Αεροβόλα σκοποβολής

Στην Ελλάδα που απαγορεύεται ρητά το κυνήγι με αεροβόλα που χρειάζεται αεροβόλο με μεγαλύτερο διαμέτρημα του 5,5
Γούστα είναι αυτά Νικόλα μου. Άλλος θέλει το πιο αδύναμο αεροβόλο για να περνάει την ώρα του χτυπώντας καπάκια αναψυκτικών στα δέκα μέτρα. Άλλος θέλει να χτυπά τα ίδια καπάκια στα 80 μέτρα και άλλος θέλει να χτυπά τενεκεδακι στα 80 μέτρα και να κάνει και κωλοτουμπες. Ότι αρέσει στον καθένα. Πάντως το κυνήγι με αεροβόλο απαγορεύεται, ότι κατηγορίας και να είναι.
 
φιλε νικο καλησπερα.απο οσο ξερω οχι δεν απαγορευτηκαν.νομιζω υπαρχουν και μεγαλυτερα διαμετρηματα οπως 7,62 τα οποια πωλουνται κανονικα
Καλησπέρα φίλε τώρα είδα την απάντηση σου έχω και 30αρι δυστυχώς μπερδέψαμε τώρα με αυτο που έβαλε ο φιλος παραπάνω
 
Έχω 6.35 και 30 αρι αυτά δηλαδή τώρα είναι παράνομα?
Επίσημα δεν έχει απαγορευτεί τίποτα - ακόμα.
Στο μέλλον κανείς δεν ξέρει τι θα σκεφτούν τα παρανοϊκά μυαλά κάποιων.
Το άρθρο λέει πώς "περικόπτονται" με πλάγιο τρόπο οι εισαγωγές στα μεγαλύτερα διαμετρήματα - από τότε που γράφτηκε έως σήμερα ίσως άλλαξαν πάλι κάποια πράγματα.
 
Επίσημα δεν έχει απαγορευτεί τίποτα - ακόμα.
Στο μέλλον κανείς δεν ξέρει τι θα σκεφτούν τα παρανοϊκά μυαλά κάποιων.
Το άρθρο λέει πώς "περικόπτονται" με πλάγιο τρόπο οι εισαγωγές στα μεγαλύτερα διαμετρήματα - από τότε που γράφτηκε έως σήμερα ίσως άλλαξαν πάλι κάποια πράγματα.
Eχω μπερδευτεί το άκουσα από αστυνομικό εδώ στο τμήμα δεν ξέρουν να μου δώσουν απάντηση δεν ξέρω τι να κάνω
 
Eχω μπερδευτεί το άκουσα από αστυνομικό εδώ στο τμήμα δεν ξέρουν να μου δώσουν απάντηση δεν ξέρω τι να κάνω
Σαν τι να κανεις? Δεν υπαρχει καποιος νομος που να τα απαγορευει, πωλουνται κανονικα.
 
Πείτε μου την αποψη σας ,
ο πατερας μου εχει κολλήσει με αυτό :
ενα hutsan hercules bully 5.5mm
εγω πάλι λέω θα πήγαινα σε WEIHRAUCH HW 100
τι λέτε :)
Να πεις στον πατερα σου να ξεκολησει αμεσα απο αυτο το κατασκευασμα και να μην το σκευτεται καθολου..............HW 100 απο τα ποιο ολοκληρωμενα pcp!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Εγώ παντως το εχω ξαναπεί πως με το gamo spectra 4,5mm και ταχυτητα 170 m/s είχα μεγάλη ακρίβεια στις βολές.....
Τα "αδυναμα" αεροβόλα δεν είναι για πέταμα όπως νομίζουν κάποιοι....

https://oplognosia.com/?p=13483
Μικροτερη δυναμη, χαμηλοτερη ανακρουση.
 
Μικροτερη δυναμη, χαμηλοτερη ανακρουση.
Ευκολότερη(ας το πουμε έτσι) ακρίβεια στον στόχο...

Και αυτό που θυμάμαι είναι πως ότι ψήφους (βολίδες) κ να του έβαζα ειχα τα ίδια αποτελέσματα...
Εκεί δεν ήθελε ψάξιμο όπως συνήθως γίνεται στα δυνατά αεροβόλα ελατηρίου.....
 
Back
Top