Αεροβόλα σκοποβολής

εγώ είχα αγοράσει από καιρό ένα τις gamo πληρώνοντας αρκετά για ένα από τα "καλά" μοντέλα της εταιρίας, στο τέλος το χάρισα σε έναν φίλο, προσωπική μου γνώμη τα Benjamin είναι τα κορυφαία
Καλησπερα Μάνο ! To benjamin .357 τι λεει ?
 
Κ όμως αν κ δεν έχει καμία σπουδεα κατασκευή, από ακρίβεια δεν υστερεί πολύ λογο βολίδας. Για τα λεφτά τού δεν με χαλάει καθόλου.
Έχω ρίξει κ το έχω κάνει βίδες πριν καιρό να δούμε κ τι ελατήριο θα μπορούσαμε να του βάλουμε. Μην ρωτήσατε λεπτομέριες δεν θυμάμαι πολλά πέρα από το ότι το πιστόνι το κράταγε απλά ένα μικρό νύχι
Αναρωτήθηκα πως αντέχει τόση δύναμη από το ελατήριο κ δεν σπάει
Φιλε μου η βολιδα απο μονη της δεν κρινει την ακριβεια ενος οπλου......παιζει πολυ σημαντικο ρολο αλλα δεν ειναι ο καθοριστικος παραγοντας....
Αν θελουμε να τα βαλουμε στην σειρα θα δουμε πως ειναι μια αλυσιδα που αν καποιος κρικος δεν ειναι σωστος χαλαει ολο το αποτελεσμα......
Ποιοτητα κατασκευης......κανη.....σκανδαλη....τσιμουχα...λιπανση(εκει που πρεπει και με αυτα που πρεπει)σφαιρακια ειναι τα ποιο βασικα πραγματα που μπορουν να φερουν το ζητουμενο σε ενα αεροβολο...δηλ την ευθυβολια και την ακριβεια....και αυτα δυστιχως αυτο το αεροβολο αλλα και παρα πολλα αλλα δεν διαθετουν.
 
εγώ είχα αγοράσει από καιρό ένα τις gamo πληρώνοντας αρκετά για ένα από τα "καλά" μοντέλα της εταιρίας, στο τέλος το χάρισα σε έναν φίλο, προσωπική μου γνώμη τα Benjamin είναι τα κορυφαία
Τι αεροβολα εχουν περασει φιλε μου απο τα χερια σου και ποια η εμπειρια σου απο αυτα ???
Πως κατεληξες σε αυτην την αποψη πως τα Benjamin ειναι τα κορυφαια????.....μην τρελαθουμε τωρα......................
Αλλο ενα αεροβολο προς αποφυγη.....μην λετε πραγματα οταν δεν γνωριζετε και παρασηρετε ανθρωπους που δεν ξερουν σε λαθος επιλογες
 
Τι αεροβολα εχουν περασει φιλε μου απο τα χερια σου και ποια η εμπειρια σου απο αυτα ???
Πως κατεληξες σε αυτην την αποψη πως τα Benjamin ειναι τα κορυφαια????.....μην τρελαθουμε τωρα......................
Αλλο ενα αεροβολο προς αποφυγη.....μην λετε πραγματα οταν δεν γνωριζετε και παρασηρετε ανθρωπους που δεν ξερουν σε λαθος επιλογες
Πεστα ρε Ηρακλη γιατι θα τρελαθουμε με αυτα που διαβαζουμε . . . . !!!!!
 
Δυο εταιρειες κρατανε ακομα ποιοτητα η Αγγλικη air arms και η Γερμανικη weihrauch, μονο που ειναι αρκετα πιο ακριβα σαν αγορα και απο θεμα δυναμης μονο το HW80 και το HW90(gas ram) της weihrauch εχουν αρκετη για ''ζημιες''.Τα air arms χρειαζονται και διοπτρα αφου δεν εχουν ανοιχτα σκοπευτικα οπως και το HW97.Αυτα για αεροβολα ελατηριου, για pcp υπαρχουν κι'αλλες εταιρειες.

Υ.Γ. Ξεχασα τα diana 48 52 και το καλυτερο 54 και 56(θελει σκοπευτικο), αλλα εκτος απο δυνατα ειναι και αρκετα βαρια για βολες ορθιος.Ααα και αυτα πολυ ακριβα στη χωρα μας.
Οχι τιποτα αλλο αλλα τα εχει ηδη αναφερει ο Ηρακλης....my man.
 
Last edited:
Τι αεροβολα εχουν περασει φιλε μου απο τα χερια σου και ποια η εμπειρια σου απο αυτα ???
Πως κατεληξες σε αυτην την αποψη πως τα Benjamin ειναι τα κορυφαια????.....μην τρελαθουμε τωρα......................
Αλλο ενα αεροβολο προς αποφυγη.....μην λετε πραγματα οταν δεν γνωριζετε και παρασηρετε ανθρωπους που δεν ξερουν σε λαθος επιλογες
Κύριε Ηρακλή καλησπέρα σας , μήπως θα πρέπει όλοι μας να είμαστε λίγο πιο ήπιοι στις αντιδράσεις μας γιατί ο γραπτός λόγος πολλές φορές παρεξηγείται εύκολα ; Ευχαριστώ πολύ .
 
Κύριε Ηρακλή καλησπέρα σας , μήπως θα πρέπει όλοι μας να είμαστε λίγο πιο ήπιοι στις αντιδράσεις μας γιατί ο γραπτός λόγος πολλές φορές παρεξηγείται εύκολα ; Ευχαριστώ πολύ .
Φιλε μου μπορει να γινωμαι δυσαρεστος για καποιος αλλα ειμαι αληθινος....και απο αυτα που περασα δεν θελω αλλος να περασει....δεν ειμαι απο αυτους που θα βαλουν ''σαλτσα'' στα λογια του για να μην στεναχωρησω οσους διαβαζουν.
Εχω χασει λεφτα απο λαθος επιλογες γιατι δεν ηξερα αλλα και δεν υπηρχε τοτε ουτε ιντερνετ ουτε καποιοι με γνωσεις για να δωσουν συμβουλες.....τωρα ομως και μετα απο 40 χρονια με τα αεροβολα δεν μπορει κανεις να με κοροιδεψει...και με κλειστα τα ματια μπορω να καταλαβω την ποιοτητα ενος αεροβολου.
Κυκλοφορουν στην αγορα τραγικα κατασκευασματα που τα ονομαζουν αεροβολα επειδη δουλευουν με αερα.....εχει πεσει τοση διαφημηση σε σιδεροκατασκευες που τα βλεπω και τρελενωμαι.......και το χειροτερο ειναι που πανε και τα αγοραζουν και μετα ρωτανε......
Υπαρχουν αεροβολα για ολους....................οι απαιτησεις ειναι αυτες που θα καθορισουν το ποιο αεροβολο μας χρειαζεται καθως και ποσα ειμασται διαθετημενοι να χαλασουμε.
Τωρα αν καποιος παρεξηγηθει δεν μπορω να κανω τιποτα...εχω μαθει να τα λεω οπως ειναι και οχι οπως θα ηθελαν μερικοι να ειναι....δεν εχω κερδος απο κανεναν και ουτε αναγκη κανεναν.
 
Φιλε μου η βολιδα απο μονη της δεν κρινει την ακριβεια ενος οπλου......παιζει πολυ σημαντικο ρολο αλλα δεν ειναι ο καθοριστικος παραγοντας....
Αν θελουμε να τα βαλουμε στην σειρα θα δουμε πως ειναι μια αλυσιδα που αν καποιος κρικος δεν ειναι σωστος χαλαει ολο το αποτελεσμα......
Ποιοτητα κατασκευης......κανη.....σκανδαλη....τσιμουχα...λιπανση(εκει που πρεπει και με αυτα που πρεπει)σφαιρακια ειναι τα ποιο βασικα πραγματα που μπορουν να φερουν το ζητουμενο σε ενα αεροβολο...δηλ την ευθυβολια και την ακριβεια....και αυτα δυστιχως αυτο το αεροβολο αλλα και παρα πολλα αλλα δεν διαθετουν.
εχω ενα dianna 36 αγορασμενω το 1996. βασανισμενω γιατι πιτσιρικας δεν γνοριζα τιποτα περα απο το να παταω την σκανδαλη. εχω κλεισει την καννη πατοντας την σκανδαλη. εσπασε το κοντακι(γιατι ελιπε η πισω βιδα) κ η καννη κιταγε ταβανι.
παρ ολα αυτο την εφενα<ανεβικα ολος επανω 75κιλα κ πιδαγα> στηριζοντας την καννη πανω σε βιβλια.
τωρα μονο με το field target trophy 4.52mm oxi to 4.51 ουτε το 4.5 πετυχενω γκρουπαρισμα 10λεπτο νομισμα στα 35μετρα με διοπτρα βεβαια.
οτι αλο κ να βαλω χαμενος κοπος.
 
εχω ενα dianna 36 αγορασμενω το 1996. βασανισμενω γιατι πιτσιρικας δεν γνοριζα τιποτα περα απο το να παταω την σκανδαλη. εχω κλεισει την καννη πατοντας την σκανδαλη. εσπασε το κοντακι(γιατι ελιπε η πισω βιδα) κ η καννη κιταγε ταβανι.
παρ ολα αυτο την εφενα<ανεβικα ολος επανω 75κιλα κ πιδαγα> στηριζοντας την καννη πανω σε βιβλια.
τωρα μονο με το field target trophy 4.52mm oxi to 4.51 ουτε το 4.5 πετυχενω γκρουπαρισμα 10λεπτο νομισμα στα 35μετρα με διοπτρα βεβαια.
οτι αλο κ να βαλω χαμενος κοπος.
Θα ελεγα πως ειναι απο τα καλα αεροβολακια της εταιριας....με λιγο ''χερακι'' γινεται ακομα καλιτερο........εχω ομως μια απορια σε αυτα που αναφερεις...τα σφαιρακια ειναι πολυ καλα αν τα παει η καννη σου αλλα αυτο το γκρουπαρισμα που γραφεις απο ενα αεροβολο τοσο ταλαιπωρημενο ..με στραβη καννη και χωρις καποιο tunning και στα 35 μ καπως μου φαινεται................τι οπτικο φορας και με ποια βαση το στηριζεις στο οπλο???
 
Τι αεροβολα εχουν περασει φιλε μου απο τα χερια σου και ποια η εμπειρια σου απο αυτα ???
Πως κατεληξες σε αυτην την αποψη πως τα Benjamin ειναι τα κορυφαια????.....μην τρελαθουμε τωρα......................
Αλλο ενα αεροβολο προς αποφυγη.....μην λετε πραγματα οταν δεν γνωριζετε και παρασηρετε ανθρωπους που δεν ξερουν σε λαθος επιλογες
Ηρακλή εγώ αναφέρθηκα σε προσωπική εμπειρία όπως είπατε , έχετε ξοδέψει χρήματα Ε δε νομίζω να είστε ο μοναδικός , και ξόδεψα και θα συνεχίσω να ξοδεύω ,
Θα ρωταμε τον Ηρακλή από εδώ και πέρα τι γνώμη θα έχουμε και αν θα την λέμε ....
 
Ηρακλή εγώ αναφέρθηκα σε προσωπική εμπειρία όπως είπατε , έχετε ξοδέψει χρήματα Ε δε νομίζω να είστε ο μοναδικός , και ξόδεψα και θα συνεχίσω να ξοδεύω ,
Θα ρωταμε τον Ηρακλή από εδώ και πέρα τι γνώμη θα έχουμε και αν θα την λέμε ....
Λυπαμαι φιλε μου αν σε στεναχωρω αλλα οταν αναφερεις πως αυτα τα αεροβολα ειναι απο τα κορυφαια τοτε η προσωπικη σου εμπειρια ειναι παρα πολυ μικρη.......δεν απαντησες ομως στην ερωτηση μου?????τι αεροβολα περασαν απο τα χερια σου και κατεληξες πως τα Benjamin ειναι τα κορυφαια????
Και βεβαια δεν ειμαι ο μοναδικος που εχω ξοδεψει χρηματα για λαθος αγορες...για αυτο ειμασται εδω να βοηθησουμε με την εμπειρια μας και οχι να υποδειξουμε με το ζορι σε τι αεροβολο θα χαλασει ο καθενα τα χρηματα του........και εγω συνεχιζω να ξωδευω αλλα τωρα ποια οχι λανθασμενα....τωρα ποια ξερω τι αξιζει και τι δεν αξιζει...
Αδελφε εσυ μην ρωτας κανενα......αλλα θα πρεπει να ξερεις πως γνωμη εχουν ολοι...εμπειρια και γνωση λιγοι..........
 
Back
Top