Αγριοκούνελο

Από ότι βλέπω δεν υπάρχουν πολλοί κουνελαδες στο forum και είναι φυσικό γιατί η εξάπλωση τους είναι περιορισμένη στα νησια,πέρσι έκανα πέντε σε τυχαίες συναντήσεις σε περδικοκυνηγι και ένα φερμαριστο από ποιντερ. Παλιότερα είχα μια σκύλα ημιαιμη ποιντερ που δεν ξεχωριζε θηραματα, φερμαριζε τα κουνέλια στους σχοινους,άσελινια και ασπαλαθους και έμπαινε μέσα και τα ξεπετουσε είχα κάνει μια χρόνια 45 ρεκόρ για μένα όλα φερμαριστα από τη ΛΊΖΑ καλή της ώρα εκεί που ειναι. Συναρπαστικό κυνήγι αλλά θέλει καλό σκυλί και να μη φοβάται το πυκνό τα επανελακια,κουρτσχαρ,νταρτχαρ και βιζλα διαπρεπουν στο κυνήγι τους. Καπια στιγμή στο μέλλον θα ήθελα να δοκιμάσω και τα μπιγκλ.
 
Το κουνέλι -αν και ποτέ δεν παθιάστηκα 100% με αυτό- είναι ένα πολύ ωραίο κυνήγι, με ωραίες ντουφεκιές, συγκινήσεις, εκπλήξεις, πολύ ωραία τοπία και πολύ πολύ πολύ καλό μεζέ ! ! ! Είναι ωραίο με σκύλο, αλλά είναι και αθλητικό χωρίς...με τα πόδια σου (!), πατώντας ουσιαστικά τα πιθανά σημεία "κουρνιάσματος" του κουνελιού. Όπως πολύ σωστά είπε και ο samgunner62 αν είσαι ντόπιος και έμπειρος γίνεται και με καρτέρι (κυρίως απογευματινό), το πρωινό καρτέρι γίνεται περισσότερο..."προβάλωντας" -όπως λέμε και στα νησιά- στις κουνελότρυπες από τα σωστά σημεία και πετυχαίνοντας αυτά να "παίζουν" έξω από αυτές !

Βέβαια υπάρχει και η Λήμνος, όπου όλα τα παραπάνω πάνε για περίπατο...απλά παίρνεις πολλά φυσίγγια και βγαίνεις μία όμορφη βόλτα στα χωράφια το ξημέρωμα....
 
ποτέ δεν θα ξεχάσω αυτό που αντίκρισα στην Λήμνο όταν με είχε φιλοξενήσει φίλος για κυνήγι αγριοκούνελου

το χωρίο του βρίσκεται στα Λύχνα λίγο πιο έξω από το αεροδρόμιο , θυμάμαι όταν είχε έρθει να με πάρει από το αεροδρόμιο και μου έκανε μια ξενάγηση για το που θα κυνηγήσουμε είδα τόσα πολλά κουνέλια και έπαθα πλάκα , του λέω τόσα θα είναι και αύριο το πρωί μου λέει δεν έχεις δει τίποτα ακόμα

περιττό να πω ότι όλο το βράδυ δεν κοιμήθηκα ανυπομονώντας να ξημερώσει ( δεν είχα ξανά κυνηγήσει κουνέλι ) - το τι έγινε το πρωί φαντάζομαι όλοι το γνωρίζεται - να'ναι καλά η μάνα του που τα καθάριζε στο πιτς φυτίλι και τα έφερα Αθήνα έτοιμα καθαρισμένα για κατσαρόλα

από τότε σχεδόν κάθε χρόνο πάω για 2-3 μέρες γεμίζουμε καταψύκτες και γυρνάμε - εύκολο το κυνήγι στην Λήμνο όπως λέει και ο Γιώργος...
 
Πάντως τα τέσσερα με πέντε τελευταία χρόνια έχει πέσει αρωστεια και σε κλασικά μέρη για κουνελι δεν βλέπεις τίποτα, ούτε σκαψιματα η βερβελα. Μιλάω πάντα τοπικα, εμείς έχουμε και άλλο ένα πρόβλημα τις γάτες που έχουν αγριεψει και εξαπλωθεί παντου, καταστρέφουν πολλές γέννες και περδικας και κουνελιου. Πέρσι με τον ξαδερφο μου που κυνηγαμε χρόνια μαζί καθαρισαμε καμία δεκαπενταρια.
 
Πάντως τα τέσσερα με πέντε τελευταία χρόνια έχει πέσει αρωστεια και σε κλασικά μέρη για κουνελι δεν βλέπεις τίποτα, ούτε σκαψιματα η βερβελα. Μιλάω πάντα τοπικα, εμείς έχουμε και άλλο ένα πρόβλημα τις γάτες που έχουν αγριεψει και εξαπλωθεί παντου, καταστρέφουν πολλές γέννες και περδικας και κουνελιου. Πέρσι με τον ξαδερφο μου που κυνηγαμε χρόνια μαζί καθαρισαμε καμία δεκαπενταρια.
Είχα διαβάσει στο αγγλικό sporting gun ότι οι γάτες στην αγγλική ύπαιθρο πιθανά σκοτώνουν έως δέκα εκατομμύρια θηράματα όλο το χρόνο. Απίστευτο!!!!
 
Last edited:
Είχα διαβάσει στο αγγλικό sporting gun ότι οι γάτες στην αγγλική ύπαιθρο πιθανά σκοτώνουν έως εκατό εκατομμύρια θηράματα όλο το χρόνο. Απίστευτο!!!!
Ναι είναι μεγάλη πληγη, πάντως δεν έχω ξαναδεί τέτοιο κακό όπως πέρσι παλιά τους εβγαζες τυχαία και σπάνια με τους σκύλους τώρα περπατητο έκανα στην τσίχλα και πετουσα καμία πέτρα στους σχοινους για να πεταχτεί καμία τσίχλα και πεταγοντουσαν γάτες αλλά το τρωγανε το κεφάλι τους. Sorry .off topic.
 
Εμ στην Αιγινα εχει και αλεπουδες πλεων Κωνσταντινε...περα απο της γατες που εβρισκα στα χρονια τα παλια...ολα αυτα τα κουνελακια που εβρισκες τα μεσημερακια στο περπατητα..πανε φιλε:(:(
Οι μαλ@₩¥κες οι οικολόγοι αφήνουν είδη που δεν υπήρχαν σε κάποια μέρη χωρίς να σκέφτονται τις συνεπειες. Εμείς έχουμε κάτι μαντάμ σουσου τώρα τελευταία στο νησί γατομαμαδες η μια έχει 80 και η άλλη 60. Υδρισαν και ζωοφιλικο σύλλογο η μια έχει βάλει και κάμερες έξω από το σπίτι για να μην πάθουν τίποτα τα γατια.
 
Αυτους τους μαγκωνεις με τη μια Κωνσταντινε,σα τη μυγα μες το γαλα ειναι,η περισσοτερη δεν το εχουν καταλαβει οτι στη κυριολεξια τους πιανουν οποτε γουσταρουν....αμα υπαρχη θελησει.Πολυ ριψοκυνδυνο και αντιαθλητικο.
Έτσι είναι όπως τα λες αλλά μικρό μέρος ο ένας ξέρει τον άλλο και αν πιάσουν κάποιο τον φοβεριζουν για λίγο και μετά μια από τα ιδια.
 
Το κουνέλι απο ότι έχω διαβάσει κυνηγιεται με ψιλά σκάγια 7-8 απο ότι έχω διαβάσει.Προφανως είναι ευάλωτο ζώο..
 
Το κουνέλι απο ότι έχω διαβάσει κυνηγιεται με ψιλά σκάγια 7-8 απο ότι έχω διαβάσει.Προφανως είναι ευάλωτο ζώο..
Έτσι γράφουν πολλοί εγώ τα κυνηγάω με 7αρι γιατί είναι η επιλογή μου για την περδικα και δεν χρησιμοποιώ διαφορετικό για το κουνελι. Μου έχει τύχει να χτυπήσω κουνελι και να έχει τρύπες στα αυτιά του από παλιές τουφεκιές η να το πάρει στα πισίνα και να τραβιεται να κρυφτει. Αυτό που λένε για ένα σκαγι το παίρνεις νομίζω είναι υπερβολες , μπορεί να το έχει πάρει σε καιριο σημείο. Πάντως ένα ισορροπημένο φισιγγι από 28γρ μέχρι 34 και σκαγια από 7 μέχρι 5 είναι ενταξει.
 
Last edited:
Πάντως ένα ισορροπημένο φισιγγι από 28γρ μέχρι 34 και σκαγια από 7 μέχρι 5 είναι ενταξει.
Ένας συνδυασμός n.7 μαλλινη τάπα 34γρ & n.6 συγκεντρωτηρας 36 γρ δουλεύει καλά στα νησιά.
Συσφιξεις :5/3 ή 4/2.
 
Last edited:
Τα κυνηγάγαμε πριν χρόνια στον Saint George απέναντι από την Ανάβυσοο. Ούτε ξέρω αν επιτρέπεται πλέον το νησάκι, ούτε αν έχουν μείνει ακόμα κουνέλια εκεί.
 
Τα κυνηγάγαμε πριν χρόνια στον Saint George απέναντι από την Ανάβυσοο. Ούτε ξέρω αν επιτρέπεται πλέον το νησάκι, ούτε αν έχουν μείνει ακόμα κουνέλια εκεί.
Έχει φάση το κυνήγι του και το κρέας καμία σχέση με το ημερο, κάνει τις καλητερες μακαροναδες μετά το αγριοπεριστερο.
 
Back
Top