Αγριόχοιρος

Γιατι να σου επιτεθουν βρε Μανολιο ?

Εννοώ αν τουφεκίσεις ένα μικρό ή βρεθείς στο δρόμο τους. Το άγριο έχει έντονο το ένστικτο να φύγει εξ'ου και πιο καχύποπτο. Τώρα Κωστή μου αυτά συζητάνε στην παρέα, δεν μου έχει επιτεθεί και κανένα ποτέ.
 
Εννοώ αν τουφεκίσεις ένα μικρό ή βρεθείς στο δρόμο τους. Το άγριο έχει έντονο το ένστικτο να φύγει εξ'ου και πιο καχύποπτο. Τώρα Κωστή μου αυτά συζητάνε στην παρέα, δεν μου έχει επιτεθεί και κανένα ποτέ.
Δεν ξερω αν εχουν διαφορα στην αντιδραση οι φιλοι Γουρουναδες θα ξερουν καλυτερα
Το σιγουρο ειναι απο αυτο που εχω ακουσει στο χωριο μου και αυτο που σου λενε οι παλιες Καραβανες ειναι να
μην στεκεσαι σε μονοπατια την ωρα της διωξης ειδικα σε σφιχτα μερη που δεν εχει και πολλη ορατοτητα γιατι θα σε παρει σβαρνα ;)
 
μην στεκεσαι σε μονοπατια την ωρα της διωξης
Ισχυει Κώστα. Τα ζώα έχουν συγκεκριμένες οδους στα δάση. Το ίδιο γινεται και με τα αλλα τριχωτα όπως το ελάφι.
Η συγκεκριμένη φώτο δείχνει ένα τέτοιο μονοπατι ελαφιού που εντόπισε ο φανατικός κυνηγός, υπεύθυνος της σχολής Δασολογίας του Goeetingen, κατα τη ξενάγηση στα περιαστικα δάση.




*Δεν φανταζεστε πως με κοίταξε όταν ακουσε ότι το ζαρκάδι είναι στην ελλάδα υπο καθεστως προστασίας εδω και τουλάχιστον 80 ετη!
 
Οντως αυτο ισχυει με τα μονοπατια..επιτηθεται οχι μονο για τον λογο οτι θελει να φυγει και αρα παιζει την ζωη του κορωνα γραμματα αλλα και επειδη τα γουρουνια εχουν τα ματια συο πλαι και μπροστα εχουν στο κεντρο ενα κενο οποτε δεν βλεπουν τι ειναι μπροστα τους..προηγουμενως μιλαγα με τον πατερα μου και μου ανεφερε περιστατικο της Κυριακης σε αλλη παρεα που του βγηκε το ζωο δεν σκαει το πρωτο φυσιγγι και στραφηκε κατα πανω του..χοροπηδαγε μου λεει και αυτος το εσπρωχνε με την καννη μεχρι που εφυγε καο το αποτελειωσε ο παγανιερης που ηταν κοντα
 
[QUOTE="MiltosL, post: 227783, member: 532"......μιλαγα με τον πατερα μου και μου ανεφερε περιστατικο της Κυριακης σε αλλη παρεα που του βγηκε το ζωο δεν σκαει το πρωτο φυσιγγι και στραφηκε κατα πανω του..χοροπηδαγε μου λεει και αυτος το εσπρωχνε με την καννη μεχρι που εφυγε καο το αποτελειωσε ο παγανιερης που ηταν κοντα[/QUOTE]
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ :
1. Τι χρώμα είχε το σώβρακό του μετα.;)
2. Πηγε να ξαναπάρει φυσίγγια απο το ίδιο Μαγαζι;
3. Πόσο το δίνει το όπλο;
 
Απ οσο ξερω λευκο ηταν..προκειται για παλιο γουρουνα που εχει "σπασει η χολη του" που λεμε..φυσιγγια σιγουρα τον βλεπω να αλλαζει οσο για το οπλο δεν του φταιει αυτο για την αφλογιστια..βεβαια τυχαινει αφλογιστια πολλες φορες ακομα και σε μας τους ιδιογομωτες που βλεπουμε το καψυλι..ππσο μαλλον στα αγοραστα που βαδιζεις στα τυφλα
 
Απ οσο ξερω λευκο ηταν..προκειται για παλιο γουρουνα που εχει "σπασει η χολη του" που λεμε..φυσιγγια σιγουρα τον βλεπω να αλλαζει οσο για το οπλο δεν του φταιει αυτο για την αφλογιστια..βεβαια τυχαινει αφλογιστια πολλες φορες ακομα και σε μας τους ιδιογομωτες που βλεπουμε το καψυλι..ππσο μαλλον στα αγοραστα που βαδιζεις στα τυφλα
Σε τέτοιες (λίγες αλλά κρίσιμες περιπτώσεις) αφλογηστίας, μόνο ενα όπλο έχει το πλεονέκτημα.......οι περιφρονημενες επαναληπτικές (χραπα χρουπα).
Ααααααα ξέχασα και τα δισκάνδαλα δίκανα.
 
Σε τέτοιες (λίγες αλλά κρίσιμες περιπτώσεις) αφλογηστίας, μόνο ενα όπλο έχει το πλεονέκτημα.......οι περιφρονημενες επαναληπτικές (χραπα χρουπα).
Ααααααα ξέχασα και τα δισκάνδαλα δίκανα.
Συμφωνω απολυτα μαζι σου Γιαννη..εκεινη την ωρα πανω στην ενταση το θεμα ειναι να ενεργησεις ψυχραιμα και να ξαναοπλισεις..πανω στην ενταση θυμαμαι μια φορα μου βγηκε κοπαδι με 8 ζωα εριξα και τις 3 στην μανα και μετα προλαβα και εριξα αλλες 5 κανοντας την καραμπινα μονοκανο..τελικος απολογισμος 5 ζωα ειχα παρει τοτε και εχω να το λεω οτι το παν σε αυτο το κυνηγι ειναι η ψυχραιμια..θες η κουραση ολη μερα θες η ενταση της παγανας και τα σκυλια θες αυτο το αγριο θηραμα παιζουν πολλα ρολο γι αυτο γινοντε και τοσα ατυχηματα
 
Εγραψε παλι η ομαδα μας σημερα με δυο σκροφες απο ενα μικρο κοπαδακι
Εγραψε παλι η ομαδα μας σημερα με δυο σκροφες απο ενα μικρο κοπαδακι
τα βαλσαμωσε η τουφεκιαααα βλεπω,,,καλοφαγωτααααα.shake hands.bbq2ffff.seveys..seveys.
 
Να ποιος φταίει για το πλήθος των αγριόχοιρων .....
http://www.knf.gr/tora-ftaine-oi-ky...-tin-anekselegkti-katastasi-ta-agriogourouna/

Το διάβασα το πρωί και πραγματικά απορώ, τα ναρκωτικά είναι ελεύθερα εκεί στο Υπουργείο. Δλδ οι κυνηγετικές οργανώσεις έκαναν απελευθερώσεις ήμερων γουρουνιών;;; Θα μας τρελάνουν τελείως. Τόση ανικανότητα ποια, να δικαιολογήσεις τη θέση σου με οποιοδήποτε τρόπο.
 
Το διάβασα το πρωί και πραγματικά απορώ, τα ναρκωτικά είναι ελεύθερα εκεί στο Υπουργείο. Δλδ οι κυνηγετικές οργανώσεις έκαναν απελευθερώσεις ήμερων γουρουνιών;;; Θα μας τρελάνουν τελείως. Τόση ανικανότητα ποια, να δικαιολογήσεις τη θέση σου με οποιοδήποτε τρόπο.
Μανολιο εγώ τους παραδέχομαι
Οι άνθρωποι ξέρουν να χρησιμοποιούν την λάσπη και την προπαγάνδα όσο κανείς άλλος γι'αυτό και βρίσκονται σε καίριες θέσεις στο Υπουργείο
Άλλωστε δεν είναι τυχαίο που ταίριαξαν με αυτο το τσίρκο που λέγεται Συριζα-Ανελ
 
Back
Top