Ατσάλινα σκάγια(φυσίγγια)

Να συμπληρωσω....Εαν δεν χρειαζεται μεγαλες ταχυτητες το ατσαλι....και σκοτωνει με ιδιες ταχυτητες
που εχουν τα μολυβδινα σκαγια.....Τοτε τα πραγματα ειναι πολυ ποιο ευκολα στο θεμα συγκεντρωσης !!!
 
Σαν εικονα στον στοχο στα 35 μετρα με 5* αστρα κυλινδρο....Απαραδεκτη...πολυ χαμηλο ποσοστο
συγκεντρωσης...23-25% συγκεντρωση...
Οταν τα δοκιμασα δεν ηξερα εαν Α390 ειχε πιστοποιηση για ατσαλινα...και φοβομουν να βαλω ποιο
κλειστο τσοκ....Παραλληλα τοτε...δεν ειχα ουτε ταχογραφο...
Τωρα ξερω οτι η Α390 ριχνει ατσαλι...και εχω και ταχογραφο...Το Βοιτο δεν ριχνει ατσαλι...
Οποτε με την πρωτη ευκαιρια θα το δοκιμασω στα 35 μετρα με 3* αστρα με την Α390 ....Θα μετρησω
ταχυτητα και διατρηση...ωστε να δουμε ...οπως ειπες τι λενε !!! ;)

ΥΓ. Οταν το μετρησω....θα ανεβασω φωτο φιλε !!!
420 μδ είναι η αναγραφόμενη αρχική, συγνώμη για το λάθος. Οι σκέψεις σου για μεγάλες αρχικές στο ατσάλινο για αντιστάθμιση του μικρότερου βάρους απόλυτα σωστές. Φίλος μου ιδιογομωτης που ρίχνει ατσάλι μέχρι και στις τσίχλες πλέον γεμίζει για υδρόβια με παρομειες αρχικές και παίρνει μεγάλες διατρήσεις. Μου έχει δώσει λίγα τέτοια φυσίγγια να τα δοκιμάσω φέτος στις χήνες. Πρέπει να ομολογήσω ότι το RC είναι το μόνο καλό ατσάλινο που γνωρίζω με τόσο χαμηλή αρχική, τα αλλά που έχουμε δοκιμάσει αναγράφουν 435 με 445 V1. Noμιζω κάπου κει βρίσκεται και το Lambro Biturbo Steel
 
420 μδ είναι η αναγραφόμενη αρχική, συγνώμη για το λάθος. Οι σκέψεις σου για μεγάλες αρχικές στο ατσάλινο για αντιστάθμιση του μικρότερου βάρους απόλυτα σωστές. Φίλος μου ιδιογομωτης που ρίχνει ατσάλι μέχρι και στις τσίχλες πλέον γεμίζει για υδρόβια με παρομειες αρχικές και παίρνει μεγάλες διατρήσεις. Μου έχει δώσει λίγα τέτοια φυσίγγια να τα δοκιμάσω φέτος στις χήνες. Πρέπει να ομολογήσω ότι το RC είναι το μόνο καλό ατσάλινο που γνωρίζω με τόσο χαμηλή αρχική, τα αλλά που έχουμε δοκιμάσει αναγράφουν 435 με 445 V1. Noμιζω κάπου κει βρίσκεται και το Lambro Biturbo Steel

Και παλι σε ευχαριστω πολυ!!
Επανερχομαι...πρωτα ο θεος σε καμια ωρα...!!!! ;)
 
Εν ολίγοις και αν κατάλαβα καλά:
Τα στάνταρντ ατσάλινα μπορούν να βληθουν με όλα τα όπλα που έχουν δοκιμαστεί σε 930 bar με όλα τα τσοκ αρκεί να είναι μέχρι 3,25 χιλ. σε μέγεθος. Εάν πρόκειται για παλιά όπλα, τα οποία όμως θα πρέπει να έχουν σφραγιστει με nitro σφραγιδα, με τσοκ 3 και κατω. Τα χαι περφομανς μόνο με κάννες πιστοποιημένες και με όλα τα τσοκ εκτός εάν το μέγεθος των σκαγιων είναι πάνω από 4 χιλ οπότε κι εδώ με τσοκ 3 και κατω.
Στα ατσάλινα χρησιμοποιούμε 2 νούμερα μεγαλύτερο απ' ότι σε μολύβδινα, πχ στην τσίχλα θα ρίξουμε 8 η 7 η 6.
Αν δε το κατάλαβα καλά διορθώσετε μάγκες γιατί με ενδιαφέρει.
 
Να συμπληρωσω....Εαν δεν χρειαζεται μεγαλες ταχυτητες το ατσαλι....και σκοτωνει με ιδιες ταχυτητες
που εχουν τα μολυβδινα σκαγια.....Τοτε τα πραγματα ειναι πολυ ποιο ευκολα στο θεμα συγκεντρωσης !!!
Νίκο το βασικό μέγεθος είναι τα σκάγια στον κύκλο και η διάτρηση.
Για να αυξήσεις την διάτρηση ή αυξάνεις μέγεθος σκαγιού ή ταχύτητες ή και τα 2.
Νομίζω κάπου είχα διαβάσει για 2-3 νούμερα χοντρότερο σκάγι στα παπιά τουλάχιστον.
Συγκεντρώσεις θεωρητικά έχεις καλύτερες με ατσάλι, οπότε αντισταθμίζεις τα λιγότερα σκάγια ή ανεβαίνεις σε γραμμάρια.

Τσέκαρε αν τα σκάγια που έκανες τις δοκιμές έχουν καλή σφαιρικότητα.
 
Εν ολίγοις και αν κατάλαβα καλά:
Τα στάνταρντ ατσάλινα μπορούν να βληθουν με όλα τα όπλα που έχουν δοκιμαστεί σε 930 bar με όλα τα τσοκ αρκεί να είναι μέχρι 3,25 χιλ. σε μέγεθος. Εάν πρόκειται για παλιά όπλα, τα οποία όμως θα πρέπει να έχουν σφραγιστει με nitro σφραγιδα, με τσοκ 3 και κατω. Τα χαι περφομανς μόνο με κάννες πιστοποιημένες και με όλα τα τσοκ εκτός εάν το μέγεθος των σκαγιων είναι πάνω από 4 χιλ οπότε κι εδώ με τσοκ 3 και κατω.
Στα ατσάλινα χρησιμοποιούμε 2 νούμερα μεγαλύτερο απ' ότι σε μολύβδινα, πχ στην τσίχλα θα ρίξουμε 8 η 7 η 6.
Αν δε το κατάλαβα καλά διορθώσετε μάγκες γιατί με ενδιαφέρει.
Επίσης όσοι δεν έχουμε πιστοποιημένες κάννες μέχρι νούμερο 5 σκάγια μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε.
Fuck! άστο μπερδεύτηκα.
 
Νίκο το βασικό μέγεθος είναι τα σκάγια στον κύκλο και η διάτρηση.
Για να αυξήσεις την διάτρηση ή αυξάνεις μέγεθος σκαγιού ή ταχύτητες ή και τα 2.
Νομίζω κάπου είχα διαβάσει για 2-3 νούμερα χοντρότερο σκάγι στα παπιά τουλάχιστον.
Συγκεντρώσεις θεωρητικά έχεις καλύτερες με ατσάλι, οπότε αντισταθμίζεις τα λιγότερα σκάγια ή ανεβαίνεις σε γραμμάρια.

Τσέκαρε αν τα σκάγια που έκανες τις δοκιμές έχουν καλή σφαιρικότητα.

Το συγκεκριμενο φυσιγγιο το εχω οχι μονο σφαξει....αλλα και ''ξεσκονίσει'' φιλε Βασιλη !!
Οπως εγραψα και ποιο πανω....Στα 35 μετρα με κυλινδρο...επιεικως απαραδεκτο!!!

Το εριξα ....με 3* αστρα στα 35 μετρα με την Α390....κοιτα αποτελεσματα...!!!!
Αναρωτιεμαι εαν με αυτο το φυσιγγιο παιρνουν οι φιλοι και οι συναδελφοι θηραματα στα 50 μετρα....
δεν γραφω + γιατι δεν το πιστευω.....



εικόνα_Viber_2022-06-07_13-57-10-672.jpg

εικόνα_Viber_2022-06-07_13-57-20-272.jpg

εικόνα_Viber_2022-06-07_13-58-06-055.jpg

ΥΓ. Η τουφεκια δεν μου ''εφυγε''.....ειμαι ακριβως κεντρο.....Αλλα αυτη την κατανομη εδωσε...
Εριξα 2 τουφεκιες.... ανεβασα την καλυτερη αποτυπωση !!!
 

Attachments

  • εικόνα_Viber_2022-06-07_13-57-57-364.jpg
    εικόνα_Viber_2022-06-07_13-57-57-364.jpg
    195 KB · Προβολές: 6
Last edited:
Νίκο το βασικό μέγεθος είναι τα σκάγια στον κύκλο και η διάτρηση.
Για να αυξήσεις την διάτρηση ή αυξάνεις μέγεθος σκαγιού ή ταχύτητες ή και τα 2.
Νομίζω κάπου είχα διαβάσει για 2-3 νούμερα χοντρότερο σκάγι στα παπιά τουλάχιστον.
Συγκεντρώσεις θεωρητικά έχεις καλύτερες με ατσάλι, οπότε αντισταθμίζεις τα λιγότερα σκάγια ή ανεβαίνεις σε γραμμάρια.

Τσέκαρε αν τα σκάγια που έκανες τις δοκιμές έχουν καλή σφαιρικότητα.

Σφαιρικοτητα πολυ καλη.....Ανεπαφα τα σκαγια μετα την δοκιμη....καμια παραμορφωση Βασιλη !!!
 
Ρε Βασίλη όταν στην ίδια γόμωση πχ 32γρ, αυξήσω το μέγεθος των σκαγιων μεταβάλλεται η ταχύτητα;
Αν φουλάρεις πυρίτιδα και σφίξεις το κλείσιμο γιατί όχι ;;;
.drunk.
Μην δίνετε όμως σημασία σε εμένα ειδικά σε θέματα ιδιογόμωσης ...
Εδώ έμαθα τα ελάχιστα και λειψά που ξέρω αχαχαχα
 
Last edited:
Το συγκεκριμενο φυσιγγιο το εχω οχι μονο σφαξει....αλλα και ''ξεσκονίσει'' φιλε Βασιλη !!
Οπως εγραψα και ποιο πανω....Στα 35 μετρα με κυλινδρο...επιεικως απαραδεκτο!!!

Το εριξα ....με 3* αστρα στα 35 μετρα με την Α390....κοιτα αποτελεσματα...!!!!
Αναρωτιεμαι εαν με αυτο το φυσιγγιο παιρνουν οι φιλοι και οι συναδελφοι θηραματα στα 50 μετρα....
δεν γραφω + γιατι δεν το πιστευω.....



View attachment 49705

View attachment 49706

View attachment 49708

ΥΓ. Η τουφεκια δεν μου ''εφυγε''.....ειμαι ακριβως κεντρο.....Αλλα αυτη την κατανομη εδωσε...
Εριξα 2 τουφεκιες.... ανεβασα την καλυτερη αποτυπωση !!!
Αυτό είναι από τα ατσάλινα που και ψαγμενη συνταγή έχουν κ σκοτώνουν αξιοπρεπώς για την ελληνική απειρία...
 
Αν φουλάρεις πυρίτιδα και σφίξεις το κλείσιμο γιατί όχι ;;;
.drunk.
Μην δίνετε όμως σημασία σε εμένα ειδικά σε θέματα ιδιογόμωσης ...
Εδώ έμαθα τα ελάχιστα και λειψά που ξέρω αχαχαχα
Δεν πας να δείς μήπως έχεις γυαλωσει κανένα λαβράκι καλύτερα?. .yelling.
 
Το συγκεκριμενο φυσιγγιο το εχω οχι μονο σφαξει....αλλα και ''ξεσκονίσει'' φιλε Βασιλη !!
Οπως εγραψα και ποιο πανω....Στα 35 μετρα με κυλινδρο...επιεικως απαραδεκτο!!!

Το εριξα ....με 3* αστρα στα 35 μετρα με την Α390....κοιτα αποτελεσματα...!!!!
Αναρωτιεμαι εαν με αυτο το φυσιγγιο παιρνουν οι φιλοι και οι συναδελφοι θηραματα στα 50 μετρα....
δεν γραφω + γιατι δεν το πιστευω.....



View attachment 49705

View attachment 49706

View attachment 49708

ΥΓ. Η τουφεκια δεν μου ''εφυγε''.....ειμαι ακριβως κεντρο.....Αλλα αυτη την κατανομη εδωσε...
Εριξα 2 τουφεκιες.... ανεβασα την καλυτερη αποτυπωση !!!
Αυτά τρυπάνε πράσινο μέχρι τα 30μ.
Έτσι λένε τα τεφτέρια.
 
Back
Top