Όταν το τσοκ (choke) καλοβολεύεται στην κάννη ...

Όπως φανερώνει και ο τίτλος, ένα καινούριο τσοκ 3* (mobil) ήρθε στα χέρια μου και το φόρεσα - με το γρασάκι του - στην καραμπίνα, πριν το σκοπευτήριο.
Μάλλον τα βρήκαν με την κάννη γιατί - 4 κουτιά μετά, δεν θέλει να την αποχωριστεί με τίποτα ....

Τι να κάνω; έχει κανείς καμιά ιδέα, πριν το στείλω στον οπλουργό;
Δυο άνθρωποι προσπαθούμε από το πρωί να το αφαιρέσουμε κι αυτό δεν λέει να βγει ... :(
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!
Καλησπερα απο την στιγμη που δεν βγαινει προσεξε μην καταστρεψεις τις εγκοπες που μπαινει το τσοκοκλειδο. Θελεις ειδικο εργαλειο για να το βγαλεις 20220414_122308.jpg
 
Έβαλα σε όλο το σωμα napier gun grease το οποίο το χρησιμοποιώ 2 χρόνια για τα τσοκ μου και έσφιξα κανονικά με το κλειδί.
Αν καμιά φορα υπερβάλω στη λίπανση, γίνεται το ανάποδο ... ξεσφίγγουν απο μόνα τους μετά από κα'νά κουτάκι φυσίγγια .. αλλά τέτοιο μπαστάκωμα τώρα ρε γ@μώτο με κανούριο τσοκ, ούτε στον εχθρό ...
Μην κάνεις τίποτα απολύτως κ πήγαινε το οπλο σε οπλουργό. Αυτός θα σου πει εάν έχει κ ζημιά η κάννη, διότι όπως λες έχεις ρίξει αρκετές φορές με τα τσοκ λάσκα, άρα παίζει να έχει διογκωθεί στο σημείο του τσοκ κ γι αυτό να μην βγαίνει το τσοκακι εάν έχει πάρει τη φόρμα της κάννης.
Μακάρι να βγω λάθος...
 
Τετοια μαλακια εβαλες?
δεν ξερω αν ειναι το ίδιο, αλλα μοιάζει :(
Μην κάνεις τίποτα απολύτως κ πήγαινε το οπλο σε οπλουργό. Αυτός θα σου πει εάν έχει κ ζημιά η κάννη, διότι όπως λες έχεις ρίξει αρκετές φορές με τα τσοκ λάσκα, άρα παίζει να έχει διογκωθεί στο σημείο του τσοκ κ γι αυτό να μην βγαίνει το τσοκακι εάν έχει πάρει τη φόρμα της κάννης.
Μακάρι να βγω λάθος...
Τα τσοκ που λατρεύω να χρησιμοποιω, ειναι σαν καινουρια και δεν δειχνουν φθορες, 15000+ φυσεκια μετά.
Το συγκεκριμένο μου ήρθε καινουριο την προηγουμενη εβδομαδα. Το χειρίστηκα όπως χειριζομαι και τα υπόλοιπα τόσο καιρό τώρα. Το φόρεσα, πήγα σκοπευτήριο, έριξα 4 κουτιά και απογοητευμενος απο την ισχνή επίδοσή του, έκανα να το αφαιρέσω και πήρα τα @@ μου :( Πρωτοφανές!


Όπως και να 'χει, σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις ιδέες σας - κάποιες τις δοκίμασα, δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα και όπως μου είπε και ο οπλουργός μου σε άπταιστα κρητικά: "Ηντα 'καμες μωρέ; θα στην εκόψω τη χέρα σου αν του ΄καμες ζημιά", γι αυτό λέω να τα παρατήσω και να του στείλω το όπλο από Δευτέρα.
 
Δεν έχεις δίκιο, μερικά έχουν ωραία χρώματα ... είναι γ@μάτα.
"Γράφουν" ωραία στις φωτογραφίες.

πχ
https://www.briley.com/c-458-spectrum-choke-colors.aspx
Να τα πάρεις όλα αυτά να μην ξέρεις ποιο να πρωτοβάλεις.
Αλλάζεις χρώμα τσοκ ανάλογα με τη διάθεσή σου.
Όπως εκείνα τα πλαστικά βραχιολάκια.
 
Όπως φανερώνει και ο τίτλος, ένα καινούριο τσοκ 3* (mobil) ήρθε στα χέρια μου και το φόρεσα - με το γρασάκι του - στην καραμπίνα, πριν το σκοπευτήριο.
Μάλλον τα βρήκαν με την κάννη γιατί - 4 κουτιά μετά, δεν θέλει να την αποχωριστεί με τίποτα ....

Τι να κάνω; έχει κανείς καμιά ιδέα, πριν το στείλω στον οπλουργό;
Δυο άνθρωποι προσπαθούμε από το πρωί να το αφαιρέσουμε κι αυτό δεν λέει να βγει ... :(
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!
Ψηφιζω οπλουργο....ασε τα πειραματα γιατι αν παει στραβα θα κοστισει ολοκληρη καννη....ειδατε ο vaggos εχει ειδικο εργαλειο....
 
Ένας λόγος που σιχαίνομαι τα γράσα... Αν θυμάμαι καλά ταιριάζει το τσοκοκλειδο της 870 στα mobile.... Το οποίο έχει τρύπα καρέ από πάνω ώστε να προσαρμόσεις κάποιο κλειδί αντίστοιχο ή και καστάνια! Ας μας πει κανένας φίλος...θα βοηθούσε τέτοιο τσοκοκλειδο!

Μην σιχαινεσαι τα γρασσα Μητσαρα μου....Με το καταλληλο γρασσο ποτε δεν εχεις προβληματα...
Αυτο το γρασσο βαζω στα τσοκ....με την συμβουλη του καλού μου φιλου jnp....Γιαννη !!!
Ποτε δεν ειχα προβλημα !!!

εικόνα_Viber_2021-06-13_14-50-19.jpg
 
Last edited:
Το πρόβλημα λύθηκε, το τσοκ εξήλθε !!!

...και πριν μοιραστώ τη νέα εμπειρία μου, θέλω να ευχαριστήσω πολύ πολύ όλους σας για τις υπερπολύτιμες συμβουλές σας.
Ιδιαιτέρως θέλω να ευχαριστήσω για τη βοήθειά και τη προσφορά τους, τους @jnp , @kollias , @Benelli l.h. , @ΝίκοςΠ και τον @vagosbenelli που ευγενικά προσφέρθηκε να μου ξεβουλώσει την κάννη
(αλλά κάτι μια βροχή, κάτι μια γρίπη, δεν προλάβαμε να βρεθούμε ακόμα).

Λοιπόν, αν είχα απ΄την αρχή ένα καλό τσοκόκλειδό (όχι ταφ που ειχα) και ένα θερμοπίστολο που να δούλευε σωστά, την ίδια μέρα θα είχα ξεμπερδέψει και δεν θα σας τα 'χα ζαλίσει .drunk.


Μου ήρθαν σήμερα ένα Gemini κυλινδρικό τσοκόκλειδο (που απ' την άλλη μεριά του κυλίνδρου είναι σαν κολαούζο για να καθαρίζει το σπείρωμα της κάννης) κι ένα σωστό θερμοπίστολο. Με μέτρια προσπάθεια, το τσοκ αφαιρέθηκε χωρίς ζημιά πουθενά, αλλά με τη μισή εξωτερική μεριά του καλυμμένη με ένα σκληρό στρώμα πλαστικού με ενσωματωμένη πυρίτιδα και μολύβι - ένα υλικό σαν kydex, αλλά ημιδιάφανου χρώματος με μαύρα ρινίσματα. Το ίδιο περίεργο μείγμα είχε και στο αντίστοιχο σημείο της κάννης που μπαίνει το τσοκ.Τι είχε συμβεί;

Άλλαξα το τσοκ στο σκοπευτήριο (με ελάχιστο -ΛΑΘΟΣ- γράσο επάνω του), έριξα περίπου 1 κουτί φυσέκια, και τσέκαρα ότι είναι καλά σφιγμένο και ήταν. Το ίδιο έκανα και μετά από κάθε κουτί από τα 4 που έριξα εκείνη τη μέρα, όμως η ζημιά είχε ήδη γίνει απ' την αρχή.

Λογικά λοιπόν, στα πολύ πρώτα φυσέκια λάσκαρε ελάχιστα το τσοκ και μπήκε ανάμεσά σε αυτό και την κάννη ό,τι τάπα και μολύβι έφευγε από την κάθε τουφεκιά μου. Σε κάθε ακολουθούμενη τουφεκιά, το μείγμα αυτό ζεσταινόταν όλο και περισσότερο και προχώραγε και γέμιζε καινούριο μείγμα από πίσω. Όταν τέλειωνε το κουτάκι με τα φυσέκια και κρύωνε όλη αυτή η "αλοιφή" από πλαστικό και μολύβι, έκανε το τσοκ να φαίνεται σωστά σφιγμένο στη θέση του κι εγώ συνέχιζα να ρίχνω... Το αποτέλεσμα το μάθαμε όλοι απ' την αρχική μου ανάρτηση.

Όταν το ζέστανα και το έβγαλα το τσοκ σήμερα το πρωί, το μείγμα είχε σαπωνοειδή υφή - σαν νιφάδες σαπουνιού, αλλά όταν κρύωνε, σκλήραινε. Έβγαλε πολύ μπίχλα πάντως ... για κανα τέταρτο έβγαζα υπολείμματα. ... και για να καθαρίσει το τσοκ, έπεσε μπόλικο τρίψιμο !!

Αυτά με τούτη την περιπέτεια!! Όλα καλά, τέλος καλό και αγρατζούνιστο!!
Συνεχίζουμε τις τουφεκιές, με μεγαλύτερη τσοκο-προστασία πλέον από το σούπερ γράσο που πρότεινε ο φίλος Γιάννης @jnp ! .hunter.

Ευχαριστώ και πάλι !!!
 
αλλά με τη μισή εξωτερική μεριά του καλυμμένη με ένα σκληρό στρώμα πλαστικού με ενσωματωμένη πυρίτιδα και μολύβι
Τσέκαρε ότι το τσοκ κάθεται σωστά στην κάνη σου.
Αν το βιδώσεις και το δεις από μπροστά πρέπει να δημιουργεί ένα ελάχιστο σκαλάκι ή να έρχεται πρόσωπο.
Δεν είναι λογικό να βρεις πλαστικό και μολύβια μέσα.
Ποτέ δεν έχω βρει σε κανένα όπλο και σε κανένα δεν βάζω γράσσο.
 
Τσέκαρε ότι το τσοκ κάθεται σωστά στην κάνη σου.
Αν το βιδώσεις και το δεις από μπροστά πρέπει να δημιουργεί ένα ελάχιστο σκαλάκι ή να έρχεται πρόσωπο.
Δεν είναι λογικό να βρεις πλαστικό και μολύβια μέσα.
Ποτέ δεν έχω βρει σε κανένα όπλο και σε κανένα δεν βάζω γράσσο.
Ουτε εγώ βάζω ,η φάση όλη είναι λες κ έχει το σκαλί από πίσω κ όχι από μπροστά🤔
 
Back
Top