Αγριόχοιρος

Γουατ ις δις;... Το κουιζ της ημέρας... View attachment 58290
Δεν μπορώ να καταλάβω το μέγεθος του πατήματος, μεγάλη πιθανότητα για λύκο.
Θα μας βοηθούσε να μας πεις πόσα εκατοστά μπορεί να είναι περίπου, εαν το βλέπεις σαν ένα ογκώδες σκυλο.

Ζαρκάδι δεν είναι διότι τα παρανυχα θα ήταν πίσω και κεντρικά.
Αργιογουρουνο δεν είναι γιατί θα ήταν στρογγυλεμενα τα νύχια του και τα παρανυχα θα ήταν ανοιχτά αλλά αρκετά πιο πίσω.
 
Κουτσό έπαιζε?το άλλο πόδι ❓ (ωωωωωωω βρήκα κόκκινο ερωτηματικό)
Φαινεται ξεκαθαρα και το δευτερο μπροστινο Τζωνη

Μην περιμενεις να δεις ποτε τα ιχνη ζωου εν κινηση τα ιδια

Συνηθως
Μονο σε σταση ελεγχου γινεται αυτο και εκει καποτε και οχι παντα

Ποτε δεν εχουν το βαρος ισοκατανεμημενο

Εξαιρεση τα ζωα που ´´νιβονταί´´
Ισοροποντας στα πισω ποδια και εκει ομως ακομη ειναι αναλογα το τεραιν και δεν το κανουν τυχαια

Ειναι αναλογα την εποχη και την ενοχληση του τοπου απο θηρευτες

Συμηθως τα μπροστινα ιχνη εχουν διαφορετικο αποτυπωμα σε βαθος και σε ευθεια

Εξαιρεσεις φυσικα υπαρχουν καθως στην φυση σταθερο και απολυτο δεν υπαρχει
 
Δεν μπορώ να καταλάβω το μέγεθος του πατήματος, μεγάλη πιθανότητα για λύκο.
Θα μας βοηθούσε να μας πεις πόσα εκατοστά μπορεί να είναι περίπου, εαν το βλέπεις σαν ένα ογκώδες σκυλο.

Ζαρκάδι δεν είναι διότι τα παρανυχα θα ήταν πίσω και κεντρικά.
Αργιογουρουνο δεν είναι γιατί θα ήταν στρογγυλεμενα τα νύχια του και τα παρανυχα θα ήταν ανοιχτά αλλά αρκετά πιο πίσω.
κωστη...ζαρκαδι λεμε..εχεις δει πατημασιες απο λυκο;...ο λυκος δεν εχει οπλές...το χναρι δεν ειναι σημερινο παντως...
 
κωστη...ζαρκαδι λεμε..εχεις δει πατημασιες απο λυκο;...ο λυκος δεν εχει οπλές...το χναρι δεν ειναι σημερινο παντως...
Από λύκο έχω δει ελάχιστες φορές... Όπως και το μέγεθος δεν μπορούσα να αντιληφθώ για αυτό ρώτησα.
Αυτά που βλέπω είναι νύχια, όχι οπλές. Ετσι το κατάλαβαινω εγώ.
Τα σημεία που έχω σημειώσει στη φωτογραφια πως έγιναν από το ζαρκαδι;
 

Attachments

  • Screenshot_20221019_210718_com.android.chrome_edit_466972636567805.jpg
    Screenshot_20221019_210718_com.android.chrome_edit_466972636567805.jpg
    357,2 KB · Προβολές: 56
τα δυο κεντρικα ειναι απο το δεξι ποδι του...αριστερα φαινεται η οπλη απο το αριστερο του ποδι...δεξια ειναι η τρυπα απο τη γκλιτσα του πατερα μου ...την κουβαλαει μαζι επειδη εχει ασταθεια οταν περπαταει
 
τα δυο κεντρικα ειναι απο το δεξι ποδι του...αριστερα φαινεται η οπλη απο το αριστερο του ποδι...δεξια ειναι η τρυπα απο τη γκλιτσα του πατερα μου ...την κουβαλαει μαζι επειδη εχει ασταθεια οταν περπαταει
Δεν μέτρησα ένα πολύ βασικό παράγοντα την γκλίτσα.
Να είναι καλά να πηγαίνετε παρέα για κυνήγι.
 

Attachments

  • Screenshot_20221019_212949_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20221019_212949_com.android.chrome.jpg
    169,4 KB · Προβολές: 50
C6-FE7561-0010-41-BC-A8-F7-34711-CAFD118.jpg

Σήμερα δεν τον βρήκαμε…Θα τα πούμε το Σαββατοκύριακο!
 
Μάλλον βρήκατε τον τραγοπόδαρο, τον Πάνα. Προσοχή μόνο όταν τον συναντήσετε, είναι κι αυτός κυνηγός.....sarcastic.
pan8.jpg
ΥΓ: στον αμφορέα πάνω δεξιά φαίνεται και ένα άλλο καλό παλληκάρι, ο Πρίαπος, προστάτης του προστάτη;)
 
Μάλλον βρήκατε τον τραγοπόδαρο, τον Πάνα. Προσοχή μόνο όταν τον συναντήσετε, είναι κι αυτός κυνηγός.....sarcastic.
View attachment 58323
ΥΓ: στον αμφορέα πάνω δεξιά φαίνεται και ένα άλλο καλό παλληκάρι, ο Πρίαπος, προστάτης του προστάτη;)
Γράφε τέτοια να σταματήσουν μερικοί το κυνήγι ...
 
Κάθε άλλο, κανένα υπονούμενο. Απλά η διατύπωση κάποιων κανόνων και απαιτήσεων δείχνει την σοβαρότητα και επαγγελματική προσέγγιση του θέματος "κυνήγι αγριόχοιρου".

Από την άλλη, αυτό θα είναι προς το συμφέρον όλων μας, αν αρχίσουμε να βάζουμε ξεκάθαρους κανόνες και απαιτήσεις που θα ισχύουν για ΟΛΕΣ τις κυνηγο-ομάδες αγριόχοιρου. Γιατί μέχρι σήμερα και κάτω από το κάλυμμα της ελευθερίας, της παράδοσης και του αθλητισμού, κάνει ο καθένας κατά το δοκούν ΟΤΙ αυτός νομίζει ως ερασιτέχνης κυνηγός. Ετσι στο όνομα του ελεύθερου κυνηγιού, ο ερασιτέχνης αθλητής κυνηγός μεταφράζει και υλοποιεί την ελευθερία ως ασυδοσία, την παράδοση ως καφενιακή κουβέντα και τον αθλητισμό ως ελεύθερος σκοπευτής με πολυβόλο.

Επαγγελματοποίηση σημαίνει κανόνες που ισχύουν γενικά - και που εφαρμόζονται!. Και αυτοί οι κανόνες - υποχρεώσεις και δικαιώματα - συμπεριλαμβάνουν μεταξύ άλλων τον τρόπο που ανοίγονται οι κυνηγο-ομάδες, π.χ. όπως έγραψες στα προηγούμενα μηνύματά σου, για το ποιά προσόντα, γνώσεις και εμπειρίες πρέπει να έχουν τα άτομα που θα φιλοξενηθούν από την ομάδα καθώς και το τί να περιμένουν από μια τέτοια συμμετοχή.

Με άλλα λόγια: γράφοντας "επαγγελματοποίηση" (πρόσεξε τα εισαγωγικά εδώ και στο προηγούμενο μήνυμά μου) εννοώ το ελεύθερο, παραδοσιακό κυνήγι αγριόχοιρου που βασίζεται πάνω σε καταγεγραμμενους κανόνες, τους οποίους θα θέσουν έμπειροι κυνηγοί και που θα πρέπει να γίνονται σεβαστοί από όλους. Αυτή η "επαγγελματοποίηση" δεν αναιρεί, ούτε αλλάζει το νόημα του ελεύθερου, παραδοσιακού κυνηγιού, απλά το κάνει πιό ασφαλές.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

ΥΓ: ο όρος επαγγελματοποίηση δεν μειώνει επ' ουδενί τον όρο ερασιτεχνισμός.
Φίλε Θεόδωρε, σ΄ ευχαριστώ για την διευκρίνιση, αλλά κυρίως σε ευχαριστώ διότι με την άστοχη λέξη "επαγγελματοποίηση" που χρησιμοποίησες φανερώθηκε και η κακή προαίρεση κάποιων, πραγματικά μου άνοιξες τα μάτια. Είναι απίστευτο το πως γίνονται παρανοήσεις εσκεμμένες ή μη και μπορεί να βρεθείς εκτεθειμένος στα καλά καθούμενα.

Η οργάνωση, ο προγραμματισμός η θέσπιση απλών ή και σύνθετων κανόνων δεν αφορούν μόνο "επαγγελματίες" αλλά και "ερασιτέχνες". Αντιστρόφως και στους "επαγγελματίες" βρίσκουμε πάμπολλους ανοργάνωτους και "χύμα στο κύμα"........
 
Δυστυχώς η πρόθεσή μου παρεξηγήθηκε από κάποιους και δημιουργήθηκε ζήτημα, ευτυχώς νωρίς.
Ο γραπτός λόγος μπορεί να παρεξηγηθεί εύκολα και να προκύψουν θέματα και παρανοήσεις (όπως παρανόηση έγινε και με το dvd που είπε ο @Tolis SBE1).

Βέβαια σε όσους με γνωρίζουν και ξέρουν λίγο - πολύ την επαγγελματική μου ενασχόληση κ.λ.π., μόνο γέλια προκάλεσε η σκέψη ότι πήγαινα ..... να βγάλω μεροκάματο από επισκέπτες κυνηγούς μέσω ... διαδικτύου .very funny. .very funny. .very funny. .very funny.


Στους πολλούς όμως που δεν με ξέρουν μπορεί να δημιουργήθηκαν "εντυπώσεις" ..... :(

Σε αυτούς λοιπόν θα προτείνω να σκεφτούν καλά τα εξής:
πουθενά μα πουθενά δεν έκανα ούτε καν ΝΥΞΗ για χρήματα ούτε στο φόρουμ ούτε στα πμ!!! προέβην στις ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ "ΑΝΤΙΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ" διατυπώσεις απαιτήσεων, ξεκαθάρισα ότι μπορεί να γυρίσουν άπρακτοι και κυρίως ζήτησα από κάποιους να έρθουν ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΟ!!!

Αν κάποιος είχε ποτέ επαφή με οργανωτές κυνηγιού "επαγγελματίες" ή "ημι-επαγγελματίες", μπορεί να βεβαιώσει ότι ούτε εμπειρία κοιτάνε ούτε "βιογραφικά" και τάζουν λαγούς με πετραχείλια ..... .hair.



Κι επειδή δεν έφτασα σε μέση ηλικία με καθαρό κούτελο για να κηλιδωθώ τώρα με βλακώδη υπονοούμενα:
ΑΝΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ
ΑΚΥΡΟΝ
που λέγαμε στο στρατό! η πρόσκληση πλέον ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ!



* εννοείται ότι για τους ελάχιστους φίλους που ήδη προσκάλεσα, η πρόσκληση ισχύει! τον λόγο μου δεν τον παίρνω πίσω! .shake hands.
** ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΠΑΡΑΝΟΗΣΗ ΝΩΡΙΣ, να 'σαι καλά Θεόδωρε! ;)

*** καλό είναι στην ζωή μας να βλέπουμε το ποτήρι μισογεμάτο και όχι μισοάδειο και να βάζουμε πάντα ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΛΟΓΙΣΜΟ όπως έλεγαν και λένε οι Άγιοι Πατέρες..... .love.
 
Κι επειδή δεν έφτασα σε μέση ηλικία με καθαρό κούτελο για να κηλιδωθώ τώρα με βλακώδη υπονοούμενα:
ΑΝΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ
ΑΚΥΡΟΝ
που λέγαμε στο στρατό! η πρόσκληση πλέον ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ!
Καλά έκανες ... όχι μόνο για τους προφανείς λόγους αλλά και για άλλους που μερικοί ούτε τους φαντάζονται.
 
Μάλλον βρήκατε τον τραγοπόδαρο, τον Πάνα. Προσοχή μόνο όταν τον συναντήσετε, είναι κι αυτός κυνηγός.....sarcastic.
View attachment 58323
ΥΓ: στον αμφορέα πάνω δεξιά φαίνεται και ένα άλλο καλό παλληκάρι, ο Πρίαπος, προστάτης του προστάτη;)
Δεν σε πιάνω…Κάντο λίγο πιο λιανά!
 
Δυστυχώς η πρόθεσή μου παρεξηγήθηκε από κάποιους και δημιουργήθηκε ζήτημα, ευτυχώς νωρίς.
..., ξεκαθάρισα ότι μπορεί να γυρίσουν άπρακτοι και κυρίως ζήτησα από κάποιους να έρθουν ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΟ!!!
Σωστότατος - σε ομαδικό κυνήγι πρέπει κάθε καινούργιος τουλάχιστον τις δύο πρώτες φορές να συνοδεύεται (ή να συνοδεύει, τι ίδιο πράγμα είναι) από έναν παλιό της ομάδας. Και σε αυτές τις δύο αρχικές εξορμήσεις, πάντα ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΟ - μαγκούρας εξαιρουμένης ;)

Νομίζω ο κατάλογος με τους επτά κανόνες που έγραψες σε πρότερο μήνυμά σου (εδώ), είναι μια καλή βάση που θέτει κάποιες αρχές για το πως και πότε κανούμε σωστά τα πρώτα βήματά μας στο κυνήγι.

ΥΓ: Στην Βαυαρία, κάθε κυνηγός αφού πάρει το κυνηγετικό δίπλωμα, πάει σε μαθητεία για ένα μέχρι τρια χρόνια σε παλιό κυνηγό. Και τους πρώτους μήνες τρέχει πίσω απ΄τα σκυλιά, μαθαίνει ιχνηλασία, ή κουβαλάει και γδέρνει τα θηράματα...
 
Last edited:
Δεν σε πιάνω…Κάντο λίγο πιο λιανά!
Το μήνυμά μου γράφτηκε με χιουμιοριστική διάθεση και με λίγη δόση υπενθύμησης της μυθοπλασίας μας. Και ο Παν (προστάτης των κυνηγών, δες εδώ) και ο Πρίαπος (δες εδώ) ήσαν γνωστοί θεοί στην αρχαιότητα ιδιαίτερα αρεστοί στους κυνηγούς, αλλά και στους συζευγμένους άνδρες ;)

ΥΓ: Στην Αμερική έχουν τον μεγαλοπόδαρο (Big Foot), εμείς έχουμε τον τραγοπόδαρο. Και οι δύο - μεγαλοπόδαρος και τραγοπόδαρος - είναι μέρος της εκάστοτε παράδοσης και μυθοπλασίας.
 
Last edited:
Back
Top