90% θα φανω παραλογος, αλλα η γνωμη μου ειναι οτι οταν η αστυνομια δεν επαρκει ή για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους δεν μπορει να εξασφαλισει στους πολιτες μιας χωρας ασφαλεια, τοτε τουλαχιστον να μην του αφαιρει το δικαιωμα να προστατευονται μονοι τους.
Δλδ. ειναι τραγικο να ξερεις οτι ουτε η Πολιτεια μπορει να σε προστατεψει, ουτε μονος σου κανει να προστατευτεις.
Θα κατσεις σαν αβουλο πλασμα να δεχτεις τις συνεπειες του καθε κακοποιου ελπιζοντας στην τυχη και μεχρι ο κοσμος μας να γινει αγγελικα πλασμενος.
Παντα θα θυμαμαι αυτο το περιστατικο που συνεβει το 2018 και αποδυκνυει ποσο χειροτερα θα μπορουσαν να ειχαν γινει τα πραγματα...

https://cdn.jwplayer.com/previews/OsV7Okmm

Υ.Γ.
Τωρα που το ξαναβλεπω το βιντεο εχουν κοπει καποιες σκηνες.
Ειναι μια μανα που αντιμετωπιζει εναν κακοποιο που τραβηξε πιστολι μπροστα σε δημοτικο σχολειο σε γονεις και παιδια.
Αλλα αυτη οπλοφορουσε...
 
...η γνωμη μου ειναι οτι οταν η αστυνομια δεν επαρκει ή για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους δεν μπορει να εξασφαλισει στους πολιτες μιας χωρας ασφαλεια,..
Κάποια στιγμή βρέθηκα σε ένα σπίτι που το άνοιξαν και το έκλεψαν γύφτοι μέρα μεσημέρι τη στιγμή που οι ιδιοκτήτες είχαν πάει για ψώνια.
Μάλιστα είχαν και συναγερμό ο οποίος κτυπούσε και δύο σκυλιά στην αυλή τα οποία λουφαξαν για κάποιον λόγο.
Τα κλοπιμαία λίγα αλλά οι ζημιές που έκαναν, μεγάλες.
Εκεί λοιπόν όταν πήγα μίλησα με το όργανο....και μου λέει τετ α τετ : εγώ φίλε έχω οικογένεια, με στελνουν μόνο μου να αντιμετωπίσω κλέφτες, βάζω την σειρήνα να ακούσουν και να φύγουν και πλησιαζω μετά.
Ούτε να με στείλουν στον τάφο θέλω, ούτε να πάω φυλακή επειδή σκότωσα κάποιον.

ΥΓ Πιστεύω ότι αυτή είναι η αλήθεια σήμερα.
 
Last edited:
Για το 90% θα φανω παραλογος, αλλα η γνωμη μου ειναι οτι οταν η αστυνομια δεν επαρκει ή για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους δεν μπορει να εξασφαλισει στους πολιτες μιας χωρας ασφαλεια, τοτε τουλαχιστον να μην του αφαιρει το δικαιωμα να προστατευονται μονοι τους.
Δλδ. ειναι τραγικο να ξερεις οτι ουτε η Πολιτεια μπορει να σε προστατεψει, ουτε μονος σου κανει να προστατευτεις.
Θα κατσεις σαν αβουλο πλασμα να δεχτεις τις συνεπειες του καθε κακοποιου ελπιζοντας στην τυχη και μεχρι ο κοσμος μας να γινει αγγελικα πλασμενος.
Παντα θα θυμαμαι αυτο το περιστατικο που συνεβει το 2018 και αποδυκνυει ποσο χειροτερα θα μπορουσαν να ειχαν γινει τα πραγματα...

https://cdn.jwplayer.com/previews/OsV7Okmm

Υ.Γ.
Τωρα που το ξαναβλεπω το βιντεο εχουν κοπει καποιες σκηνες.
Ειναι μια μανα που αντιμετωπιζει εναν κακοποιο που τραβηξε πιστολι μπροστα σε δημοτικο σχολειο σε γονεις και παιδια.
Αλλα αυτη οπλοφορουσε...
Είναι αστυνομικός η κοπέλα
 
Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα . Γνωστός μου που πήγαν να τον κλέψουν στον δρόμο ( ασχολείται χρόνια με πολεμικές τέχνες ο συγκεκριμένος ) κέρασε τον επίδοξο κλέφτη μια εξάρθρωση ώμου και παρακαλάει να του είχε δώσει το τσαντάκι και να είχε φύγει . 1η και 15 παρόν στο ΑΤ και έχει ο Θεός για όταν γίνει το δικαστήριο ... για αυτό λέω ότι τα πράγματα είναι εύκολα να τα λέμε μερικές φορές αλλά δύσκολα να τα πράξουμε και ακόμη πιο δύσκολα αν τα πράξουμε να υποστούμε τις συνέπειες ...
Eπίσης φίλε μου, μου θύμισες και κάτι άλλο που λέγεται έντονα και συχνά: ότι το ελληνικό Κράτος βοηθάει τον παράνομο και κυνηγάει το νόμιμο!:mad:.hair.
 
Για το 90% θα φανω παραλογος, αλλα η γνωμη μου ειναι οτι οταν η αστυνομια δεν επαρκει ή για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους δεν μπορει να εξασφαλισει στους πολιτες μιας χωρας ασφαλεια, τοτε τουλαχιστον να μην του αφαιρει το δικαιωμα να προστατευονται μονοι τους.
Δλδ. ειναι τραγικο να ξερεις οτι ουτε η Πολιτεια μπορει να σε προστατεψει, ουτε μονος σου κανει να προστατευτεις.
Θα κατσεις σαν αβουλο πλασμα να δεχτεις τις συνεπειες του καθε κακοποιου ελπιζοντας στην τυχη και μεχρι ο κοσμος μας να γινει αγγελικα πλασμενος.
Παντα θα θυμαμαι αυτο το περιστατικο που συνεβει το 2018 και αποδυκνυει ποσο χειροτερα θα μπορουσαν να ειχαν γινει τα πραγματα...

https://cdn.jwplayer.com/previews/OsV7Okmm

Υ.Γ.
Τωρα που το ξαναβλεπω το βιντεο εχουν κοπει καποιες σκηνες.
Ειναι μια μανα που αντιμετωπιζει εναν κακοποιο που τραβηξε πιστολι μπροστα σε δημοτικο σχολειο σε γονεις και παιδια.
Αλλα αυτη οπλοφορουσε...
ΟΧΙ δε θα φανείς παράλογος, για τους περισσότερους τουλάχιστον!! .shake hands. Για μερικούς μ@λάκες, που τα βλέπουν θεωρητικά και εκ του μακρόθεν τα πράγματα, ίσως....no.
 
Κοιταχτε που ρίχνει πίσω η μάνα και το παιδί
Βγάζει το κουμπούρι χωρίς έλεγχο και ρίχνει
Το συγκεκριμενο βιντεο εχει κοπει.
Το ειχα αποθηκευμενο απο το 2018 και τοτε εδειχνε οληκληρη τη συμπλοκη.
Προφανως καποιες ευαισθητες ψυχες ενοχληθηκαν και το πετσοκοψαν.
Δεν μπορεις να κρινεις απολυτα τον αλλον υπο τετοιες συνθηκες, εννοειται θα γινουν και λαθη.
Αλλα τουλαχιστον γλυτωσε καμμια 10ρια αθωα θυματα.
Το point ομως δεν ειναι αυτο.
Το point ειναι οτι οταν νομοταγεις και πιστοποιημενοι απο την πολιτεια πολιτες οπλοφορουν, κατι τετοια σκουπιδια θα το σκεφτονται 13 φορες να εγκληματισουν.
Μην μου πειτε για τους παρανομους.Αυτοι ουτως ή αλλος αδιαφορουν για νομιμοτητες και οπλοφορουν ετσι κι αλλιως.
Ασχετως πολιτικων πεποιθησεων ο Τραμπ καποτε ειχε πει, δεν σας κανει εντυπωση οτι ολα τα τρομοκρατικα χτυπηματα γινονται στην Liberal Νεα Υορκη και ποτέ στο Τεξας ? Γιατι αν τραβηξεις ενα πιστολι σε εμπορικο κεντρο στο Τεξας να απειλησεις κοσμο θα σε σημαδευουν καμια 30αρια πριν κανεις κιχ.
 
Ασχετως πολιτικων πεποιθησεων ο Τραμπ καποτε ειχε πει, δεν σας κανει εντυπωση οτι ολα τα τρομοκρατικα χτυπηματα γινονται στην Liberal Νεα Υορκη και ποτέ στο Τεξας ? Γιατι αν τραβηξεις ενα πιστολι σε εμπορικο κεντρο στο Τεξας να απειλησεις κοσμο θα σε σημαδευουν καμια 30αρια πριν κανεις κιχ.
Αυτός ο τύπος τους χαλάει την σούπα....
 
.....
Το point ειναι οτι οταν νομοταγεις και πιστοποιημενοι απο την πολιτεια πολιτες οπλοφορουν, κατι τετοια σκουπιδια θα το σκεφτονται 13 φορες να ...
μαλιστα... εδώ φοβομαστε απο αυτους που νομίμως τα κρατούν εσύ προτείνεις να έχουμε και αλλους ακόμα πιο άσχετους κουμπουροφόρους και να δρουν κατα το δοκούν....
 

Attachments

  • 1710167119104.png
    1710167119104.png
    291,7 KB · Προβολές: 13
μαλιστα... εδώ φοβομαστε απο αυτους που νομίμως τα κρατούν εσύ προτείνεις να έχουμε και αλλους ακόμα πιο άσχετους κουμπουροφόρους και να δρουν κατα το δοκούν....
Συντάσσομαι με αυτή την απόψη, σαφώς και στη Ελλάδα έχουν διοχετευθεί εκατοντάδες χιλιάδες όπλα με εκτεταμένη χρήση απο εγκληματίες, η οπλοφορία των νομοταγών πολιτών δεν είναι λύση στη πρόβλημα ίσα ίσα που θα αυξήσει τις ανθρωποκτονίες. Πρέπει να αναλογιστεί κανείς οτι οι περισσότερες ανθρωποκτονίες γίνονται σε μια στιγμή και για μία φορά το 90% των έγκλειστων στις φυλακές έχει σκοτώσει μόνο μια φορά, επομένως αν η οπλοφορία ηταν ευρεία στην Ελλάδα θα παρατηρούσαμε το φαινόμενο να προτάσσουν όπλο σε κάθε έντονο διαπληκτισμό με ότι αυτό συνεπάγεται εν βρασμώ ψυχής.
 
Back
Top