Αγριόγατα

Αν δεν κάνω λάθος Ροδόπη κ Πινδο έχουν δει καποια ατομα κ αυτά μάλλον δεν είναι μόνιμα,αλλά έρχονται από Βουλγαρία κ Σκοπια,διότι ο Λυγκας διανύει μεγάλες αποστάσεις για να βρει θέση εγκατάστασης διότι έχει πολύ μεγάλη έκταση επικράτειας,επίσης είναι πολύ φοβικός από την ανθρώπινη παρουσια, για Πελοπόννησο σε νομίζω να έχει πλεον,οι τελευταίες αναφορές είναι από το 2012
Περσι ειδε φιλος λαγοκυνηγος στον Ταυγετο ενα ζωο συμφωνω οτι ειναι πολυ φοβικος και σπανια τον συνανταμε
 
Αγριογατες εχει και εδω Κρητη. Ενοοειται πως ο πυροβολισμος σε ειδη που δεν αναφερονται στην ρυθμιστικη ειναι απαγορευμενος.
Και αγριοσκυλα εχει βικτωρα και πολλα και κυνηγανε κανονικα για την τροφη τους κοπαδια ,μου την επεσαν μια φορα κανονικα τι να εκανα ;
 
Στο χωριό μου στο βάλτο κατα καιρούς εχω δει αλλα δεν πιστεύω πως ειναι ημέρες που έχουν αγριέψει όσες εχω δει ειναι σκούρες γκρι και η ουρά της ειναι μεγαλύτερη και πιο φουντωτή από τις κοινές γάτες και εχει σκούρα δαχτυλίδια στην ουρά και σε μέγεθος μου φαίνεται πιο μεγαλη από την κοινή γάτα.Επίσης πέρυσι ειδα 1-2 στον καμπο των σερρων τα πρωινά που πήγαινα για φασσες έβγαιναν μέσα από τα καλάμια στα κανάλια.Πριν μια πενταετία ήμουν καρτέρι στα γουρούνια στην άκρη σε ενα μονοπάτι και όπως περίμενα ακούω κατι να περπατάει πάνω στα φύλλα και καθώς πλησιάζε ειδα μια αγριόγατα να έρχεται προς το μέρος μου και είχε ενα κοτσύφα στο στόμα!!Πριν 30 χρονια περίπου τη δεκαετία του 80 ο πατέρας μου με τα αδέρφια του έχουν παει για γουρούνια ανάμεσα στα σκυλιά που είχαν ήταν και ενα ημίαιμο που είχαν στα ζώα τους το οποίο όποτε θυμόταν κυνηγούσε κάποια στιγμή άρχισαν να κυνηγάνε τα σκυλιά, αυτο το ημίαιμο έκανε στάμπα για πάνω από μισή ωρα κάποια στιγμή ο αδερφός του πατέρα μου πήγε να δει σε τι βάραγε στάμπα όταν έφτασε ήταν στη είχα σε μια αριά το σκυλί και γάβγιζε ασταμάτητα κοιτούσε να δει τι ήταν πάνω στο δέντρο που γάβγιζε και ήταν μια αγριογατα που γκρίνιαζε το σκύλο!!.hair.
 
Last edited:
Και αγριοσκυλα εχει βικτωρα και πολλα και κυνηγανε κανονικα για την τροφη τους κοπαδια ,μου την επεσαν μια φορα κανονικα τι να εκανα ;

Η αγριογατα ειναι αλλο ειδος, και η κοινη κατοικιδια γατα ειναι υποειδος της. Υβριδιζονται νομιζω αυτες οι δυο, ομως εχουν και συγκεκριμενα διαφορετικα χαρακτηριστικα οπως πχ η ουρα .

Νικο, αν κινδυνευει η ζωη σου, εννοειται θα προστατευτεις οπως μπορεις καλυτερα
 
Αν δεν κάνω λάθος Ροδόπη κ Πινδο έχουν δει καποια ατομα κ αυτά μάλλον δεν είναι μόνιμα,αλλά έρχονται από Βουλγαρία κ Σκοπια,διότι ο Λυγκας διανύει μεγάλες αποστάσεις για να βρει θέση εγκατάστασης διότι έχει πολύ μεγάλη έκταση επικράτειας,επίσης είναι πολύ φοβικός από την ανθρώπινη παρουσια, για Πελοπόννησο σε νομίζω να έχει πλεον,οι τελευταίες αναφορές είναι από το 2012
Και στον Έβρο είδε κάτι που έμοιαζε με λίγκα ο αδερφός μου προχτές.
 
Ο Λιγκας ειναι προστατευομενο ειδος και δεν το πειραζουμε, αν τυχει ποτε και το δουμε. Καποτε την επεσαν στο σεττερακι μου μια αγελη αδεσποτοι σκυλοι ( Ηταν ενος βοσκου που ειχε φυγει απο τη ζωη πριν χρονια) και θα το τελειωναν το σκυλι αν δεν ειχα οπλο. Μια τουφεκια στο αερα ηταν αρκετη για να εξαφανιστουν, αν δεν εφευγαν ομως δεν θα εμενα απλος θεατης στο θανατο του σκυλου μου και ας μην υπαρχουν στη ρυθμιστικη... αυτονοητα πραγματα.
 
Το καλοκαιρι του 2018 δουλευα στη Μυκονο, εκει ειδα οικοσιτες γατες και οχι Λιγκες, να κυνηγανε ολο το βραδυ πουλια που κουρνιαζαν στα βραχια. Ανα λιγα λεπτα επιαναν και απο ενα. Ειδα και κατι που δεν μου εχει ξανα τυχει. Αφηνε η κυρια που εμενε εκει την πορτα της κουζινας ανοικτη μηπως χρειαζομουν κατι, ακουσα εναν θορυβο λοιπον απο την κουζινα, μπηκα μεσα και προς εκπληξη μου πεταχτηκε μολις με ειδε μια τετοια γατα πανω απο τον παγκο της κουζινας με μια φετα ψωμι στο στομα. Εχετε δει ποτε γατα να τρωει ψωμι? εγω μεχρι τοτε οχι. παντως εκαναν γερη ζημια στα πουλια, πραγματικοι θηρευτες.
 
Το καλοκαιρι του 2018 δουλευα στη Μυκονο, εκει ειδα οικοσιτες γατες και οχι Λιγκες, να κυνηγανε ολο το βραδυ πουλια που κουρνιαζαν στα βραχια. Ανα λιγα λεπτα επιαναν και απο ενα. Ειδα και κατι που δεν μου εχει ξανα τυχει. Αφηνε η κυρια που εμενε εκει την πορτα της κουζινας ανοικτη μηπως χρειαζομουν κατι, ακουσα εναν θορυβο λοιπον απο την κουζινα, μπηκα μεσα και προς εκπληξη μου πεταχτηκε μολις με ειδε μια τετοια γατα πανω απο τον παγκο της κουζινας με μια φετα ψωμι στο στομα. Εχετε δει ποτε γατα να τρωει ψωμι? εγω μεχρι τοτε οχι. παντως εκαναν γερη ζημια στα πουλια, πραγματικοι θηρευτες.
Η γατες σκωτωνουν συνεχομενα και χορτατες να ειναι σκωτωνουν παλι
 
... ακουσα εναν θορυβο λοιπον απο την κουζινα, μπηκα μεσα και προς εκπληξη μου πεταχτηκε μολις με ειδε μια τετοια γατα πανω απο τον παγκο της κουζινας με μια φετα ψωμι στο στομα. Εχετε δει ποτε γατα να τρωει ψωμι? εγω μεχρι τοτε οχι ...
Αν έχουμε δει λέει ;;; Τη σκηνή που περιγράφεις, την έχω δει στα παιδικά μου χρόνια, άπειρες φορές !!! Τα παλαιότερα χρόνια στα φτωχά χωριά που όλα σχεδόν τα σπίτια είχαν από 2-3 γάτες (για να κυνηγάνε τα ποντίκια), τι νομίζεις ότι τις τάιζαν ;;; Friskies, Whiskas ή Gourmet ;;; .sarcastic. ...
Ένα ξεροκόμματο ψωμί ήταν το κύριο γεύμα τους, στην καλύτερη περίπτωση βουτηγμένο σε σάλτσα - αν περίσσευε λίγη στο τσουκάλι. Πολλές φορές όταν έβρισκαν πόρτα ανοιχτή έμπαιναν μέσα κι ανέβαιναν στο τραπέζι να αρπάξουν ότι φαγώσιμο βρουν (σε όποιο σπίτι έβρισκαν ανοιχτά, όχι μόνο στο "δικό τους") ... Κάποιες μάλιστα είχαν πιο έντονη αυτή την τάση (να μπουν κρυφά και να κλέψουν), άλλες λιγότερο, κι άλλες σχεδόν καθόλου. ;)
 
Last edited:
Back
Top