Αδεια θηρας απο δασαρχειο

Λοιπόν ....
Μίλησα με τον κ. Μουρατίδη, μου τα εξήγησε όλα ωραία και καλά και πάμε για να ενημερωθείτε κι εσείς, όσοι τουλάχιστον θέλουν να σταματήσουν την επιχορήγηση στα Καραούλια.
Η διαδικασία πλέον για να εκδώσει κάποιος άδεια σε ανεξάρτητο κυνηγετικό σύλλογο είναι πολύ απλή. Αντί να πάει στον κυνηγετικό σύλλογο της περιοχής του, χρειάζεται μόνο να πάει στο δασαρχείο αυτοπροσώπως. Πώς;
Ο κ. Μουρατίδης με παρέπεμψε στο γραμματέα του συλλόγου (μιλάω για τον κυνηγετικό σύλλογο Ξάνθης -μπορεις να βγάλεις άδεια σε οποιονδήποτε ανεξάρτητο σύλλογο επιθυμείς και όχι μόνο σε αυτόν της περιοχής σου.) Μίλησα λοιπόν με τον γραμματέα και μου ζήτησε να του στείλω με mail φωτογραφία ταυτότητας μπρος πίσω, ΑΦΜ, διεύθυνση και το τηλέφωνό μου. Αυτός θα κάνει όλη τη δουλειά που χρειάζεται (παράβολα από εφορία, ΤτΕ, ασφαλιστηριο συμβόλαιο κλπ) και θα μου τα στείλει με courier στο σπίτι μου. Τα έξοδα του courier τα επιβαρύνομαι εγώ, αν είμαστε 2-3-5 κυνηγοί τα έξοδα courier τα μοιραζόμαστε. Το μόνο που έχεις να κάνεις μετά είναι να πας στο δασαρχείο της περιοχής σου και να καταθέσεις όλα τα δικαιολογητικά προκειμένου να εκδοθεί η κυνηγετική σου άδεια. Πλέον δηλαδή δεν είναι ανάγκη να τρέξεις εσύ εφορίες και τράπεζες και λοιπα, σου έρχονται όλα σπίτι και πας στο δασαρχείο, όπως αντίστοιχα θα πήγαινες στον παλιό σου σύλλογο.
Ακριβές κόστος δεν ξέρω, ανεπίσημα μου είπε ότι για γενική θα είναι στα 85 ευρώ, περιμένουν τα ΦΕΚ για να το επιβεβαιώσουν. Δεν με ενδιαφέρει όμως, όσο και να είναι, για εμένα η ΚΣΕ αν δεν αλλάξει ηγεσία, τέλος.
Όποιος θέλει το τηλ. του γραμματέα για να κάνει και αυτός τη διαδικασία, εδώ είμαστε.
 
Παιδιά, όλα ωραία και καλά τα λέτε ... αλλά, νομίζω, δεν έχετε λάβει υπόψιν κάτι βασικό:
Ότι τα Δασαρχεία είναι δημόσιες υπηρεσίες ... και, λόγω covid-19, δέχονται το κοινό μόνο με ραντεβού !!!
Οπότε όσοι λογαριάζουν να κυνηγήσουν τρυγόνι (ή οτιδήποτε) από τις 20 Αυγούστου, μάλλον "ατύχησαν" !!!
Μακάρι να κάνω λάθος ... Αλλά φοβάμαι ότι ελάχιστοι θα είναι οι τυχεροί που θα προλάβουν !!!
 
Παιδιά όσο το δυνατόν γρηγορότερα τις βγάλουμε τόσο το καλύτερο,αν μας κλείσουν και έτσι θα γίνει θα μας το απαγορεύσουν κι αυτό και θα μείνουμε χωρίς άδειες
Έτσι ειναι. Αν την έχω βγάλει χεστηκα για το αν απαγορεύσει ο Χαρδαλιας την μετακινηση. Έχουμε συσσωρευμένη γνώση πλέον από πέρισυ.
 
Άκουσα για το Δασαρχείο ότι εκτός από φωτο κλπ. που ζητάνε, θέλουν να έχεις ατομική ασφάλιση που έχει περίπου 60-70euros
φωτογραφίες θέλουν άμα αλλάξεις βιβλιάριο
ασφάλεια μπορεί να κάνεις ατομική ή ομαδική(στον ανεξάρτητο κσ)
 
Παιδιά, όλα ωραία και καλά τα λέτε ... αλλά, νομίζω, δεν έχετε λάβει υπόψιν κάτι βασικό:
Ότι τα Δασαρχεία είναι δημόσιες υπηρεσίες ... και, λόγω covid-19, δέχονται το κοινό μόνο με ραντεβού !!!
Οπότε όσοι λογαριάζουν να κυνηγήσουν τρυγόνι (ή οτιδήποτε) από τις 20 Αυγούστου, μάλλον "ατύχησαν" !!!
Μακάρι να κάνω λάθος ... Αλλά φοβάμαι ότι ελάχιστοι θα είναι οι τυχεροί που θα προλάβουν !!!
σήμερα πήγα στα δικαστήρια χωρίς ραντεβού
καλού κακού πάρτε ένα τηλέφωνο πριν πάτε αλλά δε νομίζω να θέλει ραντεβού
 
Ποιος μίλησε για διαφορά;
Και ακριβότερα να ήταν στον ανεξάρτητο πάλι εκεί θα πήγαινα.
Εβγαλα κι εγω καποτε στον Θαναση.
Ειναι πολυ εξυπηρετικος.
Πηγα τοτε να κινησω και συλλογο, αλλα δυστυχως καταλαβα οτι οι περισσοτεροι, μονο για την τιμη της αδειας ενδιαφερονταν, και αν ηταν δυνατον να τους την κανεις ντελιβερι στο σπιτι.
Ξερεις... Δεν ειμαστε και η καλυτερη παστα....
Το θεμα ειναι καθαρα ιδεολογικο και ετσι πρεπει να ειναι.
Βεβαια προβληματα υπαρχουν και θα υπαρχουν παντου ,και η κινηση δεν σημαινει οτι σωσαμε το δασος...
Ομως μονο με οικονομικη ζημια ιδρωνει το αυτακι της ΚΣΕ.
Κατα τα αλλα χεσμενους μας εχουν
 
02.08.2021 Αρ. Πρ. 15591 Μέτρα και ρυθμίσεις στο πλαίσιο της ανάγκης περιορισμού της διασποράς του κορωνοϊού (54η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ)
"........................................................
 Η εξυπηρέτηση του κοινού γίνεται κατά προτίμηση, αλλά όχι αποκλειστικά, κατόπιν προγραμματισμένου ραντεβού, τηρουμένων πάντα των μέτρων προστασίας και της αναλογίας ενός ατόμου ανά 16 τ.μ. και με υποχρεωτική χρήση μάσκας ακόμα και σε εξωτερικό χώρο εφόσον δεν τηρούνται οι απαιτούμενες αποστάσεις.
 Τήρηση απόστασης ενάμισι (1,5) μέτρου.

.........................................................."
Αυτό το "κατά προτίμηση, αλλά όχι αποκλειστικά" δίνει την ευχέρεια στην κάθε υπηρεσία να καθορίζει το πώς θα δέχεται το κοινό, αναλόγως του φόρτου εργασίας, των γενικών συνθηκών, των θεμάτων με τα οποία ασχολείται, αλλά και (κυρίως) του αναμενόμενου αριθμού πολιτών που θα προσέρχονται ανά ημέρα.
Τι φαντάζεσαι ότι θα κάνουν τα Δασαρχεία;;; Με δεδομένο τις ελλείψεις σε προσωπικό, τους καύσωνες και τις πυρκαγιές των ημερών και λοιπές δικαιολογίες, και αν υπολογίσουν ότι θα επισκεφτούν το δασαρχείο για εξυπηρέτηση μέσα σε 7-8 μέρες 300, 500 ή και περισσότερα άτομα (εν προκειμένω κυνηγοί) ... μην εκπλαγείς καθόλου αν ακούσεις ότι θα δέχονται "μόνο με ραντεβού" !!!
Νομίζω ότι στο δικό μας δασαρχείο ήδη από πέρυσι η προσέλευση πολιτών, για οποιαδήποτε υπόθεση, γίνεται αποκλειστικά κατόπιν προγραμματισμένου ραντεβού.
Το ίδιο ισχύει και στο μηχανολογικό εδώ, σίγουρα, αφού είχα πολύ πρόσφατη εμπειρία με την ανανέωση του διπλώματος οδήγησης...
 
Last edited:
Δυστυχως ο πλεον αχρηστος και καντεμης ολων των εποχων εχει δωσει πατηματα στον δημοσιο τομεα για ακομα περσσοτερη κακολειτουργια .
Εχω γνωστο στον δημοσιο τομεα, που εχει να παει δουλεια με την προφαση του covid ,εδω και πεντε μηνες, υποκρινομενος προβληματα.
 
Δυστυχως ο πλεον αχρηστος και καντεμης ολων των εποχων εχει δωσει πατηματα στον δημοσιο τομεα για ακομα περσσοτερη κακολειτουργια .
Εχω γνωστο στον δημοσιο τομεα, που εχει να παει δουλεια με την προφαση του covid ,εδω και πεντε μηνες, υποκρινομενος προβληματα.
Σωτήρη εσένα αν σου έδιναν την ευκαιρία να κάθεσαι σπίτι και να πληρώνεσαι όπως αυτός ο γνωστός σου θα το έκανες; Εγώ πάντως όχι. Ελπίζω να καταλαβαίνεις γιατί σου κάνω αυτή την ερώτηση.
 
Σωτήρη εσένα αν σου έδιναν την ευκαιρία να κάθεσαι σπίτι και να πληρώνεσαι όπως αυτός ο γνωστός σου θα το έκανες; Εγώ πάντως όχι. Ελπίζω να καταλαβαίνεις γιατί σου κάνω αυτή την ερώτηση.
Καταλαβαινω φιλε.
Ομως το αναφερω διοτι οι συνεπειες των υπερβολων σε θεματα μετρων σχετικα με την υπερτιμημενη ιωση επρεπε να ειναι γνωστα.
Θα σου επισημανω λοιπον οτι δεν θεωρω υπευθυνους τους τεμπεληδεςαλλα αυτους που τους καλλιεργουν.

Να επισημανω οτι και τα φοροεισπρακτικα μετρα ξεκινησαν ηδη.
Τα λειμενικα τελη ολων των πλεουμενων τριπλασιαστηκαν.
Στις Κυκλαδες , και ενω η Ελλαδα καιγεται,σαρωνουν διαφορων ειδων κλιμακια φερμενα απο την πρωτευουσα.
Γραφουν για οτι παραβαση και μη μπορει να φανταστει κανεις.
Προχθες η Ναουσα Παρου εκλεισε συμβολικα προς ενδειξη διαμαρτυριας για τα υπερογκα προστιμα.
Οι τουριστες δεν ειχαν οχι να φανε αλλα ουτε νερο να πιουν.
Κατι δεν παει καλα αγαπητε φιλε, και προβλεπω ασχημο χειμωνα.
Θα κλεισουν πολλα μαγαζια

Πλατειαζω και ειμαι οff topic αλλα ειμαι αγανακτησμενος.
Συγνωμη.
 
Καθορισμός τελών έκδοσης αδειών κυνηγιού, για το κυνηγετικό έτος 2021 – 2022.

Δημοσιεύτηκε σε ΦΕΚ η ΚΥΑ με την οποία καθορίζεται το ύψος των τελών έκδοσης αδειών θήρας, για το κυνηγετικό έτος 2021 – 2022 κατά κατηγορία κυνηγών.

Με την δημοσίευση της ΚΥΑ καθορισμού των τελών, μπορεί να ξεκινήσει η διαδικασία έκδοσης αδειών θήρας από Δευτέρα 9/8/2021.

https://dasarxeio.com/2021/08/06/100022/
https://dasarxeio.com/wp-content/uploads/2021/08/74665_2255_2021.pdf
 
Back
Top