Αγορά πρώτου όπλου από άπειρο

Όχι δεν ήθελα να φανεί έτσι. Απλώς με πείραξε που ορισμένοι το βλέπουν σαν ένα κλειστό λόμπι σε κάτι που δεν ανήκει σε κανέναν και πόσο μάλλον δε που μόλις έμαθαν ότι απέκτησα σκυλί όρμησαν να με φάνε.

Όπως έγραψα λοιπόν και στο εισαγωγικό μου πόστ, με λένε Ηλία, είμαι 27 και προς ώρας μένω στην Βοιωτία
Δεν είναι κλειστό λόμπι.
Είναι θέμα ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ...
Και δεν ισχύει μόνο στα γουρούνια ... αν μου έλεγε ο οποιοσδήποτε να πάμε μαζί για τσίχλες που δεν τον γνώριζα καλά, πως κινείται, πως χειρίζεται το όπλο, πως τουφεκά δεν θα πήγαινα.

Πόσο μάλλον όταν στο όπλο υπάρχουν μονόβολα ή μπίλιες.
 
Δεν είναι κλειστό λόμπι.
Είναι θέμα ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ...
Και δεν ισχύει μόνο στα γουρούνια ... αν μου έλεγε ο οποιοσδήποτε να πάμε μαζί για τσίχλες που δεν τον γνώριζα καλά, πως κινείται, πως χειρίζεται το όπλο, πως τουφεκά δεν θα πήγαινα.

Πόσο μάλλον όταν στο όπλο υπάρχουν μονόβολα ή μπίλιες.
Δεν θέλω να το διαιωνισω, είναι για άλλο θέμα η κουβέντα αυτή. Δεν είναι η απάντηση αλλά ο τρόπος. Ο τρόπος είναι πιο σημαντικός από την απάντηση εφόσον δεν είναι λόμπι και θέλουμε νέο αίμα.

@Tolis SBE1 τώρα είναι αργά. Και καλό θα ήταν να μην πειραματιστω με τα όρια του πρώην πεθερού
 
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταλήξει μέσα μου τι θέλω να πάρω, αλλά ναι έχω νιώσει ήδη οικεία!
Εγώ πάντως, φίλε Φοίβο (Ηλία ήθελα να πω :p ), σε συμπάθησα από την πρώτη στιγμή, ίσως διότι από τα –έστω λίγα για την ώρα– γραφόμενά σου, ένιωσα να μοιάζουμε αρκετά σε τύπο, και σε καταλαβαίνω πως δυσκολεύεσαι να απολαύσεις τον εαυτό σου στο δεδομένο κοινωνικό περίγυρο, αλλά, μην ανησυχείς, υπάρχει περιθώριο [ακόμα] σε τούτη γη που την πατούμε και για μας τα μαύρα πρόβατα κι εύχομαι κάθε μονοπάτι να σε βγάζει σε κάποια κορυφή, ν’ αγναντεύεις και να στοχάζεσαι, ό,τι όπλο και να κρατάς στα χέρια.

Κι εγώ αποφεύγω τις παρέες (και τα κοπάδια) διότι μου περιορίζουν εκείνο που μου χαρίζει η φύση: την Ελευθερία, και, στις ράχες που εγώ αγναντεύω και στοχάζομαι ελεύθερα, λιώνουν τα κόκκαλα του συνονόματου θείου μου που πέθανε γι’ αυτή. Νιώθω λοιπόν την υποχρέωση τουλάχιστον να την απολαύσω όσο μπορώ συνειδητά και να μην τη θυσιάζω στο βωμό της κοινωνικής αποδοχής. Πέρα όμως από το δίκαννο και την καραμπίνα, έχω κρυμμένο και τον σουγιά – για το καλό μου. ;)
 
Last edited:
Ζητω δημοσια συγνωμη για το λαθος συμπερασμα και βιαστικο συναμα .......
Σχωρεμένος! :p:)

Εφόσον λοιπόν κάτι υπάρχει από τη στιγμή που το γνωρίζουμε, το ερώτημα αντιστρέφεται: αν το δίκαννο έπαιρνε τρία φυσίγγια και ζύγιζε 3,7Kg, ποιο πλεονέκτημα μένει για την τρίσφαιρη καραμπίνα;
 
Last edited:
Σχωρεμένος! :p:)

Εφόσον λοιπόν κάτι υπάρχει από τη στιγμή που το γνωρίζουμε, το ερώτημα αντιστρέφεται: αν το δίκαννο έπαιρνε τρία φυσίγγια και ζύγιζε 3,7Kg, ποιο πλεονέκτημα μένει για την τρίσφαιρη καραμπίνα;
Καμία 30ρια χιλιάρικα φθηνότερη;
 
Αναφέρομαι στα πλεονεκτήματα στον κυνηγότοπο, όχι στο κατάστημα, αλλά... τέλος πάντων!
Πώς να κρίνεις κάτι που δεν μπορείς να αγοράσεις όχι μόνο λόγω τιμής ,αλλά καί νομοθεσίας.Το πιθανότερο να είναι ένα αγαρμο δυσχρηστο όπλο.Η μια σκανδάλη να ρίχνει τις δύο κάννες σαν μονοσκανδαλο δίκανο και η άλλη τη τρίτη κάννη .
 
Γιατι η νομοθεσια απαγορευει το τρικανο λειοκανο, και οχι το τρισφαιρο αυτογεμες;

Το οτι ειναι ασυνηθιστο μην πω σπανιοτατο για τα δεδομενα της χωρας μας ναι, αλλα που ακριβως σκονταφτει ενα τρικανο τετοιο στη νομοθεσια;
 
Γιατι η νομοθεσια απαγορευει το τρικανο λειοκανο, και οχι το τρισφαιρο αυτογεμες;

Το οτι ειναι ασυνηθιστο μην πω σπανιοτατο για τα δεδομενα της χωρας μας ναι, αλλα που ακριβως σκονταφτει ενα τρικανο τετοιο στη νομοθεσια;
Πιθανόν επειδή τα περισσότερα τρικαννα έχουν ραβδωτη τη μια κάννη. Κάτι άλλο δεν νομίζω να υπάρχει.
 
Γιατι η νομοθεσια απαγορευει το τρικανο λειοκανο, και οχι το τρισφαιρο αυτογεμες;

Το οτι ειναι ασυνηθιστο μην πω σπανιοτατο για τα δεδομενα της χωρας μας ναι, αλλα που ακριβως σκονταφτει ενα τρικανο τετοιο στη νομοθεσια;
Όταν ακούς υπουργό που φτιάχνει και ψηφίζει τους νόμους να λέει ότι η διοπτρα μεγαλώνει το βεληνεκές του όπλου καταλαβαίνεις για τι πράγμα μιλάμε μην ψάχνεις να βρεις λογική
 
Back
Top