Ατσάλινα σκάγια(φυσίγγια)

Καλησπερα σε ολους,μετα απο 4 χρονια φετος θα ξαναπαω για κυνηγι παπιας.Αυτο που με απασχολει ειναι η ευρεση ενος φυσιγγιου διασπορας μιας και τα δουλευω σαν πρωτο φυσιγγι στο σουρουπο.Χρησιμοποιουσα b&p 32gr 4n, και lambro direct n5 Ειναι κατι που με απασχολει ιδιαιτερα μιας και θελω να ειμαι νομιμος.Θα ημουν ευγνωμων αν καποιος με βοηθουσε,ευχαριστω εκ των προτερων!
Φίλε bilaras, οι πάπιες απαγορεύονται πλέον, οι τελευταίες, (σφυριχτάρια, ψαλίδια), τέλειωσαν σήμερα.
 
Φίλε bilaras, οι πάπιες απαγορεύονται πλέον, οι τελευταίες, (σφυριχτάρια, ψαλίδια), τέλειωσαν σήμερα.
Συγνωμη παρανοηση,δεν εξηγηθηκα,φετος παει το πουλακι πεταξε,απλα βλεπω λιγο καποια θεματα ως προετοιμασια της επομενης σεζον.
 
Καλησπερα σε ολους,μετα απο 4 χρονια φετος θα ξαναπαω για κυνηγι παπιας.Αυτο που με απασχολει ειναι η ευρεση ενος φυσιγγιου διασπορας μιας και τα δουλευω σαν πρωτο φυσιγγι στο σουρουπο.Χρησιμοποιουσα b&p 32gr 4n, και lambro direct n5 Ειναι κατι που με απασχολει ιδιαιτερα μιας και θελω να ειμαι νομιμος.Θα ημουν ευγνωμων αν καποιος με βοηθουσε,ευχαριστω εκ των προτερων!
Συνάδελφε πέρνα από τη σχετική ενότητα να μας συστηθείς και να σε γνωρίσουμε καλυτερα.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/page-593#post-682236
 
Κάπου πήρε το μάτι μου ότι στην Αγγλία απαγορευτηκε εντελώς η χρήση μολυβδινων σκαγιων με μια μικρή παράταση χρόνου. Πολύ φοβάμαι ότι θα ακολουθήσουμε σύντομα. Εμένα κανένα όπλο μου δεν έχει πιστοποίηση για high perfomance φυσίγγια με ατσάλινα σκάγια. Επίσης κάννες με κλειστά τσοκ τέλος.
 
Κάπου πήρε το μάτι μου ότι στην Αγγλία απαγορευτηκε εντελώς η χρήση μολυβδινων σκαγιων με μια μικρή παράταση χρόνου. Πολύ φοβάμαι ότι θα ακολουθήσουμε σύντομα. Εμένα κανένα όπλο μου δεν έχει πιστοποίηση για high perfomance φυσίγγια με ατσάλινα σκάγια. Επίσης κάννες με κλειστά τσοκ τέλος.
Τα χάλια μας‼️
 
Δηλαδή κάποιος που έχει ένα πολύ παλιό τουφέκι και δεν μπορεί να αγοράσει άλλο τι θα κάνει;
Υπάρχει λύση ... Σκάγια Βισμουθίου ...
https://www.kynigesia.gr/opla-vlitiki/skagia-apo-vismoythio-gia-poiotikes-toufekies-sta-ydrovia/
https://kentcartridge.com/us/shotshell/bismuth-premium-waterfowl-shotshells
Με 70-80€ ανά κουτί των 25 είσαι ΟΚ !!! .sarcastic.
Υ.Γ. Μη φέρνετε την καταστροφή ρε παιδιά ... δεν νομίζω η καθολική απαγόρευση των μολύβδινων να συμβεί στο άμεσο μέλλον ...
Και μην τους βάζετε ιδέες !!! ;)
 
Οι τελευταιες περσινες δοκιμες μου σε ατσαλινα....Δεν ειναι οτι καλυτερο...αλλα αυτο εχω καταφερει
μεχρι τωρα.
Και τα 2* αστρα μπηκαν κατα ΛΑΘΟΣ....με 3* αστρα ηθελα να δοκιμασω....αλλα εβαλε το χερι του ο
διαολος...
Ευτυχως δεν επαθε ζημια το οπλο...
Τα ''σιχαινομαι'' τα ατσαλινα....αλλα σε λιγο θα ειναι αναγκαιο κακο....και πρεπει να αρχισω παλι
δοκιμες...
Οταν θα ειμαι ετοιμος....θα δωσω σεταπ....Αυτο που μπορω να πω τωρα....Ο Κουζουλος και ο Αρης ειχαν
δικιο....Οι steel για να βγαλουν συγκεντρωσεις και κατανομες θελουν πεταλα !!!
Αυτο τουλαχιστον ειδα στις δικες μου δοκιμες...

Δυο δοκιμες με διαφορετικο βαθος και σε αριθμο πεταλα!!!

εικόνα_Viber_2021-04-19_19-50-43.jpg

εικόνα_Viber_2021-04-19_19-52-35.jpg
εικόνα_Viber_2021-04-19_19-53-29.jpg
εικόνα_Viber_2021-04-19_19-53-57.jpg

εικόνα_Viber_2021-04-19_19-54-27.jpg

Το ΙΔΙΟ σεταπ και στην ταχυτητα η διαφορα αμελητεα !!! Οι διαφορες συγκεντρωσης και κατανομης οφειλονται στο διαφορετικο βαθος και αριθμο πεταλων!!

ΥΓ. Κουζουλε , και Αρη σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας !!!
 
Last edited:
Back
Top