Ατσάλινα σκάγια(φυσίγγια)

Φοβάμαι πως το im kicks smoke δεν τον δίνει ο κατασκευαστής για ατσαλινα!το 5αρι τσοκ θεωρώ πως απευθυνεται στα 20-25 βαριά 30 μέτρα! Αυτό για τα ανοιχτά τσοκ έχει να κάνει με το μέταλλο του τσοκ! Αμα παρεις για ατσαλινα σκάγια τσοκ βγάζει και xf σύσφιξη!
Βγάζει φίλε μου xf αλλά στα μολύβδινα θα πάρεις τουφεκιά 2.5-3*
Ας δοκιμάσει ο φίλος το μαμά 3* σε αυτά τα μέτρα και ας ξανά γράψει να μας πει εντυπώσεις....
 
Το δοκιμασα αυτο που λες...ριχνοντας ενα δικο μου με Μ92ς στα 40 μετρα με κυλινδρο ( 5***** ) αλλα με 6ρια σκαγια.
Μου εδωσε απο 313 σκαγια γομωσης 131 εντος κυκλου 75 εκατοστων δλδ 42% συγκεντρωση.
Απογοητευτηκα φιλε απο τα ατσαλινα...να σου μια λεπτομερια...το φυσιγγιο εμποριου με τα ατσαλινα που
δοκιμασα....με την ιδια πυριτιδα ειναι στημενο Μ92ς.
Αλλο τα 131 σκαγια εντος κυκλου και αλλο τα 54 και 60 σκαγια. Σκετη απογοητευση σου λεω φιλε!!!
Φίλε μου τα ατσάλινα γενικώς δεν είναι για πολύ μεγάλες αποστάσεις οι περισσότερες τουφεκιές των ξένων είναι στα 25-35 μέτρα λόγο ομοιοματων...
 
Φοβάμαι πως το im kicks smoke δεν τον δίνει ο κατασκευαστής για ατσαλινα!το 5αρι τσοκ θεωρώ πως απευθυνεται στα 20-25 βαριά 30 μέτρα! Αυτό για τα ανοιχτά τσοκ έχει να κάνει με το μέταλλο του τσοκ! Αμα παρεις για ατσαλινα σκάγια τσοκ βγάζει και xf σύσφιξη!

Σε ευχαριστω για την απαντηση Ηλια!!!!
 
Φίλε μου τα ατσάλινα γενικώς δεν είναι για πολύ μεγάλες αποστάσεις οι περισσότερες τουφεκιές των ξένων είναι στα 25-35 μέτρα λόγο ομοιοματων...
Λόγω κινητικής ενέργειας τελη όχι λόγω συγκεντρώσεων, τα ατσαλια έχουν καλυτερες συγκεντρώσεις!
 
Φίλε μου τα ατσάλινα γενικώς δεν είναι για πολύ μεγάλες αποστάσεις οι περισσότερες τουφεκιές των ξένων είναι στα 25-35 μέτρα λόγο ομοιοματων...


Και εμεις που δεν χρησιμοποιουμε ομοιοματα Τελη μου....τι θα κανουμε ?? Θα γεμιζουμε τον ουρανο
με σκαγια ?? ή θα αναβουμε λαμπαδα στην Παναγιά να ερθουν τα πουλια κοντα ??
Δεν το λεω ειρωνικα....απλα απο αυτο που ειδα απογοητευτικα φιλε μου!!!
 
Λόγω κινητικής ενέργειας τελη όχι λόγω συγκεντρώσεων, τα ατσαλια έχουν καλυτερες συγκεντρώσεις!

Ηλια με ολον τον σεβασμο....μηπως αυτα ειναι θεωριες ?? Αλλα πραγματα μου εδειξαν οι δοκιμες μου φιλε!!!
Δεν το ''αφησω'' ετσι....θα το ψαξω ...και θα σας ενημερωσω.
 
Και εμεις που δεν χρησιμοποιουμε ομοιοματα Τελη μου....τι θα κανουμε ?? Θα γεμιζουμε τον ουρανο
με σκαγια ?? ή θα αναβουμε λαμπαδα στην Παναγιά να ερθουν τα πουλια κοντα ??
Δεν το λεω ειρωνικα....απλα απο αυτο που ειδα απογοητευτικα φιλε μου!!!
Δυστυχώς έτσι είναι φίλε μου στο ελλαδισταν σου επιτρέπουν ότι θέλουν και ειδικά στα υδρόβια δεν θα βγάλεις άκρη....
 
Δυστυχώς έτσι είναι φίλε μου στο ελλαδισταν σου επιτρέπουν ότι θέλουν και ειδικά στα υδρόβια δεν θα βγάλεις άκρη....

Τελη αν και δεν εχουμε εδω υδροβια...μαλλον τα ''επιανε'' μια περιοχη... αλλα την εκαναν βιοτοπο....και ετσι
δεν μπορουμε να κυνηγησουμε....οπως και ν'αχει......αυτο ειναι καταντια φιλε μου για τον Ελληνα κυνηγο.
 
Τελη αν και δεν εχουμε εδω υδροβια...μαλλον τα ''επιανε'' μια περιοχη... αλλα την εκαναν βιοτοπο....και ετσι
δεν μπορουμε να κυνηγησουμε....οπως και ν'αχει......αυτο ειναι καταντια φιλε μου για τον Ελληνα κυνηγο.
Εμείς εδώ έχουμε αρκετά αλλά δεν θέλει ατσάλινα οπότε δεν μπαίνω καν στον κόπο για δοκιμές κτλπ
 
ΑΡΑ...Το Ελλαδισταν...ή μπουρδελισταν.... σου δινει τρεις εναλλακτικες λυσεις. Η πρωτη αναβεις λαμπαδα
στην Παναγια....για να περασουν τα πουλια κοντα.
Η δευτερη να παρανομησεις....και να βαλεις ομοιοματα η κραχτες.
Η τριτη παλι να παρανομησεις....και να δουλεψεις μολυβδινα σκαγια.
Το ιδιο το γ@μημενο το κρατος....με λιγα λογια σε σπρωχνει να γινεις παρανομος.....ελεος!!!!! :mad:
 
ΑΡΑ...Το Ελλαδισταν...ή μπουρδελισταν.... σου δινει τρεις εναλλακτικες λυσεις. Η πρωτη αναβεις λαμπαδα
στην Παναγια....για να περασουν τα πουλια κοντα.
Η δευτερη να παρανομησεις....και να βαλεις ομοιοματα η κραχτες.
Η τριτη παλι να παρανομησεις....και να δουλεψεις μολυβδινα σκαγια.
Το ιδιο το γ@μημενο το κρατος....με λιγα λογια σε σπρωχνει να γινεις παρανομος.....ελεος!!!!! :mad:
Έτσι ακριβώς φίλε αν θέλουν να ρίχνουμε ατσάλινα ας επιτρέψουν και τα ομοιοματα αλλά δυστυχώς επέτρεψαν μόνο ότι τους συμφέρει....
Γιατι ?? Αλλη νομοθεσια ισχυει σε εσας ?? Δεν σας υποχρεωνουν για τα ατσαλινα σκαγια ??
Όχι φίλε μου απλά είναι κάμπος ο οποίος πλυμηριζει και γίνεται λίμνη αλλά ουσιαστικά είναι χωράφια με 2-3 μέτρα νερό ούτε έχει χαρακτηριστεί υδροβιότοπος για να θέλει ατσάλινα....
 
Καλησπερα σε ολους...και παντα με υγεια!!! Τα ''φωτα'' σας και τις γνωσεις σας χρειαζομαι παιδες!!! :)

Να ρωτησω...ο αυλος 18,3 ριχνει ατσαλινα σκαγια ?? Παντα για κυλινδρο λεω 5***** αστρα.
Ποια ειναι ειναι η γνωμη σας ???
Τα 40m δεν ειναι λιγα μετρα.Κατα τη γνωμη μου χρησιμοποιησε το 3αρι τσοκ(θεωρω το 5αρι "πολυ λιγο" γι αυτα τα μετρα ),και εαν δε μεινεις και παλι ικανοποιημενος ψαξε για αλλη μαρκα φυσιγγιου και βαρος γομωσης...θελει λιγο ψαξιμο.Ο αυλος ειναι το τελευταιο που φταιει....κατα τη γνωμη μου.
 
Έτσι ακριβώς φίλε αν θέλουν να ρίχνουμε ατσάλινα ας επιτρέψουν και τα ομοιοματα αλλά δυστυχώς επέτρεψαν μόνο ότι τους συμφέρει....

Όχι φίλε μου απλά είναι κάμπος ο οποίος πλυμηριζει και γίνεται λίμνη αλλά ουσιαστικά είναι χωράφια με 2-3 μέτρα νερό ούτε έχει χαρακτηριστεί υδροβιότοπος για να θέλει ατσάλινα....


.shake hands.
 
Τα 40m δεν ειναι λιγα μετρα.Κατα τη γνωμη μου χρησιμοποιησε το 3αρι τσοκ(θεωρω το 5αρι "πολυ λιγο" γι αυτα τα μετρα ),και εαν δε μεινεις και παλι ικανοποιημενος ψαξε για αλλη μαρκα φυσιγγιου και βαρος γομωσης...θελει λιγο ψαξιμο.Ο αυλος ειναι το τελευταιο που φταιει....κατα τη γνωμη μου.


Λεωνιδα δικιο εχεις....αλλα τα 40 μετρα δεν επελεξα τυχαια. Διαβαζα οτι τα ατσαλινα κρατανε συγκεντρωσεις
και παραλληλα θελουν ανοιχτα τσοκ. Που να φανταστω οτι ριχνουν στα παπιά στα 25 και 30 μετρα.
Τελικα οτι κρατανε συγκεντρωσεις....ειναι μπουρδες...ποιες συγκεντρωσεις ??? Σκορποχωρια ειναι σε σχεση
με τα μολυβδινα στα ιδια μετρα....τουλαχιστον αυτο ειδα εγω. Τωρα εμαθα....και απο τα γραφομενα των φιλων
και συναδελφων ξερω τι θα κανω!!!
 
Λεωνιδα δικιο εχεις....αλλα τα 40 μετρα δεν επελεξα τυχαια. Διαβαζα οτι τα ατσαλινα κρατανε συγκεντρωσεις
και παραλληλα θελουν ανοιχτα τσοκ. Που να φανταστω οτι ριχνουν στα παπιά στα 25 και 30 μετρα.
Τελικα οτι κρατανε συγκεντρωσεις....ειναι μπουρδες...ποιες συγκεντρωσεις ??? Σκορποχωρια ειναι σε σχεση
με τα μολυβδινα στα ιδια μετρα....τουλαχιστον αυτο ειδα εγω. Τωρα εμαθα....και απο τα γραφομενα των φιλων
και συναδελφων ξερω τι θα κανω!!!
Μηπως λογο ταχυτητων και πιεσεων σκορπανε τωρα το καλοκαιρι???
 
Μηπως λογο ταχυτητων και πιεσεων σκορπανε τωρα το καλοκαιρι???

''Παιζει'' και αυτο Τολη. Αλλα πολυ σκορποχωρι....δεν δικαιογηται μονο απο τον καιρο.......βεβαια δεν εχω
εμπειρια απο ατσαλινα.....τωρα τι να πω....αλλα 23 και 25% ειναι απαραδεκτο για μενα στο οποιο φυσιγγιο.
 
''Παιζει'' και αυτο Τολη. Αλλα πολυ σκορποχωρι....δεν δικαιογηται μονο απο τον καιρο.......βεβαια δεν εχω
εμπειρια απο ατσαλινα.....τωρα τι να πω....αλλα 23 και 25% ειναι απαραδεκτο για μενα στο οποιο φυσιγγιο.
αυτο που ξερω ειναι οτι ειναι γρηγωροτερα
 
αυτο που ξερω ειναι οτι ειναι γρηγωροτερα

Ναι ειναι ποιο γρηγορα. Το σωστο φυσιγγιο ομως ( παντα κατα την γνωμη μου ) ειναι αυτο που εχει ταχυτητα αλλα
παραλληλα και αξιοπρεπη συγκεντρωση.
Σε αυτο που εριξα...μονο ταχυτητα ειχε....θα δοκιμασω και με 3*** αστρα....και θα εχω ποιο ολοκληρωμενη
αποψη.
 
Ναι ειναι ποιο γρηγορα. Το σωστο φυσιγγιο ομως ( παντα κατα την γνωμη μου ) ειναι αυτο που εχει ταχυτητα αλλα
παραλληλα και αξιοπρεπη συγκεντρωση.
Σε αυτο που εριξα...μονο ταχυτητα ειχε....θα δοκιμασω και με 3*** αστρα....και θα εχω ποιο ολοκληρωμενη
αποψη.
Νίκο δεν ξέρω ποιο φυσίγγι δοκίμασες αλλά βγάζει και η σίγμα 3 ( Αλεξανδρούπολη) ατσάλινα παρόλο που εγώ δεν ρίχνω με φαγουριζει να πάρω σε περίπτωση που πάω Έβρο φέτος πρώτα ο Θεός!!!!
 
Back
Top