Ατσάλινα σκάγια(φυσίγγια)

Νίκο δεν ξέρω ποιο φυσίγγι δοκίμασες αλλά βγάζει και η σίγμα 3 ( Αλεξανδρούπολη) ατσάλινα παρόλο που εγώ δεν ρίχνω με φαγουριζει να πάρω σε περίπτωση που πάω Έβρο φέτος πρώτα ο Θεός!!!!

Τελη δεν θελω να πω ποιο φυσιγγιο ειναι....θα θεωρηθει δυσφησιση ....αλλωστε ασε να το ''ψαξω '' λιγο ακομα....και
εδω ειμαστε φιλε!!!
 
Τελη δεν θελω να πω ποιο φυσιγγιο ειναι....θα θεωρηθει δυσφησιση ....αλλωστε ασε να το ''ψαξω '' λιγο ακομα....και
εδω ειμαστε φιλε!!!
Καλά κάνεις φίλε μου και δεν το λες απλά έγραψα αν θες να δοκιμάσεις τα συγκεκριμένα!!!
 
Καλά κάνεις φίλε μου και δεν το λες απλά έγραψα αν θες να δοκιμάσεις τα συγκεκριμένα!!!

Καλα εκανες και εσυ και μου το ειπες.....ξεκινησα να δοκιμασω τα εμπορικα....για να εχω μετρο συγκρισης...
εχω παρει ολα τα υλικα να φτιαξω δικα μου...θα ασχοληθω περισσοτερο απο περιεργεια φιλε.
 
Παλικαρια το λεω σε ολους σας.....εμπειρια απο ατσαλινα σκαγια δεν εχω...........γραφω οτι βλεπω στις
δοκιμες μου....προσωπικα αυτο που βλεπω δεν μου αρεσει......Περιμενα αλλα πραγματα να δω απο τα
ατσαλινα ισως επηρεασμενος απο αυτα που διαβαζα...''τα ατσαλινα δεν εχουν προβλημα συγκεντρωσης''....κτλ. κτλ.
Σημερα σε καινουργια δοκιμη....αυτη την φορα στα 30 μετρα παλι με κυλινδρο 5***** το ιδιο φυσιγγιο
εμποριου με 36 γραμ. σκαγια Ν4 σε κυκλο 75 εκατοστων ειχα μονο 49% συγκεντρωση Δλδ 116 σκαγια
εντος κυκλου απο τα 237 της γομωσης.
Προειπα οτι δεν μου αρεσει....μπορει να ''φταιει'' το φυσιγγιο....μπορει ο αυλος ( 18,3 ) του οπλου μου......τον θεωρω
μικρο για ατσαλινα. Το θεμα ειναι οτι αυτο που βλεπω το θεωρω απαραδεκτο.
Εαν εχετε καποιο κατα την γνωμη σας καλο φυσιγγιο εμποριου σε ατσαλινα θα ηθελα να μου το προτεινεται....ωστε
να γλυτωσω και απο ασκοπες δοκιμες και χρονο....και χρημα.

ΥΓ. Τελη αυτα που γραφεις τα SIGMA 3 Αξιζουν τον ''κοπο'' ??? Εχεις ακουσει θετικα σχολια ??
Οποιος αλλος συναδελφος γνωριζει καποιο αλλο φυσιγγιο κατα την γνωμη του αξιολογο.....καθε
πληροφορια....καλοδεχουμενη παιδες!!!!
 
Παλικαρια το λεω σε ολους σας.....εμπειρια απο ατσαλινα σκαγια δεν εχω...........γραφω οτι βλεπω στις
δοκιμες μου....προσωπικα αυτο που βλεπω δεν μου αρεσει......Περιμενα αλλα πραγματα να δω απο τα
ατσαλινα ισως επηρεασμενος απο αυτα που διαβαζα...''τα ατσαλινα δεν εχουν προβλημα συγκεντρωσης''....κτλ. κτλ.
Σημερα σε καινουργια δοκιμη....αυτη την φορα στα 30 μετρα παλι με κυλινδρο 5***** το ιδιο φυσιγγιο
εμποριου με 36 γραμ. σκαγια Ν4 σε κυκλο 75 εκατοστων ειχα μονο 49% συγκεντρωση Δλδ 116 σκαγια
εντος κυκλου απο τα 237 της γομωσης.
Προειπα οτι δεν μου αρεσει....μπορει να ''φταιει'' το φυσιγγιο....μπορει ο αυλος ( 18,3 ) του οπλου μου......τον θεωρω
μικρο για ατσαλινα. Το θεμα ειναι οτι αυτο που βλεπω το θεωρω απαραδεκτο.
Εαν εχετε καποιο κατα την γνωμη σας καλο φυσιγγιο εμποριου σε ατσαλινα θα ηθελα να μου το προτεινεται....ωστε
να γλυτωσω και απο ασκοπες δοκιμες και χρονο....και χρημα.

ΥΓ. Τελη αυτα που γραφεις τα SIGMA 3 Αξιζουν τον ''κοπο'' ??? Εχεις ακουσει θετικα σχολια ??
Οποιος αλλος συναδελφος γνωριζει καποιο αλλο φυσιγγιο κατα την γνωμη του αξιολογο.....καθε
πληροφορια....καλοδεχουμενη παιδες!!!!
Καλημέρα φίλε μου δεν έχω ακούσει κάτι απλά επειδή ο άνθρωπος βγάζει γενικά καλά φυσίγγια στα πρότεινα!!!!!
 
Καλημέρα φίλε μου δεν έχω ακούσει κάτι απλά επειδή ο άνθρωπος βγάζει γενικά καλά φυσίγγια στα πρότεινα!!!!!

Καλο μεσημερι Τελη!!! Ευχαριστω για την απαντηση . Δεν τον ''υποτιμω'' τον ανθρωπο.....θα δω τι κυκλοφορει και
τι εχουν τα εδω μαγαζια του νησιου...και θα αποφασισω φιλε μου!!!!
ΥΓ, Καμια αλλη προταση για ατσαλινα εχουμε παιδες ??
 
Παλικαρια το λεω σε ολους σας.....εμπειρια απο ατσαλινα σκαγια δεν εχω...........γραφω οτι βλεπω στις
δοκιμες μου....προσωπικα αυτο που βλεπω δεν μου αρεσει......Περιμενα αλλα πραγματα να δω απο τα
ατσαλινα ισως επηρεασμενος απο αυτα που διαβαζα...''τα ατσαλινα δεν εχουν προβλημα συγκεντρωσης''....κτλ. κτλ.
Σημερα σε καινουργια δοκιμη....αυτη την φορα στα 30 μετρα παλι με κυλινδρο 5***** το ιδιο φυσιγγιο
εμποριου με 36 γραμ. σκαγια Ν4 σε κυκλο 75 εκατοστων ειχα μονο 49% συγκεντρωση Δλδ 116 σκαγια
εντος κυκλου απο τα 237 της γομωσης.
Προειπα οτι δεν μου αρεσει....μπορει να ''φταιει'' το φυσιγγιο....μπορει ο αυλος ( 18,3 ) του οπλου μου......τον θεωρω
μικρο για ατσαλινα. Το θεμα ειναι οτι αυτο που βλεπω το θεωρω απαραδεκτο.
Εαν εχετε καποιο κατα την γνωμη σας καλο φυσιγγιο εμποριου σε ατσαλινα θα ηθελα να μου το προτεινεται....ωστε
να γλυτωσω και απο ασκοπες δοκιμες και χρονο....και χρημα.

ΥΓ. Τελη αυτα που γραφεις τα SIGMA 3 Αξιζουν τον ''κοπο'' ??? Εχεις ακουσει θετικα σχολια ??
Οποιος αλλος συναδελφος γνωριζει καποιο αλλο φυσιγγιο κατα την γνωμη του αξιολογο.....καθε
πληροφορια....καλοδεχουμενη παιδες!!!!

Νίκο γιατι επιμένεις στις δοκιμές με τον κύλινδρο και δεν δοκιμάζεις με ενα πιο κλειστό ; Δοκιμές κάνεις και το ψάχνεις ,όμως να σε ρωτήσω κάτι.Αν δοκίμαζες ποτέ μολύβδινα και κατ αντιστοιχία περίπου 6αρια με φυσιγγι εμπορίου και με ενα τσοκ ανοιχτό π.χ 4αρι ,τι συγκέντρωση θα περίμενες να πάρεις στα 40μ ;
 
Νίκο γιατι επιμένεις στις δοκιμές με τον κύλινδρο και δεν δοκιμάζεις με ενα πιο κλειστό ; Δοκιμές κάνεις και το ψάχνεις ,όμως να σε ρωτήσω κάτι.Αν δοκίμαζες ποτέ μολύβδινα και κατ αντιστοιχία περίπου 6αρια με φυσιγγι εμπορίου και με ενα τσοκ ανοιχτό π.χ 4αρι ,τι συγκέντρωση θα περίμενες να πάρεις στα 40μ ;


Καλησπερα Μητσαρα. Στα 40 μετρα εκανα δοκιμη με κυλιδνρο και 6ρια σκαγια το αναφερω στην σελιδα 7
απαντηση 140. Τα μολυβδινα μου εδωσαν καλυτερη συγκεντρωση απο ατσαλινα....βεβαια πρεπει να πω
οτι φυσεκι ηταν στημενο με αλευρι...και ειχα και επινικελωμενα σκαγια. Και στα 30 μετρα δοκιμασα....παλι
με 5***** μαμα τσοκ και τα ατσαλινα και τα 6ρια επινικελωμενα χωρις αλευρι αυτην την φορα. Και παλι τα
ατσαλινα εδωσαν μικροτερη συγκεντρωση μικρη η διαφορα... αλλα τα επινικελωνα καλυτερα!!!
Δλδ τα ατσαλινα εδωσαν 49% και τα επινικελωμενα 53% , και αν ειχα βαλει αλευρι θα ημουν στο 58% με
τα επινικελωνα. Δεν βαζω φιλε ποιο κλειστο τσοκ....εχω 18,3 αυλο. Δεν σου κρυβω οτι ''φοβαμαι'' να βαλω
3*** αστρα που λενε οι φιλοι και συναδελφοι. Αν μπορεσω θα βαλω φωτο να δουν και αλλοι φιλοι τα
αποτελεσματα.
ΥΓ. Μην νομιζεις οτι τυχαια εβγαλαν αυλους μεχρι 18,9...... κοντος ψαλμος αλληλουια....τα ατσαλινα μας
''κτυπουν'' την πορτα φιλε!!!!


Ισως φταίει και το τσοκ αλλα ταπεινά νομίζω οτι τα 36 γραμ. σε ατσαλινα ισως ειναι βαριά γόμωση τετοια εποχή...μήπως μια δοκιμη με 30 γρ. βγαλει καλύτερη συγκέντρωση;

Ναι ειναι βαρια γομωση....το ιδιο βαρια ειναι και τα 36 -37 γραμμαρια που ριχνω και δοκιμαζω με
επινικελωμενα σκαγια. Εαν παμε στα 30 γραμμαρια ατσαλινα θα ψαχνουμε να βρουμε σκαγια στον στοχο....αυτο
πιστευω.....ειναι μικρη η ποσοτητα των σκαγιων. Δεν ειμαι 100 % σιγουρος....αλλα αυτο εδειξαν οι δοκιμες μου.
Τωρα .....αυτο ειναι προσωπικη μου αποψη.....τα 30 μετρα τα θεωρω ''αστεια'' αποσταση για το παπι....αυτη
ειναι η γνωμη μου.
 
Back
Top