Αλεπού

Προχτές σε περπατητο μες τα ηλιόσπορο χωρίς να το καταλάβω μου πέρασε αριστερά στα δύο μέτρα ένα ζευγάρι αλεπούδων που κινούνταν αθόρυβα.Ενστικτοδως έριξα στην δεύτερη ένα διασποράς 8.5 .Πήδηξε μέχρι πάνω και έφυγε προς τα πίσω φωνάζοντας και στα καπάκια έφαγε και ένα 8αρι και χώθηκε στα πυκνά.Λογικα τέντωσε λίγο παρακάτω αλλά δεν μπόρεσα να δω λόγω βλαστησης.
 
Προχτές σε περπατητο μες τα ηλιόσπορο χωρίς να το καταλάβω μου πέρασε αριστερά στα δύο μέτρα ένα ζευγάρι αλεπούδων που κινούνταν αθόρυβα.Ενστικτοδως έριξα στην δεύτερη ένα διασποράς 8.5 .Πήδηξε μέχρι πάνω και έφυγε προς τα πίσω φωνάζοντας και στα καπάκια έφαγε και ένα 8αρι και χώθηκε στα πυκνά.Λογικα τέντωσε λίγο παρακάτω αλλά δεν μπόρεσα να δω λόγω βλαστησης.
Πριν 2 χρόνια σε καρτέρι τρυγονιού είχα ρίξει τουφεκιά σε μια αλεπού η οποία ντάλα μεσημέρι έψαχνε το θερισμένο καλαμπόκι.....Στα 30m περίπου της έκοψε το νήμα της ζωής ένα Neo Velox 33gr No7...... .sarcastic. .sarcastic.
Ίσα που σπαρτάρισε λίγο....σαν να έπαθε έμφραγμα ξάπλωσε.
Εκείνη τη σεζόν θυμάμαι,τουφέκισα 5 κ πήρα τις 4.....όλες με Νο7 εντός 35m το πολύ....
 
Τόσο κοντά έπρεπε να...παγώσει, επί τόπου! Δεν την βρήκες καλά!
Πιθανόν. Η βολή ήταν με νταιρεκτ της λαμπρο στα 5 μετρα.Φανηκαν καθαρά τα σκάγια να χτυπάνε στο τρίχωμα στον δεξί ομο και τα πλευρά. Πέρσι πάλι στα τρίγονια με Ρίο Ν.8 28 γρ στα 15 μέτρα ξεράθηκα επί τόπου με βολή ανφάς απευθείας στο πρόσωπο.
 
Ειχα κουβεντα χθες με καποιον στο τηλ και λεγαμε για οπλα, μου λεει προχθες με το δικανο μπαικαλ τουφεκισα μια αλεπου στα 60 μετρα με 7ρια και επεσε ξερη ουτε κιχ δεν εκανε...
Του λεω ηταν 60 μετρα; ναι λεει, του λεω κι εγω με τιποτα δεν υπαρχει περιπτωση σ'αυτα τα μετρα να ξεραθηκε ετσι με νο7 ηταν αρκετα πιο κοντα
 
Ειχα κουβεντα χθες με καποιον στο τηλ και λεγαμε για οπλα, μου λεει προχθες με το δικανο μπαικαλ τουφεκισα μια αλεπου στα 60 μετρα με 7ρια και επεσε ξερη ουτε κιχ δεν εκανε...
Του λεω ηταν 60 μετρα; ναι λεει, του λεω κι εγω με τιποτα δεν υπαρχει περιπτωση σ'αυτα τα μετρα να ξεραθηκε ετσι με νο7 ηταν αρκετα πιο κοντα

30 μάξιμουμ
 
Εμ δεν το ξερω;;; του λεω πως μετρησες την αποσταση? Με το ματι λεει...μπας και ηθελες να παρω και την μεζουρα?... .sarcastic.

Το ξερω φιλε μου. Και εμένα ο πατερας μου μου λεει στα 80 μέτρα τον ξαπλωσα τον λαγο. Εντωμεταξύ στα 80 δεν τον βλέπει καν να έρχεται .sarcastic.
 
Το ξερω φιλε μου. Και εμένα ο πατερας μου μου λεει στα 80 μέτρα τον ξαπλωσα τον λαγο. Εντωμεταξύ στα 80 δεν τον βλέπει καν να έρχεται .sarcastic.
Αυτοι οι παλιοι ειναι αλλη ιστορια φιλε, κι αυτος μεγαλος ειναι που σου λεω καπου 62 και οπως ξερεις δεν υπαρχει περιπτωση να τους αλλαξεις την γνωμη με τιποτα
 
Αυτοι οι παλιοι ειναι αλλη ιστορια φιλε, κι αυτος μεγαλος ειναι που σου λεω καπου 62 και οπως ξερεις δεν υπαρχει περιπτωση να τους αλλαξεις την γνωμη με τιποτα
Μια φορά μικρός στη Σύρα είχαμε πάει για τσίχλες με τον πατέρα και τον θείο μου. Εγώ δεν είχα κλείσει τα 18 οπότε δεν είχα άδεια. Φτάνουμε στο αμάξι και παίρνω το οπλο του θείου μου γιατί ήταν πλαγιόκανο και δεν είχα επωμίσει ποτέ στο παρελθόν. Περνάνε κάτι τσίχλες πανύψηλα και λέω να ρίξω μια να δω το κλώτσημα; Ρίξε μου λέει, βαράω και αρχίζει να πέφτει στούπα η τσίχλα. Μείναμε και οι 3 με ανοιχτό το στόμα γιατί ήταν πράγματι πολύ ψηλά. Πάω την μαζεύω και αρχίζω να ρωτάω πόσα μέτρα ήταν; 80 ο θείος μπορεί και 100. Εγώ το είχα πιστέψει βέβαια γιατί δεν είχα την εμπειρία του και λέω κάτι καλύτερο ξέρει. Μετά ο πατέρας μου μου είπε ότι ίσως να ήταν λίγο πάνω από 50 μέτρα αλλά ίσως και 40. Μου έκανε την συζήτηση τότε ότι μετά τα 25 μέτρα το ανθρώπινο μυαλό δεν μπορεί να υπολογίσει απόσταση χωρίς σημείο αναφοράς και κατάλαβα 5-6 πράγματα. Σόρρυ για το εκτός θέματος μήνυμα...
 
Αυτοι οι παλιοι ειναι αλλη ιστορια φιλε, κι αυτος μεγαλος ειναι που σου λεω καπου 62 και οπως ξερεις δεν υπαρχει περιπτωση να τους αλλαξεις την γνωμη με τιποτα
Δυστυχως εχουμε και νεους σε πολυ χειροτερη κατασταση... :(
 
Αντι για τρυγονια το απογευμα πηρα μια κυρα Μαρω
Καλα της εκανες!καταλαβε κ αυτη τι εστι rem.. .sarcastic.


αλλα δεν επεσε ξερη και τρυπωσε σε κατι μεγαλα βατα
Και αυτη ειναι αλφαδιασμενη σιγουρα.. .sarcastic.
Eκει μεσα αφησε τα κοκκαλα της...sarcastic.

Εντωμεταξυ δεν εχω καταλαβει πως γινονται οι συναντησεις με αλεπουδες χωρις σκυλο..
Προχωρας κ πεταγετε απο καποιο θαμνο η περναει τυχαια απο το καρτερι?η συμβαινουν κ τα δυο?
Μετακινουνται εντονα κ την μερα?
 
Καλα της εκανες!καταλαβε κ αυτη τι εστι rem.. .sarcastic.



Eκει μεσα αφησε τα κοκκαλα της...sarcastic.

Εντωμεταξυ δεν εχω καταλαβει πως γινονται οι συναντησεις με αλεπουδες χωρις σκυλο..
Προχωρας κ πεταγετε απο καποιο θαμνο η περναει τυχαια απο το καρτερι?η συμβαινουν κ τα δυο?
Μετακινουνται εντονα κ την μερα?
Η πρωτη Τασο εμφανιστηκε 19:30 στον χωματοδρομο και με κοιτουσε στα 70 μετρα, μωρη καριολα λεω...της παταω ενα classica no7.5 που ειχα 1ο κανει ενα σαλτο μισο μετρο και φευγει προς τα πανω σε ενα περιβολι, τρεχω κι εγω 100αρι και την προλαβαινω στο περιβολι, της εριξα ενα 206 νο6 στα 35 μετρα και δεν εκανε κιχ...
Τη 2η την ειδα σε μια καλαμια μεσα απο το αμαξι καπου στα 40 μετρα, σταματαω γεμιζω το οπλο παλι με 6αρια και ο παπαρας εκλεισα το ματι οταν πηγα να την τουφεκισω για πιο σιγουρα μιας και ηταν στεκουμενη, με αποτελεσμα να προχωρησει και λογω κλειστου ματιου δεν εβλεπα ολο το πεδιο και δεν την πετυχα η την πηρα ξοφαλτσα.
Μπηκε μεσα σε κατι ξερα χορτα που δεν μπορουσα να την δω και την τουφεκισα μετα μακρια καμια 60 μετρα, τωρα αν επαθε κατι απ τα 6αρια δεν το ξερω γιατι ηταν μακρια. Τετοιες ωρες να ξερεις ξετρυπωνουν παντα
 
Back
Top