Αγριόχοιρος

Θεαματικο!
Δεν λεω....
Ωστοσο....
Περιεχει σκηνες που δειχνουν παρανομια.
Γιλεκο,μειωτηρα ...
Οτι περναει,εκτελειται!
Πολλα μικρά ζωα.
Δειχνει πρεμουρα για την αποκτηση ΑΡΙΘΜΟΥ θηραματων.
Στο θεμα ΑΣΦΑΛΩΝ βολων...Ο Θεος μαζι τους!!!!!:confused:
Οποιον παρει ο χαρος!!
Σε καμια περιπτωση δεν θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει σαν video επιμορφωσης!:(
 
Ο ασύρματος θα έπρεπε να είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ στο κυνήγι του αγριόχοιρου κι όχι να απαγορεύεται . Αλλά ποιος μπήκε στον κόπο να κάνει μια μελέτη στην Ελλάδα κι ποιος να την διαβάσει και να την εφαρμόσει .Η θυροφυλακη κάνει πως δεν βλέπει , τα καταστήματα πουλάνε κανονικά & οι κυνηγοί τους χρησιμοποιούνε κι καλά κάνουν . Είναι ασφάλεια . Ξέχασα , κι το κράτος περνει το ΦΠΑ ....
Ακριβώς εχεις απόλυτο δίκιο σε αυτο και εγώ αυτής της άποψης ειμαι ο ασύρματος έπρεπε να ειναι υποχρεωτικός στα γουρούνια αν είχαν όλοι ασύρματο θα είχαν σωθεί πολυ άνθρωποι!!
 
Ο ασύρματος θα έπρεπε να είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ στο κυνήγι του αγριόχοιρου κι όχι να απαγορεύεται
Ισως να χεις και δικιο ομως ο νομος ως αναφορα τον ασυρματο ειναι ξεκαθαρος και οσο ισχυει κατα τη γνωμη μου,κακως πραττουν(μη παρεξηγηθω κουβεντα κανουμε και ανταλλαγη αποψεων).Εξαλλου το σκεπτικο της απαγορευσης ειναι να υπαρχει και για το θηραμα ελπιδα διαφυγης, γι αυτο το λογο υπαρχει και το οριο των 10 ατομων ανα ομαδα οπως και το τρισφαιρο.Για το θεμα της ασφαλειας(αν τεθει τετοιο ζητημα την ωρα κυνηγιου) υπαρχει εναλλακτικη λυση,το κινητο.
 
Ισως να χεις και δικιο ομως ο νομος ως αναφορα τον ασυρματο ειναι ξεκαθαρος και οσο ισχυει κατα τη γνωμη μου,κακως πραττουν(μη παρεξηγηθω κουβεντα κανουμε και ανταλλαγη αποψεων).Εξαλλου το σκεπτικο της απαγορευσης ειναι να υπαρχει και για το θηραμα ελπιδα διαφυγης, γι αυτο το λογο υπαρχει και το οριο των 10 ατομων ανα ομαδα οπως και το τρισφαιρο.Για το θεμα της ασφαλειας(αν τεθει τετοιο ζητημα την ωρα κυνηγιου) υπαρχει εναλλακτικη λυση,το κινητο.
Στην Ελλάδα φίλε μου ότι δεν μπορεί ( ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ) να ελέγξει το κράτος απλά κάνει μια απαγόρευση . Το κινητό δεν πιάνει σήμα 8 στα 10 σημεία που γίνετε κυνήγι αγριόχοιρου . Ειδικά στην Ήπειρο που είμαι . Εγώ είμαι της άποψης αφού θελουμε να αποκαλούμαστε Ευρώπη ( εμείς το λέμε μόνο αυτό , στο εξωτερικό έχουν άλλη γνώμη για εμάς ...που δεν μας τιμά ) να ισχύσει ότι γίνετε στο εξωτερικό . Δεν έχει αλαξει τίποτα προς το καλύτερο στη χώρα μας τα τελευταία 20 χρ κι ούτε θα αλαξει . Προς το χειρότερο σίγουρα .
 
Γιατι εχει πολλες 8σφαιρες!!!!!.very funny.
Μα γιατι αλλο Γιαννη???Θα κανει σιγουρα μπαμ!!!!!!!!!!!ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ!!!!!!Τα γουρουνια δεν ειναι τσιχλα να πεις δεν πειραζει περασε αυτη θα βαρεσω τις αλλες.Μπορει να μην ξαναδεις αλλο στο υπολοιπο τις χρονιας.Και φυσικα το σλογκαν οι benelli δεν σκοτωνουν ειναι αστειο για να γελαμε!!!
Έχει να κάνει με την δυνατή αντιπροσωπεία , ποιοτικα όπλα , επέκταση αποθήκης ( να μην κρυβόμαστε ) . Πολύ καλές κάνες μέχρι τα 121-123 . Κι όσοι είχαν με σταθερό τσοκαρισμα 2* δεν τα πουλάνε . Μετά που βγήκαν κάνες crio... εμένα δεν μου λέει κάτι σαν όπλο εκτός την ποιότητα βέβαια . Όντος γουρούναδες έχουν το 50% benelli . Εγώ όχι ha haaa
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις με διαφώτισατε πλήρως.
Γενικά παντως με βάση το βίντεο του Κώστα έχουν ειπωθει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα για το κυνήγι του αγριόχοιρου στην Ελλάδα.οτι οι κοσμιες πραγματικά απόψεις μας,δεν διίστανται πάντα,είναι σημάδι υγειούς διαλόγου και καρποφόρας συζήτησης.αν πάντα όλοι,συμφωνούσαμε με όλους και με όλα αυτό δεν είναι ότι καλύτερο.
 
Τώρα το ειδα κι εγώ.
Καλός δε λεω ,αλλά τι το δημοσιοποιείς ρε Καραμήτρο ;;;;
Να εισπράξεις τι ,απο τη στιγμή μάλιστα που παρανομείς και δίνεις τροφή για. σχόλια στον καθένα .
Αυτες οι ριπές και μάλιστα στον ασφαλτόδρομο είναι κατι με το οποίο βρέθηκα αντιμέτωπος μια φορά στα μέρη μου.Σε καθε περίπτωση απαρδεκτος και διπλά παράνομος.Μένω στο διπλά ......
Τώρα για το θεμα του vhf ή Uhf το θεωρώ υποκριτικο που απαγορεύεται και σηκώνει πολύ κουβέντα.
Να κλεισω σε μια αναφορά στους λεγόμενους "κρεατάκηδες" . Δεν είναι για μένα μόνο αυτοι που κάνουν αυτο η άλλο κυνήγι για τα χρήματα. Σε πολλές περιοχές λόγω έλλειψης ατόμων , στις γουρουνοπαρέες μαζεύουν άτομα χωρίς καθόλου κυνηγετικές εμπειρίες ,οι οποίοι μάλιστα το θέλουν πολύ να πανε, για να φύγουν με την σακούλα γεμάτη.
Θέός να σε φυλάξει απο δαυτους.Ακόμη και για παγανα ειναι κινδυνος θάνατος.Ειδα με τα ματια μου ,ανθρωπο με το ένα χέρι ανάπηρο ,να ρίχνει σε παγάνα και να του φεύγει το όπλο απο τα χέρια την ώρα μάλιστα που δίπλα του ήταν κι άλλος.
Δυστυχώς υπάρχουν αρκετές παρέες με τέτοια άτομα οι οποίοι εξευτελίζουν το κατα τ άλλα ωραίο αυτό κυνήγι.
 
Νικολα και οι υπόλοιποι που το κατέχετε ,γιατί κυριαρχεί στο κυνήγι του αγριόχοιρου η benelli; το εχω πραγματικά απορία αυτό μιας και το είπε ο Νικόλας.
Γιαννη αυτο που εχω καταλαβει εγω οτι σε αυτο το θεμα ειναι οι περισοτεροι το επαιρναν γιατι το εχει ο τεδε κ γ@#$ει δεν του κανει εμπλοκες κ τα σχετικα οχι οτι δεν ειναι καλα οπλα μια χαρα κανουν τι δουλεια τους απλα δεν εμπεναν στο θεμα τις πρωσοπηκης αναζητησεις κ πηγεναν καθοδηγουμενοι μερικες φορες,εκτος απο αυτους που δεν διεθεταν αρκετο μπατζετ κ πηγεναν στη μαμα ρουσια.sarcastic.
(αυτα τα εχω αποκομησει απο απαντησεις κ συζυτησεις που εχω κανει με αρκετους γουρουναδες).shoot..shoot.
 
Πολυ μικρα ζωα δεν ειδα πουθενα να χτυπαει.Απαγορευονται απο τον νομο μονο αυτα που εχουν ακομα τις γραμμες στο σωμα τους.Δεν ειδα κανενα τετοιο στο βιντεο.Κανονικα γουρουνακια της χρονιας ειδα.Ο "τοκος" δηλαδη για να μην κινδυνευει το "κεφαλαιο".Τις γουρουνες και ειδικα αυτες που πανε μπροστα στο κοπαδι δεν πρεπει να χτυπαμε.Κανεις μας ομως δεν το κανει στην Ελλαδα...
Οσο για το φωσφορουχο γιλεκο δειχνει ποσο εχει αξιολογισει ο καθενας μας την ζωη του!!!Και ειδικα στις μεγαλες παρεες.
Ο ασυρματος ειναι γεγονος πως ειναι βασικο εργαλειο για τον συντονισμο του κυνηγιου και με αυτο το σκεπτικο απαγορευεται.Δυστυχως ομως λογο του ανυπαρκτου σηματος κινητης τηλεφωνιας στα βουνα ειναι και το σοβαροτερο μεσο επικοινωνιας αν τεθει ζητημα ασφαλειας και γι αυτο κανουν ολοι τα στραβα ματια.Εκεινο ομως που θα επρεπε να απαγορευτει δια ροπαλου χωρις την παραμικρη επιείκεια ειναι το gps σκυλων σε συνδιασμο με τον ασυρματο.Αυτο θα ειναι η καταστροφη του αγριογουρουνου...
 
Πολυ μικρα ζωα δεν ειδα πουθενα να χτυπαει.Απαγορευονται απο τον νομο μονο αυτα που εχουν ακομα τις γραμμες στο σωμα τους.Δεν ειδα κανενα τετοιο στο βιντεο.Κανονικα γουρουνακια της χρονιας ειδα.Ο "τοκος" δηλαδη για να μην κινδυνευει το "κεφαλαιο".Τις γουρουνες και ειδικα αυτες που πανε μπροστα στο κοπαδι δεν πρεπει να χτυπαμε.Κανεις μας ομως δεν το κανει στην Ελλαδα...
Οσο για το φωσφορουχο γιλεκο δειχνει ποσο εχει αξιολογισει ο καθενας μας την ζωη του!!!Και ειδικα στις μεγαλες παρεες.
Ο ασυρματος ειναι γεγονος πως ειναι βασικο εργαλειο για τον συντονισμο του κυνηγιου και με αυτο το σκεπτικο απαγορευεται.Δυστυχως ομως λογο του ανυπαρκτου σηματος κινητης τηλεφωνιας στα βουνα ειναι και το σοβαροτερο μεσο επικοινωνιας αν τεθει ζητημα ασφαλειας και γι αυτο κανουν ολοι τα στραβα ματια.Εκεινο ομως που θα επρεπε να απαγορευτει δια ροπαλου χωρις την παραμικρη επιείκεια ειναι το gps σκυλων σε συνδιασμο με τον ασυρματο.Αυτο θα ειναι η καταστροφη του αγριογουρουνου...
Όντως δεν εχει μικρά με ραβδώσεις στο κορμί αλλα κατι 10ρια εχει και αρκετά αυτα ειναι κρίμα να τα βαράς αφού σε 2 χρονια θα γίνουν 40ρια γι’αυτο το λόγο το ειπα!!
 
Τα ραβδωτά φταίνε ή η ανύπαρκτη παιδεία μας (σε όλους τους τομείς).

Εννοείτε φίλε μου ότι φταίει η παιδεία μας.
Εγώ δεν κατηγόρησα τα ραβδωτά.
Τα ατυχήματα δεν τα προκαλούν τα όπλα αλλά αυτός που τραβάει την σκανδάλη.
 
Τα ραβδωτά φταίνε ή η ανύπαρκτη παιδεία μας (σε όλους τους τομείς).
Σίγουρα ειναι και θέμα παιδείας .
Ομως όλο το πλαίσιο που αφορά το κυνήγι ,την διαχείρηση ,τις απαγορεύσεις ,τους τρόπους που θα διεξάγεται το κυνήγι και το σημαντικότερο που ειναι ο τρόπος έκδοσης των αδειών ,είναι ξεπερασμένο ,πρόχειρα σχεδιασμένο και πρεπει να αλλάξει.
Πως και πότε ; Ποτέ !
Στη χώρα του τίποτα και του αρπακόλα ,δεν ελπίζω πια σε τίποτα.
 
ούτε τσίχλες να βαρούσε!!!.pop..sarcastic..asking..hit.
Πραγματικα απολαυστικο το βιντεο..την παρεα αυτη την ξερω καλα ειναι γειτονικη παρεα και εχουμε κυνηγησει παρα πολλες φορες μαζι τους..εχουν αρχηγο με κακαλα που λενε και οι περισσοτεροι ειναι πολυ καλα τουφεκια..ειδικα αυτος με την supersport ειναι φοβερος..πρωτη φορα εχω δει σκυλια σε καταδιωξη και αυτος να ειναι 20 μετρα πισω απο τα σκυλια πολυ δυνατο ποδι και τουφεκια φαρμακι..δεν του ξεφευγει τιποτα..οσο για τα 4 φυσιγγια ειναι αυτο που αναφερθηκε και πιο πανω η συγκεκριμενη περνει και 1 κατω απο την γλωσσα..και απο θεμα ασφαλειας που θα ριξει παρα πολυ προσεκτικος και χρησιμοποιει σχεδον παντα μονοβολα
 
Back
Top