Έγγραφα και Δικαιολογητικά για έκδοση Άδειας αγοράς & κατοχής κυνηγετικού όπλου

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΑΓΟΡΑΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΥ ΟΠΛΟΥ

  1. Αίτηση (συνημμένο αρχείο)
  2. Υπεύθυνη Δήλωση Ν.1599/1986 (συνημμένο αρχείο) στην οποία θα δηλώνουμε:
    - Δεν εμπίπτω στις απαγορευτικές διατάξεις του άρθρου 18 του Ν.2168/1993
    - Δεν τυγχάνω φυγόδικος ή φυγόποινος
    - Δεν εκκρεμεί σε βάρος μου ποινική υπόθεση για παράβαση που προβλέπεται από το άρθρο 18 του Ν.2168/1993.
  3. Δύο (2) Ιατρικά Πιστοποιητικά (συνημμένα αρχεία), έκαστο εντός σφραγισμένου φακέλου, από ιατρό ειδικότητας Παθολόγου ή Γενικής Ιατρικής και ιατρό ειδικότητας ΨΥΧΙΑΤΡΟΥ
  4. Δύο (2) πρόσφατες έγχρωμες φωτογραφίες 4 x 3 εκ.
  5. Δύο (2) ηλεκτρονικά παράβολα αξίας €2,04 έκαστο (κωδικός 6025) που εκδίδονται από τα ΚΕΠ ή από την ηλεκτρονική διεύθυνση: https://www1.gsis.gr/sgsisapps/eparavolo/public/welcome.htm και εξοφλούνται στις τράπεζες ή μέσω ηλεκτρονικών τραπεζικών υπηρεσιών.
    (Το ένα παράβολο είναι για την έκδοση της άδειας αγοράς και το δεύτερο για την έκδοση της άδειας κατοχής)
Τα ανωτέρω δικαιολογητικά κατατίθενται όλα μαζί στο ΤΜΗΜΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ που βρίσκεται η μόνιμη κατοικία του αγοραστή (και να φέρει μαζί και την αστυνομική ταυτότητα).

* Εφόσον εφοδιαστείτε με την άδεια αγοράς και πραγματοποιηθεί η αγορά του όπλου, επιστρέφετε τις συμπληρωμένες άδειες μαζί με το όπλο ξανά στο Τμήμα για να σας χορηγήσουν την άδεια κατοχής η οποία έχει ισχύ 10 έτη.

** Δεν απαιτείται ιατρικό πιστοποιητικό εφόσον:
- Είστε κάτοχος άλλου κυνηγετικού όπλου και δεν έχει παρέλθει τριετία από την ημερομηνία χορήγησης της άδειας αυτής.
- Υπηρετείτε ως μόνιμοι στις Ένοπλες Δυνάμεις και στα Σώματα Ασφαλείας.
 

Attachments

  • ΑΙΤΗΣΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΑΓΟΡΑΣ ΚΥΝΗΓ ΟΠΛΟΥ.pdf
    28,3 KB · Προβολές: 155
  • ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ.pdf
    55,2 KB · Προβολές: 134
  • πιστοποιητικο ψυχιατρου.pdf
    49,4 KB · Προβολές: 126
  • πιστοποιητικο παθολογου.pdf
    48,9 KB · Προβολές: 129
Last edited:
ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΑΓΟΡΑΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΥ ΟΠΛΟΥ

  1. Αίτηση (συνημμένο αρχείο)
  2. Υπεύθυνη Δήλωση Ν.1599/1986 (συνημμένο αρχείο) στην οποία θα δηλώνουμε:
    - Δεν εμπίπτω στις απαγορευτικές διατάξεις του άρθρου 18 του Ν.2168/1993
    - Δεν τυγχάνω φυγόδικος ή φυγόποινος
    - Δεν εκκρεμεί σε βάρος μου ποινική υπόθεση για παράβαση που προβλέπεται από το άρθρο 18 του Ν.2168/1993.
  3. Δύο (2) Ιατρικά Πιστοποιητικά (συνημμένα αρχεία), έκαστο εντός σφραγισμένου φακέλου, από ιατρό ειδικότητας Παθολόγου ή Γενικής Ιατρικής και ιατρό ειδικότητας ΨΥΧΙΑΤΡΟΥ
  4. Δύο (2) πρόσφατες έγχρωμες φωτογραφίες 4 x 3 εκ.
  5. Δύο (2) ηλεκτρονικά παράβολα αξίας €2,04 έκαστο (κωδικός 6025) που εκδίδονται από τα ΚΕΠ ή από την ηλεκτρονική διεύθυνση: https://www1.gsis.gr/sgsisapps/eparavolo/public/welcome.htm και εξοφλούνται στις τράπεζες ή μέσω ηλεκτρονικών τραπεζικών υπηρεσιών.
    (Το ένα παράβολο είναι για την έκδοση της άδειας αγοράς και το δεύτερο για την έκδοση της άδειας κατοχής)
Τα ανωτέρω δικαιολογητικά κατατίθενται όλα μαζί στο ΤΜΗΜΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ που βρίσκεται η μόνιμη κατοικία του αγοραστή (και να φέρει μαζί και την αστυνομική ταυτότητα).

* Εφόσον εφοδιαστείτε με την άδεια αγοράς και πραγματοποιηθεί η αγορά του όπλου, επιστρέφετε τις συμπληρωμένες άδειες μαζί με το όπλο ξανά στο Τμήμα για να σας χορηγήσουν την άδεια κατοχής η οποία έχει ισχύ 10 έτη.

** Δεν απαιτείται ιατρικό πιστοποιητικό εφόσον:
- Είστε κάτοχος άλλου κυνηγετικού όπλου και δεν έχει παρέλθει τριετία από την ημερομηνία χορήγησης της άδειας αυτής.
- Υπηρετείτε ως μόνιμοι στις Ένοπλες Δυνάμεις και στα Σώματα Ασφαλείας.
Ωραίος! 👏🤝
 
Δεν θα έπρεπε να έχουμε ένα βιβλιαράκι οπλοκατοχης με όλα τα όπλα που έχει ο καθένας μέσα, γιατί δεν το προωθεί η ΚΣΕ ;
Ξέρεις τι δουλειά θέλει η υποβολή προτασης;
Η θέλεις να πληρώσεις του χρόνου παραπάνω εισφορά για υποβολής πρότασης;
 
Δεν θα έπρεπε να έχουμε ένα βιβλιαράκι οπλοκατοχης με όλα τα όπλα που έχει ο καθένας μέσα, γιατί δεν το προωθεί η ΚΣΕ ;
και όμως υπάρχει κάτι αντίστοιχο, το ευρωπαϊκό δελτίο οπλοκατοχής που είναι ένα βιβλιαράκι για όλα τα όπλα... Θα μπορούσε εύκολα λοιπον να γίνει αυτό.
 
Για αυτό το δελτίο οπλοκατοχης το ευρωπαϊκό λέω και εγώ, κάθε φορά που θέλουν οι φωτισμένο των κυβερνήσεων μας να μας φορτώσουν ακόμα ένα βάρος επικαλούνται τις ευρωπαϊκές οδηγίες ή πρακτικές, όταν όμως η αναντιστοιχια ευρωπαϊκής ένωσης με Ελλάδα μπορεί να μας κάνει τον βίο πιο εύκολο το ξεχνάνε. Είναι βλέπεις πολύ επιλεκτικοι.
 
ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΑΓΟΡΑΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΥ ΟΠΛΟΥ

  1. Αίτηση (συνημμένο αρχείο)
  2. Υπεύθυνη Δήλωση Ν.1599/1986 (συνημμένο αρχείο) στην οποία θα δηλώνουμε:
    - Δεν εμπίπτω στις απαγορευτικές διατάξεις του άρθρου 18 του Ν.2168/1993
    - Δεν τυγχάνω φυγόδικος ή φυγόποινος
    - Δεν εκκρεμεί σε βάρος μου ποινική υπόθεση για παράβαση που προβλέπεται από το άρθρο 18 του Ν.2168/1993.
  3. Δύο (2) Ιατρικά Πιστοποιητικά (συνημμένα αρχεία), έκαστο εντός σφραγισμένου φακέλου, από ιατρό ειδικότητας Παθολόγου ή Γενικής Ιατρικής και ιατρό ειδικότητας ΨΥΧΙΑΤΡΟΥ
  4. Δύο (2) πρόσφατες έγχρωμες φωτογραφίες 4 x 3 εκ.
  5. Δύο (2) ηλεκτρονικά παράβολα αξίας €2,04 έκαστο (κωδικός 6025) που εκδίδονται από τα ΚΕΠ ή από την ηλεκτρονική διεύθυνση: https://www1.gsis.gr/sgsisapps/eparavolo/public/welcome.htm και εξοφλούνται στις τράπεζες ή μέσω ηλεκτρονικών τραπεζικών υπηρεσιών.
    (Το ένα παράβολο είναι για την έκδοση της άδειας αγοράς και το δεύτερο για την έκδοση της άδειας κατοχής)
Τα ανωτέρω δικαιολογητικά κατατίθενται όλα μαζί στο ΤΜΗΜΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ που βρίσκεται η μόνιμη κατοικία του αγοραστή (και να φέρει μαζί και την αστυνομική ταυτότητα).

* Εφόσον εφοδιαστείτε με την άδεια αγοράς και πραγματοποιηθεί η αγορά του όπλου, επιστρέφετε τις συμπληρωμένες άδειες μαζί με το όπλο ξανά στο Τμήμα για να σας χορηγήσουν την άδεια κατοχής η οποία έχει ισχύ 10 έτη.

** Δεν απαιτείται ιατρικό πιστοποιητικό εφόσον:
- Είστε κάτοχος άλλου κυνηγετικού όπλου και δεν έχει παρέλθει τριετία από την ημερομηνία χορήγησης της άδειας αυτής.
- Υπηρετείτε ως μόνιμοι στις Ένοπλες Δυνάμεις και στα Σώματα Ασφαλείας.
Τα ίδια ισχύουν από κατάστημα η ιδιώτη ; Από ιδιώτη μήπως χρειάζονται και υπεύθυνες δηλώσεις και να γράφουν τι;Αν το όπλο είναι από ιδιώτη και έχει κομμένες κάννες αλλά το μήκος είναι μέσα στα πλαίσια του νόμου χρειάζεται να συνοδεύεται από κάποιο χαρτί οπλουργου;Διαφορετικά μπορεί να υπάρχει πρόβλημα;Τα ίδια έγγραφα απαιτούνται και για ανανέωση άδειας; Ερωτήσεις για όποιον ξέρει.
 
Δεν θα έπρεπε να έχουμε ένα βιβλιαράκι οπλοκατοχης με όλα τα όπλα που έχει ο καθένας μέσα, γιατί δεν το προωθεί η ΚΣΕ ;
Γιατί μαλακίζεται και γιατί εάν γινόταν κάποια παρανομία αυτόματα θα σου κατάσχεσαν όλα τα όπλα πράγμα που δε γίνεται..Στα παραπάνω δικαιολογητικά το χαρτί πρέπει να είναι από ειδικό παθολόγο αλλιώς δεν γίνεται αποδεκτό από τα περισσότερα τμήματα.
 
Τα ίδια ισχύουν από κατάστημα η ιδιώτη ; Από ιδιώτη μήπως χρειάζονται και υπεύθυνες δηλώσεις και να γράφουν τι;Αν το όπλο είναι από ιδιώτη και έχει κομμένες κάννες αλλά το μήκος είναι μέσα στα πλαίσια του νόμου χρειάζεται να συνοδεύεται από κάποιο χαρτί οπλουργου;Διαφορετικά μπορεί να υπάρχει πρόβλημα;Τα ίδια έγγραφα απαιτούνται και για ανανέωση άδειας; Ερωτήσεις για όποιον ξέρει.
Τα βήματα που αναγράφω στην ανάρτησή μου αφορούν αγορά νέου ή μεταχειρισμένου όπλου από κατάστημα / οπλουργό.

* Για αγορά απο ιδιώτη, τα περισσότερα τμήματα ζητούν μία βεβαίωση οπλουργού.
Παλαιότερα έφτανε μια υπ. δήλωση του πωλητή για τα ακριβή στοιχεία του όπλου για να γίνει η αγοραπωλησία, αλλά αρκετά τμήματα δεν ικανοποιούνται πλέον με αυτήν τη δήλωση, οπότε προτιμούμε μια βεβαίωση οπλουργού υπογεγραμμένη / σφραγισμένη με τα στοιχεία του όπλου.

* Για την ανανέωση, χρειάζονται τα 2 πιστοποιητικά των ιατρών κι ένα πληρωμένο παράβολο 6025 (2,04ε).
Για νέες φωτό δεν είμαι σίγουρος ... .think. ... δεν έχω ανανεώσει ακόμα κυνηγετικό ...
 
Τα βήματα που αναγράφω στην ανάρτησή μου αφορούν αγορά νέου ή μεταχειρισμένου όπλου από κατάστημα / οπλουργό.

* Για αγορά απο ιδιώτη, τα περισσότερα τμήματα ζητούν μία βεβαίωση οπλουργού.
Παλαιότερα έφτανε μια υπ. δήλωση του πωλητή για τα ακριβή στοιχεία του όπλου για να γίνει η αγοραπωλησία, αλλά αρκετά τμήματα δεν ικανοποιούνται πλέον με αυτήν τη δήλωση, οπότε προτιμούμε μια βεβαίωση οπλουργού υπογεγραμμένη / σφραγισμένη με τα στοιχεία του όπλου.

* Για την ανανέωση, χρειάζονται τα 2 πιστοποιητικά των ιατρών κι ένα πληρωμένο παράβολο 6025 (2,04ε).
Για νέες φωτό δεν είμαι σίγουρος ... .think. ... δεν έχω ανανεώσει ακόμα κυνηγετικό ...
Ένα παράβολο τελικά ;γιατί πάνω γράφεις δύο.
 
Σήμερα παρελαβα την αδεια κατοχης. Ειναι πλεον ενα χαρτι Α4. Μου ειπαν οτι θα ενσωματωθει στο gov στην ψηφιακη ταυτοτητα.
Εγω ομως δεν μπορω να βγαλω ψηφιακη ταυτοτητα γιατι ειμαι στρατιωτικος.:rolleyes:
Ρωτησα να το πλαστικοποιησω και μου ειπε οτι δεν υπαρχει λογος να μην το κανω.
 
Πρό λίγου πήγα για άδεια αγοράς επειδή ισχύουν οι γνωματεύσεις γιατρών δε χρειάζεται άρα δύο παράβολα κωδικού 6025 των 2.04 € έκαστος και 2 φωτό άδεια αγοράς άδεια οπλοκατοχής.Με νόμο που ισχύει από 14/11/2022 πλέον η άδεια καταχωρείται ηλεκτρονικά και βγαίνει για το συγκεκριμένο όπλο που θέλεις να αγοράσεις έχοντας ισχύς 6 μήνες γι'αυτό αν πρόκειται για ιδιώτη χρειάζεσαι στοιχεία από την άδεια οπλοκατοχής που ήδη έχει .Έφυγα χωρίς άδεια γιατί πρέπει πρώτα να καταλήξω στο όπλο που θέλω.Το βγάζουμε άδεια και την έχουμε ψάχνοντας όπλο δεν υπάρχει τέλος.
 
Back
Top