Αγγλικό Σέττερ

Πες μας δυο λόγια για το σκυλάκο σου, πόσο χρονών είναι, αν κυνήγησε νωρίς, αν τον εκπαίδευσες εσύ, αν κυνηγάει με το ίδιο πάθος και αποτελεσματικότητα ορτύκια ή πέρδικες, αν έχει χούγια! κ.λ.π.
Εννοειται φιλε μου. Η πρωτη φωτογραφια που ανεβασα στο καπο ειναι η σκυλα μου. 9 χρονων . Αιματα του κ.Φαιτα. Τα γνωστα tou anemou. Εχει μεσα aspis. Η σκυλα που με εκανε κυνηγο. Την απεκτησα 6 μηνων και την ειχα χασει για 4 μηνες. Ευτυχως γ σκυλα βρεθηκε και τοτε αρχισε γ εκπαιδευση της. Ξεκινησαμε με ορτυκακια τα οποια τα πηγαινε πολυ καλα, και αργοτερα μπεκατσα κτλπ. Το «κακο» που βρισκω εγω στην σκυλα ενω εχει καταπληκτικη μυτη και φοβερη αισθηση θηραματος(οπου κι να ειναι δεν υπρχει περιπτωση να μην το βρει) ειναι το ξεκαθρισμα της σε ενα πουλι που εχει περπατησει. Σπαει δυσκολα την φερμα ακομα και να εχει περπατησει . Η θα πρεπει να πεταχτει το θηραμα η να παρει τον χρονο της ωστε να παει να το βρει αυτη και να το ξανα καρφωσει. Ο αλλος σκυλακος στην φωτογραφια που εγινε ο σαλος. Ειναι ο αρσενικος μου. 3,5 χρονων κι αυτος απο tou anemou με αιματα del zagnis. Στυλιστας αρκετα , γρηγορο ξεκαθαρισμα , δυνατη μυτη. Τον απεκτησα 18 μηνων ελαφρως ξεκινημενο. Ετυχε σε καποια ορτυκακια ντοπια με συνενεσεις και αργοτερα στα περασματα οταν αρχιζαν να εμφανιζονται αρχισε να μου φερμαρει τα δικα του πουλια. Και το χειμωνα στην μπεκατσα τυχειρς πετυχε σε καποια μικρα μπασιματα με αποτελεσμα ο σκυλος να παρει και τις δικες του μπεκατσες. Το καλο ειναι οτι εδω στην Κομοτηνη εχουμε τις πεδινες περδιξες οποτε εχουμε ενα μεγαλο πλεονεκτημα στο θηραμα για εκπαιδευση. Ειναι πολυ καλο σχολειο για τα σκυλια. Η σκυλα κυριως δουλευει με το μυαλο. Ο αρσενικος με το παθος. Και εχω και μια σκυλιτσα 6 μηνων που μου εχει δειξει πολυ καλα στοιχεια και βασιζομαι πανω σε αυτην. Σημερα ειχαμε μια φερμα σε μια γατα
 
Να προσπαθειτε τις γατες να τις αποφευγετε
Αυτες που εχετε στο σπιτι θα τα μαθαινετε τα σκυλακια σας να τις δεχονται οπως ακριβως και οτι αλλο εχετε οπως πχ κοτες

αλλα τις ξενες γατες προσπαθειστε να τις αποφευγετε και ειδικα οταν το σκυλι φοραει λουρι

Ειναι πολυ ευκολο αν αρπαχθουν ο γατος να αρπαχθει στο λουρι του σκυλου και να κανει ζημια στο ματι του

αυτη ειναι μια φωτο εναμιση βδομαδας απο ενα σκυλι στο χωριο που με πηραν να παω να δω μεχρι να πανε στο κτηνιατρο

ο γατος εβαλε νυχι στο κατω μερος του ματιου

Το σκυλι πηρε αντιβιωση και σιγα σιγα επανερχεται

ηδη εχει υποχωρησει το φουσκωμα και η πληγη επουλωνεται.
Ευτυχως το ματι δεν επαθε κατι
 

Attachments

  • 396C12A2-1D89-4320-B73B-C6FDB4836DFE.jpeg
    396C12A2-1D89-4320-B73B-C6FDB4836DFE.jpeg
    316,3 KB · Προβολές: 15
Τετοιες μαγκιες εκανε και ο Ριγκο στο μουλαρι και τον βρηκαμε
τουμπανο στην οροφη της στανης απο την κλωτσια που εφαγε.
Όπως βλέπεις είναι στο λουρί (δεν τον αφήνω) αλλά το μικρό το μαύρο μένει στην αυλή στο σπιτάκι του σκύλου...
 
Να προσπαθειτε τις γατες να τις αποφευγετε
Αυτες που εχετε στο σπιτι θα τα μαθαινετε τα σκυλακια σας να τις δεχονται οπως ακριβως και οτι αλλο εχετε οπως πχ κοτες

αλλα τις ξενες γατες προσπαθειστε να τις αποφευγετε και ειδικα οταν το σκυλι φοραει λουρι

Ειναι πολυ ευκολο αν αρπαχθουν ο γατος να αρπαχθει στο λουρι του σκυλου και να κανει ζημια στο ματι του

αυτη ειναι μια φωτο εναμιση βδομαδας απο ενα σκυλι στο χωριο που με πηραν να παω να δω μεχρι να πανε στο κτηνιατρο

ο γατος εβαλε νυχι στο κατω μερος του ματιου

Το σκυλι πηρε αντιβιωση και σιγα σιγα επανερχεται

ηδη εχει υποχωρησει το φουσκωμα και η πληγη επουλωνεται.
Ευτυχως το ματι δεν επαθε κατι
Και χωρίς το λουρί....Η γάτα ξέρει πολυ καλα που θα βαρεσει...
Δεν επιλέγει τυχαία τα μάτια του "εχθρου" της.....
Ευτυχως για το σκυλακι που γλίτωσε το μάτι του!!
 
Και χωρίς το λουρί....Η γάτα ξέρει πολυ καλα που θα βαρεσει...
Δεν επιλέγει τυχαία τα μάτια του "εχθρου" της.....
Ευτυχως για το σκυλακι που γλίτωσε το μάτι του!!
Αμα ειναι γομαρι και τσαμπουκας η γατα...
Πιανει σεττερ και στο μαδαει σε ποιντερ.
 
Αρχικα φιλε μου το κυνηγοτοπι ειναι μολις 500 μετρα απο το σπιτι μου. Με τα ποδια πηγα και τα ποδια γυρισα. Δεν καταλαβαινω γιατι ειναι κατακριτεο μια φωτογραφια στην αυλη του σπιτιου μου μολις τελειωσα το κυνηγι μου. Ο καθενας το παιρνει οπως θελει. Αλλα πραγματικα δν βρισκω λογο
Φωταρα,μια χαρα ειναι η φωτογραφια σου,
Νομιμη και "γραφικη".Μου φερνει στο μυαλο, ακριβως την ζωη της επαρχιας,την "ελευθερια" χρονου,χωρου.
Μια ομορφη φωτο στην αυλη ενος σπιτιου σε ενα χωριουδακι
Πολυ καλυτερη και "ανωτερη" απο τις "ηθικες" φωτογραφιες,που τραβιουνται στα μπεκατσοτοπια,ΑΛΛΑ τα πουλια πανω στα καπο ή στα σκυλοκουτα...(οταν εχουν χτυπηθει πανω απο 3.Με 1-2 δεν εχουμε προβολη.)
Γελανε και τα ντουβαρια...
Keep going φιλε μου
Αλλη φορα να ανεβαζεις και μια φωτο ξυδι
Στο λεω εγω που οντως σε ζηλευω με την καλη εννοια,για το μερος που ζεις και τον τροπο ζωης σου,γιατι εγω δεν τον εχω δυστυχως.Τωρα δεν εχω ουτε σκυλι.
Ευελπιστω να παρω συντομα ενα σεττερακι.
 
Φωταρα,μια χαρα ειναι η φωτογραφια σου,
Νομιμη και "γραφικη".Μου φερνει στο μυαλο, ακριβως την ζωη της επαρχιας,την "ελευθερια" χρονου,χωρου.
Μια ομορφη φωτο στην αυλη ενος σπιτιου σε ενα χωριουδακι
Πολυ καλυτερη και "ανωτερη" απο τις "ηθικες" φωτογραφιες,που τραβιουνται στα μπεκατσοτοπια,ΑΛΛΑ τα πουλια πανω στα καπο ή στα σκυλοκουτα...(οταν εχουν χτυπηθει πανω απο 3.Με 1-2 δεν εχουμε προβολη.)
Γελανε και τα ντουβαρια...
Keep going φιλε μου
Αλλη φορα να ανεβαζεις και μια φωτο ξυδι
Στο λεω εγω που οντως σε ζηλευω με την καλη εννοια,για το μερος που ζεις και τον τροπο ζωης σου,γιατι εγω δεν τον εχω δυστυχως.Τωρα δεν εχω ουτε σκυλι.
Ευελπιστω να παρω συντομα ενα σεττερακι.
Αν εχεις φβ φιλε μου σε παρακαλω κανε με φιλο. Φωτης Γιαγατσινος
 
φωτη τα πουλιά δεν ζευγαρώνουν φίλε. η μπεκατσα δεν είναι ζευγάρι. το αρσενικό θα ζευγαρώσει με 4 5 διαφορετικές θηλυκές στην Ρωσία...
δεν είναι όπως η πέρδικα μονιασμενο ζευγάρι. περίμενε τα ορτυκακια τον άλλο μήνα,αν πιάνει στα μέρη σου.... για κανένα εκπαιδευτικό.
Αν δεις φιλε μου αναφερομαι στις πεδινες περδικες. Για αυτο ειπα οτι ζευγαρωνουν τα πουλια. Γιατι στα μερη μου εχουμε τις πεδινες οπου βγαινουμε εκπαιδευτικα
 
Back
Top