Ρυθμιστική 2021 και το μέλλον του τρυγονιού

η μη συμπλήρωση του ΑΡΤΕΜΙΣ δεν είναι παράβαση όπως απειλούν τώρα με την εφαρμογή
Παιδια η εφαρμογη αν θυμαστε επαιξε σιγουρα για μια χρονια στη Μαλτα για το Απριλιατικο και εκει με συνολικο τελικο οριο καρπωσης.Οι φωστηρες μας εκαναν απλα μια φτυστη αντιγραφη, ουτε φαια ουσια δεν σπαταλησαν.Και στην τελικη αναλυση αν πιστευουν οτι ετσι θα σωθει το τρυγονι παω πασο.Σε τρια τεσσερα χρονια που δε θα υπαρχει αυξηση των πληθυσμων, γιατι η οποια μειωση οφειλεται σε αλλους λογους, θα παρατεθουν δεδομενα;Θα υπαρξει ουσιαστικη προταση και δραση;Που ειναι σημερα η ορεινη περδικα,καμποπερδικα,ο φασιανος;Ενδημικα θηραματα που αν υπηρχαν σε ικανους πληθυσμους θα απορροφουσαν κυνηγετικη πιεση απο αλλα θηρευσιμα;Ποτε επιτελους η ΚΣΕ θα παραδεχτει οτι εχει αποτυχει;Ποτε θα καταλαβει οτι η αυξηση των εισφορων δεν προκειται να εχει αποτελεσμα οταν δινει το αλλοθι στο κρατος να μην αναλαμβανει τις υποχρεωσεις του;Ποσο δουλεμα ακομα;
 
https://kynoclub.gr/2021/08/02/a-ζαγκλασ-γιατί-εξαφανίστηκε-το-αποθεμ/

A. ΖΑΓΚΛΑΣ: Γιατί εξαφανίστηκε το αποθεματικό των δέκα εκατομμύριων της ΚΣΕ; Ζητούνται απαντήσεις…​



ΑΝΔΡΕΑΣ ΖΑΓΚΛΑΣ(κυνηγός, πρώην ταμίας Γ Κυνηγετικής Ομοσπονδίας Πελοποννήσου)

Έγραψε σε ανάρτηση του σχολιάζοντας όσα συμβαίνουν στην κυνηγετική σημερινή πραγματικότητα.


΄΄Καλημέρα στους συναδέλφους. Μια μικρή τοποθέτηση θέλω να κάνω ίσως ασήμαντη αλλά να μου επιτρέψετε παρακαλώ. Το 2018 ανέλαβα ταμίας στην ΓΚΟΠ όπου ως μέλος ΔΣ παρευρέθη στην ΓΣ της ΚΣΕ. Εκεί λοιπόν διάβασα τον απολογισμό – ισολογισμό όπου με μεγάλη μου έκπληξη είδα πως αποθεματικό 2010 : 10.000.000. ευρώ και κάθε χρόνο να μειώνεται κατά 1.000.000 ευρώ όπου το 2018 να έχει αποθεματικό ΜΗΔΕΝ. Ποιος υγιής άνθρωπος θα έβλεπε στο μαγαζί του να μειώνεται ο τζίρος και δεν θα έκανε απολύτως τίποτα να μαζέψει κόσμο ? Γιατι να υπάρχουν τόσες κόντρες και να μην ρίχνουν κάποιοι νερό στο κρασί τους ωστε να δεχτούν και κάποιους άλλους στην καρέκλα ? Είναι τόσο αλάνθαστοι ? Ορίστε τα αποτελέσματα τώρα ! Παρεμπιπτόντως έχω ζητήσει εγγράφως δύο τοποθετήσεις μου στην ΓΣ να τις έχω και ουδέποτε μου απάντησαν!΄΄


ΣΧΟΛΙΟ:
Nikos Fotakopoulos Θυμίζω τα δημοσιεύματα του kynoclub.gr, επι σειρά ετών, για τις προκλητικές σπατάλες της κυνηγετικής ηγεσίας. Χλιδάτες πίτες, χαριστικές άχρηστες διαφημίσεις και συνδρομές σε έντυπα μηδαμινής κυκλοφορίας υπάκουων ημετέρων εκδοτών, δαπάνες αμφιλεγόμενων διαδικασιών για ηλεκτρονικές εφαρμογές, κ.λ.π. Θυμίζω και την αποβολή μου από Γενική Συνέλευση της ΚΣΕ με την ψήφο των Αραμπατζή, Γιανναρά, Κράλλη, Γραμματσούλια, Καραγιάννη, Τρακάκη κ.λ.π όπως και την άρνηση των Αραμπατζή, Μανώλη Καράγιαννη να μου δώσουν τον οικονομικό απολογισμό. Δεν θέλουν να ξέρει ο κυνηγός που πάνε τα λεφτά του. Για αυτό δεν δημοσίευσαν ποτέ οικονομικό απολογισμό. Τώρα πιάσαμε πάτο. Κάθε χρόνο όλο και μεγαλύτερες εισφορές, όλο και περισσότερα εκατομμύρια για το αδηφάγο κυνηγετικό μας μοντέλο που δεν πρόκειται να χορτάσει ποτέ…
 
μόλις βουν τα σχετικά ΦΕΚ θα γράψω ακριβώς τα ποσά
γιατί φέτος δε θα πληρώσουμε στην εφορία τα παράβολα των 18 ευρώ
αλλά θα πληρώσουμε τα 72 στην ΤτΕ με βάση όσα έχουν γίνει γνωστά μέχρι τώρα
αλλά για να μιλήσω με 100% σιγουριά θα πρέπει να δούμε τα ΦΕΚ
κΏΣΤΑ μόλις τώρα ο Προέδρός μας ενημερώνει μέλη του συλλόγου οτι είναι 90 ευρω η άδεια
 
κΏΣΤΑ μόλις τώρα ο Προέδρός μας ενημερώνει μέλη του συλλόγου οτι είναι 90 ευρω η άδεια
ανεπίσημα ξέρω κι εγώ πόσα είναι(82 ευρώ θα είναι στους ανεξάρτητους ΚΣ)
απλά με τα ΦΕΚ γίνεται επίσημο πλέον

και εδώ https://dasarxeio.com/timi-adeias-kinigiou-2021-2022/ μπορείς να βρεις τιμές αδειών κάποιων κσ
 
https://kynoclub.gr/2021/08/02/a-ζαγκλασ-γιατί-εξαφανίστηκε-το-αποθεμ/

A. ΖΑΓΚΛΑΣ: Γιατί εξαφανίστηκε το αποθεματικό των δέκα εκατομμύριων της ΚΣΕ; Ζητούνται απαντήσεις…​



ΑΝΔΡΕΑΣ ΖΑΓΚΛΑΣ(κυνηγός, πρώην ταμίας Γ Κυνηγετικής Ομοσπονδίας Πελοποννήσου)

Έγραψε σε ανάρτηση του σχολιάζοντας όσα συμβαίνουν στην κυνηγετική σημερινή πραγματικότητα.


΄΄Καλημέρα στους συναδέλφους. Μια μικρή τοποθέτηση θέλω να κάνω ίσως ασήμαντη αλλά να μου επιτρέψετε παρακαλώ. Το 2018 ανέλαβα ταμίας στην ΓΚΟΠ όπου ως μέλος ΔΣ παρευρέθη στην ΓΣ της ΚΣΕ. Εκεί λοιπόν διάβασα τον απολογισμό – ισολογισμό όπου με μεγάλη μου έκπληξη είδα πως αποθεματικό 2010 : 10.000.000. ευρώ και κάθε χρόνο να μειώνεται κατά 1.000.000 ευρώ όπου το 2018 να έχει αποθεματικό ΜΗΔΕΝ. Ποιος υγιής άνθρωπος θα έβλεπε στο μαγαζί του να μειώνεται ο τζίρος και δεν θα έκανε απολύτως τίποτα να μαζέψει κόσμο ? Γιατι να υπάρχουν τόσες κόντρες και να μην ρίχνουν κάποιοι νερό στο κρασί τους ωστε να δεχτούν και κάποιους άλλους στην καρέκλα ? Είναι τόσο αλάνθαστοι ? Ορίστε τα αποτελέσματα τώρα ! Παρεμπιπτόντως έχω ζητήσει εγγράφως δύο τοποθετήσεις μου στην ΓΣ να τις έχω και ουδέποτε μου απάντησαν!΄΄


ΣΧΟΛΙΟ:
Nikos Fotakopoulos Θυμίζω τα δημοσιεύματα του kynoclub.gr, επι σειρά ετών, για τις προκλητικές σπατάλες της κυνηγετικής ηγεσίας. Χλιδάτες πίτες, χαριστικές άχρηστες διαφημίσεις και συνδρομές σε έντυπα μηδαμινής κυκλοφορίας υπάκουων ημετέρων εκδοτών, δαπάνες αμφιλεγόμενων διαδικασιών για ηλεκτρονικές εφαρμογές, κ.λ.π. Θυμίζω και την αποβολή μου από Γενική Συνέλευση της ΚΣΕ με την ψήφο των Αραμπατζή, Γιανναρά, Κράλλη, Γραμματσούλια, Καραγιάννη, Τρακάκη κ.λ.π όπως και την άρνηση των Αραμπατζή, Μανώλη Καράγιαννη να μου δώσουν τον οικονομικό απολογισμό. Δεν θέλουν να ξέρει ο κυνηγός που πάνε τα λεφτά του. Για αυτό δεν δημοσίευσαν ποτέ οικονομικό απολογισμό. Τώρα πιάσαμε πάτο. Κάθε χρόνο όλο και μεγαλύτερες εισφορές, όλο και περισσότερα εκατομμύρια για το αδηφάγο κυνηγετικό μας μοντέλο που δεν πρόκειται να χορτάσει ποτέ…
Οπως το λες,το μοντελο ειναι οικονομικα χωρις πατο γιατι ως κυνηγοι αναλαβαμε κοστος που δεν μας αναλογει και που θα επρεπε να εχουν ερθει οι κυβερνησεις προ των ευθυνων τους για να αποσυμφορηθουμε.Αλλα πως θα γινει κοντρα με τα κομματικα - πολιτικα συμφεροντα;.Αν αυτα που λες ισχυουν αν και απεξω απεξω οσοι "γυριζαν μυριζαν" τα τελευταια 10 χρονια, τοτε μονο στο δολο μπορει να παει το δικο μου τουλαχιστον μυαλο.Αισχος,ντροπη,ξεφτυλα και νας μας κουναει ο καραφλας και το δαχτυλο.Ακομα και στο τελευταιο βιντεο με τις ανακοινωσεις για το τρυγονι σε καποιο σημειο λεει μιλαει για το ΑΡΤΕΜΙΣ και λεει να το " κρατησουμε γιατι θα χρειαστει στη συνεεχεια στη συζητηση".Συγνωμη μεγαλε αλλα η βιντεοσκοπημενη ρηματικη διακοινωση δεν ειναι συζητηση εκτος και αν υπαρχει ακομα ΥΕΝΕΔ και το πολιτευμα της Ελλαδας δεν ειναι Δημοκρατια.Ρε εξω απο δω...
 
Λίστα με ανεξάρτητους συλλόγους ανα την Ελλάδα έχουμε; Με μια γρηγορη αναζήτηση στο Ίντερνετ δεν μπόρεσα να βρω.
είναι κυρίως στη Βόρεια Ελλάδα οι περισσότεροι
υπάρχει και ομάδα στο φ/β
πληροφορίες
6937408133 κ. Σάκης Μουρατίδης
πρόεδρος Ανεξάρτητου ΚΣ Ξάνθης και είναι και στο ΔΣ της Ομοσπονδίας των Ανεξάρτητων

Νέα διοίκηση για την Ομοσπονδία Ανεξάρτητων Κυνηγετικών Συλλόγων…​

https://kynoclub.gr/2019/05/20/νέα-διοίκηση-για-την-ομοσπονδία-ανεξά/

Η Ομοσπονδία ΄΄Ανεξάρτητων΄΄ Κυνηγετικών Συλλόγων ζητά την άρση των περιοριστικών μέτρων για το κυνήγι.​

https://kynoclub.gr/2020/11/09/η-ομοσπονδία-΄΄ανεξάρτητων΄΄-κυνηγε/
 
Last edited:
είναι κυρίως στη Βόρεια Ελλάδα οι περισσότεροι
υπάρχει και ομάδα στο φ/β
πληροφορίες
6937408133 κ. Σάκης Μουρατίδης
πρόεδρος Ανεξάρτητου ΚΣ Ξάνθης και είναι και στο ΔΣ της Ομοσπονδίας των Ανεξάρτητων

Νέα διοίκηση για την Ομοσπονδία Ανεξάρτητων Κυνηγετικών Συλλόγων…​

https://kynoclub.gr/2019/05/20/νέα-διοίκηση-για-την-ομοσπονδία-ανεξά/

Η Ομοσπονδία ΄΄Ανεξάρτητων΄΄ Κυνηγετικών Συλλόγων ζητά την άρση των περιοριστικών μέτρων για το κυνήγι.​

https://kynoclub.gr/2020/11/09/η-ομοσπονδία-΄΄ανεξάρτητων΄΄-κυνηγε/
Φιλε ευχαριστω.Μιλησα με τον κ. Μουρατιδη ο οποιος ηταν αψογος και μου ακουστηκε ειλικρινης και αυθεντικα αγανακτισμενος.Εγω αποφασισα να βγαλω τελικα αδεια, ως αντιδραση στο δουλεμα της ΚΣΕ, στον ανεξαρτητο συλλογο Κομοτηνης μιας και λογω δουλειας απο 17 Αυγ. Θα ειμαι μονιμος κατοικος εκει.Στο ενδιαμεσο θα καταθεσω στον ΚΣ που ανηκα μεχρι τωρα επιστολη διαμαρτυριας και αιτησης αλλαγης καταστατικων σε Κ.Ο και ΚΣΕ.Οποιος μπορει ας αντιδρασει οπως μπορει.Τελεια και παυλα.-
 
Παιδια για οποιον ενδιαφερεται βαζω συνημμενα προσχεδιο της επιστολης που θα υποβαλλω στον (πρωην πλεον) ΚΣ που ανηκω.Φετος αδεια σε συνεργαζομενο.
Συγνωμη,διορθωση: φετοςαδεια σε ανεξαρτητο.Αυτος ο δαιμων του τυπογραφειου δε λεει να με αφησει να ησυχασω...
 
Τελείωσαν για σήμερα οι αναρτήσεις των ΦΕΚ , χωρίς το επίμαχο για το κυνήγι.
Και θα καθυστερησουν και αλλο.Εμμεση πιεση για να παμε στους συνεργαζομενους.Ας κοιμηθουν και ας ονειρευτουν.Σε ανεξαρτητο και ας χασω το τρυγονι.Πισω ρε.Ραγιαδες δε ξαναγινομαστε...
 
Παιδια φετος την δουλεια την εχουν στησει ωστε να μην συμφερει να πας σε Δασαρχειο ή ανεξαρτητο για την αδεια...επισης δε σε συμφερει να εκδώσεις διαφορετική αδεια απο περσι (πχ φετος μονο τοπικη αντι γενικης)...
Για παραδειγμα η εκδοση αδειας στο δασαρχειο για εμενα εναν μεσο εργαζομενο θελει μια μην σας πω δυο μερες αδεια...ε προφανώς δεν μου περισσεύουν..
Η εχουν καταλαβει την δυσαρέσκεια και προσπαθουν να μας κρατησουν με νυχια μαι με δόντια, ή ειναι η τελευταια αρπαχτη και οτι μαζεψουν...Απο Οκτώβρη με τα λοκταουν μην τους ειδατε παλι ..
 
Λοιπόν ....
Μίλησα με τον κ. Μουρατίδη, μου τα εξήγησε όλα ωραία και καλά και πάμε για να ενημερωθείτε κι εσείς, όσοι τουλάχιστον θέλουν να σταματήσουν την επιχορήγηση στα Καραούλια.
Η διαδικασία πλέον για να εκδώσει κάποιος άδεια σε ανεξάρτητο κυνηγετικό σύλλογο είναι πολύ απλή. Αντί να πάει στον κυνηγετικό σύλλογο της περιοχής του, χρειάζεται μόνο να πάει στο δασαρχείο αυτοπροσώπως. Πώς;
Ο κ. Μουρατίδης με παρέπεμψε στο γραμματέα του συλλόγου (μιλάω για τον κυνηγετικό σύλλογο Ξάνθης -μπορεις να βγάλεις άδεια σε οποιονδήποτε ανεξάρτητο σύλλογο επιθυμείς και όχι μόνο σε αυτόν της περιοχής σου.) Μίλησα λοιπόν με τον γραμματέα και μου ζήτησε να του στείλω με mail φωτογραφία ταυτότητας μπρος πίσω, ΑΦΜ, διεύθυνση και το τηλέφωνό μου. Αυτός θα κάνει όλη τη δουλειά που χρειάζεται (παράβολα από εφορία, ΤτΕ, ασφαλιστηριο συμβόλαιο κλπ) και θα μου τα στείλει με courier στο σπίτι μου. Τα έξοδα του courier τα επιβαρύνομαι εγώ, αν είμαστε 2-3-5 κυνηγοί τα έξοδα courier τα μοιραζόμαστε. Το μόνο που έχεις να κάνεις μετά είναι να πας στο δασαρχείο της περιοχής σου και να καταθέσεις όλα τα δικαιολογητικά προκειμένου να εκδοθεί η κυνηγετική σου άδεια. Πλέον δηλαδή δεν είναι ανάγκη να τρέξεις εσύ εφορίες και τράπεζες και λοιπα, σου έρχονται όλα σπίτι και πας στο δασαρχείο, όπως αντίστοιχα θα πήγαινες στον παλιό σου σύλλογο.
Ακριβές κόστος δεν ξέρω, ανεπίσημα μου είπε ότι για γενική θα είναι στα 85 ευρώ, περιμένουν τα ΦΕΚ για να το επιβεβαιώσουν. Δεν με ενδιαφέρει όμως, όσο και να είναι, για εμένα η ΚΣΕ αν δεν αλλάξει ηγεσία, τέλος.
Όποιος θέλει το τηλ. του γραμματέα για να κάνει και αυτός τη διαδικασία, εδώ είμαστε.
 
Λοιπόν ....
Μίλησα με τον κ. Μουρατίδη, μου τα εξήγησε όλα ωραία και καλά και πάμε για να ενημερωθείτε κι εσείς, όσοι τουλάχιστον θέλουν να σταματήσουν την επιχορήγηση στα Καραούλια.
Η διαδικασία πλέον για να εκδώσει κάποιος άδεια σε ανεξάρτητο κυνηγετικό σύλλογο είναι πολύ απλή. Αντί να πάει στον κυνηγετικό σύλλογο της περιοχής του, χρειάζεται μόνο να πάει στο δασαρχείο αυτοπροσώπως. Πώς;
Ο κ. Μουρατίδης με παρέπεμψε στο γραμματέα του συλλόγου (μιλάω για τον κυνηγετικό σύλλογο Ξάνθης -μπορεις να βγάλεις άδεια σε οποιονδήποτε ανεξάρτητο σύλλογο επιθυμείς και όχι μόνο σε αυτόν της περιοχής σου.) Μίλησα λοιπόν με τον γραμματέα και μου ζήτησε να του στείλω με mail φωτογραφία ταυτότητας μπρος πίσω, ΑΦΜ, διεύθυνση και το τηλέφωνό μου. Αυτός θα κάνει όλη τη δουλειά που χρειάζεται (παράβολα από εφορία, ΤτΕ, ασφαλιστηριο συμβόλαιο κλπ) και θα μου τα στείλει με courier στο σπίτι μου. Τα έξοδα του courier τα επιβαρύνομαι εγώ, αν είμαστε 2-3-5 κυνηγοί τα έξοδα courier τα μοιραζόμαστε. Το μόνο που έχεις να κάνεις μετά είναι να πας στο δασαρχείο της περιοχής σου και να καταθέσεις όλα τα δικαιολογητικά προκειμένου να εκδοθεί η κυνηγετική σου άδεια. Πλέον δηλαδή δεν είναι ανάγκη να τρέξεις εσύ εφορίες και τράπεζες και λοιπα, σου έρχονται όλα σπίτι και πας στο δασαρχείο, όπως αντίστοιχα θα πήγαινες στον παλιό σου σύλλογο.
Ακριβές κόστος δεν ξέρω, ανεπίσημα μου είπε ότι για γενική θα είναι στα 85 ευρώ, περιμένουν τα ΦΕΚ για να το επιβεβαιώσουν. Δεν με ενδιαφέρει όμως, όσο και να είναι, για εμένα η ΚΣΕ αν δεν αλλάξει ηγεσία, τέλος.
Όποιος θέλει το τηλ. του γραμματέα για να κάνει και αυτός τη διαδικασία, εδώ είμαστε.
Θα τρίβει τα μάτια του από την συμμετοχή πες του!!Ωραίοι, ωραία και η Ξάνθη.9 μήνες στην 22ΕΜΑ έκανα.
 
Τελικά το ΦΕΚ αναρτήθηκε τεύχος Β 3515/ 2/8/2021.
Τεύχος B’ 3515/02.08.2021 ΕΦΗΜΕΡΙ∆Α TΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ 47459
* Από 01/03 έως 10/3 μόνο σε νησιά που υπάρχει αγρι-
οκούνελο χωρίς συνοδεία σκύλου.
** Οι εξαιρέσεις του κυνηγίου του λαγού καθορίζονται
στο κεφάλαιο Β. παρ. 5.
*** Επιτρέπεται η θήρα στις Ζώνες Ειδικής Προστα-
σίας (ΖΕΠ): α) GR 2450009 (περιοχή Γαλαξιδίου), β) GR
1140009 (Όρος Φαλακρό) και γ) GR 2530006 (Όρος Ζή-
ρεια), μόνο τις μέρες Σάββατο και Κυριακή.
**** Ειδικές ρυθμίσεις του κυνηγίου της νησιώτικης
πέρδικας καθορίζονται στο κεφάλαιο Β, παρ. 10.
***** Απαγορεύεται η θήρα (κοινή υπουργική απόφα-
ση Η.Π.8353/276/Ε103 (Β΄ 415/2012) στη λίμνη Κερκίνη,
στις λίμνες Κορώνεια-Βόλβη, στο Δέλτα του Νέστου, στη
Λίμνη Ισμαρίδα, στη Λίμνη Βιστωνίδα - Πόρτο Λάγος,
στο Δέλτα του Έβρου, στην περιοχή του έλους Αρτζάν
(ΖΕΠ με κωδικό GR 1230005) και στην περιοχή της λίμνης
Δοϊράνης (ΖΕΠ με κωδικό GR 1230003).
****** Για το Τρυγόνι καθορίζεται συνολικά, ετήσιο
εθνικό όριο κάρπωσης 145.000 άτομα, μειωμένο δηλα-
δή κατά 50% σε σχέση με τον μέσο όρο των καρπώσεων
μεταξύ των ετών 2013-2018.
Μετά τη συμπλήρωση του καθοριζόμενου ανωτέρω
ετήσιου εθνικού ορίου κάρπωσης, παύει αυτόματα η
θήρα του είδους. Η παρακολούθηση της κάρπωσης
τόσο της ημερησίας, όσο και της συνολικής μέχρι τη
συμπλήρωση του ανώτερου ορίου, γίνεται μέσω online
εφαρμογής κινητού τηλεφώνου που έχει προμηθευτεί
με μέριμνά της η Κυνηγετική Συνομοσπονδία Ελλάδος
(Κ.Σ.Ε). Η εφαρμογή θα διανεμηθεί στους κυνηγούς κατά
τη διαδικασία έκδοσης της ετήσιας άδειας θήρας, είτε
μέσω των συνεργαζόμενων με το ΥΠΕΝ Κυνηγετικών
Συλλόγων, είτε μέσω των Δασικών Υπηρεσιών από τις
οποίες εκδίδουν άδεια θήρας οι μεμονωμένοι κυνηγοί.
Ο κάθε κυνηγός κατά την έκδοση της άδειας Θήρας του
θα εφοδιάζεται με μοναδικό κωδικό (QR) που θα του
δίνει αποκλειστική πρόσβαση μέσω του κινητού του τη-
λεφώνου στην χρήση της εφαρμογής. Οι κυνηγοί σε όλη
τη χώρα εφόσον θηρεύσουν τρυγόνια υποχρεούνται:
1. Να δηλώνουν μέσω της εν λόγω εφαρμογής την ημε-
ρήσια κάρπωση τους πριν την αναχώρηση τους από το
χώρο κυνηγιού.
2. Να επιδεικνύουν την εκάστοτε ημερήσια καταχώρη-
ση της κάρπωσης στα αρμόδια όργανα ελέγχου.
Μετά τη συμπλήρωση του ετήσιου εθνικού ορίου
κάρπωσης, όλοι οι κυνηγοί θα ενημερωθούν μέσω της
εφαρμογής με μήνυμα στο κινητό τους τηλέφωνο για
την λήξη της Θήρας του είδους.
Μοναδική πρόσβαση στη βάση δεδομένων της εθνι-
κής κάρπωσης του είδους, που θα ενημερώνεται αυτό-
ματα από την χρήση της εφαρμογής από τους κυνηγούς
(ημερήσιες καταχωρήσεις κάρπωσης τρυγονιού) θα έχει
αποκλειστικά το Τμήμα Διαχείρισης Άγριας Ζωής και
Θήρας της Διεύθυνσης Διαχείρισης Δασών της Γενικής
Διεύθυνσης Δασών και Δασικού Περιβάλλοντος του
Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας.
Β. ΕΙΔΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ
1. Απαγορεύουμε το κυνήγι της Μπεκάτσας (Scolopax
rusticola) στο καρτέρι, το πρωί και το βράδυ.
2. Περιορίζουμε τη χρησιμοποίηση σκύλων δίωξης για
άσκηση κυνηγίου, από 15.09.2021 μέχρι και τις 20.01.2022
σε τρεις (3) ημέρες την εβδομάδα (Τετάρτη, Σάββατο
και Κυριακή), δηλαδή μόνο τις ημέρες κατά τις οποίες
επιτρέπεται αντιστοίχως το κυνήγι του Λαγού (Lepus
europaeus) και του Αγριόχοιρου (Sus scrofa). Ο ανωτέ-
ρω περιορισμός της χρήσης σκύλων δίωξης δεν ισχύει
κατά τη δράση των συνεργείων δίωξης αγριόχοιρων και
των ομάδων κυνηγών που δραστηριοποιούνται δυνά-
μει της υπό στοιχεία ΥΠΕΝ/ΔΔΔ/71418/545/06.08.2019
(Β´ 3139) και της υπό στοιχεία 147/21886/25.01.2021
κοινής υπουργικής απόφασης (Β’ 313).
3. Επιτρέπουμε το κυνήγι του Αγριόχοιρου (Sus scrofa)
σε ομάδες μέχρι δέκα (10) κυνηγών, με δικαίωμα θήρευ-
σης χωρίς περιορισμό στο όριο κάρπωσης ανά ομάδα
και έξοδο. Για λόγους προστασίας της φυσικής παρα-
γωγής του αγριόχοιρου, απαγορεύεται το κυνήγι σε όλη
τη χώρα του νεαρού αγριόχοιρου, όσο αυτός φέρει τις
χαρακτηριστικές ραβδώσεις στο σώμα του, καθώς και
των χοιρομητέρων αυτών.
4. Επιτρέπουμε το κυνήγι της Αλεπούς (Vulpes vulpes)
και του Πετροκούναβου (Martes foina) από 15.09.2021
μέχρι 20.01.2022 με τη χρησιμοποίηση κυνηγετικού
όπλου και σκύλου δίωξης και από 21.01.2022 μέχρι
28.02.2022 χωρίς σκύλο δίωξης, μόνο στους νομούς που
δεν έχουν χαρακτηρισθεί ως αρουραιόπληκτοι.
Επιτρέπουμε επίσης το κυνήγι της αλεπούς (Vulpes
vulpes) χωρίς σκύλο, στις ζώνες διάβασης, από
20.08.2021 μέχρι 14.09.2021 στις Περιφερειακές Ενό-
τητες που διενεργείται πρόγραμμα εμβολιασμών από
αέρος για τη λύσσα.
Διευκρινίζουμε ότι η χρησιμοποίηση σκύλου δίωξης
για το κυνήγι της Αλεπούς και του Πετροκούναβου υπό-
κεινται στους περιορισμούς της παρ. (2) της παρούσης.
5. Απαγορεύουμε το κυνήγι του Λαγού (Lepus
europaeus) καθ’ όλη τη διάρκεια της κυνηγετικής περι-
όδου στις νήσους Λήμνο και Άγιο Ευστράτιο.
6. Απαγορεύουμε το κυνήγι της Νησιώτικης Πέρδικας
(Αlectoris chukar) καθ’ όλη τη διάρκεια της κυνηγετικής
περιόδου στον Άγιο Ευστράτιο.
7. Απαγορεύουμε το κυνήγι όλων των θηραμάτων καθ’
όλη τη διάρκεια της κυνηγετικής περιόδου στην Νήσο
Τήλο.
8. Απαγορεύουμε το κυνήγι όλων των θηραμάτων
στην περιοχή που ορίζεται από τις ζώνες Α, ΑΒ1, ΑΒ2,
Α1, Β1 του «Εθνικού Πάρκου Υγροτόπων Κοτυχίου -
Στροφυλιάς», όπως καθορίστηκαν με την υπ’ αρ. 12365/
17-3-2009 κοινή υπουργική απόφαση (Δ’ 159) σύμφωνα
με την ειδική για το θέμα απόφαση του ΥΠΕΝ.
9. Για όσα είδη πουλιών δεν αναφέρονται στην πα-
ρούσα απαγορεύεται το κυνήγι τους, σύμφωνα με τις
διατάξεις των άρθρων 2, 3 και 4 της Οδηγίας 79/409/ΕΟΚ,
όπως αυτή κωδικοποιήθηκε με την οδηγία 2009/147/ΕΚ
του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της
30ής Νοεμβρίου 2009.
10. Το κυνήγι της Νησιώτικης Πέρδικας (Αlectoris
chukar) επιτρέπεται σύμφωνα με τον πίνακα θηρευσί
 
Back
Top