Αγορές μέσω Internet

γιωργο ακριβως το ιδιο μου γραφει κ εμενα αλλα οταν παταω το view tracking information που ειναι στη παρενθεση βγαζει το παραπανω μνμ που σας εγραψα...δε ξερω καν αν εχει ερθει ελλαδα το δεμα. κ στο usps tracking που εβαλα το νουμερο δε βγαζει τιποτα.

Μην ανυσηχείς, ποτέ δεν χάθηκε τίποτα από Cabela ... ΠΟΤΕ.
Όπως σου έγραψε και ο Παύλος παραπάνω, το tracking info είναι αριθμός για εταιρική χρήση.
 
Eσεις που αγοραζετε απο Cabela, εως τι ποσο περιπου το δεμα ειναι ασφαλες για τελωνειο; Και τι πραγματα μπορεις να αγορασεις απο κει, εκτος απο ρουχα;
 
Eσεις που αγοραζετε απο Cabela, εως τι ποσο περιπου το δεμα ειναι ασφαλες για τελωνειο; Και τι πραγματα μπορεις να αγορασεις απο κει, εκτος απο ρουχα;

Η μεγαλύτερη χρηματική αγορά που έχω κάνει είναι ένα μπουφάν που κόστισε μαζί με τα έξοδα μεταφοράς 290$ και δεν σταμάτησε στο τελωνείο. Θεωρητικά και βάση νόμου, το αδασμολόγητο όριο είναι τα 20 €. Εμπειρικά μιλώντας όμως, θεωρώ ότι μέχρι τα 150$, είναι απίθανο να σταματήσει στο τελωνείο, ειδικά όταν πρόκειται για ρουχισμό και πάντα για αποστολή με USPS (United State Postal Services). Δεν έχω πάρει ποτέ κάτι άλλο πέραν του ρουχισμού/υπόδησης. Οι ηλεκτρονικές συσκευές κρύβουν ένα ρίσκο λόγο διαφορετικού δασμολογίου.
 
Eσεις που αγοραζετε απο Cabela, εως τι ποσο περιπου το δεμα ειναι ασφαλες για τελωνειο; Και τι πραγματα μπορεις να αγορασεις απο κει, εκτος απο ρουχα;

Βικτωρα για τελωνειο θα σου απαντησουν καλυτερα τα παιδια που ψωνιζουν απο Ελλαδα. Μπορεις να αγορασεις τα παντα που εχουν σχεση με εξοπλισμο κυνηγιου, ψαρεματος, camping, outdoor κλπ. Πολλα απο τα ειδη υποκεινται σε απαγορευτικο
εξαγωγης, το οποιο ομως φαινεται αμεσως οταν προσπαθησεις να τα παραγγειλεις. Γενικα τσοκ και ανταλλακτικα οπλων (απο Cabelas) ανηκουν σε αυτη τη κατηγορια. Αλλα υπαρχουν και εκπληξεις οπως σε ενα ειδικο τυπο γαντιων που ηθελα να παραγγειλω τελευταια. Οι τιμες του ειναι παρα πολυ καλες, και αν βρεις την ακρη να τα παραγγελνεις οπως και αλλα παιδια εδω μεσα χωρις να πληρωνεις τελωνειο θα επωφεληθεις παρα πολυ, παρα ολα τα εξοδα αποστολης. Αξιζει να ριξεις μια ματια www.cabelas.com
 
H τελευταια (και τραυματικη) μου εμπειρια ειναι οταν εφερα τη μηχανη που γεμιζω απο κει. Και κλασσικα κολλησε στο τελωνειο λογω αγνοιας μου. Εχω φερει και ρουχισμο κατα καιρους, απλα εχω χρονια να ψωνισω κατι, γι'αυτο και η ερωτηση.
 
H τελευταια (και τραυματικη) μου εμπειρια ειναι οταν εφερα τη μηχανη που γεμιζω απο κει. Και κλασσικα κολλησε στο τελωνειο λογω αγνοιας μου. Εχω φερει και ρουχισμο κατα καιρους, απλα εχω χρονια να ψωνισω κατι, γι'αυτο και η ερωτηση.

Ποσο πληρωσες τελωνειο αν επιτρεπεται. Ειναι υπολογισιμο? Γιατι ακουσα απο συγκυνηγους μου που ψωνισαν 2 ζευγαρια μποτες στηθους απο cabelas, οτι με τον φορο τους ηλθαν 1000 Ευρω. Η εμπορικη αξια συν μεταφορικα ηταν 600 $. Απλα ο τελωνης
δεν πιστεψε ? την αποδειξη και εφαρμοσε αντικειμενικες αξιες. Περιττο να σου πω οτι απο τοτε τα ψωνιζω εγω τα πραγματα για την παρεα. Στην Ελβετια που μενω ο δασμος ειναι υπολογισιμος, γυρω στο 15% της εμπορικης αξιας.
 
H μηχανη εκανε περιπου 110δολαρια, και καποια δολαρια τα μεταφορικα τα οποια δεν θυμαμαι ποσο ομως. Θυμαμαι το ποσο που ειχα δωσει (2004) ηταν περιπου οσο και η αξια του πακετου, παλι ομως μου βγηκε κατα τα 2/3 φτηνοτερη σε σχεση με την τοτε τιμη πωλησης.
 
Το τελωνείο στην Ελλάδα κοστίζει περίπου άλλο τόσο την αξία του αντικειμένου ... .kkk.:mad:
Είμαι προετοιμασμένος ότι αν ποτέ χτυπήσει το τηλ και μου πουν ότι με παίρνουν από το τελωνείο του Βενιζέλος, να τους πω, κρατήστε τα δεν τα θέλω.
 
Το τελωνείο στην Ελλάδα κοστίζει περίπου άλλο τόσο την αξία του αντικειμένου ... .kkk.:mad:
Είμαι προετοιμασμένος ότι αν ποτέ χτυπήσει το τηλ και μου πουν ότι με παίρνουν από το τελωνείο του Βενιζέλος, να τους πω, κρατήστε τα δεν τα θέλω.

Ωχ καταλαβα. Και σκεφτομουνα να σου πω την αληθεια να αρχισω να στελνω τα πραγματα στο πατρικο μου στην Ελλαδα, εφοσον τελωνειο εσεις δεν πληρωνετε. Το ξεχναω λοιπον,
συνεχιζω οπως πρωτα, πληρωνω 15% δασμους και εχω το κεφαλι μου ησυχο.
 
Έχω κάνει τουλάχιστον 80 διαφορετικές αγορές από τρίτες χώρες (Αμερική και Κίνα). Αξίες από 0,80 € μέχρι 350 €. Το 90% από ebay. Δεν έχω πληρώσει ούτε 1 λεπτό στα τελωνεία. Θέλω να σας αναφέρω δυο πράγματα σχετικά δεν ξέρω όμως ποια είναι η πολιτική του φορουμ για τέτοιες συζητήσεις. Γενικά πάντως θεωρώ ότι είναι περισσότερο θέμα τύχης μα σε πιάσει το τελωνείο. Σημαντικό ρόλο παίζει και αν κάτι είναι βαρύ, με τη χαζή λογική μερικών ανθρώπων ότι εφόσον είναι βαρύ ε θα έχει και μεγάλη αξία...
 
ηρθε κ μενα το δεματακι απ οτο cabela. αλλα οπως με πληροφορησε το ταχυδρομειο εχω δυο χρεωσεις 30 + 15 ευρω εξτρα .ξερει κανεις γιατι πληρωνω εξτρα τοσα λεφτα ακομα αφου δε περασε τελωνειο??
μονο μπουφαν εχει εμσα το δεμα κ απεξω δεν εγραφε τιμη το ειχα παραγγειλει ως δωρο σε διευθυνση στο χωριο.
 
ηρθε κ μενα το δεματακι απ οτο cabela. αλλα οπως με πληροφορησε το ταχυδρομειο εχω δυο χρεωσεις 30 + 15 ευρω εξτρα .ξερει κανεις γιατι πληρωνω εξτρα τοσα λεφτα ακομα αφου δε περασε τελωνειο??
μονο μπουφαν εχει εμσα το δεμα κ απεξω δεν εγραφε τιμη το ειχα παραγγειλει ως δωρο σε διευθυνση στο χωριο.

Άλλο τούτο, με κούφανες τώρα. Καταρχήν πως σε ενημέρωσε το ταχυδρομείο; Πήγες και το πήρες και τα πλήρωσες; Σε πήραν τηλέφωνο; Κάτι μου λέει ότι τελικά πέρασε τελωνείο και ότι τα 30€ είναι εκτελωνισμός και τα 15€ αποθήκευτρα. Αν είναι έτσι όπως τα λέω, μην τους πληρώσεις τα δεύτερα και κάνε τους μανούρα, θα το δεχτούν. Ωστόσο εμείς μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε, ρώτα τους για να μάθουμε τι είναι αυτές οι χρεώσεις.
 
ηρθε κ μενα το δεματακι απ οτο cabela. αλλα οπως με πληροφορησε το ταχυδρομειο εχω δυο χρεωσεις 30 + 15 ευρω εξτρα .ξερει κανεις γιατι πληρωνω εξτρα τοσα λεφτα ακομα αφου δε περασε τελωνειο??
μονο μπουφαν εχει εμσα το δεμα κ απεξω δεν εγραφε τιμη το ειχα παραγγειλει ως δωρο σε διευθυνση στο χωριο.
Άλλο τούτο, με κούφανες τώρα. Καταρχήν πως σε ενημέρωσε το ταχυδρομείο; Πήγες και το πήρες και τα πλήρωσες; Σε πήραν τηλέφωνο; Κάτι μου λέει ότι τελικά πέρασε τελωνείο και ότι τα 30€ είναι εκτελωνισμός και τα 15€ αποθήκευτρα. Αν είναι έτσι όπως τα λέω, μην τους πληρώσεις τα δεύτερα και κάνε τους μανούρα, θα το δεχτούν. Ωστόσο εμείς μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε, ρώτα τους για να μάθουμε τι είναι αυτές οι χρεώσεις.
.xm..xm..xm. Περιεργα πραγματα... .fff.
 
λοιπον τωρα πηρα το δεματακι.
εχουμες κ λεμε το δεμα πηγε θεσ/κη περασε τελωνειο μονο του στην ουσια περασαν μονο το ΦΠΑ 23% κ δεν περασαν τελη. η παραγγελια ηταν 170 $ μαζι με τα ναυλα.
οποτε βγηκε 34 ευρω ΦΠΑ + 12 ευρω τελη...

το χαρτι του τελωνειου γραφει ειδη περαν της ατελειας κ εχουν τσονταρει το φπα .

εκανε μαλακια αυτος που το εστειλε απ ουτο καμπελα γιατι ειχα διαλεξει gift επισημανσει κ ο μαλακας το εστειλε κανονικα με τις τιμες απεξω στο κουτι.

το κουτι ζυγιζε 3 κιλα.

αυτα τα ολιγα.
 
Yποψιν οτι ειναι federal crime η αποστολη δεματων σαν δωρο, για την αποφυγη των τελωνειων. Οποτε αρκετα μαγαζια/πωλητες απο Αμερικη δεν δεχονται να γραψουν κατι τετοιο.
 
λοιπον τωρα πηρα το δεματακι.
εχουμες κ λεμε το δεμα πηγε θεσ/κη περασε τελωνειο μονο του στην ουσια περασαν μονο το ΦΠΑ 23% κ δεν περασαν τελη. η παραγγελια ηταν 170 $ μαζι με τα ναυλα.
οποτε βγηκε 34 ευρω ΦΠΑ + 12 ευρω τελη...

το χαρτι του τελωνειου γραφει ειδη περαν της ατελειας κ εχουν τσονταρει το φπα .

εκανε μαλακια αυτος που το εστειλε απ ουτο καμπελα γιατι ειχα διαλεξει gift επισημανσει κ ο μαλακας το εστειλε κανονικα με τις τιμες απεξω στο κουτι.

το κουτι ζυγιζε 3 κιλα.

αυτα τα ολιγα.

Κάτι άλλο δεν πήγε καλά, ποτέ δεν έχω επιλέξει την επιλογή gift και δεν μου έχει περάσει ποτέ αποστολή από τελωνείο. Εσύ Άκη τι διεύθυνση έβαλες και το δέμα πέρασε από το τελωνείο της Θεσσαλονίκης; .fff.
 
λες να μην επρεπε να τη νεπιλεξω?
μαλιστα οταν την επελεξα μου εστειλε σημειωση οτι η αποδειξη θια ερθει ξεχωριστα στην διευθυνση οπου ειχα δηλωσει κ το δεμα ως δωρο επρεπε να παει σε αλλη διευθυνση οποτε το εστειλα στο χωρι οτης γυναικας γιαυτο μαλλον περασε θεσ/κη τελωνειο.
αλλα παλι καλα που το περασαν μονοι τους κ δεν εμπλεξα με τη γραφειοκρατια κ πληρωσα μονο το φπα.
 
λες να μην επρεπε να τη νεπιλεξω?
μαλιστα οταν την επελεξα μου εστειλε σημειωση οτι η αποδειξη θια ερθει ξεχωριστα στην διευθυνση οπου ειχα δηλωσει κ το δεμα ως δωρο επρεπε να παει σε αλλη διευθυνση οποτε το εστειλα στο χωρι οτης γυναικας γιαυτο μαλλον περασε θεσ/κη τελωνειο.
αλλα παλι καλα που το περασαν μονοι τους κ δεν εμπλεξα με τη γραφειοκρατια κ πληρωσα μονο το φπα.

Θεωρώ ότι είναι καλύτερα να βλέπει όποιος θέλει τόσο την τιμή, όσο και την περιγραφή, από το να είναι ένα black box. Το χωρίς περιγραφή και τιμή κουτί, κινεί περιέργεια. Το ότι η αποστολή έγινε στο χωριό, μπορεί να προκάλεσε τον εκτελωνισμό.
 
Μου εχει τυχει και εμενα.
Το ευτυχημα ειναι οπως λες πως εκαναν μονοι τους τον εκτελωνισμο και δεν επρεπε να τρεχεις στο αεροδρομιο.
 
Θεωρώ ότι είναι καλύτερα να βλέπει όποιος θέλει τόσο την τιμή, όσο και την περιγραφή, από το να είναι ένα black box. Το χωρίς περιγραφή και τιμή κουτί, κινεί περιέργεια. Το ότι η αποστολή έγινε στο χωριό, μπορεί να προκάλεσε τον εκτελωνισμό.
μα το θεμα ειναι οτι βλεπανε τι τιμη δνε ηταν blackbox κ μαλιστα το ειχαν ανοιξει κιολας και παλι καλα που δεν ειδαν το ταμπελακι του cabela που εγραφε 200$ στο μπουφαν.

γιατι να προκαλεσε τον εκτελωνισμο το οτι πηγαινε στο χωριο???
τα χωρια εκει πανω ειναι μεγαλα σε πληθυσμους αλλα το γυναικοχωρι ειδικα εχει κ δικο του ταχυδρομειο...
οποτε δε βλεπω το λογο.
εγω πιθανολογω λογω ογκου καθως το κουτι που ειχε βαλει το βλημα χωραγε 5 μπουφαν οχι 1.

απλα ρωταω για να ξερω σε μετεπειτα αγορες.
 
Back
Top