Αγγλικό Σέττερ

Καλησπερα Θοδωρη και καλη χρονια φιλε
Μα δεν βλεπω να διαφωνεις σε οτι ειπα
Μαλλον παρερμηνευτικα
Εγω ηθελα να τονισω οτι αν το σκυλι παει σε επαγγελματια δεν σημαινει οτι η δικη μας δουλεια σαν ιδιοκτητες τελειωσε
Πολλοι απο εμας αυτο θεωρουν( δεν μιλαω για τον συναδελφο με το σεττερ- μιλαω γενικα για ολους μας)
Πληρωσα πηρα τελος .δεν ειναι ετσι
Δεν νομιζω οτι μειωσα την δουλεια τουνεπαγγελματια, τουλαχιστον του σωστου
Απλα εθιξα το θεμα οτι ο επαγγελματιας σου παραδιδει ενα σκυλι τελειωμενο το οποιο μετα εσυ πρεπει να κρατησεις ετσι
Και στο λεει ο ανθρωπος συνηθως.
Θελει εξοδους μονο του. Θελει θηραματα. Θελει σημασια απο εσενα. Θελει υπενθυμισεις. Θελει αγαπη.
Αυτο ισως να ειναι και το παραπονο πολλων σωστων επαγγελματιων
Οτι σκυλια με προσοντα που οι ιδιοι ανεπτυξαν φευγοντας απο κοντα τους εμειναν ανεκμεταλευτα
Και ο λογοσνπου το τονισα αυτο ειναι για να θιξω την σημασια που εχει η σχεση που κτιζουμε και διατηρουμε με το σκυλο μας
Δεν ειναι ενα αψυχο εργαλειο που βγαζουμε απο την αποθηκη να κανουμε μια δουλεια και μετα πιςω
Ειναι συντροφος για μια ζωη με τις φασεις στην ζωη του την αναπτυξη το ζενιθ και ακολουθως την καμπη και την πτωση
Καλουμαστε να ειμαστε εκει σε καθε φαση της ζωης τους
Να δινουμε και να μας δινει
Πολλες φορες το ξεχναμε αυτο ειδικα οταν γερνανε.... μα δεν ειναι ετσι που πρεπει να ειναι
Αν και παλι διαφωνεις τοτε φιλε καλως κανεις
Ο καθε ενας εχει τις αποψεις του και εφοσον τις τεκμηριωνει σεβομενος τον συνομιλητη του τοτε και οι δυο ειναι κερδισμενοι
Σεβομαι απολυτα την αποψη σου
Δεν με βρισκει αντιθετο
Απο τον διαλογο ολοι κερδιζουν
Γιατι τα μυαλα μας πρεπει να ειναι ανοικτα
 
Καλησπερα Χρυσανθε και χρονια πολλα.Συγνωμη Με συγχωρεις,αλλα θα διαφωνησω σε ολα αυτα που λες,γιατι δεν επιασες το νοημα των γραφομενων μου.Κατ 'αρχην,δεν ειπα πουθενα οτι αγοραζεις ετοιμο σκυλι που δεν θα σε ξερει.
Παιρνεις ενα κουταβακι 2-3 μηνων και το μεγαλωνεις κανονικα σαν μελος της οικογενεις.Ετσι αναπτυσσεις τη σχεση σας,μεχρι να ερθει η ωρα να το πας για εκπαιδευση.μετα την ηλικια των 7 μηνων συνηθως.
Το σκυλι θα περασει με τον εκπαιδευτη,το ΜΕΓΙΣΤΟ 3 μηνες,αναλογα πως δουλευει ο καθενας.Αυτο δεν κρινεται ικανο χρονικο διαστημα κατα το οποιο θα χαλασει η σχεση ιδιοκτητη-σκυλου.Ειδικα οταν το εχεις μεγαλωσει απο κουταβι.Επαναλαμβανω δεν αγοραζεις ετοιμο ενηλικο.
Τωρα για τα υπολοιπα που λες,δεν μπορω να καταλαβω γιατι να μην μπορει και να μην εχει ο ιδιοκτητης επαφη με το ζωο του αφου γυρισει απο την εκπαιδευση???Καλλιστα και κανονικοτατα μπορει να του αφιερωνει χρονο σε βολτες,παιχνιδια,εκπαιδευτικα κλπ.Οσο θα του αφιερωνε και αν δεν ειχε την οικονομικη δυνατοτητα να το στειλει σε επαγγελματια.
Η εκπαιδευση ειναι μια βαση.Με αυτη την βαση,μπορει ο ιδιοκτητης να εξελιξη το σκυλο του και να του μαθει περαιτερω πραγματα.Με την εκπαιδευση,επιτυγχανεται καλυτερη συνυπαρξη και συννενοηση μεταξυ σκυλου και ιδιοκτητη..Αυτα,με την προυποθεση οτι ο επαγγελματιας ειναι τιμιος και κανει 10-20 μαθηματα προσαρμογης στον ιδιοκτητη ωστε να μαθει να χειριζεται σωστα το σκυλο του οσο αναφορα τις εντολες,τις τιμωριες κλπ.(Υπαρχουν τετοιοι επαγγελματιες)
Οσο αναφορα το θεμα επαγγελματια,εγω που ξεκινησα ασχετος,αλλα και αλλοι γνωστοι μου που κυνηγανε περισσοτερα χρονια απο μενα,δεν το μετανοιωσαμε για τα λεφτα που δωσαμε.Ηταν η καλυτερη επενδυση που καναμε στα σκυλια μας.
Δεν θελω να πεισω καποιον να στραφει σε αυτη τη λυση,Ο καθενας κανει τα κουμαντα του και κινειται αναλογα τα οικονομικα του.Απλα με πιανει μια "αλλεργια",οταν κουβεντιαζω με τον κλασικο μπαρμπα πτσουλα, Ελληναρα του Ελλαδισταν που "ξεφτιλιζει" διαφορους επαγγελματιες διαφορων κλαδων και τα ξερει ολα και σου λεει:Α ρι,ιγω ειχ 10 σκλια στ ζωη μμ,τς κατουρω ολους τους επαγγελματιες..."
Απλα ο επαγγελματιας εχει πανω απο 5000 και συνεχιζει...Δεν το λεω για σενα αυτο,γενικα μιλαω.
Αλλα θα μου πεις,εδω αναιρουμε και βγαζουμε αχρηστους τους γιατρους,στα σκυλια θα κολλησουμε?

αν ήθελα κάτι πολύ ειδικό δεν θ δίσταζα να απευθυνθώ σε εκπεδευτη πχ ένα σκύλο φύλακα να κάνει επίθεση χωρίς να δαγκώνει .

Δεν αμφιβάλει κανένας για την γνώση του καλού εκπεδευτη η την δυνατότητα να κάνει έναν σκύλο να υπακούει .

πάμε στα Σεττερ τώρα που είναι και το θέμα μας ....σκυλιά με μεγάλη ευαισθησία και δυσκολία στην αλλαγή αφεντικού σε μεγαλύτερο βαθμό από τα ποιντερ

Πάμε πιο συγκεκριμένα στο σκύλο του φίλου που ζήτησε βοήθεια ένα σκύλος όπως μας λέει αρκετά ανθρωποκεντρικός και υπάκουος που τώρα άρχισε να καταλαβαίνει καλά το παιχνίδι της κάπως ανοιχτής έρευνας ούτε χάθηκε ούτε κυνήγησε οικόσιτα απλά ένιωσε ασφάλεια να ψάχνει λίγο πιο μακριά .
Συγνώμη αλλά δεν βλέπω χρησιμότητα του επαγγελματία εκπεδευτη ίσα ίσα βλέπω ότι σε αυτήν την ηλικία αντίθετα αποτελέσματα που θα μπερδέψουν τον σκύλο και απλά θα κόψει την ωραία έρευνα που έχει.

και παραπάνω που έγραψες για απόλυτα λασε και απορτ και ακινησίες

Απόλυτα Λασε στα γκρεμια και στα δάση ζούγκλες δεν υπάρχουν ούτε ακινησίες . Υπάρχει εμπειρία και διάβασμα του τόπου και πάτημα στα σωστά σημεία . Τα απόλυτα λασε είναι στα χορτάρια

Μετά για το κράτημα ρυθμού... ο εκπεδευτης θα το κάνει αυτό; Πως πραγματικά ρωτάω αν υπάρχει τρόπος να γίνει σε 3 μήνες να ξέρω .

γιατί εγώ το βλέπω να έρχεται με τα χρόνια και τα πολύωρα κυνήγια σε διαφορά τερέν


όταν φύγει η πρώτη πέρδικα και πέσει το μπαμ και σπαρταράει μπροστά του και μετά κάνει φρροουυυ το σύννεφο Έλα να μου δείξεις τον σκύλο που θα κάνει ακινησία .

θες να σου πω για πραγματικους πρωταθλητές έρευνας κυνηγιού εκπεδευμενοι ρομπότ που βρέθηκαν στο νησί σε συνθήκες κυνηγιού και στο πρώτο μπαμ τα ψάχνανε στα δίπλα χωριά ξεχνώντας ότι εντολή ξέρανε και δεν ξέρανε ;

για να μην πολυλογώ δεν αμφιβάλω ότι κάποια σκυλιά με σοβαρά θέματα θέλουνε επαγγελματία εκπεδευτη η και τσίμπημα με κολάρο

Αλλά ποτε μην υποτιμας το ποσο μεγάλο είναι το σοκ για τον σκύλο η αλλαγή αφεντικού και περιβάλλοντος και θα το εκανα μόνο σε πολύ δύσκολη περίπτωση .

έχουνε χαλάσει πολλά σκυλιά .
 
αν ήθελα κάτι πολύ ειδικό δεν θ δίσταζα να απευθυνθώ σε εκπεδευτη πχ ένα σκύλο φύλακα να κάνει επίθεση χωρίς να δαγκώνει .

Δεν αμφιβάλει κανένας για την γνώση του καλού εκπεδευτη η την δυνατότητα να κάνει έναν σκύλο να υπακούει .

πάμε στα Σεττερ τώρα που είναι και το θέμα μας ....σκυλιά με μεγάλη ευαισθησία και δυσκολία στην αλλαγή αφεντικού σε μεγαλύτερο βαθμό από τα ποιντερ

Πάμε πιο συγκεκριμένα στο σκύλο του φίλου που ζήτησε βοήθεια ένα σκύλος όπως μας λέει αρκετά ανθρωποκεντρικός και υπάκουος που τώρα άρχισε να καταλαβαίνει καλά το παιχνίδι της κάπως ανοιχτής έρευνας ούτε χάθηκε ούτε κυνήγησε οικόσιτα απλά ένιωσε ασφάλεια να ψάχνει λίγο πιο μακριά .
Συγνώμη αλλά δεν βλέπω χρησιμότητα του επαγγελματία εκπεδευτη ίσα ίσα βλέπω ότι σε αυτήν την ηλικία αντίθετα αποτελέσματα που θα μπερδέψουν τον σκύλο και απλά θα κόψει την ωραία έρευνα που έχει.

και παραπάνω που έγραψες για απόλυτα λασε και απορτ και ακινησίες

Απόλυτα Λασε στα γκρεμια και στα δάση ζούγκλες δεν υπάρχουν ούτε ακινησίες . Υπάρχει εμπειρία και διάβασμα του τόπου και πάτημα στα σωστά σημεία . Τα απόλυτα λασε είναι στα χορτάρια

Μετά για το κράτημα ρυθμού... ο εκπεδευτης θα το κάνει αυτό; Πως πραγματικά ρωτάω αν υπάρχει τρόπος να γίνει σε 3 μήνες να ξέρω .

γιατί εγώ το βλέπω να έρχεται με τα χρόνια και τα πολύωρα κυνήγια σε διαφορά τερέν


όταν φύγει η πρώτη πέρδικα και πέσει το μπαμ και σπαρταράει μπροστά του και μετά κάνει φρροουυυ το σύννεφο Έλα να μου δείξεις τον σκύλο που θα κάνει ακινησία .

θες να σου πω για πραγματικους πρωταθλητές έρευνας κυνηγιού εκπεδευμενοι ρομπότ που βρέθηκαν στο νησί σε συνθήκες κυνηγιού και στο πρώτο μπαμ τα ψάχνανε στα δίπλα χωριά ξεχνώντας ότι εντολή ξέρανε και δεν ξέρανε ;

για να μην πολυλογώ δεν αμφιβάλω ότι κάποια σκυλιά με σοβαρά θέματα θέλουνε επαγγελματία εκπεδευτη η και τσίμπημα με κολάρο

Αλλά ποτε μην υποτιμας το ποσο μεγάλο είναι το σοκ για τον σκύλο η αλλαγή αφεντικού και περιβάλλοντος και θα το εκανα μόνο σε πολύ δύσκολη περίπτωση .

έχουνε χαλάσει πολλά σκυλιά .
Θα συμφωνησω οτι σε πολλα διαφωνουμε.
Εγω απλα θελω να πω,οτι οσο το σκυλι του φιλου αποκτα εμπειριες,πιθανων να ανοιγεται ολοενα και περισσοτερο με αποτελεσμα να εχει τον αμαζευτο και ερευνες στα 400-500 + μετρα,κατι που μπορει να μην αρεσει στον ανθρωπο και να μην εχει αλλο τροπο να το μαζεψει.
Τωρα,οσο αναφορα λασε και τα σχετικα υπαρχουν,προσαρμοσμενα παντα στον εκαστοτε κυνηγοτοπο.
Επισης ο ρυθμος και η ψυχολογια υπαρχει.Το ειδα και στο δικο μου σκυλο ο οποιος δεν ηταν απο σπουδαια αιματα.Μαλιστα απ οτι εμαθα ο εκτροφεας του ειναι περισσοτερο κουταβοπαραγωγος/λαμογιο,παρα σοβαρος υποστηρικτης και συνεχιστης της φυλης.
Η ακινησια υπηρχε,υπαρχει και θα υπαρχει ειτε σηκωθει περδικα,ειτε ορτυκι ειτε αγριογαλος.Ο εκπαιδευμενος και σωστα συντηρημενος σκυλος θα την κανει.Το αν τη θελει καποιος ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.
Οι πρωταθλητες που λες,για να ακουνε μπαμ και να φευγουν σε κατι χωρια παραπερα,μαλλον φασολα μου μυριζει η δουλεια(κροτοφοβιες κλπ) και καποιοι πονηροι τους ξεφορτωθηκαν (πουλησαν) και καποια κοροϊδα τους αγορασαν.
Το οτι εχουν χαλασει σκυλια ειναι το μονο σιγουρο.Η τιμιοτητα και ο επαγγελματισμος στις μερες μας ειναι δυσευρετα αγαθα.Ειδικα στον τομεα κυνηγοσκυλα.
Ειπαμε ο καθεις ακουμπαει τα λεφτα του οπως ο ιδιος επιθυμει.

Συνοψιζοντας,θα αναφερω κατι που ειπα και στον Χρυσανθο.Το οτι δεν ξερουμε εμεις κατι,(ειτε γιατι δεν ειναι δουλεια μας προφανως,ειτε γιατι νομιζουμε οτι τα ξερουμε ολα καλυτερα απο τους ειδικους) δεν σημαινει οτι δεν γινεται και οτι δεν ειναι εφικτο απο αυτον που ξερει.Αυτο το λεω γενικα και βαζω και τον εαυτο μου μεσα. χωρις ιχνος παρεξηγησης μερα που ειναι.
 
αν ήθελα κάτι πολύ ειδικό δεν θ δίσταζα να απευθυνθώ σε εκπεδευτη πχ ένα σκύλο φύλακα να κάνει επίθεση χωρίς να δαγκώνει .

Δεν αμφιβάλει κανένας για την γνώση του καλού εκπεδευτη η την δυνατότητα να κάνει έναν σκύλο να υπακούει .

πάμε στα Σεττερ τώρα που είναι και το θέμα μας ....σκυλιά με μεγάλη ευαισθησία και δυσκολία στην αλλαγή αφεντικού σε μεγαλύτερο βαθμό από τα ποιντερ

Πάμε πιο συγκεκριμένα στο σκύλο του φίλου που ζήτησε βοήθεια ένα σκύλος όπως μας λέει αρκετά ανθρωποκεντρικός και υπάκουος που τώρα άρχισε να καταλαβαίνει καλά το παιχνίδι της κάπως ανοιχτής έρευνας ούτε χάθηκε ούτε κυνήγησε οικόσιτα απλά ένιωσε ασφάλεια να ψάχνει λίγο πιο μακριά .
Συγνώμη αλλά δεν βλέπω χρησιμότητα του επαγγελματία εκπεδευτη ίσα ίσα βλέπω ότι σε αυτήν την ηλικία αντίθετα αποτελέσματα που θα μπερδέψουν τον σκύλο και απλά θα κόψει την ωραία έρευνα που έχει.

και παραπάνω που έγραψες για απόλυτα λασε και απορτ και ακινησίες

Απόλυτα Λασε στα γκρεμια και στα δάση ζούγκλες δεν υπάρχουν ούτε ακινησίες . Υπάρχει εμπειρία και διάβασμα του τόπου και πάτημα στα σωστά σημεία . Τα απόλυτα λασε είναι στα χορτάρια

Μετά για το κράτημα ρυθμού... ο εκπεδευτης θα το κάνει αυτό; Πως πραγματικά ρωτάω αν υπάρχει τρόπος να γίνει σε 3 μήνες να ξέρω .

γιατί εγώ το βλέπω να έρχεται με τα χρόνια και τα πολύωρα κυνήγια σε διαφορά τερέν


όταν φύγει η πρώτη πέρδικα και πέσει το μπαμ και σπαρταράει μπροστά του και μετά κάνει φρροουυυ το σύννεφο Έλα να μου δείξεις τον σκύλο που θα κάνει ακινησία .

θες να σου πω για πραγματικους πρωταθλητές έρευνας κυνηγιού εκπεδευμενοι ρομπότ που βρέθηκαν στο νησί σε συνθήκες κυνηγιού και στο πρώτο μπαμ τα ψάχνανε στα δίπλα χωριά ξεχνώντας ότι εντολή ξέρανε και δεν ξέρανε ;

για να μην πολυλογώ δεν αμφιβάλω ότι κάποια σκυλιά με σοβαρά θέματα θέλουνε επαγγελματία εκπεδευτη η και τσίμπημα με κολάρο

Αλλά ποτε μην υποτιμας το ποσο μεγάλο είναι το σοκ για τον σκύλο η αλλαγή αφεντικού και περιβάλλοντος και θα το εκανα μόνο σε πολύ δύσκολη περίπτωση .

έχουνε χαλάσει πολλά σκυλιά .
Χρόνια πολλά κ καλή χρονιά! Χωρίς να θέλω να το παίξω ειδικός γιατί δεν θα γίνω κ πότε! Αυτή η ράτσα έχει για κάποιους από εμάς αυτή την ιδιαιτερότητα κ για άλλους αδυναμία! Δένεται πολύ με το αφεντικό του! Έχω μια σκυλίτσα τώρα κ ένα χρόνο δώρο από τον κουμπάρο μου! Στα χέρια του ήταν ένα καταπληκτικό μπεκατσοσκυλο! Είχα κάνει πολλά κυνήγια μαζί του! Την έλεγα κομπιουτεράκι! Ήταν αλάνθαστη! Εδώ κ ενα χρόνο που την έχω το μόνο που κάνει στο κυνήγι είναι να κλαίει στα πόδια μου! Είμαι σίγουρος ότι με αυτόν θα είναι όπως πριν! Γι'αυτό μόλις λήξει η καραντηνα πίσω στα Γιάννενα η κυρία!!!!
 
Κανονικοί πρωταθλητές Ελλάδος απλά δεν θέλω να αναφέρω ονόματα δεν υπήρχε θέμα κροτοφοβιας
Οι κανονικοι πρωταθλητες δεν μου λεει κατι Νικο.Παιζουν πολλα απο πισω.Πολλα θεματα θα υπηρχαν,οχι μον κροτοφοβια,για να εξαφανιζονται σαν αλαφιασμενα.
Οι πρωταθλετες δεν δινονται απο τον εκτροφεα.Ειναι το κεφαλαιο της δουλειας του.Αν δωσει ποτε σκυλι απο του κουμασι του με αρκετες διακρισεις,αυτο θα κοστισει στην χειροτερη 10-15 χιλιαρικα.Απολυτοι πρωταθλητες(σε μορφολογια και πρακτικο κυνηγι) ,που εχουν ερθει απο Ιταλια(del binario,della bassana,francini) και εχουν εμπλουτισει ελληνικες εκτροφες,αποκτηθηκαν κοντα στα 20.000 ευρω.Σε αυτη την περιπτωση,τα σκυλια δοθηκαν γιατι οι δικοι μας που τα πηραν,ηταν επαγγελματιες και μεγαλα ονοματα στην κυνοφιλια.Εσυ και εγω θα παιρναμε κανα αδεσποτο απο τα σοκακια της Ναπολης.
Δυστηχως ετσι ειναι τα πραγματα.'Η εχεις κοντε και ξερεις οτι θα παρεις καλο σκυλι απο εκτροφεα(αλλιως οτι σου πλασαρει) 'η εχεις γνωστους ιδιωτες οι οποιοι σου δινουν καλα σκυλια και κανεις τη δικη σου γραμμη.Αυτο με προσοχη παντα γιατι η κυνοτεχνια και το ζευγαρωμα ειναι τεχνη και επιστημη.Οχι: "Εχω μια σκυλα φωτια και θα τη βαλω με του μπαρμπα Μητσου απεναντι που παει τρενο ο αρσενικος".Βεβαι η δικαιμου εχει θεμα με το απορτ,του Μητσου χανεται στο χιλιομετρο και ειναι λιγο κοντο για τα στανταρ της φυλης,αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα βγουνε κουταβια δυναμιτες".......

Μετα απο κατι τετοια,βλεπεις κουταβια με προβλημτα υγειας,δυσπλασιες,σωματοτυπο και χαρακτηρα εκτος προτυπων της φυλης κλπ κλπ.....
 
Last edited:
Και οι δυο λετε αληθειες
Αλλα τα χουμε μπλεξει λιγο
Πολλα κεφαλαια μαζι που για να τα γνωρισει καποιος πρεπει να περασει πολλα χρονια με σκυλια και να βρεθει σε αγωνες και στα μπακστειτζ τους ωντας ομως πολυ αντικειμενικος γιατι οπως και σε καθε τομεα της ζωης τα σκυλια κρυβουν πισω τους πολυ χαρα αλλα και πολυ πικρα αφου υπαρχει πολυ μπλα μπλα πολυ ψεμα αλλα και πολλα διαμαντια που πανε χαμενα
Αναλογα του τι ξερει ο καθε ενας ξερει και να ´´βλεπεί´´
Οι αγωνες ειναι μια παρασταση με πολλα καλα αλλα και πολλα κακα
Αν μπορεις να δεις τα διαμαντια πισω απ τα φωτα που λαμπουν μπορεις να παρεις πολλα απο αυτους
Το θεμα ειναι οτι ο καθε ιδιοκτητηες πρεπει να ξερει το σκυλι του
Να μπορει να δει μα διπαιστωσει και να επεμβει αναλογα σε καθε φαση της ζωης του
Να μπορει να παραδεκτει τα λαθη του η τις ελειψης του οσον αφορα το τι του εδωσε
Και να του το δωσει η αναλογα να ψαχτει να το παρει απο καποιον σωστο επαγγελματια εαν αφορα εκπαιδευση
Εαν αφορα επιλογη κουταβιου νομιζω ας κανουμε αλλη φορα την κουβεντα
Απολυτο δεν υπαρχει πουθενα
Σκυλια εχουν χαλασει και απο ιδιοκτητες και απο εκπαιδευτες
Και απο αγωνες και χωρις αυτους
Αγαπηστε τα εμπιστευτειτε να, αποφασιστε τι ζητα ο καθε ενας και κερδιστε τα
Ολοι εχουμε διαφορετικες απαιτησεις
Αν ξεχασουμε λιγο τους γυρω μας και απολαυσουμε την βολτα και το χρονο μαζι τους βαζοντας μεσω συγκρισης την προηγουμενη φορα και το τι τους εχουμε δωσει για να αξιολογησουμε τι μας δινουν
 
Θρυλική ρατσα, θρυλικό όπλο, θρυλικά κωλοπουλα χαχαχα...
Ωραία φωτο!
Φωτό για εξώφυλλο περιοδικού των πάλε ποτέ καλών εποχών .
Αααα μην το λες Κώστα...
Δεν είδες που αλλαξε το σήμα της η Κ&Κ και ανανεώθηκε....yelling.
 
Θρυλική ρατσα, θρυλικό όπλο, θρυλικά κωλοπουλα χαχαχα...
Ωραία φωτο!

Αααα μην το λες Κώστα...
Δεν είδες που αλλαξε το σήμα της η Κ&Κ και ανανεώθηκε....yelling.
Άπαπα φιλαράκι ούτε να το βλεπω δεν θέλω .yel. αφού την πρώτη φορά που άλλαξαν το κόκκινο πινακακι δεν μαρεσε φαντάσου τώρα.
 
Back
Top