Αγορά super pose

Καλησπέρα. Θα ήθελα την γνωμη σας. Μέχρι 1200 ευρώ τι super pose προτείνετε;
Για να απαντηθει σωστα η ερωτηση σου θα πρεπει να διευκρινησεις καποιες λεπτομερειες.
Καινουργιο η μεταχειρισμενο???
Γενικο κυνηγι η προτιμηση σε καποιο θυραμα???
Βαρυ η ελαφρυ???
Μονοσκανδαλο η δισκανδαλο?
Ολα αυτα θα παιξουν ρολο στην επιλογη σου.
 
Αν βρεις ένα franchi alkuon 66 εκατοστά με τσοκ σε καλή κατάσταση πάρτο με κλειστά μάτια.Μπορεις να κάνεις όλα τα κυνήγια . Μέχρι 1000 ευρώ θα πάρεις καλό μεταχειρισμένο αλληλεπιθετο όπως αυτά που σου πρότειναν πιο πάνω.Γνώμη μου η μηχανική σκανδάλη είναι προτιμότερη από την αδρανειας... ότι και να γίνει θα ρίξεις μια τουφεκιά. Εγώ έχω ένα Baikal και ένα franchi falkonet και τα δύο με μηχανική σκανδάλη και κυνηγάω κυρίως ορτύκι και μπεκάτσα με αυτά.
 
Μπορεί κάποιος να το αναλύσει αυτό? υπάρχει οπτικο υλικό να καταλάβω τις διαφορές?
Δεν μπορεί να το καταλάβει κάποιος οπτικά εξωτερικά. Ουσιαστικά στην σκανδάλη αδρανειας χρειάζεται να πυροδοτηθει η πρώτη κάνη για να μπορέσει να μετακινηθεί το αντίβαρο και να μπορεί να πυροδοτηθει η δεύτερη. Οπότε αν για κάποιο λόγο δεν ρίξει λόγω αφλογιστιας το πρώτο φυσίγγι δεν μπορεί να ρίξει ούτε το δεύτερο. Ενώ η μηχανική είτε πυροδοτηθεί η πρώτη κάνη είτε όχι θα ρίξει κανονικά τη δεύτερη.
 
Πρακτικά στο κυνήγι το μονοσκανδαλο δίκανο με μηχανική σκανδάλη θα μπορεί να ρίξει πάντα μία βολή τουλάχιστον. Ακόμη και αν σπάσει ο επικρουστηρας ή το ελατήριο του ακόμη και λόγω ελαττώματικου φυσιγγίου. Βέβαια τα περισσότερα όπλα πλέον έχουν και επιλογέα οπότε μπορείς να το μετατρέψεις σε μονοκανο
 
Πρακτικά στο κυνήγι το μονοσκανδαλο δίκανο με μηχανική σκανδάλη θα μπορεί να ρίξει πάντα μία βολή τουλάχιστον. Ακόμη και αν σπάσει ο επικρουστηρας ή το ελατήριο του ακόμη και λόγω ελαττώματικου φυσιγγίου. Βέβαια τα περισσότερα όπλα πλέον έχουν και επιλογέα οπότε μπορείς να το μετατρέψεις σε μονοκανο
Aρα λίγο το κακό ότι και να επιλέξουμε.
 
Μου έχει τύχει σε κυνήγι ορτυκιού να τουφεκισω πουλί και την ώρα που έσπασα το όπλο για να το ξαναγεμισω να φύγει δεύτερο πουλί. Έκλεισα απλά το όπλο και πάτησα δύο φορές τη σκανδάλη.... και πήρα και το δεύτερο....με αδρανειας δε γίνεται αυτό....θα μου πείτε ψιλά γράμματα.... Το ίδιο έγινε και σε μπεκατσοκυνηγι.... και εκεί δεν έχουμε τις ίδιες ευκαιρίες με τα ορτύκια.... Τέλος πάντων μικρολεπτομέρειες.... καλή συνέχεια σε όλους
 
Μου έχει τύχει σε κυνήγι ορτυκιού να τουφεκισω πουλί και την ώρα που έσπασα το όπλο για να το ξαναγεμισω να φύγει δεύτερο πουλί. Έκλεισα απλά το όπλο και πάτησα δύο φορές τη σκανδάλη.... και πήρα και το δεύτερο....με αδρανειας δε γίνεται αυτό....θα μου πείτε ψιλά γράμματα.... Το ίδιο έγινε και σε μπεκατσοκυνηγι.... και εκεί δεν έχουμε τις ίδιες ευκαιρίες με τα ορτύκια.... Τέλος πάντων μικρολεπτομέρειες.... καλή συνέχεια σε όλους
Ε στην άλλη περίπτωσση θα γύριζες τον επιλογέα...θα το σταύρωνες και χρόνια του πολλά να ήταν. :)
 
Ε στην άλλη περίπτωσση θα γύριζες τον επιλογέα...θα το σταύρωνες και χρόνια του πολλά να ήταν. :)
Αυτή η ίδια περίπτωση μου συνέβη φέτος σε τσίχλες, κι έκανα αυτό ακριβώς που λές (γύρισα τον επιλογέα, κι έριξα και στην δεύτερη) !!!
Μόνο που εγώ ... αστόχησα και στις δυο !!!! :oops::( (Ήταν αρσενικές ... και με γράψανε στ @@ τους) !!!
.hair..sarcastic.
 
Αυτή η ίδια περίπτωση μου συνέβη φέτος σε τσίχλες, κι έκανα αυτό ακριβώς που λές (γύρισα τον επιλογέα, κι έριξα και στην δεύτερη) !!!
Μόνο που εγώ ... αστόχησα και στις δυο !!!! :oops::( (Ήταν αρσενικές ... και με γράψανε στ @@ τους) !!!
.hair..sarcastic.
Το ορτύκι έχει περιθώρια όπως και να το κάνουμε σε σύγκριση με τις τσίχλες..
Πρρρρρ ...σταύρωμα και μετά μπάμ...
 
Να πω και απο εδω , ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον Ηλια.....Σημερα παρελαβα το οπλο που μου
πουλησε....ουσιαστικα ΔΩΡΟ μου το εκανε....και επιλασσομαι.....Το οπλο ειναι οπως το περιεγραφε...
ελαχιστα δουλεμενο.....σε αριστη κατασταση!!!!! Ο λογος για τo σουπερ ποζε Boito 76 cm -magnum
1* - 3* σταθερα τσοκ. :)
 
Να πω και απο εδω , ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον Ηλια.....Σημερα παρελαβα το οπλο που μου
πουλησε....ουσιαστικα ΔΩΡΟ μου το εκανε....και επιλασσομαι.....Το οπλο ειναι οπως το περιεγραφε...
ελαχιστα δουλεμενο.....σε αριστη κατασταση!!!!! Ο λογος για τo σουπερ ποζε Boito 76 cm -magnum
1* - 3* σταθερα τσοκ. :)
Καλορίζικο κυρ Νίκο!!!
 
Σε ευχαριστω Κωνσταντινε μου......θελω να δω τι θα δωσουν οι αχρωμιωτες καννες....εσυ σιγουρα
καλυτερα απο εμενα.....υγεια σου ευχομαι φιλε μου!!!
Επίσης κύριε Νίκο , ένα συγκριτικό με σπέσιαλ φυσιγγακι σίγουρα το περιμένουμε όλοι .
 
Να πω και απο εδω , ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον Ηλια.....Σημερα παρελαβα το οπλο που μου
πουλησε....ουσιαστικα ΔΩΡΟ μου το εκανε....και επιλασσομαι.....Το οπλο ειναι οπως το περιεγραφε...
ελαχιστα δουλεμενο.....σε αριστη κατασταση!!!!! Ο λογος για τo σουπερ ποζε Boito 76 cm -magnum
1* - 3* σταθερα τσοκ. :)
Καλορίζικο κυριε Νίκο να είστε καλά να το χαρείτε!!!
 
Back
Top