Αγριόχοιρος

ωραίος ,φαίνεται ότι το έχει το κατέχει και πολύ μάλιστα
2 ερωτήσεις χωρίς να παρεξηγηθώ μιας και δεν γνωρίζω απο αυτό το κυνήγι
1.στο 5,16 τουφεκάει κι όταν ζυγώνει το θήραμα στα 60-70 μέτρα φαίνεται αυτοκίνητο .fff.
2.στο 8,55 παίρνει 4 γουρούνια με 4 φυσίγγια(φάουλ μεγάλο να φαίνεται)όπως παρατηρεί κι ο Γεράσιμος παραπάνω,επίσης θεωρώ τις τουφεκιές σε άσφαλτο πολύ επικίνδυνες με δράμια η μονόβολα .fff.
προσωπικά και παίρνοντας όλη την ευθύνη των γραφόμενων μου τον θεωρώ φανατισμένο μ αυτό που κάνει με συνέπεια να χάνει κάθε σεβασμό γι αυτό που κάνει δείχνει ότι κυνηγά μόνο για το κρέας με ότι αποδίδει αυτό
αν πήγαινα μια φορά παρέα του δεν θα ξαναπήγαινα χωρίς να κάνω τον όσιο παρθένιο :)
Μάκη μόνο τυχαία δεν είναι τα συχνά ατυχήματα που συμβαίνουν στο συγκεκριμένο είδος κυνηγιού.
 
ωραίος ,φαίνεται ότι το έχει το κατέχει και πολύ μάλιστα
2 ερωτήσεις χωρίς να παρεξηγηθώ μιας και δεν γνωρίζω απο αυτό το κυνήγι
1.στο 5,16 τουφεκάει κι όταν ζυγώνει το θήραμα στα 60-70 μέτρα φαίνεται αυτοκίνητο .fff.
2.στο 8,55 παίρνει 4 γουρούνια με 4 φυσίγγια(φάουλ μεγάλο να φαίνεται)όπως παρατηρεί κι ο Γεράσιμος παραπάνω,επίσης θεωρώ τις τουφεκιές σε άσφαλτο πολύ επικίνδυνες με δράμια η μονόβολα .fff.
προσωπικά και παίρνοντας όλη την ευθύνη των γραφόμενων μου τον θεωρώ φανατισμένο μ αυτό που κάνει με συνέπεια να χάνει κάθε σεβασμό γι αυτό που κάνει δείχνει ότι κυνηγά μόνο για το κρέας με ότι αποδίδει αυτό
αν πήγαινα μια φορά παρέα του δεν θα ξαναπήγαινα χωρίς να κάνω τον όσιο παρθένιο :)
Κατά την γνώμη μου κυνηγά πολυ επικίνδυνα οπως τα λες..τώρα κατάλαβα πως σκοτώνονται σε αυτά τα κυνήγια.δεν θέλει και πολύ να γίνει το κακό αν δεν υπάρχει παιδεία,ειδικά με τα δράμια και τα μόνοβολα.Οπως είπε και ο Γεράσιμος μόνο τυχαία δεν είναι τα ατυχήματα σε αυτό το κυνήγι,συμφωνώ απόλυτα.
 
Η κάμερα δείχνει πάντα ότι το θήραμα είναι μακριά . Το θέμα ασφαλείας το κανονίζει ο αρχηγός της ομάδας κι που θα μπούνε τα καρτερία . Κι να υπάρχει καρτέρι κοντά σε άλλο θα βάλει ποιο έμπειρους σε αυτά τότε για αποφύγει ατυχήματος . Σε ομάδες των ..20 ατόμων πάντα θα υπάρχουν 2-3 άσχετοι . Τώρα από κρεαταδες ... κι όταν κάποιος έχει 100 τσίχλες η 20 φασσες χτυπημένες δεν είναι κρεατας ;Ο γουρούνας είναι ; Άρα δεν ισχύει για μένα .
 
Κατά την γνώμη μου όλες οι γνώμες είναι σεβαστές και μόνο κερδος θα έχουμε από το να λέει ο καθενας την άποψη του..εγω δεν έχω καμία εμπειρία από τέτοιο κυνήγι.
Στο 8,05 κόπηκε το αίμα μου..τουφεκαει κάτω και ακριβώς απέναντι βρίσκετε άνθρωπος .αν εξοστρακιστεί ένα δράμι η ενα μόνοβολο ήταν πιθανόν να γίνοταν ατύχημα,κατά την γνώμη μου πάντα.
 
Και το καπρι της τελευταίας μέρας 7 άτομα η παρεα (εγώ έλειπα λόγω δουλειάς )το καπρακι 45 κιλά καθαρό .sarcastic..sarcastic.
Κώστα και του χρόνου με υγεία σε όλη την παρέα σου! Ωραίες εικόνες,ωραίο κυνήγι! Μπραβο σας!
 
ούτε τσίχλες να βαρούσε!!!.pop..sarcastic..asking..hit.
Παντως πέρα από αυτά που γράψαμε περί επικινδυνότητας,και όλα τα αλλά σαν αρνητικά που ειπώθηκαν ,το βίντεο είναι πραγματικα απολαυστικό,και σαν σκοπευτής αυτός με την benelli (supersport) φαίνεται τρομερός....βέβαια το πρώτο που μετράει είναι η ασφάλεια και αυτό πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ΠΑΝΤΑ όλοι μας..
 
ωραίος ,φαίνεται ότι το έχει το κατέχει και πολύ μάλιστα
2 ερωτήσεις χωρίς να παρεξηγηθώ μιας και δεν γνωρίζω απο αυτό το κυνήγι
1.στο 5,16 τουφεκάει κι όταν ζυγώνει το θήραμα στα 60-70 μέτρα φαίνεται αυτοκίνητο .fff.
2.στο 8,55 παίρνει 4 γουρούνια με 4 φυσίγγια(φάουλ μεγάλο να φαίνεται)όπως παρατηρεί κι ο Γεράσιμος παραπάνω,επίσης θεωρώ τις τουφεκιές σε άσφαλτο πολύ επικίνδυνες με δράμια η μονόβολα .fff.

προσωπικά και παίρνοντας όλη την ευθύνη των γραφόμενων μου τον θεωρώ φανατισμένο μ αυτό που κάνει με συνέπεια να χάνει κάθε σεβασμό γι αυτό που κάνει δείχνει ότι κυνηγά μόνο για το κρέας με ότι αποδίδει αυτό
αν πήγαινα μια φορά παρέα του δεν θα ξαναπήγαινα χωρίς να κάνω τον όσιο παρθένιο :)

Εστιασες ακριβώς εκεί που πρέπει ;) αυτός ο φανατισμός είναι που μπορεί να κάνει κάποιον να ρίχνει έτσι και μην σκεφτεί τι υπάρχει από πίσω
 
Η κάμερα δείχνει πάντα ότι το θήραμα είναι μακριά . Το θέμα ασφαλείας το κανονίζει ο αρχηγός της ομάδας κι που θα μπούνε τα καρτερία . Κι να υπάρχει καρτέρι κοντά σε άλλο θα βάλει ποιο έμπειρους σε αυτά τότε για αποφύγει ατυχήματος . Σε ομάδες των ..20 ατόμων πάντα θα υπάρχουν 2-3 άσχετοι . Τώρα από κρεαταδες ... κι όταν κάποιος έχει 100 τσίχλες η 20 φασσες χτυπημένες δεν είναι κρεατας ;Ο γουρούνας είναι ; Άρα δεν ισχύει για μένα .
Νικόλα ούτε με τους κυνηγούς τσίχλας η φάσσας συμφωνώ στα μεγάλα νούμερα που συμβαίνουν πολύ σπάνια.....κανείς όμως δεν πουλάει όσες κι αν κτυπήσει ;) στο γουρούνι μιλάμε για πάνω από μεροκάμματο
όπως γράφω παραπάνω δεν είμαι όσιος παρθένιος κι αν βρώ τσίχλες και μπορώ να ξεπεράσω το όριο ναι θα το κάνω.......έχει όμως να μου συμβεί αρκετά χρόνια :)
υ.σ. κυνηγώ καρτέρι μόνο
 
Νικόλα ούτε με τους κυνηγούς τσίχλας η φάσσας συμφωνώ στα μεγάλα νούμερα που συμβαίνουν πολύ σπάνια.....κανείς όμως δεν πουλάει όσες κι αν κτυπήσει ;) στο γουρούνι μιλάμε για πάνω από μεροκάμματο
όπως γράφω παραπάνω δεν είμαι όσιος παρθένιος κι αν βρώ τσίχλες και μπορώ να ξεπεράσω το όριο ναι θα το κάνω.......έχει όμως να μου συμβεί αρκετά χρόνια :)
υ.σ. κυνηγώ καρτέρι μόνο
Εμείς Μάκη , κυνηγάμε λαγό κυρίως κι τελευταίο 1,5 μήνα γουρούνια . Ενδιάμεσα κυνηγάω φασσα . Κι τον τελευταίο μήνα κοτσύφια -τσίχλες . Συγουρα υπάρχουν κάποιοι που πουλάνε το κρέας . Υπάρχουν ακόμα κάποιοι που κυνηγάνε βάλτο κι προμηθεύουν της ταβέρνες . Θυμάμαι πριν απαγορεύτει ένα ανάχωμα στα μέρη μου ερχόταν κάθε βδομάδα η θυροφυλακη να μας ζητήσει άδειες . Μέσα στη βάλτο γινόταν γάμος . Μετά απαγόρευσαν το ανάχωμα κι κυνηγάνε μέσα με την ησυχία τους οι λαθροθήρες . Εχει υπόψην σου ότι εμείς από τα 8 -9 άτομα ( οι μισοί είναι 70+ χρ ) αυτά τα 10 - 20 το πολύ γουρούνια που χτυπάμε την σεζόν ζήτημα αν τρώμε το κρέας 5 άτομα . Το μοιράζουμε σε φίλους , συγγενείς & σε ένα τραπέζι σε ταβέρνα με φίλους .αλλα πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις !!
 
Το παλικαρι το κατεχει πολυ καλα!!Ειναι πολυ δυνατο τουφεκι και οχι μονο.Θεμα ασφαλειας δεν υπαρχει πουθενα.Το αυτοκινητο στο 5,16 πιθανοτατα ειναι το δικο του.Υπαρχει ομως μεταξυ τους στροφη και μαλλιστα μεγαλη.Ακομα και καρτερι αλλο να ειχε εκει στο αυτοκινητο αν κρατησουν τις θεσεις τους δεν υπαρχει προβλημα.Καθε καρτερι πρεπει να γνωριζει με ακριβεια που ειναι το αλλο και να μην αλλαζει θεση!!
Το θεμα των εξοστρακισεων που εθιξε ο Μακης ειναι υπαρκτο.Και οχι μονο στην ασφαλτο αλλα και σε πετρωδες εδαφη κτλ.Ειναι το μερος ομως ελενχομενο και περιοριζεται πολυ η πιθανοτητα "ζημιας" απ αυτο το λογο.
Η μονη πολυ μεγαλη μ@λ@κι@ που εχει το βιντεο ειναι τα πολλα φυσιγγια.Δεν υπαρχει λογος να το ανεβασεις δημοσια.Κρατα το για τον εαυτο σου!!!!!!
 
Η κάμερα δείχνει πάντα ότι το θήραμα είναι μακριά . Το θέμα ασφαλείας το κανονίζει ο αρχηγός της ομάδας κι που θα μπούνε τα καρτερία . Κι να υπάρχει καρτέρι κοντά σε άλλο θα βάλει ποιο έμπειρους σε αυτά τότε για αποφύγει ατυχήματος . Σε ομάδες των ..20 ατόμων πάντα θα υπάρχουν 2-3 άσχετοι . Τώρα από κρεαταδες ... κι όταν κάποιος έχει 100 τσίχλες η 20 φασσες χτυπημένες δεν είναι κρεατας ;Ο γουρούνας είναι ; Άρα δεν ισχύει για μένα .
Σωστος!!!!
 
Εμείς Μάκη , κυνηγάμε λαγό κυρίως κι τελευταίο 1,5 μήνα γουρούνια . Ενδιάμεσα κυνηγάω φασσα . Κι τον τελευταίο μήνα κοτσύφια -τσίχλες . Συγουρα υπάρχουν κάποιοι που πουλάνε το κρέας . Υπάρχουν ακόμα κάποιοι που κυνηγάνε βάλτο κι προμηθεύουν της ταβέρνες . Θυμάμαι πριν απαγορεύτει ένα ανάχωμα στα μέρη μου ερχόταν κάθε βδομάδα η θυροφυλακη να μας ζητήσει άδειες . Μέσα στη βάλτο γινόταν γάμος . Μετά απαγόρευσαν το ανάχωμα κι κυνηγάνε μέσα με την ησυχία τους οι λαθροθήρες . Εχει υπόψην σου ότι εμείς από τα 8 -9 άτομα ( οι μισοί είναι 70+ χρ ) αυτά τα 10 - 20 το πολύ γουρούνια που χτυπάμε την σεζόν ζήτημα αν τρώμε το κρέας 5 άτομα . Το μοιράζουμε σε φίλους , συγγενείς & σε ένα τραπέζι σε ταβέρνα με φίλους .αλλα πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις !!
Συμφωνω απολυτα!!!
 
κυριαρχει σε αυτο το κυνηγι η benneli
Νικολα και οι υπόλοιποι που το κατέχετε ,γιατί κυριαρχεί στο κυνήγι του αγριόχοιρου η benelli; το εχω πραγματικά απορία αυτό μιας και το είπε ο Νικόλας.
 
Το θεμα με την εμπορια των θηραματων δεν νομιζω οτι εχει σχεση με μια συγκεκριμενη κατηγορια.Αυτοι που το κανουν το κανουν παντου.
Και γουρουνι πουλανε...και λαγο πουλανε...και παπιες πουλανε..και τσιχλες!!!Αυτοι ομως συνηθως δεν ειναι μερακλιδες κυνηγοι με τον τροπο που το βλεπουμε οι υπολοιποι.Αυτοι θα χτυπησουν για να πουλησουν το λαγο με τα φωτα.Και πρεπει στην γυρα που θα κανουν να μασουν αρκετους για να βγει το μεροκαματο...Υπαρχει περιπτωση ενας που κυνηγα με τα λαγοσκυλα του που φροντιζει περισοτερο απ τα παιδια του να πουλησει τον λαγο???Νομιζω πως οχι.
Στα γουρουνια που θα παρεις μερτικο απο τοσα ατομα της παρεα τι μεροκαματο να παρεις??Ουτε τα εξοδα δεν βγαζεις!!!Αν πας ομως το βραδυ μονος στο καρτερι θα βγει το μεροκαματο.sarcastic.κτλ κτλ κτλ.....και στις τσιχλες με τον κραχτη και στις παπιες...και ...κτλ κτλ
Και κατι ακομα.Τις περισοτερες φορες αυτο που μας οδηγει στην υπερβαση ειναι το παθος!!!Αυτο μας καταλαμβανει εστω και στιγμιαια καποιες φορες και βαραμε μια τσιχλα πανω απ το οριο μια παπια και γιατι οχι και ενα γουρουνι...hair.
 
Νικολα και οι υπόλοιποι που το κατέχετε ,γιατί κυριαρχεί στο κυνήγι του αγριόχοιρου η benelli; το εχω πραγματικά απορία αυτό μιας και το είπε ο Νικόλας.
Γιατι εχει πολλες 8σφαιρες!!!!!.very funny.
Μα γιατι αλλο Γιαννη???Θα κανει σιγουρα μπαμ!!!!!!!!!!!ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ!!!!!!Τα γουρουνια δεν ειναι τσιχλα να πεις δεν πειραζει περασε αυτη θα βαρεσω τις αλλες.Μπορει να μην ξαναδεις αλλο στο υπολοιπο τις χρονιας.Και φυσικα το σλογκαν οι benelli δεν σκοτωνουν ειναι αστειο για να γελαμε!!!
 
Νικολα και οι υπόλοιποι που το κατέχετε ,γιατί κυριαρχεί στο κυνήγι του αγριόχοιρου η benelli; το εχω πραγματικά απορία αυτό μιας και το είπε ο Νικόλας.
Έχει να κάνει με την δυνατή αντιπροσωπεία , ποιοτικα όπλα , επέκταση αποθήκης ( να μην κρυβόμαστε ) . Πολύ καλές κάνες μέχρι τα 121-123 . Κι όσοι είχαν με σταθερό τσοκαρισμα 2* δεν τα πουλάνε . Μετά που βγήκαν κάνες crio... εμένα δεν μου λέει κάτι σαν όπλο εκτός την ποιότητα βέβαια . Όντος γουρούναδες έχουν το 50% benelli . Εγώ όχι ha haaa
 
Το θεμα με την εμπορια των θηραματων δεν νομιζω οτι εχει σχεση με μια συγκεκριμενη κατηγορια.Αυτοι που το κανουν το κανουν παντου.
Και γουρουνι πουλανε...και λαγο πουλανε...και παπιες πουλανε..και τσιχλες!!!Αυτοι ομως συνηθως δεν ειναι μερακλιδες κυνηγοι με τον τροπο που το βλεπουμε οι υπολοιποι.Αυτοι θα χτυπησουν για να πουλησουν το λαγο με τα φωτα.Και πρεπει στην γυρα που θα κανουν να μασουν αρκετους για να βγει το μεροκαματο...Υπαρχει περιπτωση ενας που κυνηγα με τα λαγοσκυλα του που φροντιζει περισοτερο απ τα παιδια του να πουλησει τον λαγο???Νομιζω πως οχι.
Στα γουρουνια που θα παρεις μερτικο απο τοσα ατομα της παρεα τι μεροκαματο να παρεις??Ουτε τα εξοδα δεν βγαζεις!!!Αν πας ομως το βραδυ μονος στο καρτερι θα βγει το μεροκαματο.sarcastic.κτλ κτλ κτλ.....και στις τσιχλες με τον κραχτη και στις παπιες...και ...κτλ κτλ
Και κατι ακομα.Τις περισοτερες φορες αυτο που μας οδηγει στην υπερβαση ειναι το παθος!!!Αυτο μας καταλαμβανει εστω και στιγμιαια καποιες φορες και βαραμε μια τσιχλα πανω απ το οριο μια παπια και γιατι οχι και ενα γουρουνι...hair.

Πολύ σωστός σε όλα. Εγώ προσωπικά κυνηγάω λαγο με τα σκυλιά μου γιατί μου προσφέρει τεράστια συγκίνηση. Από την πρώτη στιγμή που θα πιάσω ντόρο, εκεί που θα χρειαστεί να τα βοηθήσω γιατι τον χανουν, μέχρι το ξεφωλιασμα και την δίωξη που φτανει η αδρεναλινη στο φουλ. Σε καθε σημείο του κυνηγιού αυτού πρέπει να δουλέψουν όλα σωστά για να έχεις θετικό αποτέλεσμα. Και όχι όλα αυτά δεν εξαγοράζονται. Δυστυχώς όπως και παντού άλλωστε υπάρχουν και άνθρωποι που το βλέπουν διαφορετικά. Δεν πιστεύω όμως ότι ανήκουν στην οικογένεια των κυνηγών. Άλλο κυνηγός άλλο λαθροθηρας.
 
ωραίος ,φαίνεται ότι το έχει το κατέχει και πολύ μάλιστα
2 ερωτήσεις χωρίς να παρεξηγηθώ μιας και δεν γνωρίζω απο αυτό το κυνήγι
1.στο 5,16 τουφεκάει κι όταν ζυγώνει το θήραμα στα 60-70 μέτρα φαίνεται αυτοκίνητο .fff.
2.στο 8,55 παίρνει 4 γουρούνια με 4 φυσίγγια(φάουλ μεγάλο να φαίνεται)όπως παρατηρεί κι ο Γεράσιμος παραπάνω,επίσης θεωρώ τις τουφεκιές σε άσφαλτο πολύ επικίνδυνες με δράμια η μονόβολα .fff.
προσωπικά και παίρνοντας όλη την ευθύνη των γραφόμενων μου τον θεωρώ φανατισμένο μ αυτό που κάνει με συνέπεια να χάνει κάθε σεβασμό γι αυτό που κάνει δείχνει ότι κυνηγά μόνο για το κρέας με ότι αποδίδει αυτό
αν πήγαινα μια φορά παρέα του δεν θα ξαναπήγαινα χωρίς να κάνω τον όσιο παρθένιο :)
Μακη να συμπληρωσω επιπλεον(συγγνωμη κιολας) οτι 1.στο 5.35 ριχνει 5 φυσιγγια 2.ο καραμπινιερος που μας δειχνει και το προσωπο του ειναι χωρις γιλεκο φωσφοριζε 3. βρε παιδια ο ασυρματος ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΤΑΙ...εκτος της φωνης που ακουγεται καθε λιγο και λιγακι φαινεται και μια κεραια....μη πω σαν τι...Δυστυχως κανουν πολυ επικινδυνο κυνηγι χωρις τουλαχιστον το στοιχειωδη φοβο και τις απαραιτητες προφυλαξεις.....μακαρι να μη βγω αληθινος αλλά δε τους βλεπω καλα,ολο και τους τρωει το αιμα τους για κανα ατυχημα.....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!
 
Μακη να συμπληρωσω επιπλεον(συγγνωμη κιολας) οτι 1.στο 5.35 ριχνει 5 φυσιγγια 2.ο καραμπινιερος που μας δειχνει και το προσωπο του ειναι χωρις γιλεκο φωσφοριζε 3. βρε παιδια ο ασυρματος ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΤΑΙ...εκτος της φωνης που ακουγεται καθε λιγο και λιγακι φαινεται και μια κεραια....μη πω σαν τι...Δυστυχως κανουν πολυ επικινδυνο κυνηγι χωρις τουλαχιστον το στοιχειωδη φοβο και τις απαραιτητες προφυλαξεις.....μακαρι να μη βγω αληθινος αλλά δε τους βλεπω καλα,ολο και τους τρωει το αιμα τους για κανα ατυχημα.....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!
Ο ασύρματος θα έπρεπε να είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ στο κυνήγι του αγριόχοιρου κι όχι να απαγορεύεται . Αλλά ποιος μπήκε στον κόπο να κάνει μια μελέτη στην Ελλάδα κι ποιος να την διαβάσει και να την εφαρμόσει .Η θυροφυλακη κάνει πως δεν βλέπει , τα καταστήματα πουλάνε κανονικά & οι κυνηγοί τους χρησιμοποιούνε κι καλά κάνουν . Είναι ασφάλεια . Ξέχασα , κι το κράτος περνει το ΦΠΑ ....
 
Back
Top