Αδεια αγοράς κυνηγετικού όπλου

Καλησπέρα σας, γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να βγάλω άδεια αγοράς κυνηγετικού όπλου πριν απολυθώ από τον στρατό;
Νομιζω οτι θα χρειαστεις την ταυτοτητα που εχεις κανονικα οταν εισαι πολιτης, λογικα τωρα εχεις στρατιωτικη ταυτοτητα.
 
Νομιζω οτι θα χρειαστεις την ταυτοτητα που εχεις κανονικα οταν εισαι πολιτης, λογικα τωρα εχεις στρατιωτικη ταυτοτητα.
Στην ηλεκτρονική αίτηση που μπήκα λέει στα είδη εγγράφου και το δίπλωμα οδήγησης. Με αυτό πιστευω να γίνεται.
 
κανονικά πρεπει να πας σύμφωνα με τους στρατιωτικούς που βγαζουν άδεια δίχως να περάσουν γιατρους. Η ταυτότητα που εχεις είναι κανονικότατη. Αν ο αστυνόμος δεν το δεχτει (κακώς για μενα) τοτε πηγαινε να σου δώσουν τις γνωματευσεις ο ψυχιατρος και ο παθολόγος που υποστηρίζει την μοναδα. Με την προϋπόθεση βέβαια ότι κάνεις ένοπλη θητεία.
 
κανονικά πρεπει να πας σύμφωνα με τους στρατιωτικούς που βγαζουν άδεια δίχως να περάσουν γιατρους. Η ταυτότητα που εχεις είναι κανονικότατη. Αν ο αστυνόμος δεν το δεχτει (κακώς για μενα) τοτε πηγαινε να σου δώσουν τις γνωματευσεις ο ψυχιατρος και ο παθολόγος που υποστηρίζει την μοναδα. Με την προϋπόθεση βέβαια ότι κάνεις ένοπλη θητεία.
Ένοπλη θητεία κάνω και έχω και άδειες στο όνομα μου. Όποτε δεν χρειάζονται ούτε πιστοποιητικά. Οκ ευχαριστώ !
 
Δεν ξέρω ακριβός γιατί θα πρέπει να πάρεις και χαρτί από το πρώτο γραφείο ότι μπορείς να φέρεις όπλο δηλαδή οτι στον στρατό είσαι ένοπλος και το υπογράφει ο διοικητής. Και αυτό γιατί υπάρχουν και κάποιοι που είναι άοπλοι σε αυτούς δεν δίνει χαρτί. Αλλά είναι θέμα διοικητή λόγο το ότι δεν εισαι μόνιμος.
 
κανονικά πρεπει να πας σύμφωνα με τους στρατιωτικούς που βγαζουν άδεια δίχως να περάσουν γιατρους. Η ταυτότητα που εχεις είναι κανονικότατη. Αν ο αστυνόμος δεν το δεχτει (κακώς για μενα) τοτε πηγαινε να σου δώσουν τις γνωματευσεις ο ψυχιατρος και ο παθολόγος που υποστηρίζει την μοναδα. Με την προϋπόθεση βέβαια ότι κάνεις ένοπλη θητεία.
Φίλε μου οι στρατιωτικοί βγάζουν άδεια και χρειάζονται χαρτιά από γιατρούς όπως οι πολίτες, εκτός αν ο διοικητής σου δώσει χαρτί ότι φέρεις όπλο κατά τη διάρκεια της υπηρεσίας σου, δηλαδή άντε γεια. Κανένας διοικητής δε σου δίνει τέτοιο χαρτί (τουλάχιστον στο ΠΝ), οπότε βγάζουμε χαρτιά από παθολόγους και ψυχιάτρους.
 
Φίλε μου οι στρατιωτικοί βγάζουν άδεια και χρειάζονται χαρτιά από γιατρούς όπως οι πολίτες, εκτός αν ο διοικητής σου δώσει χαρτί ότι φέρεις όπλο κατά τη διάρκεια της υπηρεσίας σου, δηλαδή άντε γεια. Κανένας διοικητής δε σου δίνει τέτοιο χαρτί (τουλάχιστον στο ΠΝ), οπότε βγάζουμε χαρτιά από παθολόγους και ψυχιάτρους.
Ότι άδεια έχω βγάλει δεν έχει χρειαστεί χαρτία γιατρου.Απλα μια βεβαίωση ότι είσαι αρτιμελής κτλ κτλ.Στο ΠΝ (λογικά και στους άλλους κλάδους)περνάμε ΠΥΕ οπότε θεωρητικά είσαι κομπλέ ψυχικά και σωματικά.
Μιλάω πάντα για μόνιμους.
 
Last edited:
Φίλε μου οι στρατιωτικοί βγάζουν άδεια και χρειάζονται χαρτιά από γιατρούς όπως οι πολίτες, εκτός αν ο διοικητής σου δώσει χαρτί ότι φέρεις όπλο κατά τη διάρκεια της υπηρεσίας σου, δηλαδή άντε γεια. Κανένας διοικητής δε σου δίνει τέτοιο χαρτί (τουλάχιστον στο ΠΝ), οπότε βγάζουμε χαρτιά από παθολόγους και ψυχιάτρους.

δε ξέρω φίλε τι γίνεται τώρα στις υπηρεσίες των μόνιμων αλλά πριν 25 χρονια που ημουν απλος στρατιώτης οι υπηρεσίες των μονίμων ήταν ενοπλες ασχετα εαν ηταν στο κεντρο της Αθήνας ή στην παραμεθόριο, κάποιοι εβλεπαν και έλεγχαν τον οπλισμό καποιοι οχι.
Εγω πάντως εαν ημουν αστυνομικός και μου ζητουσε άδεια όπλου κάποιος από τις ένοπλες δυνάμεις θα ρωτούσα μόνο τον διοικητή του, κανένα άλλο.

διαβασε το πρωτο ποστ, δες και την νομοθεσία από επίσημο ιστότοπο το ίδιο λέει.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Έγγραφα-και-Δικαιολογητικά-για-έκδοση-Άδειας-αγοράς-κατοχής-κυνηγετικού-όπλου.4700/
 
δε ξέρω φίλε τι γίνεται τώρα στις υπηρεσίες των μόνιμων αλλά πριν 25 χρονια που ημουν απλος στρατιώτης οι υπηρεσίες των μονίμων ήταν ενοπλες ασχετα εαν ηταν στο κεντρο της Αθήνας ή στην παραμεθόριο, κάποιοι εβλεπαν και έλεγχαν τον οπλισμό καποιοι οχι.
Εγω πάντως εαν ημουν αστυνομικός και μου ζητουσε άδεια όπλου κάποιος από τις ένοπλες δυνάμεις θα ρωτούσα μόνο τον διοικητή του, κανένα άλλο.

διαβασε το πρωτο ποστ, δες και την νομοθεσία από επίσημο ιστότοπο το ίδιο λέει.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Έγγραφα-και-Δικαιολογητικά-για-έκδοση-Άδειας-αγοράς-κατοχής-κυνηγετικού-όπλου.4700/
** Δεν απαιτείται ιατρικό πιστοποιητικό εφόσον:
- Είστε κάτοχος άλλου κυνηγετικού όπλου και δεν έχει παρέλθει τριετία από την ημερομηνία χορήγησης της άδειας αυτής.
- Υπηρετείτε ως μόνιμοι στις Ένοπλες Δυνάμεις και στα Σώματα Ασφαλείας.

Υπηρετειτε ως μονιμοι---- γραφει.
 
Ότι άδεια έχω βγάλει δεν έχει χρειαστεί χαρτία γιατρου.Απλα μια βεβαίωση ότι είσαι αρτιμελής κτλ κτλ.Στο ΠΝ (λογικά και στους άλλους κλάδους)περνάμε ΠΥΕ οπότε θεωρητικά είσαι κομπλέ ψυχικά και σωματικά.
Μιλάω πάντα για μόνιμους.
Τελευταια φορα που εβγαλα αδεια,μου ζητησαν κανονικα χαρτια...
Απλα μου ειπαν,οτι αν προερχεται απο νοσοκομειο,θα χρειαστουν και οι υπογραφες των διευθυντων των αντιστοιχων τμηματων..
Πισω στο 2016 αυτη η ιστορια...
 
Όσον αφορά στους υπηρετούντες στις ένοπλες δυνάμεις, ο νόμος αναφέρει ότι δεν απαιτούνται οι ιατρικές βεβαιώσεις καθόσον φέρουν υπηρεσιακό οπλισμό. Τώρα κάποιοι διοικητές τμημάτων ασφαλέιας ζητουν βεβαίωση από την υπηρεσία ότι φέρεις οπλισμό. Ο νόμος επίσης δίνει το δικαίωμα στον εκάστωτε διοικητή του τμήματος ασφαλέιας να ζητήσει επιπλέον δικαιολογητικά, όπως πχ. τη βαβαίωση από την υπηρεσία του ένστολου, ότι φέρει οπλισμό. Αυτή είναι η ιστορία όλη.
Το λέω με σιγουριά γιατί είμαι στρατιωτικός 33 χρόνια. Προσωπικά έχω πάρει άδειες και με και χωρίς ιατρικά πιστοποιητικά.
 
Τελευταια φορα που εβγαλα αδεια,μου ζητησαν κανονικα χαρτια...
Απλα μου ειπαν,οτι αν προερχεται απο νοσοκομειο,θα χρειαστουν και οι υπογραφες των διευθυντων των αντιστοιχων τμηματων..
Πισω στο 2016 αυτη η ιστορια...
Το 2012 που αγορασα την vitoria μου ζήτησαν βεβαίωση από το πλοίο απλα στο α/τ καματερου.Το 2022 που ανανέωσα την άδεια του όπλου και έβγαλα και άδεια αγοράς για το καινούργιο μου ζήτησαν πάλι βεβαίωση από το πλοίο στο α/τ Ιλίου μου διαμένω τώρα.
Λογικά το κάθε τμήμα κάνει τα δικά του οπότε εγώ στάθηκα τυχερός.
 
Ειδα σημερα εξω απο το ΑΤ το παλικαρι που ειναι στα οπλα και του ζητησα να ανεβω να μου δωσει την αδεια κατοχης που ανανεωσα τον Φλεβαρη.
Οντως, με εξυπηρετησε.
Και αυτος και η κοπελα που ειναι στα οπλα τα τελευταια χρονια ειναι εξυπηρετικοτατοι.
Αυτο που με χαλασε ειναι οτι η αδεια ειναι πλεον ενα σκετο χαρτι.
Ειπαμε οικονομια, ενταξει, ας το κανουν σε ηλεκτρονικη μορφη να το βαλουμε στο ηλεκτρονικο πορτοφολι να τελειωνουμε με τα σκατοχαρτα.
 
Ειδα σημερα εξω απο το ΑΤ το παλικαρι που ειναι στα οπλα και του ζητησα να ανεβω να μου δωσει την αδεια κατοχης που ανανεωσα τον Φλεβαρη.
Οντως, με εξυπηρετησε.
Και αυτος και η κοπελα που ειναι στα οπλα τα τελευταια χρονια ειναι εξυπηρετικοτατοι.
Αυτο που με χαλασε ειναι οτι η αδεια ειναι πλεον ενα σκετο χαρτι.
Ειπαμε οικονομια, ενταξει, ας το κανουν σε ηλεκτρονικη μορφη να το βαλουμε στο ηλεκτρονικο πορτοφολι να τελειωνουμε με τα σκατοχαρτα.
Νομιζω μπορείς να το κάνεις pdf και να το βάλεις στο ηλεκτρονικό πορτοφόλι,δεν είμαι σίγουρος όμως.
 
Οτι και αν κανεις, αν δεν το δεχεται το οργανο που θα σε ελεγξει , δεν λεει τιποτα.
Τα ηλεκτρονικα εγραφα γινονται με νομο, δεν μπορεις να τα κανεις μονος σου.
Κανονικα, εν ετη 2024 δεν επρεπε ουτε να παω να παρω τιποτα.
Επρεπε να μου σταλει ηλεκτρονικα και τελος.
 
Οτι και αν κανεις, αν δεν το δεχεται το οργανο που θα σε ελεγξει , δεν λεει τιποτα.
Τα ηλεκτρονικα εγραφα γινονται με νομο, δεν μπορεις να τα κανεις μονος σου.
Κανονικα, εν ετη 2024 δεν επρεπε ουτε να παω να παρω τιποτα.
Επρεπε να μου σταλει ηλεκτρονικα και τελος.
Ακριβώς.
Θα αναφέρω ένα απλό παράδειγμα πριν από λίγα χρόνια με έχουν σταματήσει για τυπικό έλεγχο. Μου ζητάνε δίπλωμα, άδεια κυκλοφορίας του οχήματος ΚΤΕΟ και ασφαλιστήριο. Επειδή είχε ανανεωθεί πρόσφατα η ασφάλεια δεν μπορούσα να βρω που είχα βάλει το ασφαλιστήριο, το οποίο το είχα ηλεκτρονικά αφού η ασφαλίστρια μου συνηθίζει να μου το στέλνει μην τυχόν καθυστερήσει η αποστολή του μέσω ταχυδρομείου. Ο αστυνομικός επέμενε να μου γράψει πρόστιμο γιατί δεν το είχα εκτυπωμένο όπως όριζε ο ΚΟΚ παρόλο που έβλεπε και στο σύστημα της αστυνομίας ότι το όχημα είναι ασφαλισμένο. Ευτυχώς τελικά το βρήκα και του το έδειξα. Σε άλλον έλεγχο ο άνθρωπος το δέχθηκε κανονικότατα και όταν του είπα ότι έχω και το έγγραφο εκτυπωμένο αν το χρειάζεται μου απάντησε ότι η δουλειά του είναι να βρίσκει παραβάτες και όχι να ταλαιπωρεί τους νόμιμους😉
 
Back
Top