Αεροβόλα σκοποβολής

Θα ελεγα πως ειναι απο τα καλα αεροβολακια της εταιριας....με λιγο ''χερακι'' γινεται ακομα καλιτερο........εχω ομως μια απορια σε αυτα που αναφερεις...τα σφαιρακια ειναι πολυ καλα αν τα παει η καννη σου αλλα αυτο το γκρουπαρισμα που γραφεις απο ενα αεροβολο τοσο ταλαιπωρημενο ..με στραβη καννη και χωρις καποιο tunning και στα 35 μ καπως μου φαινεται................τι οπτικο φορας και με ποια βαση το στηριζεις στο οπλο???
20200107_235243.jpg20200107_235443.jpg20200107_235553.jpg
 
Φιλε μου μπορει να γινωμαι δυσαρεστος για καποιος αλλα ειμαι αληθινος....και απο αυτα που περασα δεν θελω αλλος να περασει....δεν ειμαι απο αυτους που θα βαλουν ''σαλτσα'' στα λογια του για να μην στεναχωρησω οσους διαβαζουν.
Εχω χασει λεφτα απο λαθος επιλογες γιατι δεν ηξερα αλλα και δεν υπηρχε τοτε ουτε ιντερνετ ουτε καποιοι με γνωσεις για να δωσουν συμβουλες.....τωρα ομως και μετα απο 40 χρονια με τα αεροβολα δεν μπορει κανεις να με κοροιδεψει...και με κλειστα τα ματια μπορω να καταλαβω την ποιοτητα ενος αεροβολου.
Κυκλοφορουν στην αγορα τραγικα κατασκευασματα που τα ονομαζουν αεροβολα επειδη δουλευουν με αερα.....εχει πεσει τοση διαφημηση σε σιδεροκατασκευες που τα βλεπω και τρελενωμαι.......και το χειροτερο ειναι που πανε και τα αγοραζουν και μετα ρωτανε......
Υπαρχουν αεροβολα για ολους....................οι απαιτησεις ειναι αυτες που θα καθορισουν το ποιο αεροβολο μας χρειαζεται καθως και ποσα ειμασται διαθετημενοι να χαλασουμε.
Τωρα αν καποιος παρεξηγηθει δεν μπορω να κανω τιποτα...εχω μαθει να τα λεω οπως ειναι και οχι οπως θα ηθελαν μερικοι να ειναι....δεν εχω κερδος απο κανεναν και ουτε αναγκη κανεναν.
Εντάξει κύριε Ηρακλή , όλα καλά .
 
Η βάση της Διόπτρα του όπλου κλοτσισε κ την ποντάρισμα, έκανα πονταρισιες κ πάνω στις ράγες γιατί γλίστραγε η βάση της Διόπτρα κ τώρα δεν μπορεί να πάει πίσω.
Πίσως από το ρυθμιστικό της Διόπτρας πάνω κάτω έβαλα σολινα κόντρα για να μην γλιστράει η Διόπτρα στην βάση τις.
Οι δύο μπροστά βίδες του όπλου κλοτσισε το σπίρομα κ έβαλα βίδα με παξιμάδι ασφαλείας.
Ο πιρος από το οστιριο οπλισης έσπασε κ έβαλα έναν άλλον δικομου (ήταν πιρος για αντίστοιχη δουλειά αλλού εξίσου ανθεκτικός)
Για τα 35μετρα θα πάω από βδομάδα να βάλω κορδέλα να μετρήσω για να σου γράψω ακριβός. Αν βρω κ το χαρτόνι θα σου στείλω φώτο
 
Last edited:
Λυπαμαι φιλε μου αν σε στεναχωρω αλλα οταν αναφερεις πως αυτα τα αεροβολα ειναι απο τα κορυφαια τοτε η προσωπικη σου εμπειρια ειναι παρα πολυ μικρη.......δεν απαντησες ομως στην ερωτηση μου?????τι αεροβολα περασαν απο τα χερια σου και κατεληξες πως τα Benjamin ειναι τα κορυφαια????
Και βεβαια δεν ειμαι ο μοναδικος που εχω ξοδεψει χρηματα για λαθος αγορες...για αυτο ειμασται εδω να βοηθησουμε με την εμπειρια μας και οχι να υποδειξουμε με το ζορι σε τι αεροβολο θα χαλασει ο καθενα τα χρηματα του........και εγω συνεχιζω να ξωδευω αλλα τωρα ποια οχι λανθασμενα....τωρα ποια ξερω τι αξιζει και τι δεν αξιζει...
Αδελφε εσυ μην ρωτας κανενα......αλλα θα πρεπει να ξερεις πως γνωμη εχουν ολοι...εμπειρια και γνωση λιγοι..........
Κύριε Ηρακλή το πρόβλημα δεν είναι το τι λες και ποια είναι η γνώμη σου , το πρόβλημα είναι ο τρόπος διατύπωσης γραπτώς που σε ανάλογη κατάσταση με καφέ και κουβεντούλα πρόσωπο με πρόσωπο θα ήταν πολύ επικοδομητικη ...αλλά δυστυχώς στα γραπτά ο κάθε ένας τα εξηγεί όπως αυτός πιστεύει με αποτέλεσμα να υπάρχουν προστριβές ....
 
Το να σου πω πόσα και ποια αεροβόλα έχουν περάσει από τα χέρια μου εσύ θα τα βγάλεις λάθος,
Jesus Christ man,
One more nick orfan,
Δεν θελω να μου πεις τιποτα...ετσι απο περιεργεια ρωτησα...εξαλου οταν μου λες πως τα Benjamin ειναι απο τα κορυφαια μπορω να καταλαβω......και δεν το λεω με κακια.....δεν ειναι κακο να μην ξερουμε η να εχουμε λανθασμενη γνωμη.....το κακο ειναι να επιμενουμε οταν δεν ξερουμε σε αυτην την λαθος γνωμη......
Θα μπορουσα να σου εξηγησω πολλα πραγματα και να σου δωσω να καταλαβεις γιατι εισαι λαθος αλλα δυστιχως πρεπει να εισαι διπλα μου για να ριξεις με πραγματικα αεροβολα για να δεις τις διαφορες...τοτε και μονο τοτε θα καταλαβεις τι λεω.
Εμπασυ περιπτωσει αν εσενα σου αρεσουν αυτα τα αεροβολα και καλυπτουν τις αναγκε σου εμενα μου περισευει.....ισως ομως να μην εχουν ολοι λεφτα για πεταμα....ειναι δυσκολοι καιροι εδω στην Ελλαδα......
 
Για μένα ... φταίει ο Ηρακλής...φταίει που σας ανοίγει τα μάτια η καλύτερα που σας ξυπνάει απότομα...έπρεπε να σας το πάει λαού λαού....ξυυυυυπνα μαναχιαριμ ξξξξξυυυυπνα
Στο τελος θα φαω και ξυλο γιατι λεω αληθειες......να το δεις
 
Κύριε Ηρακλή το πρόβλημα δεν είναι το τι λες και ποια είναι η γνώμη σου , το πρόβλημα είναι ο τρόπος διατύπωσης γραπτώς που σε ανάλογη κατάσταση με καφέ και κουβεντούλα πρόσωπο με πρόσωπο θα ήταν πολύ επικοδομητικη ...αλλά δυστυχώς στα γραπτά ο κάθε ένας τα εξηγεί όπως αυτός πιστεύει με αποτέλεσμα να υπάρχουν προστριβές ....
Το κακο ειναι πως τα λεω ωμα...δεν βαζω σαλτσες για να γινωμαι καλος .....σιγουρα σε μια κουβεντα ζωντανη θα ειχαμε διαφορετικη εντυπωση και θα μπορουσα πολυ ευκωλα να αποδειξω και αυτα που λεω......αλλα δυστιχως οπως ειπες και συ ο γραπτος λογος πολλες φορες παρεξηγειται....
 
Στο τελος θα φαω και ξυλο γιατι λεω αληθειες......να το δεις
Οχι κύριε Ηρακλή μην το παίρνεις στραβά , αυτό που σου εξηγώ είναι οτι είναι ωραίο να έχουμε διαφορετικές απόψεις και να διαφωνούμε κάποιες φόρες , άλλα μέσα απο όμορφη κουβέντα με ανταλλαγή απόψεων .
 
Για μένα ... φταίει ο Ηρακλής...φταίει που σας ανοίγει τα μάτια η καλύτερα που σας ξυπνάει απότομα...έπρεπε να σας το πάει λαού λαού....ξυυυυυπνα μαναχιαριμ ξξξξξυυυυπνα
Jοηνυ ριχνεις λαδι στη φωτια ! .sarcastic.
 
Η βάση της Διόπτρα του όπλου κλοτσισε κ την ποντάρισμα, έκανα πονταρισιες κ πάνω στις ράγες γιατί γλίστραγε η βάση της Διόπτρα κ τώρα δεν μπορεί να πάει πίσω.
Πίσως από το ρυθμιστικό της Διόπτρας πάνω κάτω έβαλα σολινα κόντρα για να μην γλιστράει η Διόπτρα στην βάση τις.
Οι δύο μπροστά βίδες του όπλου κλοτσισε το σπίρομα κ έβαλα βίδα με παξιμάδι ασφαλείας.
Ο πιρος από το οστιριο οπλισης έσπασε κ έβαλα έναν άλλον δικομου (ήταν πιρος για αντίστοιχη δουλειά αλλού εξίσου ανθεκτικός)
Για τα 35μετρα θα πάω από βδομάδα να βάλω κορδέλα να μετρήσω για να σου γράψω ακριβός. Αν βρω κ το χαρτόνι θα σου στείλω φώτο
Οπτικο ακαταληλο...δακτυλιδια διοπτρας ακαταλληλα...βιδες στιρηξης οπλου απαραδεκτες.....οπλο πολυ ταλαιπορημενο και σιγουρα με καποια προβληματα .....συγνωμη Γιαννη αλλα δυσκολευωμαι να καταλαβω πως με ενα τετοιο αεροβολο που δεν εχει τιποτα υπερ του.... στο να κανει βολες με τετοια ακριβεια στα 35μ εσυ πως τα καταφερνεις δεν το καταλαβαινω
 
Οπτικο ακαταληλο...δακτυλιδια διοπτρας ακαταλληλα...βιδες στιρηξης οπλου απαραδεκτες.....οπλο πολυ ταλαιπορημενο και σιγουρα με καποια προβληματα .....συγνωμη Γιαννη αλλα δυσκολευωμαι να καταλαβω πως με ενα τετοιο αεροβολο που δεν εχει τιποτα υπερ του.... στο να κανει βολες με τετοια ακριβεια στα 35μ εσυ πως τα καταφερνεις δεν το καταλαβαινω
Το όπλο το στηρίζω σε τσουβαλακι με άμμο κ παιζω με το κοντακι μεχρη να κεντραρω. Δεν επομιζω, η μονη επαφη με το όπλο είναι το δάχτυλο στην σκανδάλη που έχω ρυθμίσει τέρμα εβεστητο.
3βολές στο 10λεπτο. Εχω καταφερει έτσι.
Μετά ξέρω ότι φταίω εγώ Για αστοχία.
Θέλει συμμάζεμα το ξέρω:( μετά από λίγες βολές θέλουν σφίξιμο οι βίδες.
Έχει σωστό ελατήριο για το βάρος του πιστεύω κ γι αυτο κεντράρει. Παλιά του είχα βάλει ενισχυμένο κ βαράγε όπου νανε.
Μια μέρα το κράτησα κ το έβγαλα.
Επίσης έχει (άποψη μου) πολύ ωραίο πιάσιμο του πιστονιου με τις 3μπιλιες στην σκανδάλη(πάντα με βασανίζουν στην λιση αρμοση της) που δεν μεταφέρουν καμία δύναμη στην σκανδάλη.
Η καινούρια σκανδάλη της Diana με τα δύο λαμακια που συγκρατούν το πιστονι πιστεύεις είναι καλύτερη;
ΥΓ.
Η Διόπτρα έχει να κουνηθεί από το σειμιο που την βλέπεις όπως την εχω, πάνω από 4 χρονιά. Ούτε χιλιοστό
 
Last edited:
Δεν θελω να μου πεις τιποτα...ετσι απο περιεργεια ρωτησα...εξαλου οταν μου λες πως τα Benjamin ειναι απο τα κορυφαια μπορω να καταλαβω......και δεν το λεω με κακια.....δεν ειναι κακο να μην ξερουμε η να εχουμε λανθασμενη γνωμη.....το κακο ειναι να επιμενουμε οταν δεν ξερουμε σε αυτην την λαθος γνωμη......
Θα μπορουσα να σου εξηγησω πολλα πραγματα και να σου δωσω να καταλαβεις γιατι εισαι λαθος αλλα δυστιχως πρεπει να εισαι διπλα μου για να ριξεις με πραγματικα αεροβολα για να δεις τις διαφορες...τοτε και μονο τοτε θα καταλαβεις τι λεω.
Εμπασυ περιπτωσει αν εσενα σου αρεσουν αυτα τα αεροβολα και καλυπτουν τις αναγκε σου εμενα μου περισευει.....ισως ομως να μην εχουν ολοι λεφτα για πεταμα....ειναι δυσκολοι καιροι εδω στην Ελλαδα......
Όταν αναφέρθηκα στα Μπέντζαμιν , στο μυαλό μου είχα την ΑΤF Που Με λίγα λόγια λέει σε όλες αυτές τις αμερικανικές εταιρείες οτι ,rifle που δεν χρησιμοποιεί μπαρούτι για προώθηση βλημάτων δεν θεωρείται rifle,Οι αμερικάνοι λοιπόν έχουνε δώσει τα ρέστα τους ,έχoun πάρει τα Air guns στο επόμενο επίπεδο ,σε ταχύτητες σε βεληνεκές και σε διαμέτρημα, Αφού δεν υπάρχουν περιορισμοί
 
10 χρόνια πευδεβωμουνα με τα ελατήρια το απόλυτο τίποτα μετά γύρισα στα pcp και βρήκα την υγειά μου δύναμη ακρίβεια recoil ολλα τέλεια
Δεν βρηκες την χρυση τομη Θοδωρα....ειναι δυσκολο το ελατηριο και θελει πολυ καλο στησιμο για να παρεις αυτα που πρεπει....αρχιζοντας παντα απο τα θεμελια που ειναι το οπλο.
 
Όταν αναφέρθηκα στα Μπέντζαμιν , στο μυαλό μου είχα την ΑΤF Που Με λίγα λόγια λέει σε όλες αυτές τις αμερικανικές εταιρείες οτι ,rifle που δεν χρησιμοποιεί μπαρούτι για προώθηση βλημάτων δεν θεωρείται rifle,Οι αμερικάνοι λοιπόν έχουνε δώσει τα ρέστα τους ,έχoun πάρει τα Air guns στο επόμενο επίπεδο ,σε ταχύτητες σε βεληνεκές και σε διαμέτρημα, Αφού δεν υπάρχουν περιορισμοί
Αν αναφερεσαι στα pcp ναι...εχουν κανει βηματα γιατι εκει επιτρεπονται και δεν υπαρχουν περιορισμοι στην δυναμη...αλλη νοοτροπια ..αλλες απαιτησεις και ελευθερο κυνηγι.....εδω αστα να πανε στο διαολο.
Επισεις εδω θελω να κανω και μια διευκρινηση γιατι νομιζω καπου μπερδευτηκαμε.....τα σχολια μου για τα αεροβολα της benjamin δεν αφορουν τα προσυμπιεσμενα οπλα της(pcp)
 
Το όπλο το στηρίζω σε τσουβαλακι με άμμο κ παιζω με το κοντακι μεχρη να κεντραρω. Δεν επομιζω, η μονη επαφη με το όπλο είναι το δάχτυλο στην σκανδάλη που έχω ρυθμίσει τέρμα εβεστητο.
3βολές στο 10λεπτο. Εχω καταφερει έτσι.
Μετά ξέρω ότι φταίω εγώ Για αστοχία.
Θέλει συμμάζεμα το ξέρω:( μετά από λίγες βολές θέλουν σφίξιμο οι βίδες.
Έχει σωστό ελατήριο για το βάρος του πιστεύω κ γι αυτο κεντράρει. Παλιά του είχα βάλει ενισχυμένο κ βαράγε όπου νανε.
Μια μέρα το κράτησα κ το έβγαλα.
Επίσης έχει (άποψη μου) πολύ ωραίο πιάσιμο του πιστονιου με τις 3μπιλιες στην σκανδάλη(πάντα με βασανίζουν στην λιση αρμοση της) που δεν μεταφέρουν καμία δύναμη στην σκανδάλη.
Η καινούρια σκανδάλη της Diana με τα δύο λαμακια που συγκρατούν το πιστονι πιστεύεις είναι καλύτερη;
ΥΓ.
Η Διόπτρα έχει να κουνηθεί από το σειμιο που την βλέπεις όπως την εχω, πάνω από 4 χρονιά. Ούτε χιλιοστό
Οι παλιες σκανδαλες της diana οι Τ01 ειναι πολυ καλιτερες απο τις επομενες τις Τ05......αυτη δηλ που εχεις με τις μπιλιες και τις δυο βιδιτσες ειναι πολυ καλη.....επισεις και οι τελευταιες που εβγαλε οι ΤΟ6 ειναι και αυτες καλες.
 
Οι παλιες σκανδαλες της diana οι Τ01 ειναι πολυ καλιτερες απο τις επομενες τις Τ05......αυτη δηλ που εχεις με τις μπιλιες και τις δυο βιδιτσες ειναι πολυ καλη.....επισεις και οι τελευταιες που εβγαλε οι ΤΟ6 ειναι και αυτες καλες.
Έχω λεισει αυτή με της 3μπιλιες, το Diana 35 παλιό μοντελο κ του mag 350, το τελευτεο δεν ξέρω αν είναι τ5 ή τ6.
Μια φορά ένας γνωστός μου κονόνισε αεροβόλο τζάμπα γιατί ο ιδιοκτήτης δεν γνώριζε να συναρμολόγηση σκανδάλη κ νόμιζε ότι χάλασε οπότε του το έδωσε τζάμπα. Σε 10λεπρα του το είχα έτοιμο.
Ήθελε βέβαια τσιμουχα κ ελατήριο
 
Στα diana η τελευταια σκανδαλη ειναι η Τ06 η οποια εναι πολυ καλυτερη απο την προυγουμενη την Τ05 αλλα record δεν ειναι...
Αν καποιος φιλος θελει να αγορασει καινουργιο diana πρεπει να προσεξει η σκανδαλη να ειναι Τ06.
 
Back
Top