Αγριόγατα

Αν έχουμε δει λέει ;;; Τη σκηνή που περιγράφεις, την έχω δει στα παιδικά μου χρόνια, άπειρες φορές !!! Τα παλαιότερα χρόνια στα φτωχά χωριά που όλα σχεδόν τα σπίτια είχαν από 2-3 γάτες (για να κυνηγάνε τα ποντίκια), τι νομίζεις ότι τις τάιζαν ;;; Friskies, Whiskas ή Gourmet ;;; .sarcastic. ...
Ένα ξεροκόμματο ψωμί ήταν το κύριο γεύμα τους, στην καλύτερη περίπτωση βουτηγμένο σε σάλτσα - αν περίσσευε λίγη στο τσουκάλι. Πολλές φορές όταν έβρισκαν πόρτα ανοιχτή έμπαιναν μέσα κι ανέβαιναν στο τραπέζι να αρπάξουν ότι φαγώσιμο βρουν (σε όποιο σπίτι έβρισκαν ανοιχτά, όχι μόνο στο "δικό τους") ... Κάποιες μάλιστα είχαν πιο έντονη αυτή την τάση (να μπουν κρυφά και να κλέψουν), άλλες λιγότερο, κι άλλες σχεδόν καθόλου. ;)

Στραγάλια εχεις δει να τρωνε ; και από τα σκληρά μάλιστα. .sarcastic.
 
τα παντα τρωνε..εναν γατο που ειχα παλια κ ενα που εχω τωρα τρωνε κ λιγη σοκολατα αμα λαχει...αν κ δεν κανει καλο..Εθιζονται ομως παρα πολυ στις γατοτροφες κ αν μαθουν σε αυτες δεν τρωνε τιποτα αλλο μονο απο οτι εχει κρεας...εκτος κ πεσει πεινα...


παντως εκαναν γερη ζημια στα πουλια, πραγματικοι θηρευτες
Φονικη μηχανη...εχω τρελα με αυτες απο μικρος (με τα σκυλια δεν τα παω καλα..) και μου αρεσει να τις βλεπω να προσπαθουν να πλησιαζουν το υποψηφιο θηραμα τους κ τι κινησεις κανουν..ενα ζωο πραγματικα αξιο θαυμασμου..Αλλα δεν εχει μπεσα σε σχεση με τον σκυλο κ αν καταλαβει οτι ενοχλειτε δεν θα διστασει να γρατσουνισει κ το χερι που την ταιζει..

Τα παλαιότερα χρόνια στα φτωχά χωριά που όλα σχεδόν τα σπίτια είχαν από 2-3 γάτες (για να κυνηγάνε τα ποντίκια),
εκει που τους ριχνεις με το αεροβολο βαλε μια φακα κ πιασε εναν κ μολις δεις γατα πηγενε κοντα τις κ ανοιξε του την πορτα να βγει..εκει να δεις τι θα πει high velocity... .sarcastic.
 
Last edited:
Αν έχουμε δει λέει ;;; Τη σκηνή που περιγράφεις, την έχω δει στα παιδικά μου χρόνια, άπειρες φορές !!! Τα παλαιότερα χρόνια στα φτωχά χωριά που όλα σχεδόν τα σπίτια είχαν από 2-3 γάτες (για να κυνηγάνε τα ποντίκια), τι νομίζεις ότι τις τάιζαν ;;; Friskies, Whiskas ή Gourmet ;;; .sarcastic. ...
Ένα ξεροκόμματο ψωμί ήταν το κύριο γεύμα τους, στην καλύτερη περίπτωση βουτηγμένο σε σάλτσα - αν περίσσευε λίγη στο τσουκάλι. Πολλές φορές όταν έβρισκαν πόρτα ανοιχτή έμπαιναν μέσα κι ανέβαιναν στο τραπέζι να αρπάξουν ότι φαγώσιμο βρουν (σε όποιο σπίτι έβρισκαν ανοιχτά, όχι μόνο στο "δικό τους") ... Κάποιες μάλιστα είχαν πιο έντονη αυτή την τάση (να μπουν κρυφά και να κλέψουν), άλλες λιγότερο, κι άλλες σχεδόν καθόλου. ;)
Στέλιο έχω δει γάτα με χταπόδι στο στόμα και την γειτόνισσα με την σκούπα από πίσω να την κυνηγάει .sarcastic. ,η αθεοφοβη από το ζεματιστο καζάνι το άρπαξε αλλά θα μου πεις η πείνα τα νικάει όλα.
 
Στέλιο έχω δει γάτα με χταπόδι στο στόμα και την γειτόνισσα με την σκούπα από πίσω να την κυνηγάει .sarcastic. ,η αθεοφοβη από το ζεματιστο καζάνι το άρπαξε αλλά θα μου πεις η πείνα τα νικάει όλα.
Μια φορα μια γυναικα καθαριζε ψαρια στην παραλια κ πηγε μια γατα κ τις πηρε ενα,την κυνηγησε απο πισω για να τις το παρει κ μεχρι να γυρισει οι υπολοιπες της τα ειχαν παρει ολα.... .very funny.
Ε καλα να παθει....sarcastic.
 
Μια φορα μια γυναικα καθαριζε ψαρια στην παραλια κ πηγε μια γατα κ τις πηρε ενα,την κυνηγησε απο πισω για να τις το παρει κ μεχρι να γυρισει οι υπολοιπες της τα ειχαν παρει ολα.... .very funny.
Ε καλα να παθει....sarcastic.
Έμεινε και νυστικη στο τέλος .sarcastic.
 
Μια φορα μια γυναικα καθαριζε ψαρια στην παραλια κ πηγε μια γατα κ τις πηρε ενα,την κυνηγησε απο πισω για να τις το παρει κ μεχρι να γυρισει οι υπολοιπες της τα ειχαν παρει ολα.... .very funny.
Ε καλα να παθει....sarcastic.
Κάποτε καθάριζε η μάνα μου ψάρια κ χτύπησε το τηλ...(η μάνα μου αν σηκώσει τηλ. ξεχνά να το κλείσει)... .sarcastic. .sarcastic. . Εγώ στο δωμάτιο διάβαζα για τις εξετάσεις Λυκείου...ξαφνικά ακούω φωνές...βγαίνω στο μπαλκόνι...κοιτάω....η γάτα πήγενε κυριλέ τρέχοντας με το ψάρι στο στόμα....και μια αυλή γεμάτη παντόφλες κ παπούτσια......very funny..very funny.
 
πριν πωλλλλααα χρονια εκανα εκπευδευτικο με την ποιντεριναμου στον καμπο για ορτυκια,,σε μια φαση βλεπω φερμαρηηη για αρκαιτη ωρα μεσα σε ενα σχετικα ψιλομενο τρυφιλη λεω αμαν τι γαμορτυκο ειναι αυτοοο πιεζω την ποιντερινα και ξαφνικα σηκωνεται στον αεραα μια αγριογατα θυριοοοο και την περνη στο κυνηγι καμια 50αρια μετραααα,θυμαμε παντως πωλη καλα την φουντοτιτης ουρααα,,,και αλη μια συναντησα σε κυνηγι μπεκατσας μεσα σε μεσε δεντρα
 
Καλό μεσημέρι. Αγριόγατα έχω δει στην Πελασγία σε κυνήγι τσίχλας σε απόσταση 50+ μέτρων, καθώς και στο Καλλίδρομο ψηλά στα πλατώ. Μόλις με είδε έτρεξε και ανέβηκε σε έναν έλατο. Δεν την ξαναείδα. Επίσης έχω δει σκοτωμενη από αυτοκίνητο, κοντά στο Παλοιοχώρι μετά την Αμφίκλεια. Έχει χαρακτηριστικά μεγάλη ουρά με μαύρους εντυπωσιακούς δακτύλιους.
 
Πριν δυο βδομάδες εξω απο το χωριό μου. Οσο για τους λυγκες στην περιοχή μου υπάρχουν ακόμα. Εναν σκοτωσε πριν μερικά χρόνια κατά λάθος γνωστός μου . Το τελευταίο περιστατικό πέρυσι ειδαν εναν δυο δασικοι ( ο ενας δασολόγος υπεύθυνος για την πανίδα στο δασαρχείο Έδεσσας) στον δρομο Αψαλου - Αριδαίας.
 

Attachments

  • 20210226_085939.jpg
    20210226_085939.jpg
    669,7 KB · Προβολές: 119
Στις 2 το μεσημέρι μου τηλεφώνησε φίλος που κλαδευε στο χωράφι του ένα χιλιόμετρο από το χωριό και μου είπε πως μία αγριόγατα βρίσκεται στο διπλανό οργωμενο χωράφι. Πήγα και η αγριόγατα παραμονευε ακίνητη σε μια γωνία του χωραφιου, χωρίς να δείχνει να φοβάται. Πλησίασα στα 20 μέτρα και παρατήρησα πως επρόκειτο για υβρίδιο με ήμερη, διπλάσια από μία ήμερη αλλά πολύ μικρότερη από μια γνήσια αγριόγατα όπως αυτή στην φωτογραφία πιο πάνω, και είχε λίγο λευκό ψηλά στον λαιμό. Ήταν σαν ετοιμογενη και περπάτησε ήρεμα μέχρι που μπήκε σε κάτι αγκάθια πυκνά 3x5μετρα στην άκρη του δρόμου, μάλλον εκεί ήταν η φωλιά της. Τα τελευταία χρόνια παρα' τα πολλά αδέσποτα σκυλιά, συναντάω πολύ συχνά γάτες ιδιαίτερα σε χωράφια μακριά από χωριά, ίσως πρέπει να τις τουφεκαμε για να σωθούν οι άγριες.
 
Στις 2 το μεσημέρι μου τηλεφώνησε φίλος που κλαδευε στο χωράφι του ένα χιλιόμετρο από το χωριό και μου είπε πως μία αγριόγατα βρίσκεται στο διπλανό οργωμενο χωράφι. Πήγα και η αγριόγατα παραμονευε ακίνητη σε μια γωνία του χωραφιου, χωρίς να δείχνει να φοβάται. Πλησίασα στα 20 μέτρα και παρατήρησα πως επρόκειτο για υβρίδιο με ήμερη, διπλάσια από μία ήμερη αλλά πολύ μικρότερη από μια γνήσια αγριόγατα όπως αυτή στην φωτογραφία πιο πάνω, και είχε λίγο λευκό ψηλά στον λαιμό. Ήταν σαν ετοιμογενη και περπάτησε ήρεμα μέχρι που μπήκε σε κάτι αγκάθια πυκνά 3x5μετρα στην άκρη του δρόμου, μάλλον εκεί ήταν η φωλιά της. Τα τελευταία χρόνια παρα' τα πολλά αδέσποτα σκυλιά, συναντάω πολύ συχνά γάτες ιδιαίτερα σε χωράφια μακριά από χωριά, ίσως πρέπει να τις τουφεκαμε για να σωθούν οι άγριες.
Άκου "μόδα" στο νησί: o κάθε "φιλόζωος"(τύφλες!:mad:) , όταν γεννοβολάνε τα γατιά και δεν γουστάρει, τα αμολάει στο βουνό...Το τι ζημιά κάνουν δεν λέγεται. Έχω πετύχει πάμπολες που κάνουν κανονικά..."καρτέρι"!:(
Κάποτε "κανόνισα" μια...ήταν ζούδι, διπλάσια από μια κανονική, τρομακτική στην όψη!:oops:
 
Έχω δει κ εγώ 2 φορές, πριν χρόνια,την πρώτη την είδα να πηδά βαμβακιες κ την πέρασα για μαιμουλι....την δεύτερη,στο βάλτο.... μέγεθος μικρή λεοπάρδαλη με αρκετά μακριά κ χοντρή ουρά (σαν τρεις γάτοι αρσενικοί)περπάταγα δίπλα σε ένα Καναλάκι κ όταν σήκωσα το κεφάλι μπροστά, την είδα να έρχεται στα 30 μέτρα ,αλλού για αλλού κ αυτή ,κοντοσταθηκε με κοίταξε την κοίταξα ,λέω νταααααα φακ ❓‼️κ την έκανε καλπάζοντας‼️‼️‼️ας ελπίσουμε να μη την σκότωσε κάνα κοχονες‼️
 
Τί ζημιά κάνουν δηλαδή;
Στο χωριό μου είναι γεμάτο φίδια. Μακάρι να είχαμε τέτοιες γάτες να κρατάν μειωμένους τους πληθυσμούς των φιδιών.
Στο βουνο, πανε κυνιγι, χαλουν φωλιες, πνιγουν μικρα, Περδικα και Κουνελι υποφερουν...
Περιξ του χωριου ειναι ωφελιμες οπως λες...
 
Τί ζημιά κάνουν δηλαδή;
Στο χωριό μου είναι γεμάτο φίδια. Μακάρι να είχαμε τέτοιες γάτες να κρατάν μειωμένους τους πληθυσμούς των φιδιών.
Αχ Θαλή φίλε μου τι εστί ωφέλιμο και τι επιβλαβές;
όπως λέει ο καπετάνιος μέσα στον οικισμό είναι ωφέλιμες τρώνε ποντίκια φίδια, στην ύπαιθρο ρημάζουν τις φωλιές από τα αγριόπουλα

Στην πολιτισμένη Αγγλία ξέρω ότι εάν βρεθεί γάτα έστω και οικόσιτη μέσα στην άγρια φύση, ο κυνηγός ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να την τουφεκίσει
Στην Ελλάδα απαγορεύεται!!!
ότι δεν είναι στον πίνακα θηρευσίμων γιοκ μπουμ μπουμ

Κάποτε είχα κάνει πλάκα σε κάποιον δασολόγο, τον ρώτησα εάν επιτρέπεται να πυροβολήσω ΥΒΡΙΔΙΟ λύκου και μου απάντησε σε αυστηρό ύφος:
- ΟΧΙ
-γιατί οεο;
_γιατί ότι δεν είναι στον πίνακα θηρευσίμων ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ
- όλα τα είδη;
-ΝΑΙ
- ΌΛΑ μα ΟΛΑ τα είδη;
-Ναι ντε τι δεν καταλαβαίνεις;
-Ωραία του λεω θέλω να καταγγείλω ΕΠΩΝΥΜΑ τον ... κουμπάρο σου! τουφέκισε ΜΗ επιτρεπόμενο είδος!
-Τι;
-Αρουραίο!!!!
-.............................??????

υ.γ. αγριόγατες έχει... φέτος 4 συναντήσεις με 2 διαφορετικά ζώα το ένα μας βγαίνει τακτικά στα καρτερια την είδα 3 φορές
 
Αφήστε τις γάτες ήσυχες μην γίνουμε Κούγκι.Περισσοτερα τα καλά που κάνουν παρά οι ζημιές.Αμα θέλετε να ασχοληθείτε με κάτι διαβάστε προσεκτικά τις ετικέτες από τα φυτοφάρμακα πριν τα ρίξετε.
 
Στην πολιτισμένη Αγγλία ξέρω ότι εάν βρεθεί γάτα έστω και οικόσιτη μέσα στην άγρια φύση, ο κυνηγός ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να την τουφεκίσει
Τελευταία φορά δίπλα από το καρτέρι μου είχα μια και με κοίταζε στην μέση του πουθενά.Καλα εγώ είμαι βλάχος ιθαγενής κάτω από το αυλάκι,δεν είδα κανένα λόρδο να την τουμπανιασει.Ολοι της πετάξαμε φαγητό πριν φύγουμε.Μην λέμε διάφορα λοιπόν...
 
Back
Top