Αγριόχοιρος

Στα λίγα μέτρα δεν έχει ανοίξει η τουφέκια και έχεις πιθανότητες να το κρατήσεις και με σκάγια. Όμως έχει τύχει να γδαρω γουρούνι μεγάλο και να βρω στο μπροστινό του πόδι και λίγο ποιο πίσω συγκεντρωτηρα γεμάτο με σκάγια. Πρέπει να ήταν ή 3αρια ή 4αρια. Και για να ήταν γεμάτος την είχε φάει από κοντά και δεν είχε προλάβει να ανοίξει. Παρόλα αυτά το γουρούνι δεν είχε πάθει τίποτα. Έτσι για την ιστορία έπεσε με 9βολα
 
Ότι κρατάει ο μικρός στο χέρι + 4 που βρήκαμε μετά + 3 στο εσωτερικό + ότι δεν έχουμε βρει ..... και δεν έπεφτε.
Με το μονόβολο έπεσε.

Winchester double x + Winchester ιταλικά + Remington ... Ότι υπήρχε ρίχτηκε :)

Δεν παίζεις με τα γουρούνια.

IMG_20210918_111145.jpg
 
Αυτο με 10ρακια διασπορας...
Δεν ειναι και κανενα θηριο Κυριακο, με τιποτα νο2 στα 10 μετρα μπορει και να επεφτε, δεν ξερω αλα υποθεσεις κανω.
Άλεξ ρωτάω για τον Νίκο που είπε
απλα πιστευω οτι οποιο θηραμα βρεθει εντος των 15 μετρων με σκαγιαα ασχετα με νουμερο...το φυσιγγιο παει σαν μονοβολο.....και μπορει να το κρατησει....
Εδω λοιπόν έχουμε μια ντουφεκιά 2-3 μέτρα. Έπεφτε με 8άρια;
 
Ότι κρατάει ο μικρός στο χέρι + 4 που βρήκαμε μετά + 3 στο εσωτερικό + ότι δεν έχουμε βρει ..... και δεν έπεφτε.
Με το μονόβολο έπεσε.

Winchester double x + Winchester ιταλικά + Remington ... Ότι υπήρχε ρίχτηκε :)

Δεν παίζεις με τα γουρούνια.

View attachment 32957
Αυτα ολα ηταν μεσα Βασιλη και δεν επεσε?
Πρεπει να βρουν και ζωτικο οργανο για να πεσει πιστευω, εχω δει διαμπερη τραυμα απο μονοβολο σε μικρο γουρουνι και να φυγει ανετο.
 
Αυτα ολα ηταν μεσα Βασιλη και δεν επεσε?
Πρεπει να βρουν και ζωτικο οργανο για να πεσει πιστευω, εχω δει διαμπερη τραυμα απο μονοβολο σε μικρο γουρουνι και να φυγει ανετο.
Όλα μέσα και στο δέρμα και δεν υπολογίζω τα διαμπερή.

Γι αυτό μιλάω για σημείο πρόσκρουσης, ειδικά στα γουρούνια.
Και στα άλλα θηράματα βέβαια παίζει ρόλο.

10 φυσίγγια ... 3 από τον πρώτο και εξαφανίστηκε

3 δράμια+3 δράμια+2 μονόβολα από τον δεύτερο από τα οποία μονόβολα το ένα αστόχησε.
Ο δεύτερος το τουφεκούσε στο καθαρό σε απόσταση 30-35μ.
Που στο διάολο έριχνε δεν ξέρω αλλά το γουρούνι ήταν γεμάτο μολύβι.

Αν δεν το έβλεπα με τα μάτια μου θα δυσκολευόμουν να το πιστέψω.
 
Άλεξ ρωτάω για τον Νίκο που είπε

Εδω λοιπόν έχουμε μια ντουφεκιά 2-3 μέτρα. Έπεφτε με 8άρια;

Οτι νουμερο σκαγια και να εχεις....σε αυτη την αποσταση πεφτει.... τα σκαγια πανε μονοβολο .

Εαν θελεις κανε δοκιμη....εγω εχω κανει ....στα 5 μετρα με Ν9 σκαγια....το τσιμεντολιθο τον εκανε
αμμοχαλικο...

Συμφωνώ και εχω την ιδια γνωμη με τον Γιαννη.....ολα ειναι θεμα αποστασης....και σε ποιο σημειο
θα βρει το γουρουνι....

Τα ιδια λεγαμε....οτι το κρανιο δεν σπαει.... :D

εικόνα_Viber_2021-09-23_13-23-18-139.jpg
 
Ότι κρατάει ο μικρός στο χέρι + 4 που βρήκαμε μετά + 3 στο εσωτερικό + ότι δεν έχουμε βρει ..... και δεν έπεφτε.
Με το μονόβολο έπεσε.

Winchester double x + Winchester ιταλικά + Remington ... Ότι υπήρχε ρίχτηκε :)

Δεν παίζεις με τα γουρούνια.

View attachment 32957

Βασιλη μου....Δεν ειπα να πας με Ν8 στο γουρουνι.....Ειπα οτι εαν σου βγει στα 15 μετρα με Ν3 το κρατας....
Τωρα ο φιλος μαλλον 3 τουφεκιες του εριξε....αυτο βλεπω απο τα σημαδια...Εαν τον ''βρω'' θα τον ρωτησω φιλε!!!
 
Γιατι το γουρουνι ενω πηγαινε να βγει απεναντι επεστρεψε πισω στα σκυλια κ τον κυνηγο ωστε να το βαρεσει πλεον ξεκαθαρα;
Γιατί θα έφαγε καλή καρπαζιά με την πρώτη βολή και επίσης έσκασε προς την κατεύθυνση που πήγαινε.
Ζύγισε τις δυνάμεις του και αποφάσισε να γυρίσει πίσω.
Το βίντεο για εμένα είναι τραγικό.
Νόμιμο μεν, ηθικό όχι.

Επίσης εξοστρακισμοί στην επιφάνεια του νερού με τέτοια γωνία είναι πολύ πιθανοί.
 
Βασιλη μου....Δεν ειπα να πας με Ν8 στο γουρουνι.....Ειπα οτι εαν σου βγει στα 15 μετρα με Ν3 το κρατας....
Τωρα ο φιλος μαλλον 3 τουφεκιες του εριξε....αυτο βλεπω απο τα σημαδια...Εαν τον ''βρω'' θα τον ρωτησω φιλε!!!
Και ο Παναγιώτης είχε πει ότι αρκετά χτυπιούνται στην παγάνα με φυσίγγια παγάνας #0-3.
 
Βασίλη εξήγησε το αν θες. Δεν έπρεπε να του ρίξει εξαρχής μέσα στο νερό; Ή και μετά να το αφήσει να περάσει;
Μέσα στο νερό.
Μετά το γουρούνι λογικά τα έχασε ... άσε που είχε φάει βόλια.

Δεν ξέρω ρε φίλε ... μεγάλωσα και μαλάκωσα μου φαίνεται. :)
Πρέπει να υπάρχει και μια δυσκολία στην κάρπωση.
 
Μέσα στο νερό.
Μετά το γουρούνι λογικά τα έχασε ... άσε που είχε φάει βόλια.

Δεν ξέρω ρε φίλε ... μεγάλωσα και μαλάκωσα μου φαίνεται. :)
Πρέπει να υπάρχει και μια δυσκολία στην κάρπωση.
Εντάξει εσύ κιόλας κυνηγάς και γουρούνια και το βλέπεις αλλιώς.
Εγώ που τα βλέπω μόνο σε βίντεο και καθιστό πάνω σε δέντρο θα του ρίξω :p:p
 
δρυος πεσούσης πασα ανήρ ξυλεύεται
Σε ελεύθερη μετάφραση ... Κώστα μου επιτρέπεις ...

Όταν κάποιος (γουρούνι) βρεθεί σε αδυναμία, τότε οι άλλοι σπεύδουν να εκμεταλλευτούν την αδυναμία του και να τον εξοντώσουν.
Λέγεται ειδικά όταν αυτός ήταν πολύ ισχυρός πριν βρεθεί σε θέση αδυναμίας.
 
Last edited:
View attachment 32953

Αυτο το γουρουνι.....επεσε απο φιλο λαγα εχθες...στα 15 μετρα με Ν3 σκαγια 40 γραμμαρια.
Το ανεβασα.....γιατι καποτε ρωτησα εαν μπορουν τα βολια 4/0 σε 60 βολο να κρατησουν γουρουνι....και οι
τοτε απαντησεις ηταν οχι.
Δεν ειναι θεμα αντιπαραθεσης.....απλα πιστευω οτι οποιο θηραμα βρεθει εντος των 15 μετρων με σκαγια
ασχετα με νουμερο...το φυσιγγιο παει σαν μονοβολο.....και μπορει να το κρατησει....
Στα 25 μετρα.... θα ετρεχε να βρει δεντρο να σκαρφαλωσει.....
Στα 25-30 μετρα με 60 βολο 4/0 παλι θα κραταγε...ετσι πιστευω..... στα 35...ισως οχι....
Απλα συζητηση κανουμε....δεν κυνηγαω γουρουνι....απλα απο δοκιμες που εχω κανει σε βολια 4/0 για
αγριοχηνες το φυσιγγιο εβγαλε V1,5-410m/s και διατρηση στα 50 μετρα 12χιλιοστα.
Απο αυτο το αποτελεσμα το συμπερασμα μου ειναι οτι γουρουνι δεν εχει καμια τυχη στα 30 μετρα με
βολια 4/0 !!!
Δεν λεω για 28βολο η 40βολο 4/0.....Λεω για 79βολο που στα 30 μετρα το γουρουνι θα παρει τουλαχιστον
40 βολια επανω του!!!!
Τωρα εαν με ρωτουσατε....πας με τετοιο φυσιγγιο στο γουρουνι ???
Η απαντηση θα ηταν ΟΧΙ....
Θα πηγαινα με 8-10βολα 11/0 και με μονοβολα.....δεν ειμαι καλός στο σκαρφαλωμα.... :D
Ποτε δεν ξερεις στα ποσα μετρα θα σου βγει το γουρουνι....αλλα εαν σου βγει στα 15 μετρα...με οτι
εχεις μεσα στην θαλαμη του ριχνεις!!! ;) :)
Κύριε Νίκο.... έχω ξαναπεί ότι στα 10 μέτρα...κι λιγότερα λέω εγώ.... ήταν η τουφεκιά που όντως πάει μονοβολο... Αλλά αν δεις τη φωτογραφία τα σκάγια βρήκαν καρδιά ή πνευμόνια.... σίγουρα.... οπότε ή έπεσε ξερό η το έπνιξε το ίδιο του το αίμα και έπεσε κοντά....τα 3αρια με τα 8ρια έχουν τεράστια διαφορά.... επίσης μη ξεχνάμε ότι το 5,56 του M4 με το 7,62 του Καλάσνικοφ έχουν τεράστια διαφορά στο stoping power....IMG_20210923_155839.jpg
 
Back
Top