Αυτοάμυνα στο σπίτι

Είμαι της άποψης πως αν είχε επιτραπεί η νόμιμη οπλοφορία θα είχαν μειωθεί κατά πολύ τα στατιστικά . Εξάλλου όσοι <<χρειάζονται>> τα όπλα για παράνομες δραστηριότητες σίγουρα μπορούν να τα προμηθευτούν . ( Κάνοντας μια βόλτα στην Ομόνοια αγοράζεις μέχρι καλάσνικοφ ) . Συμφωνώ ότι λίγοι από τους κλέφτες θέλουν να σκοτώσουν γιατί αλλάζουν όλα και για αυτούς αν γίνει κάτι τέτοιο όμως σίγουρα θα τα έχουν οργανώσει καλύτερα στο μυαλό τους από εμάς λόγο εμπειρίας . Για αυτό καλά θα είναι όσο μπορούμε να έχουμε πάρει τα μέτρα μας για μια τέτοια συνάντηση . Και επίσης κάτι πολύ σημαντικό ότι βλέπουμε σε βιντεάκια με αφοπλισμους και διάφορες άλλες τέτοιες πρακτικές σίγουρα δεν είναι εύκολο να τα κάνουμε εμείς ... Κλείνοντας προτιμώ να με μαζεύουν από κρατητήριο παρά από νοσοκομείο στην καλύτερη .
 
Είμαι της άποψης πως αν είχε επιτραπεί η νόμιμη οπλοφορία θα είχαν μειωθεί κατά πολύ τα στατιστικά . Εξάλλου όσοι <<χρειάζονται>> τα όπλα για παράνομες δραστηριότητες σίγουρα μπορούν να τα προμηθευτούν .
Συμφωνώ. Στην Ελλάδα είναι παράνομο μέχρι και το σπρευ πιπεριού.
 
Σκύλος εκπαιδευμένος....πιστόλι με σιγαστήρα και μια μηχανή του κιμά.....όχι του lidl όμως γιατί έχει πλαστικά γρανάζια!!!
Γιατί, ως γνωστόν, οι περισσότεροι κακοποιοί που εισβάλουν στα σπίτια καταλήγουν στη μηχανή του κιμά...
Και οι ιδιοκτήτες ζουν με καλά κρυμμένο το ένοχο μυστικό ..
 
Γιατί, ως γνωστόν, οι περισσότεροι κακοποιοί που εισβάλουν στα σπίτια καταλήγουν στη μηχανή του κιμά...
Και οι ιδιοκτήτες ζουν με καλά κρυμμένο το ένοχο μυστικό ..
Δεν ειμαστε σαν λαος τετοιοι . Τωρα εαν μου πιραξουν την οικογενεια τα παιδια θα παρακαλανε να πεθανουν
 
Το θεμα της αυτοαμυνας και της προστασιας του πολιτη σιγουρα ειναι περιπλοκο και πολλα μπορουν να ειπωθουν.Μια παρατηρηση αν μου επιτρεπουν μονο να πω καποιοι φιλοι που ειναι σιγουροι οτι δεν εχουμε δημοκρατια ,τα μισα να εγραφαν απο αυτα που γραφουν εδω σε αλλες εποχες ηδη θα τους ειχαν χτυπησει την πορτα.Επειδη καποιοι ειμαστε μεγαλυτεροι και τα θυμομαστε ας μην ειναι τοσο απολυτοι χωρις να ξερουν στην ουσια τιπιτα
Αγαπητέ μου,κάποτε είδα εκπομπή με τον αείμνηστο Κώστα Βουτσά. Αυτός ως γνωστόν ήταν αριστερών φρονημάτων. Είπε λοιπόν:''καθόμαστε τώρα στο τραπέζι τέσσερις άνθρωποι όχι τόσο γνωστοί μεταξύ τους. Επί Χούντας δεν θα έλεγα τίποτα εναντίον των συνταγματαρχών επειδή θα σκεφτόμουν :αν κάποιος ή κάποιοι από αυτούς είναι χουντικοί,τι θα κάνω τότε;''.Σήμερα μας αφήνουν να μιλάμε αλλά απλώς δε μας δίνουν ΚΑΜΜΙΑ σημασία!!''.
 
Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν τους Ρομά που τους κατατάσσουμε ; Στους ημεδαπούς ; Τότε εξηγείται εύκολα γιατί σε όλα σχεδόν ήταν περισσότεροι οι ημεδαποί .
Στα στατιστικά οι Ρομά συμπεριλαμβάνονται στους ημεδαπούς, δεν κατατάσσονται σε άλλη λίστα γιατί δεν συμφέρει......
 
Αγαπητέ μου,κάποτε είδα εκπομπή με τον αείμνηστο Κώστα Βουτσά. Αυτός ως γνωστόν ήταν αριστερών φρονημάτων. Είπε λοιπόν:''καθόμαστε τώρα στο τραπέζι τέσσερις άνθρωποι όχι τόσο γνωστοί μεταξύ τους. Επί Χούντας δεν θα έλεγα τίποτα εναντίον των συνταγματαρχών επειδή θα σκεφτόμουν :αν κάποιος ή κάποιοι από αυτούς είναι χουντικοί,τι θα κάνω τότε;''.Σήμερα μας αφήνουν να μιλάμε αλλά απλώς δε μας δίνουν ΚΑΜΜΙΑ σημασία!!''.
Δεν διαφωνώ καθόλου αλλά σήμερα όλους αυτούς καλώς η κακώς κάποιοι τους ψηφίζουν.
 
Δεν διαφωνώ καθόλου αλλά σήμερα όλους αυτούς καλώς η κακώς κάποιοι τους ψηφίζουν.
''O αγωνας ειναι στημενος'' , οτι και να ψηφισεις.......
Οι καλυτεροι ηθοποιοι ειναι μεσα στη βουλη, αλλα λενε απ'εξω, αλλα κανουν μεσα, το εργο χιλιοπαιγμενο και δεν το καταλαβαινουμε....
 
Γιατί, ως γνωστόν, οι περισσότεροι κακοποιοί που εισβάλουν στα σπίτια καταλήγουν στη μηχανή του κιμά...
Και οι ιδιοκτήτες ζουν με καλά κρυμμένο το ένοχο μυστικό ..
Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται πίσω από κλεισμένες πορτες
 
Ακόμη και να τον δείρεις με τα χέρια σου και πάθει το οτιδηποτε ( ο κλέφτης - εισβολέας ) , μπορούν να σε στείλουν στην θέση του κατηγορουμένου . Αυτό από μόνο του μας λέει ότι οι αρχές έχουν τον πρώτο λόγο .
Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα . Γνωστός μου που πήγαν να τον κλέψουν στον δρόμο ( ασχολείται χρόνια με πολεμικές τέχνες ο συγκεκριμένος ) κέρασε τον επίδοξο κλέφτη μια εξάρθρωση ώμου και παρακαλάει να του είχε δώσει το τσαντάκι και να είχε φύγει . 1η και 15 παρόν στο ΑΤ και έχει ο Θεός για όταν γίνει το δικαστήριο ... για αυτό λέω ότι τα πράγματα είναι εύκολα να τα λέμε μερικές φορές αλλά δύσκολα να τα πράξουμε και ακόμη πιο δύσκολα αν τα πράξουμε να υποστούμε τις συνέπειες ...
 
Back
Top