Ατσάλινα σκάγια(φυσίγγια)

. Ο ένας θηροφύλακας είπε θέλει ατσάλινα
Αυτος που το ειπε, να παει να ξανα δωσει το σεπτεμβρη....αλλιως απο 20 αυγουστου να ερθει με τον κηδεμονα του....
Στα 1000m απο το ποταμι τη δουλεια εχουν τα ατσαλινα;;;;
Εξαλλου ΜΟΝΟ σε μεροι με μόνιμα νερα τα οποια ειναι μονημος υδροβιοτοπος....μη μπερδευει το κυνηγι απο τα 500m απο τη θαλασσα, πως οριζει ο νομος ρε ;;;; :p
 
Αυτος που το ειπε, να παει να ξανα δωσει το σεπτεμβρη....αλλιως απο 20 αυγουστου να ερθει με τον κηδεμονα του....
Στα 1000m απο το ποταμι τη δουλεια εχουν τα ατσαλινα;;;;
Εξαλλου ΜΟΝΟ σε μεροι με μόνιμα νερα τα οποια ειναι μονημος υδροβιοτοπος....μη μπερδευει το κυνηγι απο τα 500m απο τη θαλασσα, πως οριζει ο νομος ρε ;;;; :p
Δεν ξέρω ρε συ Κώστα. Να πάω δηλαδή κανονικά με μολύβδινα ;
 
Από ιταλικό φόρουμ. Ένας από τους διαχειριστές του φόρουμ έβαλε αυτές τις φωτογραφίες ενός δικαννου που έριξε εμπορικά ατσάλινα . Δεν του επετράπη να αναφέρει τα στοιχεία του όπλου, παρά μόνο πως πρόκειται για ένα καλής γενεαλογίας με κάννες κατασκευασμενες με ένα από τα καλύτερα ατσαλια της εποχής του ( ανέφερε πως είναι ένα από τα cogne', poldi,breda M4).
 

Attachments

  • EffettiAcciaioInCanneTradizionali2.jpg
    EffettiAcciaioInCanneTradizionali2.jpg
    17,8 KB · Προβολές: 93
  • EffettiAcciaioInCanneTradizionali1.jpg
    EffettiAcciaioInCanneTradizionali1.jpg
    29,6 KB · Προβολές: 93
Από ιταλικό φόρουμ. Ένας από τους διαχειριστές του φόρουμ έβαλε αυτές τις φωτογραφίες ενός δικαννου που έριξε εμπορικά ατσάλινα . Δεν του επετράπη να αναφέρει τα στοιχεία του όπλου, παρά μόνο πως πρόκειται για ένα καλής γενεαλογίας με κάννες κατασκευασμενες με ένα από τα καλύτερα ατσαλια της εποχής του ( ανέφερε πως είναι ένα από τα cogne', poldi,breda M4).
Τι πήγε λάθος,ξέρουμε;Δεν είχε κρίνο;Σφιχτό τσοκαρισμα; Ακατάλληλο φυσιγγι;
 
Αν επιβληθούν τα ατσάλινα, που αποκλείεται, εγώ θα σταματήσω οριστικά το κυνήγι και την ιδιογόμωση και δε θα ξανασχοληθώ ξανά.

Καλε μου φιλε...Μεγαλη μπουκια να φας...μεγαλο λογο μην λες ....
Για ποιον λογο να σταματησεις κυνηγι - ιδιογομωση ??
Το ατσαλι εχει και αυτο τους κανονες του..και εαν τους ακολουθεις...βαδιζεις εκ του ασφαλους...
Περισσοτερο να σε προβληματιζει η εξωστρακιση τους...παρα ολα τα υπολοιπα..
 
Καλε μου φιλε...Μεγαλη μπουκια να φας...μεγαλο λογο μην λες ....
Για ποιον λογο να σταματησεις κυνηγι - ιδιογομωση ??
Το ατσαλι εχει και αυτο τους κανονες του..και εαν τους ακολουθεις...βαδιζεις εκ του ασφαλους...
Περισσοτερο να σε προβληματιζει η εξωστρακιση τους...παρα ολα τα υπολοιπα..
Σε όλα έχεις δίκιο Νίκο, αλλά κάπου έχω κουραστεί με τους κανόνες και τους γελοίους περιορισμούς και ψυχολογικά αυτό για εμένα θα είναι το σημείο χωρίς επιστροφή.
Αυτό είχα πει και για τα υδρόβια και το έκανα. Από τότε που επιβλήθηκαν τα ατσάλινα δεν έχω ξανακυνηγήσει παπί! Ακόμα τις έχω τις φυσιγγάρες μου. Πέρυσι σκεφτόμουν να ξαναπάω Σέρρες στα αγαπημένα μου μέρη για παπί με την ελπίδα ότι εκεί στο σημείο που πήγαινα θα επιτρέπεται μολύβι, αλλά δεν το ρίσκαρα και δεν πήγα πουθενά.

Και αν επιβληθούν τα τα ατσάλινα στο κυνήγι απαιτώ να τα επιβάλλουν παντού! Απαγορεύεται ο στρατός να έχει βλήματα με μολύβι, να φτιάξουν με ατσάλι, να απαγορεύεται στα σκοπευτήρια, να απαγορεύεται παντού. Ή "μολύνει" το μολύβι ή δε μολύνει. Για αυτό το θεωρώ απίθανο να γίνει.
 
Σε όλα έχεις δίκιο Νίκο, αλλά κάπου έχω κουραστεί με τους κανόνες και τους γελοίους περιορισμούς και ψυχολογικά αυτό για εμένα θα είναι το σημείο χωρίς επιστροφή.
Αυτό είχα πει και για τα υδρόβια και το έκανα. Από τότε που επιβλήθηκαν τα ατσάλινα δεν έχω ξανακυνηγήσει παπί! Ακόμα τις έχω τις φυσιγγάρες μου. Πέρυσι σκεφτόμουν να ξαναπάω Σέρρες στα αγαπημένα μου μέρη για παπί με την ελπίδα ότι εκεί στο σημείο που πήγαινα θα επιτρέπεται μολύβι, αλλά δεν το ρίσκαρα και δεν πήγα πουθενά.

Και αν επιβληθούν τα τα ατσάλινα στο κυνήγι απαιτώ να τα επιβάλλουν παντού! Απαγορεύεται ο στρατός να έχει βλήματα με μολύβι, να φτιάξουν με ατσάλι, να απαγορεύεται στα σκοπευτήρια, να απαγορεύεται παντού. Ή "μολύνει" το μολύβι ή δε μολύνει. Για αυτό το θεωρώ απίθανο να γίνει.
Μην το θεωρείς απίθανο εδώ σε λίγο θα απαγορέψουν τα euro 5 diesel αλλά ο στρατός έχει σταγιερ που βγάζει ντουμάνι όσο 10 ΙΧ
 
Το νουμερο 2 ειναι οτι καλυτερο στα 32 γραμμαρια,με αρκετη ενεργεια στα 45 μετρα και 1350π/δ,προσοχη μονο στη προσκοπετση γιατι εχουν διαφορετιη ατρακτο πολυ πιο κοντη απο τα μολυβια.Το 3αρι για κοντινοτερες αποστασεις
Με νούμερο 2 όμως σε ατσάλινα και 32 gr δεν είναι πολύ λίγα σκάγια μέσα στο φυσίγγι; Εννοώ ότι πρέπει να είναι σκοπευταράς ο κυνηγός... .think.
 
Back
Top