Ατσάλινα σκάγια(φυσίγγια)

έστειλα μειλ στη mossberg αν η 930 ρίχνει ατσάλινα. Η απάντηση ναι με 3 και 4 άστρα τσοκ. Παραθέτω μήνυμα:

O.F. Mossberg & Sons Inc. estore@mossberg.com μέσω freshdesk.com​

7:58 μ.μ. (πριν από 20 λεπτά)

προς εγώ

Hi KOSTAS,
If you mean steel shot, yes, just be sure to use the proper choke for the ammo. Steel shot uses a modified or Improved Cylinder choke.

Sincerely,

Customer Service Team
O.F. Mossberg & Sons, Inc.




image





On Sat, 8 Apr at 12:50 PM , KOSTAS KOLLIAS <kollikost@gmail.com> wrote:
Good evening
Can i use high performance steel cartridges with my mossberg 930?
226420:475260
 
Δεν ρίχνω εγώ στο βουνό ατσάλινα με τίποτα ειδικά στην σκέτη πέτρα θα στοκάρω μέχρι να μην έχω χώρο ούτε για οδοντόγλυφιδα.

Στα άλλα κυνήγια ευχαρίστως
Και έτσι πρέπει!! Πάνω απ'όλα η ασφάλεια τόσο η δική μας, όσο και των γύρω μας!😉
 
έστειλα μειλ στη mossberg αν η 930 ρίχνει ατσάλινα. Η απάντηση ναι με 3 και 4 άστρα τσοκ. Παραθέτω μήνυμα:

O.F. Mossberg & Sons Inc. estore@mossberg.com μέσω freshdesk.com​

7:58 μ.μ. (πριν από 20 λεπτά)

προς εγώ

Hi KOSTAS,
If you mean steel shot, yes, just be sure to use the proper choke for the ammo. Steel shot uses a modified or Improved Cylinder choke.

Sincerely,

Customer Service Team
O.F. Mossberg & Sons, Inc.




image






226420:475260
Δηλαδή σκέφτεσαι για 930;
 
Αν τα σιδερένια σκάγια γίνουν υποχρεωτικά, θα γλιτώσουμε από τις ανατιμήσεις του μολύβδου.:D
Κάτι θα βρούνε για να μας την σπασουνε. Κάτι σε βιοδιασπαζομενο πλαστικό συγκεντρωτηρα " ειδικό" να γίνεται χώμα εντός 6 μηνών. Με το αζημιωτο φυσικά για το καλό του περιβάλλοντος.
 
Κάτι θα βρούνε για να μας την σπασουνε. Κάτι σε βιοδιασπαζομενο πλαστικό συγκεντρωτηρα " ειδικό" να γίνεται χώμα εντός 6 μηνών. Με το αζημιωτο φυσικά για το καλό του περιβάλλοντος.
Αυτό το πράγμα έπρεπε να κάνουνε πάρα της μαλάκιες με τα σκάγια.
 
έστειλα μειλ στη mossberg αν η 930 ρίχνει ατσάλινα. Η απάντηση ναι με 3 και 4 άστρα τσοκ. Παραθέτω μήνυμα:

O.F. Mossberg & Sons Inc. estore@mossberg.com μέσω freshdesk.com​

7:58 μ.μ. (πριν από 20 λεπτά)

προς εγώ

Hi KOSTAS,
If you mean steel shot, yes, just be sure to use the proper choke for the ammo. Steel shot uses a modified or Improved Cylinder choke.

Sincerely,

Customer Service Team
O.F. Mossberg & Sons, Inc.




image






226420:475260
Εγώ νομίζω ότι απέφυγαν να σου απαντήσουν ή δεν ήξεραν τι είναι τα "high performance steel cartridges".
Και δεν κάνω πλάκα ...
 
Εγώ νομίζω ότι απέφυγαν να σου απαντήσουν ή δεν ήξεραν τι είναι τα "high performance steel cartridges".
Και δεν κάνω πλάκα ...
Απ' όσο γνωρίζω οι Αμερικανοί δεν έχουν τέτοιες διαφοροποιήσεις.
Για αυτούς, τα ατσάλινα είναι όλα... ατσάλινα.
 
Καλησπέρα σας. Φέτος με το καλό λέμε με την παρέα να πάμε για υδρόβιο. Η outlander έχει σφραγίδα για ατσάλινα αλλά επειδή διάβασα εδώ για standard και high performance ατσάλινα μπερδεύτικα η αλήθεια. Τα μαμά τσοκ έχουν όλα πάνω το SP αλλά η Beretta λέει ότι με 1* και 2* να μην ρίχνονται ατσάλινα. Το 4* Victory που έχω αναγράφει πάνω lead 4* - steel 3*. Με ατσάλινα δηλαδή συμπεριφέρεται σαν 3* ;

Ποια φυσίγγια μπορώ να ρίξω τελικά ; Προτάσεις για ατσάλινα φυσίγγια διότι είμαι τελείως άσχετος είναι ευπρόσδεκτες.

ps. Υπάρχει θέμα με το ποιες περιοχές χαρακτηρίζονται ως υδροβιότοποι (κανάλια, ρύζια κλπ) το οποίο 2 θηροφύλακες που ρώτησα δεν μπόρεσαν να απαντήσουν. Με τους ελέγχους που γίνονται δεν θα μπω καν στο κόπο να χρησιμοποιήσω μολύβδινα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
358093104_625976772824337_71272685009685586_n.jpg
 
Καλησπέρα σας. Φέτος με το καλό λέμε με την παρέα να πάμε για υδρόβιο. Η outlander έχει σφραγίδα για ατσάλινα αλλά επειδή διάβασα εδώ για standard και high performance ατσάλινα μπερδεύτικα η αλήθεια. Τα μαμά τσοκ έχουν όλα πάνω το SP αλλά η Beretta λέει ότι με 1* και 2* να μην ρίχνονται ατσάλινα. Το 4* Victory που έχω αναγράφει πάνω lead 4* - steel 3*. Με ατσάλινα δηλαδή συμπεριφέρεται σαν 3* ;

Ποια φυσίγγια μπορώ να ρίξω τελικά ; Προτάσεις για ατσάλινα φυσίγγια διότι είμαι τελείως άσχετος είναι ευπρόσδεκτες.

ps. Υπάρχει θέμα με το ποιες περιοχές χαρακτηρίζονται ως υδροβιότοποι (κανάλια, ρύζια κλπ) το οποίο 2 θηροφύλακες που ρώτησα δεν μπόρεσαν να απαντήσουν. Με τους ελέγχους που γίνονται δεν θα μπω καν στο κόπο να χρησιμοποιήσω μολύβδινα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
View attachment 74292
Ώπου είναι μόνιμο νερό είναι υδροβιοτοπος, κανάλια Ρύζια, τρυφιλλια καλαμπόκια επιτρέπεται κανονικά. Έβρος, Αμβρακικός, λίμνες είναι υδροβιοτοπος.απλα είναι τα πράγματα .
 
Ώπου είναι μόνιμο νερό είναι υδροβιοτοπος, κανάλια Ρύζια, τρυφιλλια καλαμπόκια επιτρέπεται κανονικά. Έβρος, Αμβρακικός, λίμνες είναι υδροβιοτοπος.απλα είναι τα πράγματα .
Τα κανάλια που κυνηγούσε η παρέα παλιότερα καταλίγουν στο ποτάμι. Τα ρύζια, καλαμπόκια είναι σε απόσταση 1χλμ από το ποτάμι. Αυτό πως το ερμηνεύεις εσύ. Εμένα με συμφέρει να πάω με μολύβδινα αλλά δεν βγάζεις άκρη. Ο ένας θηροφύλακας είπε θέλει ατσάλινα, ο άλλος δεν έχει ιδέα τι παίζει με το συγκεκριμένο μέρος.
.think.
 
Back
Top