Αγγλικό Σέττερ

Καλησπέρα σε όλους ελπίζω να είστε καλά κ χρόνια πολλά για της ημέρες....Πριν λίγες ημέρες σας έγραψα για μια σκύλα που έχω που εξαφανίζεται όταν την αμολησω μια κουτάβα....Κ ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Ηθελα να σας ρωτήσω για ένα ακόμη πρόβλημα που μου προέκυψε κ με στεναχώρησε πολύ.Εχω κ έναν αρσενικό σκύλο σεττερ 3 χρόνων πολύ κοντινό στην έρευνα κ πολύ υπακούω.Παντα επιστρέφει να τσεκάρει που είμαι.Χθες πήγαμε για μπεκατσες κ βρηκαμε 3 μπεκατσες κ πήραμε την μια εψαχνε κοντα μου με επιστροφες.Σημερα που πήγαμε στο ίδιο σημείο με το που τον αμολησα εξαφανίστηκε ποτέ δεν το εχει ξανακάνει αυτο...Περιμενα μιση ωρα κ ξεκινησα να τον βρω κ ηταν δυο πλαγιες πιο περα κ εψαχνε.....Ποτε δεν το εχει ξανακανει αυτο.....Τη λυση θα προτεινατε εσεις τη κανετε οταν ψαχνει ο σκυλος μεχρι να βρει θυραμα χωρις να επιστρεφει πως κλεινετε την ερευνα;Η να επιστρεφει.
 
Καλησπέρα σε όλους ελπίζω να είστε καλά κ χρόνια πολλά για της ημέρες....Πριν λίγες ημέρες σας έγραψα για μια σκύλα που έχω που εξαφανίζεται όταν την αμολησω μια κουτάβα....Κ ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Ηθελα να σας ρωτήσω για ένα ακόμη πρόβλημα που μου προέκυψε κ με στεναχώρησε πολύ.Εχω κ έναν αρσενικό σκύλο σεττερ 3 χρόνων πολύ κοντινό στην έρευνα κ πολύ υπακούω.Παντα επιστρέφει να τσεκάρει που είμαι.Χθες πήγαμε για μπεκατσες κ βρηκαμε 3 μπεκατσες κ πήραμε την μια εψαχνε κοντα μου με επιστροφες.Σημερα που πήγαμε στο ίδιο σημείο με το που τον αμολησα εξαφανίστηκε ποτέ δεν το εχει ξανακάνει αυτο...Περιμενα μιση ωρα κ ξεκινησα να τον βρω κ ηταν δυο πλαγιες πιο περα κ εψαχνε.....Ποτε δεν το εχει ξανακανει αυτο.....Τη λυση θα προτεινατε εσεις τη κανετε οταν ψαχνει ο σκυλος μεχρι να βρει θυραμα χωρις να επιστρεφει πως κλεινετε την ερευνα;Η να επιστρεφει.
Τον πήγαινες και τα προηγούμενα χρόνια σε αυτό το σημείο γιατί πολλές φορές όταν ένα σκυλί και κοντινό να είναι μάθει καλά έναν τόπο αρχίζει και ανοίγει και κάνει και πιο ακανόνιστη έρευνα λόγω εμπειρίας στο συγκεκριμένο μέρος πηγαίνει καρφί εκεί που σήκωνε συνήθως τις περισσότερες μπεκατσες
 
Γιώργο σε ευχαριστώ που απάντησες Όχι δεν το πήγαινα εκεί τα προηγούμενα χρόνια ήταν η πρώτη φορά χθες κ η δεύτερη σήμερα(Η μπεκατσες ποδαρωναν πολυ).Μετά τον άλλαξα τόπο δούλεψε κοντά σε εμένα στην αρχή κ μετά ξανά εξαφανίστηκε.Το θέμα είναι ότι σε αλλά κυνηγοτοπια που πάμε συνέχεια κ πουλιά που βρίσκουμε κ βαράμε ποτέ δεν μου το έκανε αυτό ήταν πάντα συνεργάσιμος λες κ είχα άλλο σκύλο σήμερα.
 
Τον πήγαινες και τα προηγούμενα χρόνια σε αυτό το σημείο γιατί πολλές φορές όταν ένα σκυλί και κοντινό να είναι μάθει καλά έναν τόπο αρχίζει και ανοίγει και κάνει και πιο ακανόνιστη έρευνα λόγω εμπειρίας στο συγκεκριμένο μέρος πηγαίνει καρφί εκεί που σήκωνε συνήθως τις περισσότερες μπεκατσες
Εσύ τη τον κάνεις για να του κλείσεις την έρευνα Γιώργο η αν σου συμπεριφέρεται έτσι ένας σκύλος?
 
Γιώργο σε ευχαριστώ που απάντησες Όχι δεν το πήγαινα εκεί τα προηγούμενα χρόνια ήταν η πρώτη φορά χθες κ η δεύτερη σήμερα(Η μπεκατσες ποδαρωναν πολυ).Μετά τον άλλαξα τόπο δούλεψε κοντά σε εμένα στην αρχή κ μετά ξανά εξαφανίστηκε.Το θέμα είναι ότι σε αλλά κυνηγοτοπια που πάμε συνέχεια κ πουλιά που βρίσκουμε κ βαράμε ποτέ δεν μου το έκανε αυτό ήταν πάντα συνεργάσιμος λες κ είχα άλλο σκύλο σήμερα.
Καλησπερα Λαμπρο και χρονια πολλα.
Γενικα εχει δικιο ο Γιωργος σε αυτο που σου ειπε.Δεν ειναι ομως απαραιτητο να εχει παει πολλες φορες στον ιδιο τοπο το σκυλι για να αποκτησει οικειοτητα,ουτως ωστε νααρχισει να απομακρυνεται απο τον κυνηγο ολοενα και περισσοτερο.
Οσο περναει ο καιρος και αποκτα εμπειριες,αποκτα εμπιστοσυνη στον εαυτο του και ειναι λογικο καποια στιγμη να κανει το "μπραφ" και να αρχισει να ανοιγεται.Εμενα λογικο μου φαινεται,γιατι ειναι 3 χρονων και τωρα αρχιζει σιγα σιγα να "ενηλικιωνεται" και να ωριμαζει κυνηγετικα.
Τωρα,οσο αναφορα τη λυση που ψαχνεις,κατ' εμε εχεις 2 επιλογες:
1η ειναι το ηλεκτρικο κολαρο,την οποια ομως δεν τη συνιστω γιατι θελει πολυ μεγαλη εμπειρια για να το χρησιμοποιησεις σωστα και μπορει παρα πολυ ευκολα να "χαλασει" το σκυλι.
2η ειναι η λυση του επαγγελματια εκαπιδευτη.Ειναι σιγουρα ακριβη,αλλα θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο.Απλα θελει πολυ προσοχη,το ποιον θα επιλεξεις,αν τελικα στραφης σε αυτη την επιλογη.Υπαρχουν πολλοι και αν τελικα το αποφασισεις,εδω ειμαστε να προτεινουμε καποιους αποδεδειγμενα αξιοπιστους.
 
Καλησπερα Λαμπρο και χρονια πολλα.
Γενικα εχει δικιο ο Γιωργος σε αυτο που σου ειπε.Δεν ειναι ομως απαραιτητο να εχει παει πολλες φορες στον ιδιο τοπο το σκυλι για να αποκτησει οικειοτητα,ουτως ωστε νααρχισει να απομακρυνεται απο τον κυνηγο ολοενα και περισσοτερο.
Οσο περναει ο καιρος και αποκτα εμπειριες,αποκτα εμπιστοσυνη στον εαυτο του και ειναι λογικο καποια στιγμη να κανει το "μπραφ" και να αρχισει να ανοιγεται.Εμενα λογικο μου φαινεται,γιατι ειναι 3 χρονων και τωρα αρχιζει σιγα σιγα να "ενηλικιωνεται" και να ωριμαζει κυνηγετικα.
Τωρα,οσο αναφορα τη λυση που ψαχνεις,κατ' εμε εχεις 2 επιλογες:
1η ειναι το ηλεκτρικο κολαρο,την οποια ομως δεν τη συνιστω γιατι θελει πολυ μεγαλη εμπειρια για να το χρησιμοποιησεις σωστα και μπορει παρα πολυ ευκολα να "χαλασει" το σκυλι.
2η ειναι η λυση του επαγγελματια εκαπιδευτη.Ειναι σιγουρα ακριβη,αλλα θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο.Απλα θελει πολυ προσοχη,το ποιον θα επιλεξεις,αν τελικα στραφης σε αυτη την επιλογη.Υπαρχουν πολλοι και αν τελικα το αποφασισεις,εδω ειμαστε να προτεινουμε καποιους αποδεδειγμενα αξιοπιστους.
Ευχαριστώ για την απάντηση να είσαι καλά.
 
Εσύ τη τον κάνεις για να του κλείσεις την έρευνα Γιώργο η αν σου συμπεριφέρεται έτσι ένας σκύλος?
Λάμπρο όπως έγραψε και ο Θοδωρής ο σκύλος είναι μικρός και λογικό είναι να βγάλει και τρέλα σε αυτή την ηλικία δεν είναι ούτε πολύ μικρός για να είναι φοβισμένος ούτε πολύ μεγάλος με εμπειρία για να ελέγχει την τρέλα του
Από ότι έχω καταλάβει μερικές φορές ανοίγεται υπερβολικά δεν είναι ανεξέλεγκτος γιατί έχει τεράστια διαφορά το μέσα μέσα εξαφανίζεται με το είναι συνέχεια εξαφανισμένος
Εκτός από υπομονή που είναι προϋπόθεση για τα πάντα για αρχή προσπάθησε να τον έχεις όσο περισσότερο μπορείς υπό έλεγχο ακουστικά για να δεις το πως ψάχνει
Δηλαδή όταν πάει να καβαλήσει μια ράχη ενώ εσύ δεν θες σφύριξε του να γυρίσει προς τα εσένα εάν δεν το κάνει φύγε και βγες σε σημείο που θα μπορείς να τον ακούς και παρατήρησε τι κάνει ψάχνει το μέρος ή τραβάει μια ευθεία και πάει να καβαλήσει και την επόμενη ράχη χωρίς να δίνει καθόλου σημασία για το πού είσαι εσύ
Εάν πάει να καβαλήσει και την επόμενη ράχη τότε φώναξε τον επιτακτικά να γυρίσει σε εσένα και όταν γυρίσει ηρέμησε τον για λίγο χωρίς φωνές και μαλωματα και μετά να τον βάλεις πάλι να ψάξει το μέρος που προσπέρασε αψαχτο
Για αρχή και με τα λίγα που ξέρω αυτό σου προτείνω θα πρέπει να πάρουν τα πόδια σου φωτιά για να βρίσκεσαι στο σωστό σημείο την κατάλληλη στιγμή για να τον ελέγξεις πριν εξαφανιστεί και όχι συνέχεια φωνές και σφυρίγματα καταντάει κουραστικό και για εσένα και για τον σκύλο σφύριγμα και φωνή μόνο την στιγμή που εσύ θα κρίνεις ότι ο σκύλος πάει να βγει εκτός ελέγχου
Και όταν τον διορθώνεις κάντο αυστηρά να καταλάβει ότι εσύ είσαι το αφεντικό αλλά πάντα μα πάντα ήρεμα
Το να τσακωνόμαστε με τα σκυλιά μόνο κακό φέρνει και πονοκέφαλο μιλάω εκ πείρας γιατί σαν πιτσιρικάς το έκανα και ήθελα τρία Ντεπόν αναβραζον μετά το κυνήγι για να συνέλθω
 
Καλημερα
Πρεπει να καταλαβουμε οτι τα σκυλια ειναι ζωντανα πλασματα
Δεν προγραματιζονται και δεν λεθτουργουν με εντολες της μια στιγμης και με εφαρμογες
Δεν ειναι ανθρωποι αλλα εχουν ομοιοτητες κυριως στις σχεσεις τους με εμας που συχνα ξεπερνουν αυτοι οι δεσμοι που αναπτυσουν σε αγαπη δεσμευση και ψυχοσυνθεση ακομη και τον ιδιο τον ανθρωπο
Περαστε χρονο μαζι τους καθημερινα και δωστε τους αγαπη και εμπιστοσυνη καθημερινα και θα το εισπραξετε πισω πολλαπλασιο
Μαθαινουν με την αρχη της συσχετικοτητας και δινουν βασισμενα στην αρχη της εμπιστοσυνης και της δεσμευσης προς τον ανθρωπο που θεωρουν αρχηγο και συντροφο τους!
Ολα αυτα πρεπει να τα παντρεψετε στο μυαλο σας με την ηλικια τους τις επαφες τους με τα θηραματα την εμπειρια τους και την φυσικη τους κατασταση
Γιαυτο και ακολουθουμε συγκεκριμενη σειρα στην εκαπιδευση κμη οποια συνδεετε και με την ηλικια τους
Η εμπιστοσυνη στον ευατο τους και η δεσμευση να σας ευχαριστησουν ερχετε αναλογα στα 2.5-4 χρονια αναλογα χαρακτητα και εμπειριων που τους δωσατε και προυποθετει την αριστη καθημερινη σχεση μεταξυ σας
Επειδη ακριβως ειναι ολα αυτα η σχεση και η αποδοση μπορει να επηρεαστει απο πολλα αλλα οπως πχ η παρουσια ξενων σκυλων διπλα σας που μπορει να επιφερει ζηλιες η λαθος χειρισμοι του κυνηγου, απουσια απο το κυνηγι φια μεγαλο διαστημα, ελειψη θηραματων κλπ
Το σκυλι σου φιλε ουτε εκαπιδευτη θελει ουτε τιποτα
Θελει εσενα και το βουνο
Εαν ειχατε την σχεση που λες και γυρνουσε συχνα τοτε δεν τα διαγραφει αυτα σε μια μερα
Απλα αποκτησε την εμπιστοσυνη στον ευατο του και την αυτοπεππιθηση και προσπαθει να φερει το αποτελεσμα
Ισως καποιο θηραμα να ξεσυρε που δεν καταλαβες η να περπατησε
Ενα κοπαδι περδικες η ενας λαγος
Με την καραντινα ειχε περιοριστει επομενως το παθος του ηταν στα υψη
Το θηραμα γιαυτο ποθητο
Η ηλικια του ιδανικη να ψαξει παραπερα χωρις φοβο για να σε ευχαριστησει
Η μιση ωρα δεν ειναι πολυ χρονος
Ο φοβος ειναι περισοτερο δικος σου να μην χαθει να μην παθει κατι κλπ παρα του σκυλου
Εαν το σκυλι σε ξεχνουσε και δεν εψαχνε για σενα η μιση ωρα θα γινοταν ανετα 1μιση!
Ακολουθα το σκυλι σου
Ειναι ζωντανο δεν λειτουργει με διακοπτη
Θα δεις και θα χαρεις πολλες ομορφες στιγμες
Πρεπει να περασει απο αυτη τη φαση για να ερθει η επομενη που ειναι το ονειρο
Δηλαδη να μαθει να κρατα δυναμεις
Να μαθει να ακολουθει το θηραμα με τεμπο
Να ψαχνει πονηρα σημεια στην απουσια θηραματων
Και να μην επηρεαζετε η αυτόπεποιθηση τιυ επειδη σε εχει χασει για ενα τεταρτο
Επειδη θα κερει οτι εισαι εκει!!!
Και το εμπιστευεσαι
Και οτι αυτο σημαινει συνεργασια και καρπωση
Γιαυτο πρεπει να επιστρεφει ανα τεταρτο ωστε να εχετε επαφη
Και να μπορεις να πας να του χαρησεις το θηραμα οταν σε περιμενει στην φερμα
Και ολα αυτα αναλογα τον τοπο που θα ειστε
Το σκυλι κτιζεται!!!
Καθε μερα καθε στιγμη και καθε λεπτο!
Καλη συνεχεια
Εμπιστευσου το σκυλι σου και δωσε τυ να καταλαβει οτι το εμπιστευεσαι
 
Καλημερα
Πρεπει να καταλαβουμε οτι τα σκυλια ειναι ζωντανα πλασματα
Δεν προγραματιζονται και δεν λεθτουργουν με εντολες της μια στιγμης και με εφαρμογες
Δεν ειναι ανθρωποι αλλα εχουν ομοιοτητες κυριως στις σχεσεις τους με εμας που συχνα ξεπερνουν αυτοι οι δεσμοι που αναπτυσουν σε αγαπη δεσμευση και ψυχοσυνθεση ακομη και τον ιδιο τον ανθρωπο
Περαστε χρονο μαζι τους καθημερινα και δωστε τους αγαπη και εμπιστοσυνη καθημερινα και θα το εισπραξετε πισω πολλαπλασιο
Μαθαινουν με την αρχη της συσχετικοτητας και δινουν βασισμενα στην αρχη της εμπιστοσυνης και της δεσμευσης προς τον ανθρωπο που θεωρουν αρχηγο και συντροφο τους!
Ολα αυτα πρεπει να τα παντρεψετε στο μυαλο σας με την ηλικια τους τις επαφες τους με τα θηραματα την εμπειρια τους και την φυσικη τους κατασταση
Γιαυτο και ακολουθουμε συγκεκριμενη σειρα στην εκαπιδευση κμη οποια συνδεετε και με την ηλικια τους
Η εμπιστοσυνη στον ευατο τους και η δεσμευση να σας ευχαριστησουν ερχετε αναλογα στα 2.5-4 χρονια αναλογα χαρακτητα και εμπειριων που τους δωσατε και προυποθετει την αριστη καθημερινη σχεση μεταξυ σας
Επειδη ακριβως ειναι ολα αυτα η σχεση και η αποδοση μπορει να επηρεαστει απο πολλα αλλα οπως πχ η παρουσια ξενων σκυλων διπλα σας που μπορει να επιφερει ζηλιες η λαθος χειρισμοι του κυνηγου, απουσια απο το κυνηγι φια μεγαλο διαστημα, ελειψη θηραματων κλπ
Το σκυλι σου φιλε ουτε εκαπιδευτη θελει ουτε τιποτα
Θελει εσενα και το βουνο
Εαν ειχατε την σχεση που λες και γυρνουσε συχνα τοτε δεν τα διαγραφει αυτα σε μια μερα
Απλα αποκτησε την εμπιστοσυνη στον ευατο του και την αυτοπεππιθηση και προσπαθει να φερει το αποτελεσμα
Ισως καποιο θηραμα να ξεσυρε που δεν καταλαβες η να περπατησε
Ενα κοπαδι περδικες η ενας λαγος
Με την καραντινα ειχε περιοριστει επομενως το παθος του ηταν στα υψη
Το θηραμα γιαυτο ποθητο
Η ηλικια του ιδανικη να ψαξει παραπερα χωρις φοβο για να σε ευχαριστησει
Η μιση ωρα δεν ειναι πολυ χρονος
Ο φοβος ειναι περισοτερο δικος σου να μην χαθει να μην παθει κατι κλπ παρα του σκυλου
Εαν το σκυλι σε ξεχνουσε και δεν εψαχνε για σενα η μιση ωρα θα γινοταν ανετα 1μιση!
Ακολουθα το σκυλι σου
Ειναι ζωντανο δεν λειτουργει με διακοπτη
Θα δεις και θα χαρεις πολλες ομορφες στιγμες
Πρεπει να περασει απο αυτη τη φαση για να ερθει η επομενη που ειναι το ονειρο
Δηλαδη να μαθει να κρατα δυναμεις
Να μαθει να ακολουθει το θηραμα με τεμπο
Να ψαχνει πονηρα σημεια στην απουσια θηραματων
Και να μην επηρεαζετε η αυτόπεποιθηση τιυ επειδη σε εχει χασει για ενα τεταρτο
Επειδη θα κερει οτι εισαι εκει!!!
Και το εμπιστευεσαι
Και οτι αυτο σημαινει συνεργασια και καρπωση
Γιαυτο πρεπει να επιστρεφει ανα τεταρτο ωστε να εχετε επαφη
Και να μπορεις να πας να του χαρησεις το θηραμα οταν σε περιμενει στην φερμα
Και ολα αυτα αναλογα τον τοπο που θα ειστε
Το σκυλι κτιζεται!!!
Καθε μερα καθε στιγμη και καθε λεπτο!
Καλη συνεχεια
Εμπιστευσου το σκυλι σου και δωσε τυ να καταλαβει οτι το εμπιστευεσαι
Όλο το κείμενο σου είναι μία τεράστια συμβουλή!! Όλα τα έκανα λάθος με μια πολύ παθιασμένη σκύλα μου! Μόλις αντιλήφθηκα τα λάθη μου κ εφάρμοσα αυτά που εξηγείς στον συνάδελφο χάρηκα ένα ζώο για 10 χρόνια περίπου που ακόμα τη βλέπω στα όνειρα μου! Έφυγε στα 14 της φέτος το καλοκαίρι!
 
Καλημερα
Πρεπει να καταλαβουμε οτι τα σκυλια ειναι ζωντανα πλασματα
Δεν προγραματιζονται και δεν λεθτουργουν με εντολες της μια στιγμης και με εφαρμογες
Δεν ειναι ανθρωποι αλλα εχουν ομοιοτητες κυριως στις σχεσεις τους με εμας που συχνα ξεπερνουν αυτοι οι δεσμοι που αναπτυσουν σε αγαπη δεσμευση και ψυχοσυνθεση ακομη και τον ιδιο τον ανθρωπο
Περαστε χρονο μαζι τους καθημερινα και δωστε τους αγαπη και εμπιστοσυνη καθημερινα και θα το εισπραξετε πισω πολλαπλασιο
Μαθαινουν με την αρχη της συσχετικοτητας και δινουν βασισμενα στην αρχη της εμπιστοσυνης και της δεσμευσης προς τον ανθρωπο που θεωρουν αρχηγο και συντροφο τους!
Ολα αυτα πρεπει να τα παντρεψετε στο μυαλο σας με την ηλικια τους τις επαφες τους με τα θηραματα την εμπειρια τους και την φυσικη τους κατασταση
Γιαυτο και ακολουθουμε συγκεκριμενη σειρα στην εκαπιδευση κμη οποια συνδεετε και με την ηλικια τους
Η εμπιστοσυνη στον ευατο τους και η δεσμευση να σας ευχαριστησουν ερχετε αναλογα στα 2.5-4 χρονια αναλογα χαρακτητα και εμπειριων που τους δωσατε και προυποθετει την αριστη καθημερινη σχεση μεταξυ σας
Επειδη ακριβως ειναι ολα αυτα η σχεση και η αποδοση μπορει να επηρεαστει απο πολλα αλλα οπως πχ η παρουσια ξενων σκυλων διπλα σας που μπορει να επιφερει ζηλιες η λαθος χειρισμοι του κυνηγου, απουσια απο το κυνηγι φια μεγαλο διαστημα, ελειψη θηραματων κλπ
Το σκυλι σου φιλε ουτε εκαπιδευτη θελει ουτε τιποτα
Θελει εσενα και το βουνο
Εαν ειχατε την σχεση που λες και γυρνουσε συχνα τοτε δεν τα διαγραφει αυτα σε μια μερα
Απλα αποκτησε την εμπιστοσυνη στον ευατο του και την αυτοπεππιθηση και προσπαθει να φερει το αποτελεσμα
Ισως καποιο θηραμα να ξεσυρε που δεν καταλαβες η να περπατησε
Ενα κοπαδι περδικες η ενας λαγος
Με την καραντινα ειχε περιοριστει επομενως το παθος του ηταν στα υψη
Το θηραμα γιαυτο ποθητο
Η ηλικια του ιδανικη να ψαξει παραπερα χωρις φοβο για να σε ευχαριστησει
Η μιση ωρα δεν ειναι πολυ χρονος
Ο φοβος ειναι περισοτερο δικος σου να μην χαθει να μην παθει κατι κλπ παρα του σκυλου
Εαν το σκυλι σε ξεχνουσε και δεν εψαχνε για σενα η μιση ωρα θα γινοταν ανετα 1μιση!
Ακολουθα το σκυλι σου
Ειναι ζωντανο δεν λειτουργει με διακοπτη
Θα δεις και θα χαρεις πολλες ομορφες στιγμες
Πρεπει να περασει απο αυτη τη φαση για να ερθει η επομενη που ειναι το ονειρο
Δηλαδη να μαθει να κρατα δυναμεις
Να μαθει να ακολουθει το θηραμα με τεμπο
Να ψαχνει πονηρα σημεια στην απουσια θηραματων
Και να μην επηρεαζετε η αυτόπεποιθηση τιυ επειδη σε εχει χασει για ενα τεταρτο
Επειδη θα κερει οτι εισαι εκει!!!
Και το εμπιστευεσαι
Και οτι αυτο σημαινει συνεργασια και καρπωση
Γιαυτο πρεπει να επιστρεφει ανα τεταρτο ωστε να εχετε επαφη
Και να μπορεις να πας να του χαρησεις το θηραμα οταν σε περιμενει στην φερμα
Και ολα αυτα αναλογα τον τοπο που θα ειστε
Το σκυλι κτιζεται!!!
Καθε μερα καθε στιγμη και καθε λεπτο!
Καλη συνεχεια
Εμπιστευσου το σκυλι σου και δωσε τυ να καταλαβει οτι το εμπιστευεσαι
Άψογος Χρύσανθε ειδικά σε αυτό το κομμάτι "Θελει εσενα και το βουνο"
 
Ούτε κατά διάνοια κολάρο η επαγγελματία εκπεδευτη.

Μια χαρά είναι ο σκύλος θηράματα θέλει εμπειριες και πόδια από μεριά σου και θα έρθει εκεί που πρέπει πιστεύω
Για το κολαρο συμφωνω.Αλλα δεν ειναι και σιγουρο οτι με τα θηραματα και τις εμπειριες θα ερθει εκει που πρεπει.Το εχουμε δει πολλες φορες το εργο,ειδικα σε ποιντερ,να εξαφανιζο ται τα σκυλια οσο περισσοτερες παραστασεις αποκτουν και να χρειαζονται gps.Μην τα ισοπεδωνουμε ολα.Αν ο συναδελφος εχει ρον τροπο να το φερει στα μετρα του και το ιδιο το σκυλι το εχει μεσα του,τοτε ενταξει.Αλλα εγω προσωπικα,δεν εχω δει ποτε,απολυτα ντρεσαριαμενο σκυλι απο ερασιτεχνη.Οταν λεω απολυτα ντρεσαρισμενο εννοω να ειναι στρατιωτης ο σκυλος σε θεματα βασικης υπακοης,να εχει σωστη ερευνα,αψογα λασε,σταθερο τεμπο,ακλονητο απορτ,ακινησια,σωστες επαναφορες χρονικα και μετριασμενα ερευνα στα "θελω" του κυναγωγου.Βεβαια,για να λεμε του στραβου το δικιο,αυτα ειναι γουστα,ειναι τι θελει ο καθενας.Αλλα ενα σωστα εκπαιδευνο σκυλι,εχει πολυ καλυτερη σχεση και κατανοηση με το αφεντικο του.
 
Θοδωρη
Να το παμε ενα βημα παρακατω για να δεις οτι την τελικη πηνελιανπαντα θα εχει ο ιδιοκτητης
Πες λοιπον οτι εχουμε ενα ζωο απολυτα τελειωμενο -ντρεσαρισμενο και ετοιμο απο εναν επαγγελματια εκπαιδευτη
Και μαλιστα συμφωνα με τα θελω του ιδιοκτητη
Και επιπλεον με χαρακτηρα ζωου που ταιριαζει στον ιδιοκτητη
Ο ιδιοκτητης πληρωσε και πηρε ολα αυτα
Ξεκινα το κυνηγι λοιπον και εχει αριστα αποτελεσματα και συμπεριφορα
Ο ιδιοκτητης πετα στα συννεφα
Η επενδυση του απεδωσε
Τελειωνει το κυνηγι
Ο ιδιος δεν εχει την σχεση που αναφερθηκε πιο πανω με το σκυλι
Την επαφη κλπ
Βγαινει ισως καποια μεμονομενα εκπαδιευτικα κατα την νεκρη περιοδο
Δεν ασχολειτε με υπενθυμισεις της εκπαιδευσης - και δεν εχει τα δεκα λεπτα την ημερα που απαιτουνται να αφερωνει στο σκυλι εστω για μια στοιχειωδη σχεση
Ερχετε η νεα εναρξη
Πιστευεις οτι το σκυλι αυτο θα λειτουργησει οπως ηταν οταν το πηρε απο τον επαγγελματια;
Εγω πιστευω ακραδαντα πως δεν θα ειναι φιλε
Ο επαγγελματιας κτιζει το σκυλι
Κανει αυτο που ισως δεν μπορει ο ιδιοκτητης
Οπως και ενας τοιχος οταν τελειωσει και μετα απαιτει συντηρηση για να αντεξει για χρονια
Ετσι και το σκυλι μας
Στην περιπτωση του φιλου ειναι ενα ζωο 3 χρονων
Οι πληστοι επαγγελματιες σε αυτες τις ηλικιες δεν εχουν αλλη επιλογη απο το να επιβαλουν δραστικα την εκπαιδευση πχ μειωσης ερευνας , κατευθυνομενοθ απορτ κλπ αναλογα την περιπτωση καθως ειπαμε η ηλικια πεζει ρολο γιατι μεχρι τα 3 εχει ηδη βιωματα το σκυλι
Το θεμα ειναι οτι ο επαγγελματιας συνηθως τα καταφερνει
Συνηθως λεω γιατι αυτο εξαρταται απο πολλα αλλα και δεν ειναι της παρουσης τωρα
Ειναι ενα τεραστιο βιβλιο ψυχολογιας ο σκυλος
Ο ιδιοκτητης μπορει να συντηρησει αυτο που πηρε;
Συνηθως δεν μπορει καν να το διαχειρηστει!
Η εκπαιδευση και η συντηρηση ενος σκυλου ειναι οπως τα μετρα στο κοντακι
Ελαχιστοι ξερουν τι θελουν
Τι τιυς ταιριαζει
Εχουν σταθεροτητα
Και μπορουν να την διαχειριστουν οταν πιασουν το οπλο μετα απο τοσους μηνες απραξιας
Οι πληστοι επαγγελματιες που θελουν να ειναι σωστοι τονιζουν ολα αυτα οταν παραδιδουν ενα ζωο

με βαση αυτα που μας εχει πει ο συναδελφος το ζωο του δεν θελει καποιον επαγγελματια στην παρουσα φαση
Εαν συνεχισει το προβλημα και δεν μπορεσει να το εντοπισει τοτε φυσικα να παει σε καποιον επαγγελματια
Ειτε παει ειτε οχι πρεπει να εντοπισει το προβλημα εαν υπαρχει γιατι και ο επαγγελματιας θα πρεπει να ξερει για να δουλεψει σωστα εφοσον το δεκτει
Συμηθως ομως το ζωο σε αυτη την ηλικια και εφοσον πριν δεν ειχε καποιο προβλημα δεν χρειαζεται παρα μονο εμας που το μεγαλωσαμε να το εντοπισουμε και να εμβαθυνουμε στην λυση του
 
Καλησπέρα σε όλους κ ευχαριστώ για τις απαντήσεις κ το ότι βοηθάτε...Ο σκύλος που έχω είναι πάρα πολύ υπάκουος του έχω κάνει βασική υπακοή κ πάντα υπακούει.Αυτο που είδα στα δύο τελευταία κυνήγι ήταν ότι ανοιγόταν μέχρι να βρει μπεκατσα κ να την φερμαρει.Πριν δεν το έκανε αυτό άσχετα με πόσες μπεκατσες είχαμε βρει κ άσχετα με το πόσες φορές είχαμε πάει στον ίδιο κυνηγοτοπο....Τώρα το έκανε κ αυτός ήταν καινούριος κυνηγοτοπια με πολλά πουλιά.
 
Δλδ δεν επέστρεφε όπως έκανε πριν να δει που είμαι κ να καταφύγει απλά έφυγε κ εψαχνε μέχρι να βρει την επόμενη.
Χρόνια πολλά Λάμπρο! Νομίζω άδικα ανησυχείς! Ο σκυλακος προσπαθεί να κυνηγήσει! Εμπιστεψου τον κ ακολούθησε τον! Τα σεττερ έχουν ένα ταμπεραμέντο που σε πάνε πολλές φορές αυτά στο θήραμα κ όχι εσύ! Γι'αυτό τα λατρεύω!!!!
 
Θοδωρη
Να το παμε ενα βημα παρακατω για να δεις οτι την τελικη πηνελιανπαντα θα εχει ο ιδιοκτητης
Πες λοιπον οτι εχουμε ενα ζωο απολυτα τελειωμενο -ντρεσαρισμενο και ετοιμο απο εναν επαγγελματια εκπαιδευτη
Και μαλιστα συμφωνα με τα θελω του ιδιοκτητη
Και επιπλεον με χαρακτηρα ζωου που ταιριαζει στον ιδιοκτητη
Ο ιδιοκτητης πληρωσε και πηρε ολα αυτα
Ξεκινα το κυνηγι λοιπον και εχει αριστα αποτελεσματα και συμπεριφορα
Ο ιδιοκτητης πετα στα συννεφα
Η επενδυση του απεδωσε
Τελειωνει το κυνηγι
Ο ιδιος δεν εχει την σχεση που αναφερθηκε πιο πανω με το σκυλι
Την επαφη κλπ
Βγαινει ισως καποια μεμονομενα εκπαδιευτικα κατα την νεκρη περιοδο
Δεν ασχολειτε με υπενθυμισεις της εκπαιδευσης - και δεν εχει τα δεκα λεπτα την ημερα που απαιτουνται να αφερωνει στο σκυλι εστω για μια στοιχειωδη σχεση
Ερχετε η νεα εναρξη
Πιστευεις οτι το σκυλι αυτο θα λειτουργησει οπως ηταν οταν το πηρε απο τον επαγγελματια;
Εγω πιστευω ακραδαντα πως δεν θα ειναι φιλε
Ο επαγγελματιας κτιζει το σκυλι
Κανει αυτο που ισως δεν μπορει ο ιδιοκτητης
Οπως και ενας τοιχος οταν τελειωσει και μετα απαιτει συντηρηση για να αντεξει για χρονια
Ετσι και το σκυλι μας
Στην περιπτωση του φιλου ειναι ενα ζωο 3 χρονων
Οι πληστοι επαγγελματιες σε αυτες τις ηλικιες δεν εχουν αλλη επιλογη απο το να επιβαλουν δραστικα την εκπαιδευση πχ μειωσης ερευνας , κατευθυνομενοθ απορτ κλπ αναλογα την περιπτωση καθως ειπαμε η ηλικια πεζει ρολο γιατι μεχρι τα 3 εχει ηδη βιωματα το σκυλι
Το θεμα ειναι οτι ο επαγγελματιας συνηθως τα καταφερνει
Συνηθως λεω γιατι αυτο εξαρταται απο πολλα αλλα και δεν ειναι της παρουσης τωρα
Ειναι ενα τεραστιο βιβλιο ψυχολογιας ο σκυλος
Ο ιδιοκτητης μπορει να συντηρησει αυτο που πηρε;
Συνηθως δεν μπορει καν να το διαχειρηστει!
Η εκπαιδευση και η συντηρηση ενος σκυλου ειναι οπως τα μετρα στο κοντακι
Ελαχιστοι ξερουν τι θελουν
Τι τιυς ταιριαζει
Εχουν σταθεροτητα
Και μπορουν να την διαχειριστουν οταν πιασουν το οπλο μετα απο τοσους μηνες απραξιας
Οι πληστοι επαγγελματιες που θελουν να ειναι σωστοι τονιζουν ολα αυτα οταν παραδιδουν ενα ζωο

με βαση αυτα που μας εχει πει ο συναδελφος το ζωο του δεν θελει καποιον επαγγελματια στην παρουσα φαση
Εαν συνεχισει το προβλημα και δεν μπορεσει να το εντοπισει τοτε φυσικα να παει σε καποιον επαγγελματια
Ειτε παει ειτε οχι πρεπει να εντοπισει το προβλημα εαν υπαρχει γιατι και ο επαγγελματιας θα πρεπει να ξερει για να δουλεψει σωστα εφοσον το δεκτει
Συμηθως ομως το ζωο σε αυτη την ηλικια και εφοσον πριν δεν ειχε καποιο προβλημα δεν χρειαζεται παρα μονο εμας που το μεγαλωσαμε να το εντοπισουμε και να εμβαθυνουμε στην λυση του

Καλησπερα Χρυσανθε και χρονια πολλα.Συγνωμη Με συγχωρεις,αλλα θα διαφωνησω σε ολα αυτα που λες,γιατι δεν επιασες το νοημα των γραφομενων μου.Κατ 'αρχην,δεν ειπα πουθενα οτι αγοραζεις ετοιμο σκυλι που δεν θα σε ξερει.
Παιρνεις ενα κουταβακι 2-3 μηνων και το μεγαλωνεις κανονικα σαν μελος της οικογενεις.Ετσι αναπτυσσεις τη σχεση σας,μεχρι να ερθει η ωρα να το πας για εκπαιδευση.μετα την ηλικια των 7 μηνων συνηθως.
Το σκυλι θα περασει με τον εκπαιδευτη,το ΜΕΓΙΣΤΟ 3 μηνες,αναλογα πως δουλευει ο καθενας.Αυτο δεν κρινεται ικανο χρονικο διαστημα κατα το οποιο θα χαλασει η σχεση ιδιοκτητη-σκυλου.Ειδικα οταν το εχεις μεγαλωσει απο κουταβι.Επαναλαμβανω δεν αγοραζεις ετοιμο ενηλικο.
Τωρα για τα υπολοιπα που λες,δεν μπορω να καταλαβω γιατι να μην μπορει και να μην εχει ο ιδιοκτητης επαφη με το ζωο του αφου γυρισει απο την εκπαιδευση???Καλλιστα και κανονικοτατα μπορει να του αφιερωνει χρονο σε βολτες,παιχνιδια,εκπαιδευτικα κλπ.Οσο θα του αφιερωνε και αν δεν ειχε την οικονομικη δυνατοτητα να το στειλει σε επαγγελματια.
Η εκπαιδευση ειναι μια βαση.Με αυτη την βαση,μπορει ο ιδιοκτητης να εξελιξη το σκυλο του και να του μαθει περαιτερω πραγματα.Με την εκπαιδευση,επιτυγχανεται καλυτερη συνυπαρξη και συννενοηση μεταξυ σκυλου και ιδιοκτητη..Αυτα,με την προυποθεση οτι ο επαγγελματιας ειναι τιμιος και κανει 10-20 μαθηματα προσαρμογης στον ιδιοκτητη ωστε να μαθει να χειριζεται σωστα το σκυλο του οσο αναφορα τις εντολες,τις τιμωριες κλπ.(Υπαρχουν τετοιοι επαγγελματιες)
Οσο αναφορα το θεμα επαγγελματια,εγω που ξεκινησα ασχετος,αλλα και αλλοι γνωστοι μου που κυνηγανε περισσοτερα χρονια απο μενα,δεν το μετανοιωσαμε για τα λεφτα που δωσαμε.Ηταν η καλυτερη επενδυση που καναμε στα σκυλια μας.
Δεν θελω να πεισω καποιον να στραφει σε αυτη τη λυση,Ο καθενας κανει τα κουμαντα του και κινειται αναλογα τα οικονομικα του.Απλα με πιανει μια "αλλεργια",οταν κουβεντιαζω με τον κλασικο μπαρμπα πτσουλα, Ελληναρα του Ελλαδισταν που "ξεφτιλιζει" διαφορους επαγγελματιες διαφορων κλαδων και τα ξερει ολα και σου λεει:Α ρι,ιγω ειχ 10 σκλια στ ζωη μμ,τς κατουρω ολους τους επαγγελματιες..."
Απλα ο επαγγελματιας εχει πανω απο 5000 και συνεχιζει...Δεν το λεω για σενα αυτο,γενικα μιλαω.
Αλλα θα μου πεις,εδω αναιρουμε και βγαζουμε αχρηστους τους γιατρους,στα σκυλια θα κολλησουμε?
 
Back
Top